Image default
Eskişehir

Eskişehir İnönü Gezilecek Yerler

Eskişehir, Türkiye’nin harita üzerindeki kavşak noktalarındaki şehirlerden biridir. Marmara, Ege ve İç Anadolu bölgelerinde olması sebebiyle de şehri değerli kılmaktadır. Eskişehir’in tarihi kokan ilçelerinden İnönü, Türkiye’nin en kanlı savaşı olan kurtuluş savaşındaki 1. ve 2. İnönü muharebelerinde büyük başarılar göstermiştir. Bununla birlikte savaşın liderlerinden olan İsmet Paşa’ya kazanılan savaşın ardından İnönü soyadı verilmiştir. Tabii bu durum özellikle İnönü ilçesi içinde oldukça önemlidir. Tarihi kültürümüzün parçası Eskişehir İnönü gezilecek yerler listemizi sizler için hazırladık.

Eskişehir inönü
Eskişehir inönü

Ulaşım

Coğrafi konumu sebebiyle, İnönü şehrine ulaşımda Türkiye’nin batısında yer aldığı için oldukça kolaydır. Eskişehir İnönü ilçesine ulaşım için öncelikle birden fazla araç ile seyahat edebilirsiniz. Ayrıca Eskişehir otogarından kalkan İnönü ilçesine 17, 19 numaralı otobüsle seyahat etmek mümkündür. Bununla birlikte, Eskişehir’in meşhur tramvayı hafif raylı T1 ile de İnönü ilçesine ulaşımını gerçekleştirebilirsiniz.

Eskişehir İnönü ulaşım
Eskişehir İnönü ulaşım

Eskişehir İnönü Gezilecek Yerler Nerelerdir?

İnönü Mağarası

Eskişehir İnönü Mağarası
Eskişehir İnönü Mağarası

İnönü’nün ovalarından olan Sarısu’yun güneyine düşmektedir. Genişliği ve büyüklüğü 15 km uzaklıktan bile görünen İnönü mağarası, ilçenin büyük dağlarına yaslanmıştır. Eskişehir İnönü nüfusuna özellikle yaz aylarında katkı sağlayan yerli ve yabancı turistler için mağaranın doğal görümü ilgi görmektedir.

Ulaşımı ise Kütahya yolunun üzerinden bulunan İnönü mağarası, yakınında bulunan Sarısu deresinin varlığı ile önem kazanmaktadır.

THK İnönü Eğitim Merkezi

THK İnönü Eğitim Merkezi
THK İnönü Eğitim Merkezi

Havacılığın tarihinin önemli isimlerinden olan Vecihi Hürkuş’un planörlük denemesi için yaptığı keşişte ortaya çıkan rüzgârın da etkisinin oldukça fazla olduğu İnönü eğitim merkezi Atatürk’ün emri üzerine inşa edilmiştir. Özellikle yaz aylarının paraşüt eğitimi, balon kursu, planör uçuşlarının adresi olan eğitim merkezi Türk Hava Kurumu’nun himayesi altındadır.

READ  Çifteler Gezilecek Yerler : Eskişehir'de Dalgıçlık İle Ün Yapmış İlçe

İnönü eğitim merkezinin rüzgârları daima kuzeyden estiği için halk tarafından ‘harman rüzgârı’ ismini almıştır. Aynı zamanda THK İnönü eğitim merkezi yamaç aşağı şeklindedir. Böylelikle İnönü ilçesinin yeşillikleriyle kaplı olan doğal güzelliğini de ortaya çıkarır.

Ek olarak; sitemizde bulunan Eskişehir Porsuk Çayı ile ilgili yazımıza buradan ve Eskişehir festivalleri konulu içeriğimize de buradan ulaşabilirsiniz.

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tepebaşı Gezilecek Yerler

Gezicini

Sivrihisar Gezilecek Yerler

Gezicini

Seyitgazi Gezilecek Yerler

Gezi Cini

Sarıcakaya Gezilecek Yerler

Gezicini

Odunpazarı Gezilecek Yerler

Gezicini

Mihalıççık Gezilecek Yerler

Gezicini

Mahmudiye Gezilecek Yerler : At Yetiştiriciliği İle Ünlü İlçe

Gezicini

Günyüzü Gezilecek Yerler

Gezicini

Eskişehir’in En İyi Kafeleri

Gezicini

Yorum Yaz