Image default
Etkinlikler Sakarya

Sakarya Festivalleri ve Sakarya’da Yapılacak Şeyler

Sakarya Festivalleri

Sakarya’da yıl içerisinde büyük bir festival olmasa da yılın belirli zamanlarında Sakarya ve ilçelerinde birçok şenlik ve festivaller olur. Sakarya festivalleri iş konusunda oldukça aktif ve çok çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir ildir. Festivaller yoğun bir hayata sahip olup sosyal aktiviteye zaman ayıramayan insanlar için oldukça sevilen ve talep edilen bir etkinliktir. Sakarya yoğun çalışma hayatının bulunduğu illerden birisidir bu sebeple bu tarz festivaller ve şenlikler halk tarafından yoğun ilgiyle karşılanır. Bu festivallerden bazıları;

Uluslararası Kültür Turizm ve Fındık Festivali
Uluslararası Kültür Turizm ve Fındık Festivali
 • Dikmen Hamsi Festivali
 • Geleneksel Hıdırellez Kültür ve Sanat Etkinlikleri
 • Selmandede Yağlı Pehlivan Güreşleri ve Sünnet Şöleni
 • Söğütlü Festivali

  Sakarya Belediye Festivalleri
  Sakarya Belediye Festivalleri
 • Sapanca El Sanatları Festivali
 • Akyazı Belediyesi Acelle Yayla Şenliği
 • Sapanca Kurtköy Taze Ceviz Festivali Sapanca Fest
 • Gürcü- Laz Şenliği
 • Uluslararası Sapanca Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali
 • Geyve Ayva Festivali

  Sakarya Festivalleri Konserleri
  Sakarya Festivalleri Konserleri
 • Pamukova Yöresel Ürünler ve Ayva Festivali
 • Sakarya Uluslararası Kısa Film Festivali

Bu festivallere isteyen herkes katılabilir ve herhangi bir ücret ödenmez. Ücretsiz ve tamamen eğlenceye dayalı bu etkinlikler yöre halkı tarafından ilgiyle karşılanır.

Uluslararası Kültür, Turizm ve Fındık Festivali

Her yıl temmuz ayının ortalarında Sakarya’nın Karasu ilçesinde düzenlenen festival neredeyse 30 yıllık bir geçmişe sahiptir. Festivalin amacı Karasu ilçesini Türkiye’ye tanıtmanın yanı sıra ilçedeki turizmi canlandırmaktır.

Sakarya Uluslararasi Kisa Film Festivali
Sakarya Uluslararasi Kisa Film Festivali

Sakarya’nın Taraklı ilçesinde düzenlenmekte olan şenliğin amacı Hıdır Dede Türbesi’nin tanıtımını yapmaktır. Aynı zamanda halk oyunu gösterileri, resim ve fotoğraf yarışmaları ve ücretsiz pilav dağıtımına benzer etkinlikler yapılmaktadır.

Uluslararası Sapanca Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali
Uluslararası Sapanca Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali

Sapanca Soğucak Yayla Şenliği

Sakarya Sapanca’nın 17 kilometre uzağında yer alan Soğucak Yaylası’nda düzenlenen şenlik temmuz aylarının ikinci haftasında gerçekleşir. Yaylanın en yoğun olduğu dönemler çoğunlukla festival zamanlarıdır. Şenlik içeriğinde karakucak güreş müsabakaları, bisiklet ve at yarışları ve halk konserleri düzenlenir. Katılımcılar festivalin verdiği eğlence üzerine doğayla buluşmanın vermiş olduğu huzurla şenlikten pek memnun kalırlar. Doğaseverler ve eğlence düşkünleri için tercih edilebilecek bir seçenektir.

Sapanca Soğucak Yayla Şenliği
Sapanca Soğucak Yayla Şenliği

Dartılı Keşkek ve Tavukçuluk Kültür Sanat Şöleni

Geleneksel olarak her yıl düzenlenen festivalde halk konserleri, sema gösterileri ve havai fişek gibi etkinlikler bulunur. Festivalde Sakarya mutfağının sevilen ve önemli lezzetlerinden biri olan festivale ismini de veren dartılı keşkeği yapılarak halka dağıtılır. Aynı zamanda Dartılı Keşkek ve Tavukçuluk Kültür Sanat Şöleninde bölge halkının çocuklarının sünneti için toplu sünnet düğünü de yapılmaktadır. Şölen halkın eğlencesi ve özellikle çocukların eğlencesini amaçlamaktadır. Günlük hayatın yorucu trafiğinin ardında böyle bir şölenle karşılaşmak herkesi rahatlatacaktır.

Sakarya Festivalleri
Sakarya Festivalleri

Detaylıca anlatılan bu festival ve şenlikler dışında Sakarya’da yıl içerisinde haziran ayının son haftasında Yeşil Yurt Yayla Şenlikleri, temmuz ayı içerisinde Söğütlü Geleneksel Tarım Hayvancılık ve Süt Festivali, Kerem Ali Zirve Yürüyüşü ile Çiğdem Yaylası Şenlikleri ve daha birçok etkinlik düzenlenmektedir.

Sakarya’ya Nasıl Gidilir?

Ankaraİstanbul otoyolu üzerinde yer almasından dolayı Sakarya’ya ulaşmak oldukça kolaydır. Türkiye’nin her yerinden bu şekilde ulaşım sağlamak mümkündür. Özel araçla ulaşım sağlanacağı gibi otobüsle ulaşım yapmak da oldukça kolaydır. Sakarya Büyükşehir Otobüs Terminali ülkenin en işlek otogarlarından biridir. İstanbul’dan ortalama 2 saat sürmekte ve 50 ile 70 TL arasında bir fiyat bulunmaktadır.

Ankara’dan da İstanbul gibi otobüsle ulaşmak mümkündür. Bilet fiyatları ise 70 ile 110 TL arasında değişiklik gösterir. Yolculuk ortalama olarak 4 saat veya 4 saatten biraz daha fazla sürer.

Söğütlü Festival Konserleri
Söğütlü Festival Konserleri

İzmir’den Sakarya’ya gelecekler için her gün sefer vardır ve ortalama olarak 7 saat 30 dakika aralığında yolculuk sürmektedir. Bilet fiyatları 150 ile 170 TL arasında değişiklik gösterebilir.

 

Sakarya’da Keşfedilecek Yerler

READ  Sakarya Kamp Alanları : En Güzellerin Listesi

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Ukrayna Gece Hayatı Disko Barları

Gezicini

Taraklı Gezilecek Yerler | Taraklı’da Görülmeye Değer Yerler

Gezi Cini

Selman Dede Mesire Alanı ve Hayvanat Bahçesi

Gezicini

Seferihisar Festivalleri

Gezicini

Sapanca Gezilecek Yerler : Doğa ve Macera Harikası Bir Yer!

Gezicini

Sakarya Plajları ve Koyları

Gezicini

Sakarya Kamp Alanları : En Güzellerin Listesi

Gezicini

Sakarya Kafeleri : Sakarya’nın En iyi Cafelerin Listesi

Gezicini

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı

Gezicini

Yorum Yaz