Image default
Eskişehir

Eskişehir Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Eskişehir Gezilecek Yerler

Eskişehir
Eskişehir

Eskişehir gezilecek yerler ve gezilip görülmesi gereken bir çok yer ve mekan bulunmaktadır. Turizm bakımından Türkiye’den ve turist olarak bu şehrimize bir çok ziyaretçi uğramaktadır. Sizlerde eğer rotanızı Eskişehir tarafına çevirdiyseniz Eskişehir Gezilecek Yerler yazımız ile planınızı yapabilirsiniz. Üniversite şehri olan Eskişehir, genç kitleye hitap ettiğinden dolayı birçok eğlence dolu mekanları ile de ünlüdür.

Eskişehir Gezilecek Yerleri
Eskişehir Gezilecek Yerleri

Eskişehir ili, Türkiye‘nin başkenti olan Ankara‘nın batısında yer alan ve İç Anadolu Bölgesine bağlı bulunan ilimizdir. Lületaşı çıkarımı bu ilimizin çevresindedir. 2019 yılının istatistiklerine göre, Eskişehir’de 872.152 kişilik nufüs olup, geçtiğimiz yıla oranla artış göstermiştir. Eskişehir’de 14 ilçe yer almaktadır. Bunlar, Alpu, Beylikova, Çifteler, Günyüzü, Han, İnönü, Mahmudiye, Mihalgazi, Mihalıççık, Odunpazarı, Sarıcakaya, SeyitgaziSivrihisar ve Tepebaşı şeklindedir. Eskişehir’in Üniversite şehri olduğunu Türkiye’de bilmeyen yoktur. Bununla birlikte tarihi bakımından da hakkını veren bir şehrimizdir.

Eskişehir Gezilecek Yerler Listesi

Sazova Parkı

Sazova Parkı
Sazova Parkı

Sazova parkı, Eskişehir’de tatil yapacak olduğunuz zamanlarda mutlaka uğramanız gereken bir yerdir. Aileniz ile birlikte kendi çocukluğunuza da dönebilecek olduğunuz harika bir gezi planı için Sazoca Parkına uğramalısınız. Bu bölgenin yakınında birden fazla otel yer almaktadır. Parka yakın otellerde konaklama yapmanızda mümkündür.

Porsuk Çayı

Porsuk Çayı
Porsuk Çayı

Daha çok ilkbahar ve yaz ayları döneminde farklı bir çekiciliğe bürünmekte olan Eskişehir Porsuk Çayı üzerinde gondol turlarına katılım göstererek, kendinizi Venedik gondollarındaki gibi hissedebilirsiniz. Bir nevi de Eskişehir’i simgesi olan bu çay, 448 metre uzunluğunda olup, Sakarya Irmağının en uzun kolu olarak bilinmektedir. Kendinizi burada farklı bir ülkede sanacak ve şehri ikiye bölmekte olan bu çayda gondollardan ziyade botlar ile de turlamanız mümkündür. Porsuk Çayı sadece yerli turistlerin değil, yabancı turistlerinde bir hayli ilgi odağıdır.

READ  Alpu Gezilecek Yerler

Pessinus Antik Kenti

Pessinus Antik Kenti
Pessinus Antik Kenti

Pessinus, Eskişehir Sivrihisar ilçesine bağlı 16 kilometre güneyinde yer alan Ballıhisar Köyü yerleşimi altında yer almaktadır. Ana tanrıça Kybele’ye ithafen kurulmuş olduğu bilinen bir şehirdir. Antik kaynaklar üzerinde Magna Mater, Matar Dindymene, Agdistis Dindymene denmekte olan Frig baş tanrıçasının kutsal kenti olarak da ün salmıştır.

Midas Anıtı

Midas Anıtı
Midas Anıtı

Eskişehir merkezine 80 kilometre uzaklıkta yer ala Han ilçesinin Yazılıkaya köyünde yer alan bir anıttır. Anıt, Yazılıkaya köyü ile iç içe şekilde yer almaktadır. Anıt olmasından dolayı bu bölge Midas Kenti olarak bilinip, anılmaktadır.

Lületaşı Müzesi

Lületaşı Müzesi
Lületaşı Müzesi

Eskişehir Valiliği tarafınca 1998 tarihinden bu zamanımıza kadar olan Uluslararası Lületaşı Festivalleri, Lületaşı El sanatları yarışmaları ve sergilerine yer almakta olan eserler, İl özel idaresi tarafınca satın alınarak lületaşı müzesinin oluşumu sağlanmıştır. 60 sanatçı tarafından 400 civarında yer alan eseri bünyesinde barındırmakta olan Lületaşı Müzesi, 2008 tarihinde Odunpazarı Belediyesi tarafınca Kurşunlu Külliyesinde yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine faaliyete girmiştir.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Kurşunlu Camii ve Külliyesi
Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Osmanlı zamanında yaşadığınız izlenimine kapılmanızı sağlayacak olan bu külliyenin bulunduğu alana geldiğinizde anlayacaksınız. İhtişamlı kubbeleri ve sessiz olan bahçesi ile sizlere güzel bir gezi yapma imkanı sunacaktır.

Yunus Emre Türbesi

Yunus Emre Türbesi
Yunus Emre Türbesi

Türk Edebiyat’ında yer alan şiirleri ile özlü ve güzel sözleriyle büyük katkı sağlamış olan Yunus Emre, yaşamını Anadolu bölgesinde geçirmiş en önemli Türk ozanlarından birisidir. 13 ve 14. yüzyıllarda yaşamış olan Yunus Emre’nin türbesinin Eskişehir’de Mihalıççık İlçesinin Sarayköy beldesinde yer aldığı bir çok kişi tarafından bahsedilmiştir. Yunus Emre’nin asıl mezarının nerede olduğu bilinmese de bu önemli türbemiz ziyaret akınına uğramaktadır.

Gürleyik Şelalesi

Gürleyik Şelalesi
Gürleyik Şelalesi

Bu bölgenin en önemli turizm merkezlerinden bir tanesi de Gürleyik Şelalesidir. Gürleyik Çağından gelen bu şelale çevresinde genellikle piknik alanı ve kamp yapılmaktadır. Gürleyik şelalesi yüzme ve doğa yürüyüşleri içinde oldukça tercih edilmektedir. Gürleyik Şelalesinin 3 kilometre uzaklığında bilinmeyen doğa harikası Subaşı Şelalesi de yer almaktadır.

READ  Sarıcakaya Gezilecek Yerler

Haller Gençlik Merkezi

Haller Gençlik Merkezi

Eskişehir’in Eskibağlar mahallesi içerisinde Cengiz Topel ve Üniversite Caddesi arasında kalmakta olan tren geçidinin Üniversite Caddesi tarafında kalmış olan güzel bir mekandır. Eskiden meyve ve sebze hali olarak kullanılmakta olan ve bu yapının belediye tarafından restoresi sonrasında gençlik merkezine dönüşümü sağlanmıştır.

Eskişehir Kentpark
Eskişehir Kentpark
Eskişehir Kentpark

Eskişehir Kent Park projesiyle beraber Türkiye’nin denizi olmayan bir kentinde plaja sahip olma özelliği kazanan ilk İl’imiz olmuştur. Kent Park’ın Porsuk Çayı‘na bakmakta olan kısmından oluşturulmuş olan bu özel bölümde Türkiye’nin ilk yapay plajı inşa edilmiştir. Gerçek şekilde deniz kumu ile donatılmış olan bu plaj, yaz aylarında denize gidememekte olan Eskişehir halkının deniz keyfini yaşamaları için bir olanak sağlamaktadır. 350 metre uzunluğuna sahip yapay plajın yanı başında bir tanesi çocuk olmak üzere iki adette açık yüzme havuzu yer almaktadır.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Eskişehir Hayvanat Bahçesi
Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Eskişehir’in en önemli gezilecek yerler listesinde olmazsa olmaz noktalarından bir tanesi Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı’nın yeni ve önemli bölümlerinden bir tanesidir. Yapımı 2 sene sürmüş olan ve 2017 yılının Mayıs ayında kapıları hizmete açılmış olan park, özellikle çocuklu ailelerin ilgi odağı olmuştur.

Eskişehir Sualtı Dünyası

Eskişehir Sualtı Dünyası
Eskişehir Sualtı Dünyası

Birden fazla farklı bölüm yer alan akvaryum içerisinde 2100’den fazla balık çeşidi yer almaktadır. Dünya üzerinde sınırlı sayıda yer alan çoğu balık çeşidini burada görme fırsatı yakalayabilirsiniz. Eskişehir Sualtı Dünyası içerisinde yer alan köpek balıkları ve piranalar özellikle çocukların dikkat odağı olmaktadır. Ayrıcada buranın içerisinde yer alan hediyelik eşya dükkanları ve kafeteryalarda da vakit geçirebilirsiniz.

Eskişehir Cumhuriyet Tarihi Müzesi

Eskişehir Cumhuriyet Tarihi Müzesi
Eskişehir Cumhuriyet Tarihi Müzesi

Müze içinde Kurtuluş Savaşı’nı konu almış olan eserler ve Atatürk’ün eşyaları yer almaktadır. Bunla beraber Cumhuriyet Dönemini anlatmakta olan çoğu kitap ve eser de yer alıyor. Cumhuriyet Tarihi Müzesi’nde Kurtuluş Savaşı dönemine ait olarak 130’dan fazla orjinal fotoğraflar bulunmaktadır. Savaşlarda önemli derece rol almış olan gemilerinde maket şekilleri ve Atatürk’ün şahsi esyalarınında yer aldığını burada görebilirsiniz.

READ  Eskişehir Gece Hayatı

Eskişehir Şelale Park

Eskişehir Şelale Park
Eskişehir Şelale Park

Boyutundan dolayı Eskişehir’in en büyük şelalesi unvanına hak kazanmıştır. Park içinde mesire alanları, çocuk park bölümleri, koşu parkuları da bulunmaktadır. Odunpazarı Belediyesi tarafınca 2009 tarihinde düzenlenme sağlanarak hizmete geçirilmiş olan Şelale Park, Eskişehir’in önemli yeşil sahalarından bir tanesidir. Burası Eskişehir’i yüksek bir noktadan görmekte olan eşsiz bir manzaraya sahiptir.

Eskişehir Havacılık Müzesi

Eskişehir Havacılık Müzesi
Eskişehir Havacılık Müzesi

Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü’nün tam karşısında yer almakta olan bir parktır. 1998 tarihinde ziyaretçilere açılmış olan bu park içerisinde çeşitli model ve tiplerde sivil ve savaş uçaklarını görmeniz mümkündür. Park içerisinde yer almakta olan kapalı müze alanında pilot kıyafetleri, maket uçaklar, rozetler ve çeşitli uçak motorları da bulunmaktadır.

Çukur Çarşı

Çukur Çarşı
Çukur Çarşı

Eskişehir’e gelen turistler tarafınca ziyaret edilmekte olan yerlerden bir tanesi olan Çukur Çarşısı listenizde yer almalı. Eskiden balıkçılar çarşısı olarak bilinmekte olan bu yer, günümüzde yeşil bir dinlenme alanı olarak değiştirilmiştir. Porsuk Çayı manzarası ile çarşıda bulunan cafe içerisinde bir şeyler yiyebilir ve içebilir, bu manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz. Çarşı içerisinde bulunan hediyelik eşya dükkanlarından da sevdiklerinize süsler alabilirsiniz. Tatilinizde sizlere unutturmayacak bir hikaye katacaktır.

Küllüoba Höyüğü

Küllüoba Höyüğü
Küllüoba Höyüğü

Eskişehir’e gezmek için gelmeyi düşünüyorsanız, şehrin tarihi alanlarından bir tanesi olan Küllüoba Höyüğü’nü mutlaka ziyaret etmelisiniz. Sizlere harika bir tarihi anımsatacak ve bu güzel tarih bölgesinin etrafında konaklama imkanı da sunacaktır.

Frig Vadisi

Frig Vadisi
Frig Vadisi

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde yer almakta olan Frig vadisi gerçekten mükemmellikle dolu bir tarihi anıt şeklinedir. Frigyalılar 3000 yıl öncesine kadar kayaları oyarak yapmış oldukları bu evleri ve büyük anıtları burada görmeniz mümkündür. Bu vadi son zamanlarda balon turizmi ile de gündeme gelmektedir. Vadi içerisinde Aslanlı Mabet, Gerdekkaya ve Himmet Baba Türbesi de gezilebilecek yerler arasındadır.

Eskişehir gezilecek yerler listenizi genişletmek isterseniz Enuygun Seyahat ekibi tarafından hazırlanan Eskişehir en popüler 100 yer listesine göz atabilirsiniz.

Eskişehir
Eskişehir

Sizlerde listemizde görmemekte olduğunuz, alanları bizlere bu yazımız altından yorumda belirtirseniz, ekleme yaparak daha fazla insanın ziyaret etmesini sağlayabiliriz.

Eskişehir Resimleri

Eskişehir KafeleriEskişehirAlpu EskişehirEskişehir Mihalıççık YelkentepeEskişehir Hayvanat BahçesiEskişehir inönüEskişehir İnönü ulaşımEskişehir Festivalleri2Eskişehir Festivalleri1Eskişehir Sivrihisar Görülecek Yerlereskişehir gece hayatı 1Eskişehir Şarap FestivaliMilyonfest EskişehirTÜYAP Eskişehir Kitap FestivaliUluslararası Eskişehir Dans FestivaliUluslararası Eskişehir Dans Festivali1eskisehireskisehirtarihiodunpazarievleriEskişehir Seyitgazi Gezilecek Yerler Seyitgazi KülliyesiEskişehir Porsuk ÇayıEskişehir ÇayıEskişehir Hayvanat BahçesiGünyüzü Eskişehir

Eskişehir İle Alakalı Diger Yazılarımız

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tepebaşı Gezilecek Yerler

Gezicini

Sivrihisar Gezilecek Yerler

Gezicini

Seyitgazi Gezilecek Yerler

Gezi Cini

Sarıcakaya Gezilecek Yerler

Gezicini

Odunpazarı Gezilecek Yerler

Gezicini

Mihalıççık Gezilecek Yerler

Gezicini

Mahmudiye Gezilecek Yerler : At Yetiştiriciliği İle Ünlü İlçe

Gezicini

Günyüzü Gezilecek Yerler

Gezicini

Eskişehir’in En İyi Kafeleri

Gezicini

2 Yorumlar

Sureyye Juret 14 Ağustos 2019 at 14:58

Öğrenci şehri olan eskişehir, hayat ucuz burada , sürekli heyacana dolu, fazlasıyla canlı ortam var! Eskişehir Küçültülmüş boğaz köprümüz var, onun iki tarafı kafelerle dolu, öğrenci kenti gençler için akşamları elit kaliteli vede uygun fiyatlı bağlar sokağı en iyi seçenektir! ?

Cevapla
Elzem 26 Ekim 2019 at 09:24

Eskişehir’e geldiğinizde mutlaka öğrencilerin takıldığı gece barlara gitmenizi tavsiye ediyorum, yaşayın bu hayatı

Cevapla

Yorum Yaz