Image default
Eskişehir

Odunpazarı Gezilecek Yerler

Odunpazarı Gezilecek Yerler Eskişehir, gezilecek ve görülecek yerleri ile hem yerlilerin, hem de turistlerin ilgisini çeken bir ilimizdir. İhtişamlı mimarisiyle ve Disneyland tarzı yapıtları ile ziyaretçilerin ilgi duyduğu bir bölge olan Eskişehir ilinin merkezi 2008 yılında ikiye ayrılmıştır. Bu ilçelerden olan Odunpazarı, köklü bir geçmişe sahip, harika bir yerdir.

Eskişehir Tarihi Odunpazarı Evleri
Eskişehir Tarihi Odunpazarı Evleri

Eskişehir ilimizin önemli ve ihtişamlı yerlerinden olan Odunpazarı gezilecek yerler arasında muhteşem görüntüsüyle ziyaretçilerin hayran kaldığı güzel yerler bulunmaktadır. Geniş bir alanı kaplayan Odunpazarı ilçesinde konaklama imkanları da mevcuttur. Tatil veya gezi için oldukça güzel bir yer olan Odunpazarı ilçesine gelip, sizde gezebilirsiniz.

Tarihi Odunpazarı Evleri
Tarihi Odunpazarı Evleri

 

Tarihi dokusunu korumuş eski şehirlerden biri olan Odunpazarı, mimari yapısıyla ilgi çekici muhteşem bir yerdir. Gece hayatının da eğlenceli olduğu Odunpazarı ilçesinde keyifli bir haftasonu tatili yapabilirsiniz. Buradaki tarihi bina ve mimarileri ziyaret ederek, eski yapıtları inceleyebilirsiniz. Eskişehir’in muazzam yerlerinden olan Odunpazarı ilçesini gezerken buradaki doğal güzellikler ile çevrili yerleri de görmeden şehirden ayrılmayın.

Tarihi Odunpazarı Evleri
Tarihi Odunpazarı Evleri

Tarihi Odunpazarı Evleri !

Eskişehir ilinde önemli mimarilere sahip eski bir ilçe olan Odunpazarı, her yönüyle gezilmeye değer bir yerdir. Tarihin izlerini taşıyan muazzam görüntüsüyle ziyaretçilerin ilgi odağı olmuş Odunpazarı ilçesinde gezilecek yerler arasında ilk olarak Odunpazarı Evleri geliyor. Tarihi ve ilgi çekici evler olan Odunpazarı’ndaki bu yapıtları mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Tarihi Odunpazarı Evleri
Tarihi Odunpazarı Evleri

Tarihi bir kent olan Eskişehir’in köklü geçmişine sahip Odunpazarı Evleri, Osmanlı devrinden kalma yapıtlardır. Tarihin izlerini taşıyan eski mimariler olan bu evler, ilçede muhakkak görmemiz gereken yapılardır. Şehrin göz kamaştırıcı mimarilerinden Odunpazarı Evleri, Osmanlı döneminin yansımasıyla ziyaretçilerin hayran kaldığı bir yerdir. Eskişehir Festivalleri Odunpazarı Gezilecek Yerler Dar ve taş sokakları ile gezilmeye değer olan Odunpazarı evlerini ilçede iken mutlaka görün.

READ  Eskişehir Gürleyik Şelalesi , Nerede? Nasıl Gidilir?
Tarihi Odunpazarı Evleri
Tarihi Odunpazarı Evleri

Muhteşem Osmanlı’nın tarihi mimarisinin tüm özelliklerine sahip Odunpazarı Evleri, bölgede en fazla ziyaretçinin geldiği yerdir. Yapıtların ihtişamıyla sokaklara ayrı bir hava veren Osmanlı devrinin Odunpazarı Evleri, günümüzde müze, Cafe, dükkanlardan oluşmaktadır. Tarihi özellikleriyle ilgi çeken bu mimarileri ilçede iken muhakkak ziyaret etmelisiniz.

Tarihi Odunpazarı Evleri
Tarihi Odunpazarı Evleri

Kurşunlu Külliyesi

Eskişehir ilinin köklü geçmişine sahip önemli ilçelerinden olan Odunpazarı, oldukça geniş bir alanı kaplıyor. Tarihin dokusunu taşıyan Odunpazarı ilçesinde görmeniz gereken yerler listesinde Kurşunlu Külliyesi Kastamonu de yer alıyor. Tarihi evler arasında olan Kurşunlu Külliyesi, Osmanlı devrinden günümüze kadar sağlam kalmış bir yapıdır. 1525 yılında vezir çoban Mustafa tarafından yaptırılan bu Kurşunlu Külliyesinin mimari Acem Ali’dir

Odunpazarı Kurşunlu Külliyesi
Odunpazarı Kurşunlu Külliyesi

Odunpazarı ilçesinde gezilecek yerler arasında doğal güzellikler ve tarihi mimariler ile birlikte farklı birçok mekan bulunuyor. Özellikle Osmanlı döneminin tarihi yapıtlarının bulunduğu Odunpazarı ’nda Kurşunlu Külliyesi, görülmesi gereken mimariler arasındadır. Eskişehir Gece Hayatı Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaptırılan bu külliye günümüzde haylen ziyarete açık bir ibadethanedir.

Atlıhan Çarşısı
Atlıhan Çarşısı

Atlıhan Çarşısı

Odunpazarı ilçesinde görmeniz gereken ve gezmeniz gereken yerlerden biri de Atlıhan çarşısıdır. Odunpazarı ilçesinin tam merkezinde yer alan Atlıhan Çarşısı, 1850 yılında inşa edilmiştir. Muazzam mimarisi ile turistlerin ilgisini de çeken bu çarşı Takattin bey tarafından yaptırılmıştır. El yapımı sanatlarında satıldığı bu çarşı, ilçede ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir.

Eskişehir Odunpazarı Atlıhan Çarşısı
Eskişehir Odunpazarı Atlıhan Çarşısı

Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde yer alan tarihi mimarilerden biri de Atlıhan çarşısının yapıtlarıdır. Osmanlı tarihinden kalma bu yapıtlar ile çevrili Atlıhan Çarşısı üstü açık, avlusu geniş bir handır. Yöresel eşyaları satın alabileceğiniz bir çarşı olan Atlıhan Çarşısı, Kurşunlu Külliyesine yakın bir mesafede kalıyor.

Eskişehir Reşadiye Cami
Eskişehir Reşadiye Cami

Reşadiye Cami

Osmanlı devrinin önemli mimarilerine sahip olan Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde gezilecek farklı birçok yer bulunmaktadır. Reşadiye Cami Osmanlı döneminin değerli yapıtlarındandır ve Odunpazarı ilçesinde yer almaktadır. İlçenin tam merkezinde yer alan Reşadiye Cami, 1969 ve 1978 yılları arasında inşa edilmiştir. İlçede görülmeye değer tarihi yapıtlardan olan Reşadiye Camiyi gezinizde sizde ziyaret edebilirsiniz.

READ  Eskişehir Porsuk Çayı | Gondol Turu ve Eğlencesiyle
Reşadiye Cami
Reşadiye Cami

Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde görmeniz gereken mimarilerden olan Reşadiye Cami, Osmanlı mimarisinin tipik örneklerinden biridir. Eşsiz bir mimariye sahip Reşadiye Cami, üzeri iki küçük kubbe ve bir büyük kubbe ile örtülmüştür. Günümüzde haylen ziyarete açık olan Reşadiye Camiyi Odunpazarı ilçesini gezisinde mutlaka görmeye gelin.

Eskişehir Odunpazarı Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi
Eskişehir Odunpazarı Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi

Balmumu Heykeller Müzesi

Eskişehir’in gezilecek ilgi çekici birçok yerine sahip ilçelerinden olan Odunpazarı, mekanları ile hayran kalacağınız bir yer. Osmanlı devrinin izlerini taşıyan Odunpazarı ilçesinde gezilecek yerler listesinde bulunması gereken mekanlardan biri de Balmumu Heykeller Müzesidir. 2013’te yapımı tamamlanmış ve ziyarete açılmış olan Balmumu Heykeller Müzesini ilçeyi gezinizde sizde görmelisiniz.

Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi
Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi

Odunpazarı ilçesinin harika yerlerinden olan Balmumu Heykeller Müzesi, farklı heykellerin bulunduğu bir mekandır. Eskişehir Gezilecek Yerler 4 bölüme ayrılmış olan bu müzede tarihi, yabancı ve yerli birçok ünlünün heykeli bulunmaktadır. Bölgede yer alan ilgi çekici özelliğe sahip olan bu müze ilçenin tam merkezinde yer alıyor. Gerçeğe yakın olan ilgi çekici balmumu heykellerinin bulunduğu bu mekan, ülkenin tek Balmumu Heykeller Müzesidir. 160 adet ilgi çekici heykelin yer aldığı bu müzeyi ilçede iken muhakkak ziyaret edin.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi Eskişehir
Çağdaş Cam Sanatları Müzesi Eskişehir

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Eskişehir’in muhteşem yerlerinden olan Odunpazarı, çok eski bir yerleşim yeridir. Şehrin gezilecek en güzel yerlerine sahip olan Odunpazarı ilçesinde ziyaret edilecek mekanlar arasında olan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, eserleri ile ilgi çekicidir. 100 ayrı çam eserin bulunduğu bu müzeyi ilçede iken sizde gezebilirsiniz.

Eskişehir
Eskişehir
Odunpazarı Çevresindeki Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tepebaşı Gezilecek Yerler

Gezicini

Sivrihisar Gezilecek Yerler

Gezicini

Seyitgazi Gezilecek Yerler

Gezi Cini

Sarıcakaya Gezilecek Yerler

Gezicini

Mihalıççık Gezilecek Yerler

Gezicini

Mahmudiye Gezilecek Yerler : At Yetiştiriciliği İle Ünlü İlçe

Gezicini

Günyüzü Gezilecek Yerler

Gezicini

Eskişehir’in En İyi Kafeleri

Gezicini

Eskişehir Porsuk Çayı | Gondol Turu ve Eğlencesiyle

Gezicini

Yorum Yaz