Image default
Sakarya

Erenler Gezilecek Yerler

Erenler Gezilecek Yerler Bu yazımızda Erenler Gezilecek Yerler anlatılmaktadır. Marmara bölgesinde bulunan Sakarya ilinin bir ilçesi olan Erenler’i ve orada gezilip görülmesi gereken yerleri inceleyeceğiz. Erenler ’in Tarihi, iklimi ve geçim kaynaklarını değerlendirip, gezilip görülmesi gereken yerlerine ayrıntılı bir bakış yapacağız.

Sakarya Erenler
Erenler

Erenler Nerededir?

Erenler, Türkiye’nin Marmara bölgesinde yer alan Sakarya ilinin bir ilçesidir. Erenler ilçesinin Sakarya il merkezine olan uzaklığı 8 kilometredir. Erenler ilçesinin kuzeyinde Adapazarı ilçesi bulunuyor. Doğusunda Akyazı ve Karapürçek ilçeleri yer alırken, batısında ise Arifiye ilçesi yer alıyor. Güneyinde ise Geyve ilçesi bulunuyor.

Daha basit şekilde maddeleyecek olursak;
  • Kuzeyinde Adapazarı ilçesi
  • Güneyinde Geyve ilçesi
  • Doğusunda Akyazı ve Karapürçek ilçeleri
  • Batısında Arifiye ilçesi

Erenler ilçesinin bölgesel konumu bu şekilde gösterilebilir.

Bu ilçe, Haritadan bakıldığında Sakarya ilinin tam ortasında yer alıyor. Erenler ilçesinde yaşayan insanların temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Burada yaşayan insanların birçoğu tarım ve hayvancılık yaparak geçimini devam ettiriyor. Şehir de ticari olarak gelişimini, buna bağlı olarak tarım ve hayvancılıktan sağlıyor. Özellikle tarım alanında ticari değeri yüksek, kaliteli ürünler yetiştiriliyor. Erenler ilçesi, Karadeniz bölgesinde yer almasa da Karadeniz bölgesinin sınırında yer alıyor. Bu yüzden hissedilen iklim genellikle Karadeniz iklimi oluyor. Ancak bazı bölgelerinde Akdeniz iklimi de görülebiliyor.

Gezilecek Yerler

Erenler gezilecek yerler denince akla fazla bir şey gelmiyor gibi gözükebilir ancak bu ilçe tarihi bakımda zenginlikler içeriyor. Tarihi değerleri yüksek olduğu için dikkat çekici olma özelliği taşıyor. Burayı gezip görmeye gelen insanların genelini tarih tutkunları oluşturuyor. Şimdi bu tarihi yerlere ayrıntılı bir inceleme yapacağız.

READ  Hendek Gezilecek Yerler
Erenler’ de gezilip görülebilecek yerler şu şekilde sıralanabilir;
  • Orhan Camii
  • Tersiye Kalesi

Orhan Camii ve Tersiye Kalesi iki farklı kültürün iki farklı yapısıdır. Bu farklı kültürleri aynı anda hissetmek için Erenler’ de bulunan bu yapıları ziyaret etmek gerekir. Şimdi de iki farklı kültüre ait olan bu yerleri yakından inceleyeceğiz.

Orhan Camii

Orhan Camii Sakarya ilinin Erenler ilçesinde bulunan Büyükesence mahallesinin mezarlığında yer alıyor. Bu camii Osmanlı mimarisinin erken dönem tekniklerinden çantı tekniği ile yapılmıştır. Çantı tekniği Osmanlı’da ilk olarak Orhan Gazi döneminde kullanılmıştır. Bu teknik Kanuni Sultan Süleyman dönemine kadar varlığını sürdürmüştür. Caminin yapım tarihi hakkında net bir bilgi yoktur. Sadece 1326-1359 tarihleri arası yapıldığı tahmin ediliyor.

Orhan Camii - Erenler Gezilecek Yerler
Orhan Camii – Erenler Gezilecek Yerler

Orhan Camii bir cuma camisi olarak inşa edilmiştir. Çevrede bulunan üç köy Cuma namazlarını eskiden bu camide kılıyormuş. Üç köyde de camii yapılınca burası kullanılmamaya başlamış. Caminin minare, mihrap ve minberi orijinal değildir. Daha sonra eklenmiştir. Orhan Camii tamamen ahşaptan yapılmıştır.

Dışarısında bulunan cephe de samanlı çamurla örtülmüştür. Camii dikdörtgen şeklinde inşa edilmiştir. Toprak üzerine taş temel yapılmıştır ve bu temelin üzerine kurulmuştur. Ayrıca caminin şadırvanı yoktur. Çatısı ise kiremitle kaplanmıştır. Caminin ön cephesine zamanla yıpranan duvara destek için tahta bloklar yapılmıştır. Camii şuan ibadete kapalıdır ancak hemen yanında aynı isimdeki camii ibadete açıktır.

Tarih meraklılarını, kültür tutkunlarını apayrı duygular içerisine sokacak bu camii. Gezip görmeye gelenleri bir anlığına Osmanlı’nın kuruluş yıllarına götürecek ve Osmanlı’nın temellerinin atıldığı yerlerin kültürünü yaşatacak. Bu sebeple Erenler’e gidildiğinde Orhan Camii mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yer olma özelliği taşıyor.

Tersiye Kalesi

Tersiye Kalesi Sakarya ilinin Erenler ilçesinde bulunan Büyüksence mahallesinin Tersiye tepesinde yer alıyor. Bu kale Bizans dönemine ait Helenistik kültürü içinde barındıran bir yapı olma özelliği taşıyor. Bizans döneminde yapılan Sakarya ve çevresinde bulunan buna benzer birçok kale bulunuyor. Bizans’ın bu kaleleri sınır hattını korumak için yaptığı düşünülüyor.

READ  Serdivan Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !
Tersiye Kalesi
Tersiye Kalesi

Kalelerin tahmini yapılış dönemleri Osmanlı Devleti’nin Bizans Devleti üzerine akınlarına başladığı dönemle denk düşüyor. Bu yüzdendir ki Bizans Devleti’nin bu kaleleri Osmanlı Devleti ile sınırlarını belirlemek için yaptığı sanılıyor. Yine de Tersiye kalesiyle ilgili bu bulgular sadece bir düşüncedir. Kesin bir kayıt bulunmuyor. Tersiye kalesinin şuanda sadece kalıntıları kalmış durumda.

Erenler Tarihi

Sakarya şehrinin merkezi bir zamanlar bir ticaret ağının geçiş bölgesiydi. Bu yerde sık sık pazarlar kurulur ve ticaret yapılırdı. Bu bölgede ticaret ve sosyal hayat giderek canlandı ve bazı aşiretler bu bölgenin etrafına yerleşerek köylerini kurdu.

Ticari bakımdan önemli hale gelen bu bölgeye fetihler başladı. Fetihler ve savaşlar sırasında şehit düşenlerin gömüldüğü bir tepe bulunuyordu. Yine bu bölgede ‘’Sakarbaba’’ adlı bir türbe de vardır. Bu yüzden bu bölgeye Erenler ismi uygun görüldü. 1911 yılında köy statüsüne ulaşır. Kurtuluş savaşı esnasında Yunanlılar Erenler’ i işgal edince Erenler halkı göç etmek zorunda kalır. Yunanlılar daha sonra köyü yıkıp, yağmalayıp terk ederler.

Daha sonraki yıllarda Erenler Belediye Teşkilatı kuruluyor. Erenler ilçesi, 1999 yılındaki Gölcük depreminden bir hayli etkilendi. Kısa bir dönem kasabanın gelişimi dursa da yaralar çabuk sarıldı ve büyüme devam etti. Keza bu büyüme 2008 yılında meyvesini verdi. 2008 yılında Erenler kasabası ilçe statüsü kazandı.

Erenler’e Nasıl Gidilir?

Erenler ilçesine D-100 karayolu ile ulaşım sağlanabilir. Bunun dışında TEM otoyolu ya da Bilecik – Eskişehir yolları da kullanılabilir.

Aynı zamanlarda var olan iki farklı uygarlığın, kültürel birikimlerini içinde barındıran Erenler ilçesi, tarih tutkunları ve kültür meraklıları için gezilip görülmeye değer bir yerdir.

Bir yandan Osmanlı’nın kuruluş yıllarına tanık olurken diğer yandan Bizans devletinin gerileme dönemine şahit olabileceğiniz ender yerlerden birisi olma özelliğini taşıyor. Bunun yanında da Karadeniz ikliminin etkisiyle yemyeşil doğası da cabası.

READ  Söğütlü Gezilecek Yerler | Sakarya Söğütlü Nerede Nasıl Gidilir


Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Taraklı Gezilecek Yerler | Taraklı’da Görülmeye Değer Yerler

Buket Destina

Söğütlü Gezilecek Yerler | Sakarya Söğütlü Nerede Nasıl Gidilir

Hakan Karaduman

Serdivan Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !

Hakan Karaduman

Selman Dede Mesire Alanı ve Hayvanat Bahçesi

chebsra

Sapanca Gezilecek Yerler : Doğa ve Macera Harikası Bir Yer!

chebsra

Sakarya Plajları ve Koyları

chebsra

Sakarya Kamp Alanları : En Güzellerin Listesi

chebsra

Sakarya Kafeleri : Sakarya’nın En iyi Cafelerin Listesi

chebsra

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı

chebsra