Image default
Sakarya

Karapürçek Gezilecek Yerler | Sakarya’nın Karapürçek Rotaları

Karapürçek Gezilecek Yerler

Bu yazıda Karapürçek Gezilecek Yerler anlatılmaktadır. Karapürçek, Sakarya ilinin bir ilçesidir. Bu ilçe, il merkezine 26 km. uzaklıkta bulunuyor. Karapürçek ilçesi Sakarya’nın Akyazı, Erenler, Geyve ve Taraklı ilçelerine komşudur. Karapürçek’in güney bölgesinde Dikmen ve Göktepe dağları vardır.

Karapürçek
Karapürçek

Bunun aksine kuzeyi ise tamamen düzlük ve ovadır. Aynı zamanda tarıma son derece uygun bir arazidir. Karadeniz iklimi etkisiyle, doğal bitki örtüsü bakımından çok zengindir. İlçe, %65 ormanlarla çevrili bir doğa harikasıdır. Güneyi dağlık, kuzeyi ova olunca ekonomisi de buna bağlı olarak tarım ve hayvancılıktır. Sakarya’ da bilinen en eski yerleşim yeri olarak biliniyor.

Karapürçek ilçesinin tam olarak ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu bilinmiyor ancak Bizans döneminden beri varlığını sürdürdüğü biliniyor. Bizans döneminde, bulunduğu bölgenin en büyük yerleşim yeriymiş Karapürçek.

Karapürçek Tarihi

Bizans döneminden beri varlığını sürdürüyor bu ilçe. Hatta isminin Rumca ‘’Pıcak’’ kelimesinden oluştuğu söyleniyor. İlçede genellikle Türkmenler yaşamaktadır. Son dönemdeki göç hareketleri sonucunda başka yörelerden insanlarda bulunuyor. Bölgede meydana gelen depremler yüzünden son kalan Osmanlı tarihi eserleri de yıkılmış.

Karapürçek’te Gezilecek Yerler

Karapürçek gezilecek yerler denildiğinde hayalimizde ilk canlanması gereken tabii ki yemyeşil orman olmalıdır. İlçenin büyük çoğunluğu ormanlarla çevrilidir.

Bu güzelim ormanlık alanlarının yanında, Karapürçek ilçesinde gezilecek yerler şöyle sıralanabilir;
  • Teketaban Tümülüsü
  • Mecidiye Şelalesi

Şimdi de bu güzel yerleri ayrı ayrı ve detaylı bir şekilde inceleyelim. Karapürçek Gezilecek Yerler hakkında

Sakarya Doğal Güzellikleri
Sakarya Doğal Güzellikleri

Teketaban Tümülüsü

Karapürçek’e gidilirse mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken bu yer, Karapürçek’in Teketaban köyünde yer alıyor. Köylüler tarafından toprak alınmasıyla ahşap bir mezarlık ortaya çıkıyor. Daha sonra Sakarya Müzesi ekipleri tarafından kurtarma çalışması yapılarak bu ahşap mezar ortaya çıkartılıyor. Hangi dönem ve hangi millete ait oldukları kesin olarak henüz bilinmiyor. Ancak Roma dönemine ait olduğu ve Helenistik bir yapı olduğu konusunda iddialar bulunuyor. Tarih ile yakından ilgilenenlerin gezerken zevk alacakları bir yerdir.

READ  Sakarya Kamp Alanları : En Güzellerin Listesi

Mecidiye Şelalesi

Mecidiye Şelalesi Karapürçek şehir merkezine 30 km. mesafede olan Mecidiye köyünde yer almaktadır. Tam olarak yeri, Mecidiye köyü ve Ahmediye köyü arasındaki toprak yol üzeridir. Araçla ulaşımı mümkün olmadığı için ulaşımı biraz sıkıntılıdır ancak buna değecek bir görsel güzelliğe sahiptir. Şelalenin etrafı uçsuz bucaksız, sık ağaçlı ormanla çevrilidir. Piknik yapmanın yasak olmadığı bu yerde yürüyüş parkuru da mevcuttur.

Mecidiye Şelalesi - Karapürçek Gezilecek Yerler
Mecidiye Şelalesi – Karapürçek Gezilecek Yerler

Bu parkur kısa aynı zamanda rahat bir parkurdur. Bu yüzden her mevsim rahatlıkla yürüyüş yapılabilir. Kış aylarında yağmur yağmasa da yanınızda yağmurlukla gitmeniz gerekiyor. Keza şelaleden etrafa sular, ufacık halde ancak sık bir şekilde yayılıyor.

Mecidiye Şelalesi - Karapürçek Gezilecek Yerler
Mecidiye Şelalesi

Doğayı seven, yürüyüş yapmaya istekli herkesin mutlaka gitmesi ve görmesi gereken bir yerdir. Ayrıca fotoğrafçılar içinde eşsiz bir güzellik barındırıyor. Özellikle sonbahar aylarında birbirinden eşsiz fotoğraflar çekebilirsiniz.

Karapürçek ilçesi gerek Teketaban Tümülüsü gerek Mecidiye Şelalesi ile hem tarihi hem de doğa harikası oluşuyla, mutlaka gezilip görülmeye değer bir yerdir.

 

 Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Taraklı Gezilecek Yerler | Taraklı’da Görülmeye Değer Yerler

Buket Destina

Söğütlü Gezilecek Yerler | Sakarya Söğütlü Nerede Nasıl Gidilir

Hakan Karaduman

Serdivan Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !

Hakan Karaduman

Selman Dede Mesire Alanı ve Hayvanat Bahçesi

chebsra

Sapanca Gezilecek Yerler : Doğa ve Macera Harikası Bir Yer!

chebsra

Sakarya Plajları ve Koyları

chebsra

Sakarya Kamp Alanları : En Güzellerin Listesi

chebsra

Sakarya Kafeleri : Sakarya’nın En iyi Cafelerin Listesi

chebsra

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı

chebsra