Image default
Sakarya

Adapazarı Gezilecek Yerler | Adapazarı Doğal Güzellikleri

Adapazarı Gezilecek Yerler – Adapazarı Doğal Güzellikleri

Bu yazımızda Adapazarı Gezilecek Yerler, Adapazarı gezi rehberinden bahsedeceğiz. Hazırsanız başlayalım.

Türkiye’nin en güzel ilçelerinden biri olan Adapazarı yerli ve yabancı turistlerin gezi listelerinde yerini alıyor. Doğal güzellikleri, tabiat parkları, mesire alanları, capcanlı caddeleri ve tarihi yapılarıyla ziyaretçilerini karşılıyor. Zengin tarihiyle ziyaretçilerin ilgisini çeken ilçe, turizmde de önemli bir yere sahip.

Adapazarı
Adapazarı

İlçeyi ziyarete gelenler pek çok aktivite imkanı da buluyor. Yabancı turistlerin de ilgi odağı. Tarihi yapıları ve doğal güzellikleri barındıran ilçe turist ziyaretleri bakımından her mevsim yoğun. Adapazarı ilçesi kültürel çeşitlilik olarak da dikkat çekiyor. Fazla göç almış olmasından dolayı ilçede farklı kültürleri görmek mümkün. Bu durum ilçenin daha renkli bir hal almasını sağlıyor.

Adapazarı Merkez
Adapazarı Merkez

Sakarya merkeze ulaşıldıktan sonra Sakarya merkez ile Adapazarı ilçesi arası 23 km mesafededir. Havayolunu kullanacak olan ziyaretçiler, Sakarya’ya en yakın havaalanlarından biri olan İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’nı tercih edebilirler. Adapazarı ilçesi konum itibari ile ulaşımı kolay bir ilçedir. Adapazarı gezilecek yerler zengin bir çeşitlilik gösterir.

Adapazarı Hakkında

adapazarı gezilecek yerler
Adapazarı Gezilecek Yerler

Adapazarı, Sakarya ilinin merkez ilçesi olup Adapazarı Ovası’nın ortasında kurulmuştur. Marmara Bölgesi’nde yer alan Adapazarı, çokça göç almış bir ilçedir. Osmanlı Devleti hakimiyetinde kurulmuş olan bir köydür. 1520 yılı kayıtlarında Ada Kazası olarak geçmekteydi.Adapazarı,1954 yılında bağımsız ,il statüsü kazanan Sakarya ilinin ilçesi olmuştur.

Bitinyalılar ve daha sonra Bizanslıların yaşadığı bilinmektedir. Traklar, Hititler, Persler, Romalılar, Lidyalılar gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetlerin bazı izleri günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.1324 yılında Orhan Gazi döneminde fethedilmiştir. İlçede Osmanlı izlerine sıklıkla rastlanmaktadır. İlçe, 1921 yılında işgalden kurtulmuştur.

Sakarya Paraşüt
Sakarya Paraşüt

Bu bölgenin Çark suyu ve Sakarya Nehri ile çevrili olmasından dolayı ada izlenimi vermiştir ki bu nedenle yer, ada ismini almıştır. 1923 yılında Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi ile Yunanistan’dan gelenler buradaki nüfusu bir hayli artırmıştır. Geniş otomobil endüstrisine sahip olmakla birlikte Toyoto fabrikası bu ilçede yer alır.

Sakarya Adapazarı Yaylaları
Sakarya Adapazarı Yaylaları

Fındık üretiminin fazla olduğu bir ilçedir. Adapazarı konaklama bakımından da ziyaretçilerini memnun bırakan ilçelerden biri. Oba, Garden Altınova, Sakarya Grand gibi güzel ve önerilen oteller mevcut. Kampo ve doğa gezisi yapacaklar için ise pek çok seçenek var.

READ  Sakarya Gezilecek Yerler : Sakarya'nın En Güzel Yerleri Listesi !

Adapazarı Gezilecek Yerler

Sakarya Çark Caddesi
Sakarya Çark Caddesi

Çark Caddesi

Çark Caddesi; şehrin en işlek ve en renkli caddelerinden biridir. Cadde günün her saatinde kalabalığını ve canlılığını korur. Cadde üzerinde pek çok kafe, çay bahçesi, restoran yer alır. Adapazarı ilçesi ziyaretçileri farklı mekanlarda oturup dinlenme ve farklı lezzetler tatma şansına sahiptir. Eskiden trafiğe açık olan cadde artık trafiğe açık değildir. Tamamen yaya trafiğinin olduğu cadde, yeni yerler keşfetmeyi seven, hediyelik eşya dükkanlarına meraklı, bu tür neşeli caddelerde gezmek tutkunu olan ziyaretçilerin mutlaka gezdikleri yerlerden biridir.

Harmantepe Kalesi

harmantepe
Adapazarı Harmantepe Kalesi

Bizans sınırlarının korunması amacıyla 12. Ve 13. Yüzyılda yaptırılmıştır. Bir nevi gözetleme kuleleri niteliği taşır. Küçük bir tepe üzerine yapılan kule, görenleri etkilemektedir. İl içinde bugüne değin ulaşabilen tek kale olma özelliği taşır. Elips şeklinde bir yapıdadır. Kalenin içinde onlarca çeşit bitki mevcuttur. Mimari özelliklerinden dolayı Bizans yapısı olduğu düşünülmektedir.

Justinianus Köprüsü

sakarya kopru
Justinianus Köprüsü

Köprü, Bizans İmparatoru Justinianus tarafından 558-560 yıllarında yaptırılmıştır. Erken Bizans döneminin en görkemli ve en önemli anıtsal yapılarından biridir. Köprü tamamen kireçtaşından yapılmıştır. 365 metre uzunluğunda, 9,85 metre genişliğinde olan köprü, toplam 12 kemerden oluşur. Mimari özellikleriyle dikkat çeken köprü, görenleri kendine hayran bırakan bir yapıdır.

Günümüze kadar korunmayı başaran köprü, köklü tarihi de dikkat çekicidir. 2018 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklenmiştir. Görülmeye değer bir yapı olarak turistlerin gezi listesinde yer almaktadır.

Sultanpınar Yaylası

yayla
Adapazarı Sultanpınar Yaylası

Adapazarı ilçesinin bin iki yüz metre yüksekliğe sahip olan Sultanpınar Yaylası görenleri kendine hayran bırakan cinsten. Etrafında birçok yayla olduğu için genel görünüm olarak bir plato görünümündedir. Yaylanın alt kısımlarına doğru bir orman yer alır.

Sultanpınar Yaylası
Sakarya Sultanpınar Yaylası

Üst kısımlarında ise köknar ormanı güzel görüntüsüyle gelenlere doğa keyfi yaşatır. Huzur dolu dakikalar geçirmek isteyenlerin mutlaka görmesi gereken bir yerdir. Doğa severlerin olduğu kadar fotoğrafçıların da ilgi gösterdiği yaylanın ziyaretçi bir hayli fazladır.

Poyrazlar Gölü

adapazarı gezilecek yerler
Adapazarı Poyrazlar Gölü

Adapazarı’nın ziyaretçi akınına uğrayan yerlerinden biridir. Poyrazlar gölü, 2.310 dekarlık bir saha içindedir. 2011 yılı itibari ile tabiat parkı olarak ilan edilmiştir. Tam bir doğa harikası olan göl, Marmara Bölgesi’nin en önemli doğal yaşam alanlarından bir tanesidir. Şehrin karmaşasından sıkılan, doğayı özleyenlerin vazgeçilmez adreslerinden. Göz dolduran yeşili ve mis gibi havasıyla doğa tutkunlarından tam not almayı başarmıştır.

READ  Sakarya Kamp Alanları : En Güzellerin Listesi

Gölün mavi suları orman yeşiliyle tam bir ahenk yakalamıştır. Orman ve göl enfes bir ekosistem oluşturmuştur. Bu tabiat parkının içinde birçok hayvan ve bitki türü de dikkat çeker. Gölün çevresinde yaklaşık olarak 154 farklı kuş türü mevcuttur. Aynı zamanda çeşitli balık türleri de burada yaşamını sürdürür. Bitki bakımından ise elliye yakın bitki türüne ev sahipliği yapar. Yeşilin her tonunun görülebileceği bir alandır.

Sakarya Adapazarı Termal Otel
Sakarya Adapazarı Termal Otel

Bu doğal güzellik içinde kamp yapma imkanı da vardır. Kampçılar özellikle hafta sonlarında alanı doldururlar. Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı alanında karavanla kalınabilir ya da çadır kurulabilir. Bisiklet parkurlarını da unutmamak gerekir. Alanın içinde bisiklet parkurları kullanılarak bu eşsiz manzara içinde turlamak mümkün. Temiz havada yapılabilecek en güzel aktivitelerdendir.

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı, fotoğraf çekimleri için en sık tercih edilen yerler arasındadır. Gelen ziyaretçiler yaptıkları aktiviteler sırasında sürekli fotoğraf çekebilirler. Zira, bu alan içinde harika bir arka fonla güzel anlar yakalamak mümkün. Alan içinde yapılan aktivitelerden biri de kuş gözlemciliğidir. Kuş gözlemcileri sıklıkla ziyaret ederler.

ATV Safari ise Poyrazlar Gölü içinde yapılabilecek en zevkli aktivitelerden biridir. ATV Safari heyecanını yaşamak keyifli anlara daha keyfi katmak isteyenler için harika bir parkurda bu keyif yaşanır. Sağlı sollu orman manzarası ve gölün enfes görüntüsü eşliğinde safari turları ziyaretçilerin vazgeçilmezlerinden. Ziyaretçiler, göle özel araçlarıyla girebilirler. Bunun için 15 TL ücret ödenir. Kişi başı 7 TL gibi cüzi bir rakamla bu harika alanda vakit geçirilir.

Sakarya Park

Adapazarı ilçe sınırlarındaki Sakarya park, 201 yılından bu yana hizmet vermektedir. 120 dönümlük bir alan içinde yer alır. Park bir anlamda sosyal tesis olarak hizmet sunar. Sakarya Park, dinlenme yeri olmakla birlikte oyun ve spor alanları bakımından da zengindir. Çocuklu aileler için yapılmış olan oyun alanları, yürüyüş ve koşu yapmak isteyenler için parkurlar dikkat çeker. Piknik yapmak isteyenlerin de ziyaret akınına uğrar. Yeşille baş başa harika vakit geçirilmesi mümkün.

Kent Park

adapazarı gezilecek yerler
Sakarya Gezilecek Yerler

Kent Park, Adapazarı ilçesinde yer alan Eski Zirai Donatım Kurumu Fabrikası arazisinin yeşil alana dönüştürülmesiyle oluşturulmuştur. Yerli halkın şehrin karmaşasından uzaklaşmak için sıklıkla tercih ettiği bir parktır. 160 bin metrekarelik bir alan üzerinde yer alır. Aynı zamanda yaklaşık olarak 4 bin 500 metre karelik bir yürüyüş alanına sahiptir. Parkın yemyeşil alanı parkın tüm yüzeyini kaplar.

READ  Karasu Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi
Adapazarı Kent Park
Adapazarı Kent Park

Doğal ortamın korunuyor olması ve ağaçların bakımının yapılıyor olması da parkın dikkat çeken özelliklerindendir. Parka güzellik katan detaylardan biri de parkın yanı başında yer alan Çark Deresi’dir. Çark Deresi güzelliğiyle parka ayrı bir atmosfer kazandırmıştır. Parkın tam ortasında bir gölet bulunur. Bu göletin üzerinde adacıklar dikkat çeker. Ziyaretçiler köprüyü kullanarak adacıklara kolaylıkla ulaşabilirler. Parkta spor faaliyetleri için de birçok alan mevcut.

Kent Parkı
Kent Parkı

Tenis kortu tenis severlere hizmet verirken kapalı yüzme havuzu da ziyaretçilere yüzme keyfini sunar. Alanda konser organizasyonları da yapılır. Ziyaretçiler günü farklı aktivitelerle bitirerek verilen konserlerle akşamlarını da renklendirebilirler. Konserlerin yanı sıra etkinlikler ve farklı organizasyonlara da ev sahipliği yapmaktadır. Kent park gerek eşsiz manzarası, gerek farklı görsellikleri gerekse sunduğu aktivite alanlarıyla ziyaretçi sayısının yoğun olduğu bir parktır.

Deprem ve Kültür Müzesi

adapazarı gezilecek yerler
Adapazarı Deprem Müzesi

Deprem gerçeğini fotoğraflarla belgeleyen bir müzedir. 17 Ağustos’ ta yaşanan şiddetli ve yıkıcı depremin unutulmaması adına kurulmuş bir müzedir. Müze, Deprem ve Kültür Müzesi Adapazarı Kavaklar Caddesi’nde yer alır. Müzeye girildiği anda 99 depremi öncesi ve sonrasına ilişkin fotoğraflar dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra; suni deprem meydana getiren elektronik bir stant depremde yıkılmış olan binaların yapım tekniğiyle ilgili sismograf ve inşaat malzemeleri gibi unsurlar da müzede sergileniyor.

Bölgenin birinci derece deprem kuşağında olması ve bu bilinçle hareket edilme olgusunun sıcak tutulması amaçlanmıştır. Bu amaçla, 2004 yılı itibari ile ziyarete açılmış bir müzedir. Geyve Adapazarı ilçesini ziyaret eden herkesin mutlaka görmesi gereken yerlerdendir. Müzeye girişler ücretsizdir. Sabah 08:00 ile ziyaretçilerini kabul etmeye başlayan müze 18:00 itibari ile kapanır.

Adapazarı’nda Ne Yenir?

islama 1
Adapazarı’nda Ne Yenir?

Adapazarı gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelenlerden biri de gezerken tadılabilecek özel lezzetlerdir. Bu yörenin en bilindik yani en meşhur lezzeti; ıslama köftedir. Kemik unu ve toz biber kullanılarak hazırlanan ekmeği ile enfes bir lezzettir. Keşkek ve dartılı keşkek de ziyaretçilerin tatması gereken lezzetler arasındadır. Elbette lezzetler bununla sınırlı değil. Bunların yanı sıra Çerkez tavuğu da damaklarda unutulmayacak bir lezzettir. Kabak tatlılarının birçok çeşidi de ilçe ziyaretçilerin en sevdiği lezzetlerdendir.

 

Adapazarı Çevresindeki Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Taraklı Gezilecek Yerler | Taraklı’da Görülmeye Değer Yerler

Gezi Cini

Selman Dede Mesire Alanı ve Hayvanat Bahçesi

Gezicini

Sapanca Gezilecek Yerler : Doğa ve Macera Harikası Bir Yer!

Gezicini

Sakarya Plajları ve Koyları

Gezicini

Sakarya Kamp Alanları : En Güzellerin Listesi

Gezicini

Sakarya Kafeleri : Sakarya’nın En iyi Cafelerin Listesi

Gezicini

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı

Gezicini

Sakarya Gölpark Nerede Nasıl Gidilir? Gölparktaki Aktiviteler

Gezicini

Sakarya Gezilecek Yerler : Sakarya’nın En Güzel Yerleri Listesi !

Gezicini

11 Yorumlar

Gökhan 10 Aralık 2021 at 16:43

Çok memnun kaldım herkese tavsiye ederim çok güzel bir yer çok beğendim çok güzel

Cevapla
Gökhan 10 Aralık 2021 at 16:44

Çok memnun kaldım herkese tavsiye ederim çok başarılı bir yer çok beğendim çok güzel muhteşem ya

Cevapla
Emre Yılmaz 11 Aralık 2021 at 17:54

Ada pazarına gittim. Çok iyi yer. Gezilecek tatil yapılacak yer. Sevdim. Havasıda mükemmel herkese tavsiye ederim. 👍

Cevapla
Yusuf 11 Aralık 2021 at 23:28

Çok iyi çok başarılı bir yer başarılarınızın devamını dilerim 👍🙂

Cevapla
Doğukan 13 Aralık 2021 at 14:00

Gerçekten başarılı ve iyi bir yer

Cevapla
Altın Gül Asarcıklı 14 Aralık 2021 at 00:11

Çok memnun kaldım herkese tavsiye ederim çok güzel bir yer çok beğendim çok güzel

Cevapla
Seda Dora 24 Aralık 2021 at 22:34

Sakaryalı birisi olarak adapazarıni gerçekten gezmenizi tavsiye ediyorum. Sapanca Gölü ve Sapanca Gölü manzarasına sahip bir üniversite kampüsü içeren doğayla iç içe tam bir şehir hayatı sunuyor sizlere.

Cevapla
Serhan 24 Aralık 2021 at 23:08

Çok beğendim burayı çok güzel ya çok memnun kaldım herkese tavsiye ederim

Cevapla
muharrir 25 Aralık 2021 at 10:59

Doğal güzellikleri, tabiat parkları, mesire alanları, capcanlı caddeleri ve zengin tarihi yapıları adapazarıni kesinlikle görülup gezilmesi gereken bir yer yapiyor..

Cevapla
Barış Geçmen 25 Aralık 2021 at 11:28

Adapazarı Sakarya ilinin en güzel gezilecek yeri diyebilirim. Özellikle Çark Caddesi şehrin tüm güzelliğini yansıtmaktadır.

Cevapla
Cemre akın 25 Aralık 2021 at 13:48

Adapazarı’na teyzemlerin yanına gittiğimde gezme fırsatı bulmuştum. Çok güzel bir şehir. Birçok tarihi ve doğal güzelliğe sahip. Sahili de çok güzel.

Cevapla

Yorum Yaz