Image default
Sakarya

Arifiye Gezilecek Yerler

Arifiye Gezilecek Yerler anlatılmaktadır. Arifiye Sakarya ilinin bir ilçesidir. Bölgenin eskiden geçim kaynağı tarım ve hayvancılıkken bu günümüzde sanayileşmenin etkisiyle giderek azalmıştır. Sapanca gölüne yakın olması ve yeşili içinde fazlasıyla barındırmasıyla gezilip görüldüğünde harikalar yaşatacak bir ilçe Arifiye. Doğal güzelliklerinin yanında tarihi dokusuyla da dikkatleri üzerine çeken bir yer. Arifiye ilçesi çevresinde genellikle Karadeniz iklimi hissediliyor. Ancak yer yer Akdeniz ikliminin de görüldüğüne yerlere rastlana biliniyor.

Arifiye
Arifiye

Arifiye Nerededir?

Arifiye ilçesi Sakarya’nın merkez ilçesi olan Adapazarı ilçesine 8 km. uzaklıktadır. Şehir merkezine yakınlığı ve sanayi havzasının genişliği birçok iş fırsatı sağladığı için zamanla göç alıp büyüyen bir şehirdir. Ayrıca şehirden tren de geçmektedir. Yüksek Hızlı Trenin duraklarından biri de Arifiye ilçesinde yer alır. Arifiye ilçesi kuzeyinde Adapazarı merkez ilçesiyle komşudur. Güneyin de ise Geyve ilçesi bulunur. Batısında Sapanca ve Serdivan ilçeleri, doğusunda ise Erenler ilçesi yer alır.

Arifiye ilçesinin komşularını kısaca maddeleyecek olursak şöyle sıralanabilir;
  • Kuzeyinde Adapazarı ilçesi
  • Güneyinde Geyve ilçesi
  • Batısında Sapanca ve Serdivan ilçeleri
  • Doğusunda Erenler ilçesi

Arifiye ilçesinin komşuları ve bölgesel durumu bu şekilde gösteriliyor.

Gezilecek Yerler

Arifiye gezilecek yerler denince akla hemen yeşil ve mavi geliyor. Yemyeşil doğası ve masmavi sapanca gölüne olan yakınlığıyla biliniyor. Karadeniz iklimiyle yemyeşil doğası, kalesiyle tarihi dokusu, türbeleri, tabiat parklarıyla bir doğa harikası bu ilçe. Sanayiciliği ve iş imkânlarıyla ekonomik olarak da gelişen şehir, turizm alanında da kendini göstermeye başlıyor. Özellikle sapanca gölüne yakın oluşuyla ilgileri üstüne çeken Arifiye ilçesi, buraya ziyarete gelenlere adeta görsel bir ziyafet çektiriyor.

Arifiye ilçesinde gezilip görülmesi gereken yerler şöyle sıralanabilir;
  • Gölbaşı Parkı
  • Karıncalı Dede Türbesi
  • Adliye Kalesi
  • Sakarya İl Orman Tabiat Parkı

Şimdi bu tarihi ve doğal güzelliklere yakından bakmaya çalışacağız.

Gölbaşı Park

Gölbaşı parkı sapanca gölünün doğu kıyılarında yer alıyor. Sapanca gölünün içinizi ısıtacak manzarasıyla karşılaşmak istiyorsanız mutlaka gidip görmeniz gereken bir yer Gölbaşı parkı. Park içerisindeki yürüyüş yollarında yürüyüş yaparak doğa ile bütünleşebilir, günlük streslerden kurtulabilirsiniz.

Gölbaşı Park
Gölbaşı Park

Sosyal tesislerinde bulunduğu parkta aileniz ya da arkadaşlarınızla hoşça vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca bu parkın içinde çocuk oyun alanları ve piknik alanları da mevcut. Bu sebeple ailenizle ziyaret edebileceğiniz bir yer. Çocuklarınız doğa içerisinde oyunlar oynarken siz de pikniğinizi yapabilirsiniz. Gölbaşı parkı doğaseverlerin kaçırmaması gereken bir yer olma özelliğini taşıyor.

Karıncalı Dede Türbesi

Bu türbe Arifiye ilçesinin Adliye köyünde bulunan yüksek bir tepenin üstündedir. Bu türbe ismini karıncalarla konuşan bir ermişten almış. Rivayetlere göre zamanında bu köyü karıncalar basmış. Köylü de yardım için Karınca Baba’ya gitmiş. Karınca Baba köylülere yardım edeceğini söylemiş ve karıncalarla konuşarak köylüleri rahat bırakmak konusunda ikna etmiş. Daha sonra da karıncalarla birlikte yaşamaya başlamış. Vasiyeti üzerine o tepeye gömülen Karınca Baba’nın mezarı zamanla Karıncalıdede Türbesi olarak ziyaret edilir olmuş.

Karıncalı Dede Türbesi
Karıncalı Dede Türbesi

Adliye Kalesi

Adliye kalesi Arifiye ilçesinin Adliye köyünde yer alıyor. Kale bölgedeki diğer benzer kaleler gibi Bizans dönemimde yapılmış. Ancak zamanla yıkıla yıkıla sadece bir duvarı ayakta kalabilmiş. Kalenin iç kısmında kalan bölümlerinde bugün halen tarım yapılmaktadır.

Adliye Kalesi
Adliye Kalesi

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı

Sakarya İl Orman Tabiat Parkı, Sapanca – Arifiye karayolu üzerinde yer alıyor. Arifiye ilçesi, parkın bir bölümünü içerisinde barındırıyor. Buradan sapanca gölünün muazzam maviliğine tanık olurken yemyeşil doğa ile bütünleşebilirsiniz. Doğasever gezginlerin mutlaka gidip görmesi gereken bir yer Sakarya İl Orman Tabiat Parkı.

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı
Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı

Ayrıca bu alanda kamp yerleri de bulunuyor. İster çadırınızda, isterseniz de tesis içerisinde yer alan bungalov evlerde konaklayabilir bu eşsiz manzaranın güzelliğini günlerce çıkarabilirsiniz. Mesire ve piknik alanlarının da mevcut olduğu bu park ailenizle ziyaret edebileceğiniz bir alan özelliği taşıyor. Bunun yanında binicilik alanları da bulunuyor. Eğer bir at binme meraklısıysanız, bu muazzam manzaranın verdiği esintiyle at binebilirsiniz.

İçerisinde yer alan aktiviteleri saymakla bitiremeyiz bu parkın. Ancak son olarak bahsedeceğimiz aktivite de bisiklet ve ATV kiralama alanları. Buralardan alabileceğiniz sürüş aletleriyle parkın için de harika gezintiler yapabilirsiniz.

 


Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Söğütlü Gezilecek Yerler | Sakarya Söğütlü Nerede Nasıl Gidilir

Hakan Karaduman

Serdivan Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !

Hakan Karaduman

Karapürçek Gezilecek Yerler | Sakarya’nın Karapürçek Rotaları

Hakan Karaduman

Hendek Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Geyve Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Erenler Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Akyazı Gezilecek Yerler Listesi | Akyazı’da Ne Yapılır ?

Hakan Karaduman

Yorum Yaz