Image default
Eskişehir

Alpu Gezilecek Yerler

Eskişehir Alpu Gezilecek Yerler

Meşhur öğrenci şehrimiz olan sevimli Eskişehir’imizin ilçesi olan Alpu, gezilecek yerler çıkarılan lületaşı ve beyaz altın ile ünlenmiştir. Savat adı verilen gümüş işlemeciliği bu ilçede çok meşhurdur ve buraya yolunuz düşerse mutlaka görmeniz gereken savat ürünleri vardır.

Alpu
Alpu

Daha öncesinde Hititler ve Frigler tarafından işgal edilmiştir. Malazgirt savaşından sonra da Türklerin olmuştur. 1987 yılında da ilçe olmuştur. İlçeyi tam ortadan bölen meşhur Porsuk Çayı da Eskişehir Alpu ilçesinde de bulunur.

Alpu Eskişehir
Alpu Eskişehir

Alpu Gezilecek Yerler

Eskişehir’e gelip de sadece yemek yiyecek haliniz yok tabi ki. Sadece Alpu ilçesinde bile görülmeye değer çok güzel yerler bulunmaktadır.

  • Kara Mağara
  • Uyuz Hamam Kaplıcası
  • Ulubük Mağarası
  • Midiaon – Karahöyük

    Alpu Eskişehir
    Alpu Eskişehir

Kara Mağara

Alpu merkeze 25 kilometre uzaklıkta bulunan Karacaören köyünün kuzeyinde yer alan Sulununkıran tepesindeki Kara Mağara görülmeye değer bir yerdir. Sakarya nehrine bakan mağaraya ulaşmak için Alpu – Gökçekaya baraj yolunu kullanmalısınız.

Kara Mağara
Kara Mağara

Uyuz Hamam Kaplıcası

Herhangi bir tesisin bulunmadığı tamamen doğal olarak kalmış olan bir yerdir. Uyuz Hamam Kaplıcası 1.5 metre derinlikten çıkıyor ve yanında bulunan havuza doğru taşıyor ve bu termal sudan içerek veya banyo yaparak faydalanabilirsiniz.

Uyuzhamam
Uyuzhamam

Ulubük Mağarası

Ulubük yaylasında yer alan Ulubük Mağarası zengin damlataşları ile kaplıdır. İçerisi çok basık olduğundan yürümek zordur bu sebepten çok turist çekmeyen bir noktadır. Fakat bütün el değmemiş güzellikler görülmeye değerdir.

Ulubük Mağarası
Ulubük Mağarası

Midiaon – Karahöyük

Tunç çağından Bizans dönemine kadar yerleşim yeri olarak kullanılmış Midiaon – Karahöyük büyük ve iyi korunmuş bir höyüktür. Höyüğün eteklerinde mezar alanı bulunur fakat resmi arkeolojik kazı çalışmaları yapılmamıştır.

Alpu Karahöyük
Alpu Karahöyük

Ulaşım

Eskişehir il merkezine 40 kilometre uzaklıkta olan Alpu, Ankara – Eskişehir demir yolu üzerinde bulunur ve Ankaraİstanbul yüksek hızlı tren hattı da Alpu ilçe merkezinden geçmektedir. Alpu – Söğüt arası 91, Alpu – Mihalıçcık arası da 52 kilometredir.

Eskişehir denince ve her gidenin yemeden dönmediği bir şey var da o da çiğ börektir. Eskişehir’in meşhur çiğ böreği burada yapılıyor ve gelen herkesi nefis tatları ile karşılıyor. Birçok gezi grubunun mutlaka bu ilçeye uğrayıp çiğ börek yediğine şahit olabilirsiniz. Eğer siz de Eskişehir gezinizde nefis tatlar denemek istiyorsanız Alpu ziyaretinizde denemenizi öneririz.

Yakın Çevredeki Yerler

READ  Tepebaşı Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tepebaşı Gezilecek Yerler

Gezicini

Sivrihisar Gezilecek Yerler

Gezicini

Seyitgazi Gezilecek Yerler

Gezi Cini

Sarıcakaya Gezilecek Yerler

Gezicini

Odunpazarı Gezilecek Yerler

Gezicini

Mihalıççık Gezilecek Yerler

Gezicini

Mahmudiye Gezilecek Yerler : At Yetiştiriciliği İle Ünlü İlçe

Gezicini

Günyüzü Gezilecek Yerler

Gezicini

Eskişehir’in En İyi Kafeleri

Gezicini

Yorum Yaz