Image default
Eskişehir

Mihalıççık Gezilecek Yerler

Mihalıççık Gezilecek Yerler

Mihalıççık
Mihalıççık

Eskişehir Mihalıççık gezilecek yerler açısında az ama mutlaka gidip görülmesi gereken yerleri içinde barındırıyor. Eskişehir iline 101 kilometre uzaklıkta bulunan Mihalıççık ilçesi eskiden Ankara’nın bir ilçesi konumundaymış. Tarihimizin kurtuluş savaşında Yunanlıların fethine uğramış 1915 tarihinde geri alınmıştır. Bu savaştaki diğer önemi ise eğitim ve öğretim için çok çaba sarf eden öğretmenlerimizin birçoğunun yurdun dört bir tarafına buradan dağılması olmuştur.

 Mihalıççık Gezilecek Yerler
Mihalıççık Gezilecek Yerler

Mihalıççık ilçesinin yaşayan sakinlerini geçim kaynağını temel olan tarım ve hayvancıktan karşılamaktadır. Mihalıççık’ta Türkiye’nin büyük oranda maden ihtiyacını karşılayacak olan linyit ve krom madeni de çıkarılmaktadır. Sizler de bu çalışkan ilçeye gelmek isterseniz Eskişehir ilçesinden 95 sayılı otobüsü kullanarak ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Başlıca gezilecek yerleri ise şöyledir:

Eskişehir Mihalıççık Yelkentepe
Eskişehir Mihalıççık Yelkentepe
  • Yunus emre külliyesi
  • Çalcı köyü
  • Yarıkçı kaplıcası
  • Karakaya mağarası

Yunus Emre Külliyesi

Divan edebiyatımızın ünlü şairi Yunus Emre için yaptırılan türbe Mihalıççık yunus emre mahallesinde yer almaktadır. Yunus Emre külliyesi içerisinde heykel, türbe, cami bulundurmasıyla ziyaretçini ağırlamaktadır. Külliyenin hemen yanında 13.yy şairi Yunus Emre’ye ait olduğu düşünülen bir takım eşyalar da sergilenmektedir.

Yunus Emre Külliyesi
Yunus Emre Külliyesi

Çalcı Köyü 

Çalcı köyü Mihalıççık ilçesinde bulunup köyün tarihi geçmişi çok uzun yıllara dayanmaktadır. Eskişehir il merkezine 99 kilometre uzaklıkta bulunan çalçı köyü camisiyle namını yürütmektedir. Çalcı köyü camisinin minaresi tek olup mimarisiyle göz dolduruyor. Osmanlı zamanında yapıldığı düşünülen cami kuş evli cami olarak da adlandırılmaktadır. Facebook’ta 

Çalcı Köyü
Çalcı Köyü

Yarıkçı Kaplıcası

Şifa kaynağı olan yarıkçı kaplıcası hem güzelliğiyle ön plana çıkıyor hem de insanlara sağlık için oldukça faydalı olmaktadır. Hamam deresinin yanında bulunan kaplıcanın suları zamanla kükürtlü olmuştur. Konumu da yeşillikler içinde ormanda olmasıyla Mihalıççık Gezilecek Yerler arasında birinci sırada yerini alıyor.

READ  Tepebaşı Gezilecek Yerler
Yarıkçı Kaplıcası
Yarıkçı Kaplıcası

Karakaya Mağarası

Yalımkaya köyüne sadece bir kilometre uzaklıkta olan karakaya mağarasının giriş kısmı kare ve oldukça küçüktür. Uzunluğu 198 metre olması mağaranın ziyareti için fazlaca zaman gerektiriyor. Eskişehir Mihalıççık ilçesinde bulunan mağaranın oluşumu ise sarkıt, dikit, damlataşıyla zenginliğini ortaya çıkarıyor.

Karakaya Mağarası
Karakaya Mağarası

Eskişehir’de Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tepebaşı Gezilecek Yerler

Gezicini

Sivrihisar Gezilecek Yerler

Gezicini

Seyitgazi Gezilecek Yerler

Gezi Cini

Sarıcakaya Gezilecek Yerler

Gezicini

Odunpazarı Gezilecek Yerler

Gezicini

Mahmudiye Gezilecek Yerler : At Yetiştiriciliği İle Ünlü İlçe

Gezicini

Günyüzü Gezilecek Yerler

Gezicini

Eskişehir’in En İyi Kafeleri

Gezicini

Eskişehir Porsuk Çayı | Gondol Turu ve Eğlencesiyle

Gezicini

Yorum Yaz