Image default
Sakarya

Akyazı Gezilecek Yerler Listesi | Akyazı’da Ne Yapılır ?

Akyazı Gezilecek Yerler

Yazıda Akyazı Gezilecek Yerler anlatılmaktadır. Akyazı ilçesi, Sakarya iline bağlı olan en güzel ilçelerden bir tanesidir. Sakarya iline bağlı olan ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Akyazı gezilecek yerler herkes tarafından merak edilmektedir. Akyazı ilçesi, Sakarya ilinin merkezine 32 kilometre uzak bir mesafesinde yer alıyor. Son derece yeşil olan doğası ve kaplıcaları ilçeye güzellik üzerine güzellik katmaktadır.

Akyazı
Akyazı

Akyazı ilçesi yeşil doğası, kaplıcaları ve alabalık çiftlikleri ile oldukça meşhur bir ilçe olmaktadır. Bu sebepten dolayı birçok ziyaretçi tarafından her yıl ziyaret edilmektedir. Doğal güzelliklerinin yanı sıra Akyazı ilçesi Anadolu Selçukluları ve Osmanlı Devletine ev sahipliği yapmıştır. İlçenin birçok yerinde bu devletlere ait olan mimarilerde görülmektedir.

Gezilecek Yerler

Akyazı ilçesinde gezilecek doğal güzellikler ve mimari yapılar çok fazla sayıda bulunmaktadır. Ancak Akyazı ilçesi doğal güzellikleri ile ön plana çıkmaktadır ve ziyaretçilerini bu güzel doğal yapısında ağırlamaktadır. Akyazı’da yer alan Asar tepe doğal güzelliklere sahip olan bir yerdir. Bu doğal güzelliklerin yanı sıra bölgede, birçok mimari alan yer almaktadır. Bu alanlar tüm ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir.

Akyazı ilçesinde gezilecek yerler şu şekilde sıralanmaktadır;
  • Sülüklü Göl
  • Kuzuluk Kaplıcaları
  • Asar Tepe
  • Davlumbaz Yaylası

Akyazı ilçesinde gezilecek yerler bu şekilde sıralanmaktadır. Bu bölgeler son derece doğal güzelliklere sahip olmaktadır. Bu güzelliklerin yanı sıra mimari yapısı ile de tüm dikkatleri üzerine çekip, tüm ziyaretçilerin beğenisini kazanmıştır.

Sülüklü Göl Görülmeye Değer

Anadolu topraklarında birçok göl yer alıyor ve Anadolu topraklarını son derece doğal güzelliklere sahip bir yer haline getiriyor. Türkiye’nin birçok yerinde doğal göller yer alıyor ve bu göller her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

READ  Erenler Gezilecek Yerler
Sülüklü Göl
Sülüklü Göl

Sakarya iline bağlı olan Akyazı ilçesinde de ‘Sülüklü Göl’ isimli bir göl bulunmaktadır. Bu göl, Akyazı ilçesinin saklı cenneti olarak anılıyor ve ilçenin en saklı bir beldesinde yer alıyor. Sülüklü göl, Akyazı ilçesine yaklaşık olarak 40 dakika uzaklıkta bir mesafede yer almaktadır.

Son derece harika bir manzaraya sahip olan Sülüklü göl, aktivite bakımından da oldukça zengindir. Temiz havada yürüyüş yapmak ve dolaşmak isteyen kişiler için Sülüklü Göl, en iyi şekilde imkanlar sağlıyor.

Kuzuluk Kaplıcaları Hakkında

Akyazı ilçesinin en popüler yeri Kuzuluk Kaplıcaları olarak geçmektedir. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Kuzuluk Kaplıcaları, diğer ilçelerden de ziyaretçileri ağırlamaktadır. Akyazı ilçesine bağlı olan Kuzuluk Köyü, Kuzuluk Kaplıcalarına ev sahipliği yapmaktadır. Kuzuluk Kaplıcaları ilçe merkezine yaklaşık olarak 8 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Kaplıcalara gitmek isteyen kişiler için birçok alternatif yer almaktadır.

Kuzuluk Kaplıcaları
Kuzuluk Kaplıcaları

Kuzuluk Kaplıcaları, Selçuklu döneminde beri aktif olarak kullanılmaktadır. İlçenin en popüler yeri olmaya hak kazanan Kuzuluk Kaplıcaları, oldukça şifalı sulara sahiptir. Kuzuluk Kaplıcalarında yer alan sular kadın hastalıkları başta olmak üzere çeşitli kas ve eklem ağrılarına da iyi gelmektedir. Her yıl yüzlerce hasta tarafından Kuzuluk Kaplıcaları ziyaret edilmektedir. Akyazı Gezilecek Yerler

Tarihi Yer: Asar Tepe

Akyazı ilçesinin en sert kayaları üzerinde yer alan Asar Tepe, her yıl yüzlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Asar tepe, Alaağaç ve Kuzuluk beldesi ayrımında yer almaktadır. Bu tepe iki beldenin ayrımında bulunan sert bir kaya üzerinde bulunmaktadır. Akyazı ilçesinin en gözde ve nezih bir yeri olan Asar Tepe, tüm ilçeyi net bir şekilde görmektedir. Tepeye çıkan kişiler, en net şekilde tüm Akyazı ilçesine kuş bakışı yapabileceklerdir.

READ  Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı
Asartepe
Asartepe

Asar Tepe, doğal güzelliğinin yanı sıra mimarisi ile de çok anılan bir yer olmaktadır. Asar Tepe üzerinde Osmanlı ve Selçukludan kalma mimari kalıntılar yer alıyor. Bu kalıntılar ile de Tepe, oldukça güzel bir görüntü yakalamış olmaktadır. Ayrıca manzara fotoğraflarının da baş adresi Asar Tepe olmaktadır.

Davlumbaz Yaylası

Davlumbaz Yaylası, Akyazı ilçesinin en temiz havasına sahip olan gezilecek yerleri arasında yer almaktadır. Temiz hava almak isteyen herkes, Davlumbaz yaylasına giderek, bu isteklerini en iyi şekilde yerine getirmektedir. Sülüklü Göl’e ziyarete giden tüm ziyaretçilerin bir sonraki durağı, Davlumbaz yaylası olmaktadır. Davlumbaz yaylası üzerinden de Sülüklü Göl manzarası en net şekilde izleniyor.

Davlumbaz Yaylası
Davlumbaz Yaylası

Akyazı ilçesinin kesin görülmesi gereken bir yeri olan Davlumbaz Yaylası, Sülüklü Göl’ün sahip olduğu doğal güzelliğe sahip olmaktadır. Tabiatı ile Sülüklü Gölü ziyaretçilerine aratmayan Davlumbaz yaylası, kesinlikle görülmeye değer bir yerdir. Halk tarafından Davlumbaz Yaylası olarak anılan bölge, eşsiz doğal güzelliklere sahip olmaktadır. Davlumbaz Yaylası, Dokurcun köyüne yaklaşık olarak 10 kilometre uzak bir mesafede yer alıyor. Bölgenin ulaşımı çok kolay bir şekilde sağlanıyor ve birçok kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Akyazı İlçesi Hakkında

Sakarya, doğal ve mimari güzelliklere sahip olan bir il olmaktadır. Birçok güzel ilçelere sahip olan Sakarya ilinin en güzel ilçesi Akyazı ilçesi olmaktadır. Keremali Zirvesi ve Tarihi ve doğal güzellikleri Akyazı ilçesi, içerisinde barındırmaktadır. Her yıl yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilen Akyazı ilçesi, tüm ziyaretçilerinden olumlu yorumlar almıştır. Her yıl yaz ve kış aylarında tüm ziyaretçileri ağırlayan Akyazı ilçesi, konaklama bakımından da sorun yaşatmamaktadır.

Keremali Zirvesi
Keremali Zirvesi

İlçe genelinde konaklamak için birçok yer mevcut olmaktadır. Fiyat bakımından da oldukça ekonomik olmaktadır. İlçenin ulaşımı da şehir merkezinden ve çevre illerden rahat bir şekilde gerçekleşmektedir.

READ  Selman Dede Mesire Alanı ve Hayvanat Bahçesi

Sakarya ilinin en nezih ilçesi olan Akyazı ilçesi, ulaşım konusunda hiçbir şekilde sorun yaşatmamaktadır. İlçeye çeşitli illerden ve ilçelerden kolay bir şekilde ulaşım sağlanmaktadır. Akyazı ilçesi Adapazarı’na 43 kilometrelik bir mesafede yer almaktadır. İstanbul’a uzaklığı ise 180 kilometre olmaktadır. Araç ile ilçeye ulaşım 2 saat kadar sürmektedir. Çeşitli araçlar ile de ilçeye direkt ulaşım sağlanmaktadır.

Sakarya’da Görebileceğiniz Diğer YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Taraklı Gezilecek Yerler | Taraklı’da Görülmeye Değer Yerler

Buket Destina

Söğütlü Gezilecek Yerler | Sakarya Söğütlü Nerede Nasıl Gidilir

Hakan Karaduman

Serdivan Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !

Hakan Karaduman

Selman Dede Mesire Alanı ve Hayvanat Bahçesi

chebsra

Sapanca Gezilecek Yerler : Doğa ve Macera Harikası Bir Yer!

chebsra

Sakarya Plajları ve Koyları

chebsra

Sakarya Kamp Alanları : En Güzellerin Listesi

chebsra

Sakarya Kafeleri : Sakarya’nın En iyi Cafelerin Listesi

chebsra

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı

chebsra