Image default
Sakarya

Söğütlü Gezilecek Yerler | Sakarya Söğütlü Nerede Nasıl Gidilir

Söğütlü Gezilecek Yerler Bu yazıda Söğütlü Gezilecek Yerler anlatılmaktadır. Sakarya’nın bir ilçesi olan Söğütlü, 2019 verilerine göre 14.088 nüfusa sahiptir. Söğütlü’nün tarihi ise MÖ 2340 Akadlara kadar uzanır. 1990 yılında Sakarya’nın ilçesi olan bu ilçe zamanında Hitit, Frigya, Lidya başta olmak üzere birçok medeniyetin hakimiyeti altında kalmıştır.

Söğütlü
Söğütlü

Bu güzide ilçe Sakarya il merkezine de 20 km mesafede yer almaktadır. İlçede birbirinden farklı tarihi ve doğal güzellikler bulunmaktadır. Sakarya’ya gelindiğinde mutlaka uğranıp gezilmesi, burada çeşitli aktivitelerin gerçekleştirmesi ve tarihe tanıklık edilmesi herkesi tatmin edecektir.

Söğütlü’de Neresi Gezilmelidir?

Sakarya iline bağlı olan Söğütlü, çok büyük bir ilçe olmamasının yanı sıra bünyesinde çok fazla doğal ve tarihi güzelliği barındırmayı başarmış bir ilçedir.

Peki, Sakarya’da Söğütlü gezilecek yerler neresi diye sorulduğunda belli başlı yerleri sıralamak istersek;
  • Harmantepe Kalesi,
  • Hasanfakı Göleti,
  • Küçük Akgöl,

olarak en güzel yerlerini söylemek doğru olacaktır. Sırayla sayılan bu yerleri gidip görmek isteyenler için daha detaylı anlatmak gerekir.

Harmantepe Kalesi

Harmantepe Kalesi, Söğütlü ilçesinin Harmantepe köyü yakınlarında yer almaktadır. Adapazarı’na bağlı Taşkısığı gölünden çıkan akarsuyun yanında küçük bir tepe üzerinde yer alır. İlçeden buraya ulaşabilmek için hem asfalt hem de toprak yol olmak üzere toplamda 5 km yol gelmek gerekmektedir.

Harmantepe Kalesi - Söğütlü Gezilecek Yerler
Harmantepe Kalesi – Söğütlü Gezilecek Yerler

13.yy’da yapılan bu kalenin Bizans savunma kalesi olduğu da söylenir. Aynı zamanda Sakarya il sınırları içinde kalan en sağlam Bizans kalesi olma özelliğini de taşır. Kale zamanla bakımsızlıktan bitki örtüsüyle kaplanmış duruma gelmesi sebebiyle tekrar restore edilerek turizme kazandırılma kararı alınmıştır.

Harmantepe Kalesi - Söğütlü Gezilecek Yerler
Harmantepe Kalesi – Söğütlü Gezilecek Yerler

1992 yılında Kültür Varlığı unvanı alarak koruma altına alınan yerler arasına girmiştir. Beş kapısı bulunan kale, yapıldığı günden bu yana zamanla iyice harap duruma gelmiştir. Restorasyon neticesinde tekrar eski güzelliğine kavuşup ziyaretçilerini ağırlamaya hazır duruma gelmiş olacaktır.

READ  Ferizli Gezilecek Yerler

Hasanfakı Göleti

Hasanfakı Göleti, Söğütlü’ye bağlı Hasanfakı köyünde yer almaktadır. Sakarya ilinin en büyük göletlerinden biri olma özelliğini taşır. Bölgede tercihe göre piknik ve mesire alanları mevcuttur. Aynı zamanda balık avlamak da mümkündür. Muhteşem doğa eşliğinde temiz havada ailesiyle kaliteli vakit geçirmek isteyenlerin tercihi olacaktır.

Hasanfakı Göleti
Hasanfakı Göleti

Küçük Akgöl

Küçük Akgöl, Söğütlü ilçesinin Akgöl köyünde yer almaktadır. İlçe merkezine 6 km gibi bir uzaklıkta bunun bu göl, tatlı su gölü olarak geçmektedir. Aynı zamanda Küçük Akgöl bu çevredeki tek doğal göl olma özelliği mevcuttur.

Küçük Akgöl
Küçük Akgöl

20 hektar gibi bir alanda olan bu göl oldukça küçük olmasına rağmen buranın doğası ve doğal yaşam alanı giden herkesi etkisi altına alıp, büyüleyecektir. Hasanfakı Göleti’nde olduğu gibi bu göle gelindiğinde de arzu edenler için piknik alanları mevcuttur.

Yine burada da balık tutmaktan zevk alan bunu hobi edinmiş kişiler için olta balıkçılığı yapılmasına izin verilmiştir. Hem huzur hem sakinlik arayanlar için uygun bir yer olacaktır.

 Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Taraklı Gezilecek Yerler | Taraklı’da Görülmeye Değer Yerler

Buket Destina

Serdivan Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !

Hakan Karaduman

Selman Dede Mesire Alanı ve Hayvanat Bahçesi

chebsra

Sapanca Gezilecek Yerler : Doğa ve Macera Harikası Bir Yer!

chebsra

Sakarya Plajları ve Koyları

chebsra

Sakarya Kamp Alanları : En Güzellerin Listesi

chebsra

Sakarya Kafeleri : Sakarya’nın En iyi Cafelerin Listesi

chebsra

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı

chebsra

Sakarya Gölpark Nerede Nasıl Gidilir? Gölparktaki Aktiviteler

chebsra

Yorum Yaz