Image default
Sakarya

Kocaali Gezilecek Yerler

Kocaali Gezilecek Yerler

İlginç isim hikayesiyle dikkat çeken Kocaali, birbirinden güzel özellikleriyle herkesin dikkatini çekmektedir. 1987 yılında ilçe olan bu yer doğal güzellikleri, tarihi ve ziyaretçilerine sunduğu olanaklarla mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde yerini alır. Sakarya ilinin deniz kenarında bulunan bu güzel ilçesi, denizden ortalama yirmi metre yüksekliktedir.

Kocaali
Kocaali

İlçede turizm oldukça önemli bir yerdedir. Zira yerli ve yabancı turistlerin gözdesi konumundadır. Ziyaretçilerine, kamp, piknik, yürüyüş, koşu ve tatil gibi pek çok olanak sunar. Turistler bu ilçede pek çok aktivite gerçekleştirebilirler. Hizmet anlamında da tatmin edicidir.

Kocaali Gezilcek Yerler
Kocaali Gezilcek Yerler

Lokantalar, çay bahçeleri, müzikli eğlence yerleri gibi pek çok tesis mevcut. Damak zevklerine hitap eden Kocaali ilçesi tatilcilerin en sık tercih ettiği yerler arasındadır. kocaali gezilecek yerler bakımından çeşitliğe sahiptir.

Kocaali Geceleri
Kocaali Geceleri

Maden Deresi

Kocaali ilçesinin görülesi yerlerinden biri Maden Deresi Deresi’dir. Maden deresi tarihi özellikleriyle olduğu kadar görselliğiyle de büyüleyicidir. Osmanlı İmparatorluğunun son yıllarında faaliyet göstermiş, bu faaliyetler Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar devam etmiştir. Bu tarihi özelliğiyle görenleri etkilemektedir. Maden olarak kullanılan raylar ve ayrıca tünelleri görmek mümkün.

Kocaali Barajı
Kocaali Barajı

Tüneller, hem kayalıkların hem de uçurumların içinde yer alır. Ziyaretçiler bu tünelleri gezme şansına sahiptirler. Tünellere girilip gezildiğinde derenin diğer ucuna ulaşılır. Bu tünellerden başka bir yere ulaşılamaz. Maden Deresi’nin maden olarak kullanıldığı yıllarda; çinko, boraks, gümüş, kurşun gibi madenler bulunmuştur. Madenlerin etkisiyle toprak rengi koyudur. Bu özelliğiyle de dikkat çeker.

Kocaalide Ne Yenir ?
Kocaalide Ne Yenir ?

Maden deresi, sık ormanlık bir alan içinde derin bir vadide akar. Derenin sağ ve sol kıyılarında, çınar, kestane ve kayın ağaçları yer alır. Burada bulunan patikalar yürüyüş yapmak isteyenlerin vazgeçilmez yerlerinden biridir. Maden Deresi’nin bulunduğu alanda mesire yerleri mevcuttur.

READ  Kaynarca Gezilecek Yerler
Kocaali Festivalleri
Kocaali Festivalleri

Bu yerlerde doğayla iç içe vakit geçirilebilir. Aynı zamanda alan içinde görülmeye değer bir şelale vardır. Gitmek isteyenler için alabalık tesisleri de ziyaretçilerini ağırlar.

Alanda çadırlı olarak kamp yapılabilir. Kampçıların sıklıkla ziyaretine uğrayan alanda Bungalov evleri de konaklama için idealdir. Ziyaretçilerine birçok imkan tanıyan Maden Deresi, piknikçilerin gözde alanlarındandır.

maden deresi
Maden Deresi

Çam Dağı

Çam Dağı, ilçenin güneyinde yer almakta olup doğa turizmi için en uygun yerlerden biridir. Doğal güzelliğiyle insanı etkisine alan yer, yıl içinde yüzlerce turisti ağırlar. Doğayla iç içe vakit geçirmek isteyenlerin mutlaka görmesi gereken bir yer.

cam dagi
Çam Dağı

Melen Çayı

Melen Çayı ismini Melen Köyü’nden alır. Melen Köyü, yaklaşık olarak 800 yıllık bir tarihe sahiptir. Melen Çayı, Yığılca ilçesinden doğarak Caferiye Köyü’nden denize dökülür. Eşsiz bir manzaraya sahip olmasıyla ziyaretçilerine tam bir doğa harikası yaşatır. Aynı zamanda Melen Çayı, balıkçı lokantalarıyla da dikkat çeker. Birbirinden enfes lezzetlerin sunulduğu lokantalarda farklı lezzetlerle damak tadına da hitap edilir. Her balık cinsini bulmak mümkündür. Gün batımının izlenebileceği en keyifli yer olarak da ilgi odağıdır.

melen cayi
Melen Çayı

Melen Çayı ziyaretçileri, gündüz denize girebilirler. Akşam ise bu alanda birbirinden renkli partiler verilir. Ziyaretçiler güzel ve keyifli bir akşam geçirebilirler.

Sakarya Kocaali Uçurtma Şenliği
Sakarya Kocaali Uçurtma Şenliği

Kocaali Plajları

Turizm Bakanlığı tarafından Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir. Plajlar bakımından zengin bir yer olup yaklaşık olarak beş yüz metre genişliğe sahip büyük kum plajı vardır. Kirlilikten uzak, kum kaliteli bakımından dünya standartlarına göre ikinci sınıf olarak tescillenmiştir. Ayrıca şifalı kum olarak da bilinir. Pansiyonculuk yaygın olup yeme, içme tesisleri bakımından da oldukça tatmin edicidir. Ziyaretçiler, bu tesislerde lezzetli yiyecekler tadarak müzikli eğlence yerlerinde eğlenerek zaman geçirebilirler.

Kocaali Plajları
Kocaali Plajları

Kocaali Çevresinde Gezilecek Yerler

READ  Karasu Plajları ve Koyları

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Taraklı Gezilecek Yerler | Taraklı’da Görülmeye Değer Yerler

Gezi Cini

Selman Dede Mesire Alanı ve Hayvanat Bahçesi

Gezicini

Sapanca Gezilecek Yerler : Doğa ve Macera Harikası Bir Yer!

Gezicini

Sakarya Plajları ve Koyları

Gezicini

Sakarya Kamp Alanları : En Güzellerin Listesi

Gezicini

Sakarya Kafeleri : Sakarya’nın En iyi Cafelerin Listesi

Gezicini

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı

Gezicini

Sakarya Gölpark Nerede Nasıl Gidilir? Gölparktaki Aktiviteler

Gezicini

Sakarya Gezilecek Yerler : Sakarya’nın En Güzel Yerleri Listesi !

Gezicini

Yorum Yaz