Image default
Eskişehir Etkinlikler

Eskişehir Festivalleri

 

Eskişehir Festivalleri – Eskişehir Türkiye’nin en köklü şehirlerinden birisidir. Köklü geçmişi ve aynı zamanda yeniliklere açık olması sebebiyle günümüzde de Türkiye’nin en güzel şehirlerinden birisidir. Yeniçağa ayak uydurması güzel üniversitesi ile Eskişehir burada yaşayanlar için huzurlu bir yaşam alanı. Son yıllarda Türkiye’nin en yaşanabilir şehirleri arasına girmeyi başarmıştır.

Eskişehir Festivalleri
Eskişehir Festivalleri

Eskişehir’in bu denli ilgi görmesinin sebebi ise şehir olarak gayet uygun olmasıdır. Şehrin yarısından fazlası öğrenci olduğu için buranın yerlileri ve esnafı da bu duruma adapte olmuş durumda. Bu kadar öğrencinin olması şehri bir anlamda da eğlenceli kılıyor.

Eskişehir Dans
Eskişehir Dans

Eskişehir hem kuruluşa hem de kurtuluşa şahit olan güzide şehirlerimizden birisi. Fakat Eskişehir’in tarihi bununla kalmıyor. Selçuklu Döneminden Osmanlıya kadar tarihinden izler barındırıyor, bununla birlikte M.Ö 12Yy da buraya geçen Frigler Eskişehir’e yerleşmiştir. Tarihçesi bu kadar eskiye dayanan bir şehir olarak günümüzde hala modernleşmeye devam ediyor.

Eskişehir Festivalleri
Eskişehir Festivalleri

Bu kadar öğrencinin bulunduğu şehirde ise en büyük eğlence kaynağı tabi ki de festivallerdir. Eskişehir festivalleri bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Şehrin böyle bir nüfusa sahip olması ise organizasyon düzenleyenler için bir fırsat oluyor. Düzenlenen festivallerin kalitesi aynı oranda iyi olduğu için sadece Eskişehirli öğrenciler ya da Eskişehir de yaşayan insanlar değil çevre iller ya da uzak illerden eğlenmeye gelen insanların sayısı oldukça fazla.

TÜYAP Eskişehir Kitap Festivali Fuarı
TÜYAP Eskişehir Kitap Festivali Fuarı

TÜYAP Eskişehir Kitap Festivali (Fuarı)

Bu büyük çaplı etkinlikte farklı 170 yayınevi Festivale katılıyor. Eskişehir Gece Hayatı Yayınevlerinin haricinde 50 adet kültür etkinliği gerçekleştirilecek olan festival, bu anlamda da Eskişehir halkını hem bilinçlendirmeyi hem de birçok yazar ve profesör ile konuşması için dört bir elden çalışıyor. Okumayı severler Festivalde İlber Ortaylı ve Yılmaz Özdil gibi daha birçok büyük yazar ile konuşma fırsatı bulabilecek.

READ  Mahmudiye Gezilecek Yerler : At Yetiştiriciliği İle Ünlü İlçe
Eskişehir Film Festivali
Eskişehir Film Festivali

Eskişehir Film Festivali

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Uluslararası Film Festivali olarak da adlandırabileceğimiz bu festivalin bu yıl 20.si düzenleniyor. Bu anlamda bile 20 yıldır bozulmayan gelenek festivalin ne denli büyük olduğunu gösteriyor. Festivalin düzenlenmesinde büyük emeği olan insanlar ise Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesinin öğrencileri, personeli ve öğretim elemanları  büyük katkılarda bulunuyor.

Eskişehir Şarap Festivali
Eskişehir Şarap Festivali

Eskişehir Şarap Festivali

Eskişehir de Festivaller her zaman eğlence amaçlı olmayabiliyor. Bu festivalde eğlenceden çok damak zevki ve biraz daha yavaştan almayı seven insanlar için ideal bir festival. Eskişehir Festivalleri 2020 Şarap kültürünü insanlara öğreten festival, mitolojide ‘’tanrıların içkisi’’ diye adlandırılan şarabı ve kültürünü insanlara öğretiyor.

Milyonfest Eskişehir
Milyonfest Eskişehir

Milyonfest Eskişehir

Daha çok öğrencileri ve gençlerin ilgisini çeken festival ise Eskişehir için önemli festivallerden birisi. Avrupa festivalleri standardına ulaşabilmeyi başarabilmiş bir festival olarak sadece Eskişehirli gençlerin değil Türkiye’nin birçok yerinden öğrenci ve gencin katıldığı bir festivaldir. Geçtiğimiz sene şiddetli yağmur ve fırtınaya rağmen konser alanını terk etmeyen gençler harika görüntüleri de beraberinde getirdi. Her sene yapıldığı zamanlar da çadırları ile kamp yapmaya giden öğrenciler için festival Eskişehir de önemli bir yer tutuyor.

Uluslararası Eskişehir Dans Festivali
Uluslararası Eskişehir Dans Festivali

Uluslararası Eskişehir Dans Festivali

Eskişehir için Ulusal anlamda bir diğer önemli kaynak ise dans festivali oluyor. Eskişehir Gezilecek Yerler  2013 de Ulusal bazda düzenlenmeye başlamış ve her sene üstüne biraz daha koyarak Türkiye’nin önemli organizasyonlarından birisi olmuştur.

Eskişehir de düzenlenen festivaller bunlarla kalmıyor. Bunlar Eskişehir’in en önemli ve isim yapmış festivalleri arasındadır. Bunların haricinde Anadolu Üniversitesinin bahar şenlikleri de festival tadında oluyor. Eskişehir Festivalleri Yine bunun gibi bahsedebileceğimiz, Teknoloji Festivali Hava yarışları gibi birçok festival düzenleniyor. Festivaller Eskişehir için çok önemli olduğundan şehir bu anlamda ulusal düzeyde başarı gösteriyor.

READ  Eskişehir Gürleyik Şelalesi , Nerede? Nasıl Gidilir?

Eskişehir İle Alakalı Diger Yazılarımız

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Ukrayna Gece Hayatı Disko Barları

Gezicini

Tepebaşı Gezilecek Yerler

Gezicini

Sivrihisar Gezilecek Yerler

Gezicini

Seyitgazi Gezilecek Yerler

Gezi Cini

Seferihisar Festivalleri

Gezicini

Sarıcakaya Gezilecek Yerler

Gezicini

Sakarya Festivalleri ve Sakarya’da Yapılacak Şeyler

Gezicini

Odunpazarı Gezilecek Yerler

Gezicini

Muğla Gece Hayatı : Disco Barları En iyi Eğlence Yerleri

Gezicini

Yorum Yaz