Image default
Ankara

Akyurt Gezilecek Yerler : Akyurt Gezi Rehberi

Akyurt Gezilecek Yerler

Akyurt
Akyurt

Ankara iline olan uzaklığı 33 kilometredir. Ankara ilinin bir ilçesidir. Akyurt gezilecek yerler ilçe içinde çok fazla olmasa da görülmeye değer olan yerleri bulunuyor. Geniş ve düz bir arazi üzerine kurulu olan Akyurt ilçesinin en büyük avantajı, Ankara Esenboğa Havaalanı’na yakın bir yerde olmasıdır. İlçenin havaalanına yakın olması sebebi ile bölgeye 300′ den fazla sanayi kuruluşu kurulmuştur. Eski ismi Ravlı olan Akyurt ilçesinin dolaylarında Çubuk, Pursaklar, Kalecik ve Elmadağ ilçeleri yer alıyor.

Ankara Akyurt
Ankara Akyurt

258 kilometrekarelik yüz ölçümüne sahiptir bu ilçe. Deniz seviyesinden yüksekliği 960 metredir. 14. Yüzyıla kadar geniş bir ormanlık araziye sahip olan Akyurt ilçesinde yapılmış olan ağaç kesim işlemleri, ormanlık alanları büyük oranda yok etmiştir ve eski halini yitirmiştir. İnsan eli ile bir ormanın yarısı yok edilmiştir. Ankara’da yer alan önemli ve bilindik hamamların hepsi yakacak ihtiyacı yani odun ihtiyacını, yıllar boyunca bu ağaçlardan karşılamışlardır. Son yıllarda bölgenin tekrar ağaçlandırılması için yeni projeler yapılıp çalışmalar başlatılmıştır.

Ankara Akyurt Gezilecek Yerler
Ankara Akyurt Gezilecek Yerler

Akyurt İlçesinin Nüfusu

Akyurt ilçesinin nüfusu yaklaşık olarak 30 bin kadardır. Bölgede yer alan sanayi kuruluşlarında çalışanlar ile birlikte gün içerisindeki nüfus yoğunluğu bir hayli artıyor. Akyurt gezilecek yerler listesine bakıldığında ise 2 – 3 noktayı göstermek mümkündür. Bunun yanı sıra Akyurt gezilecek listesini arttırmaya yönelik herhangi bir çalışma bulunmuyor.

Ankara Akyurt Meydanı
Ankara Akyurt Meydanı

Balıkhisar Köyü Höyüğü (Höyüktepe)

Akyurt ilçe merkezine yaklaşık olarak 9 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Asıl ismi Balssr olan Balıkesir Köyü’nde yer alan höyük, ilçenin tarihi turistlik yerlerinden sadece bir tanesidir. Köy merkezine olan uzaklığı 1 kilometredir. Höyüğün, M.Ö 3000′ li yıllardan kalmış olduğu tahmin ediliyor.

READ  Eymir Gölü : Ankara
Höyüktepe
Höyüktepe

Höyükte yapılmış olan çalışmalar, bölgenin tarihinin Eski Tunç Dönemi’ ne kadar uzandığını gösteriyor. 15 metre yüksekliğinde bulunun höyükte bakır ve kalay karışımı elde edilmiş olan tunç metali kalıntıları ile birlikte taş ve kerpiş kullanılarak yapılmış olan tarihi ve mimari eserler tespit edilmiştir.

Kızıleşik Tümülüsü

Akyurt ilçesinin merkezinde yer alan Elecik mahallesi’nde yer alan Kızıleşik Tümülüsü, bölgede gezilebilecek yerler arasında yer alıyor. Konum olarak köye 3,5 kilometre kadar uzaklıkta yer alan bir dere yatağının hemen dibindedir. Bu bölgede 1987 senesinde arkeolojik kazı faaliyetleri yapılmıştır.

Kızıleşik Tümülüsü
Kızıleşik Tümülüsü

Yapılmış olan kazılarda ve araştırmalarda bölgeden Roma dönemine ait olduğu düşünülen şişe, kap, yüzük, küpe, altın, kolye ve benzeri parçalar çıkarılmıştır. Tümülüsün mimari yapısından yola yola çıkılarak M.S birinci ya da ikinci yüzyıllarda yapılmış olduğu düşünülüyor. Tümülüsün bulunduğu bölge, 1988 senesinde 1. Derecede Arkeolojik sit alanı ilan edilmiştir.

Ankara Akyurt
Ankara Akyurt

Kızık Göleti

Akturt’un Kızık Mahallesi’nde yer alan Kızık Göleti, jeolojik alt yapısı nedeni ile ve su seviyesindeki ani değişiklikler sebebi ile bazen kuruyabiliyor. Ancak yağan yağmur sayesinde tekrar eski halini alıyor. Küresel ısınma ile birlikte her geçen gün göletteki su miktarında azalış meydana geliyor. Ancak yağışlı olan günlerde gölete su dolması ile, göletin çevresi son derece güzel bir hal alıyor ve görülmeye değer bir yer oluyor.

Kızık Göleti
Kızık Göleti

Ankara Akyurt Nasıl Gidilir?

Ankara şehir merkezi ile Akyurt ilçesi arasında tam olarak 33 kilometrelik bir mesafe var. Şehir merkezinden Akyurt’ a gitmek isteyen bir kişi için; Dış kapı, Aydınlıkevler, Hasköy istikametinde yer alan Irfan Baştuğ Caddesi’ni takip etmeniz icap ediyor. Pursaklar ilçesini de geçtikten sonra Saracalar Kavşağı’ndan sağ tarafa dönerek D140 Karayolu üzerinden Akyurt ilçesine erişebilirsiniz.

READ  Yenimahalle Gezilecek Yerler : Keşfedilecek Yerler Var!
Akyurt Parkları
Akyurt Parkları

Saracalar Kavşağı’nda Coca Cola ve Ülker fabrikaları yer alıyor. Otobüs ile Ankara’nın merkezinden Akyurt’a gitmek için Sıhhiye’den geçen EGO otobüslerine binebilirsiniz. Bu otobüsler sayesinde Akyurt’ a kadar gidebileceksiniz.

Akyurt Tarihi

Akyurt tarihi 5000 bin yıl öncesine kadar dayanıyor. İlçe Roma Dönemi’nde kralar yolu üzerinde yer aldığı için bu dönemden kalma yapıları bulunuyor.

Ankara Akyurt Camisi
Ankara Akyurt Camisi

Daha sonra ise Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Devleti eline geçen Akyurt, Malazgirt savaşının zafer ile sonuçlanmasının ardından Türkmenler tarafından yoğun olarak ilgi görüp tercih edilmiştir. 1928 yılında Akyurt adını aldıktan sonra ise 1402 yılında Ankara savaşına ev sahipliği yapmıştır.

 

Ankara’da Gezilecek Yerler

 Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yenimahalle Gezilecek Yerler : Keşfedilecek Yerler Var!

chebsra

Ulus Gezilecek Yerler | Ankara Ulus’ta Ne Yapılır

chebsra

Tarihi Ankara Kalesi

chebsra

Şereflikoçhisar Gezilecek Yerler

chebsra

Pursaklar Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Hakan Karaduman

Polatlı Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

chebsra

ODTÜ Ormanı

chebsra

Mavi göl Rekreasyon Alanı : Ankara

chebsra

Mamak Gezilecek Yerler : En Güzel Yerler Listesi

Hakan Karaduman

Yorum Yaz