Image default
Sakarya

Sakarya Gezilecek Yerler : Sakarya’nın En Güzel Yerleri Listesi !

Sakarya Gezilecek Yerler

Sakarya
Sakarya

Sakarya’yı tamamen gezmek isterseniz bu 2–3 gününüzü alabilir. Tahmininizden daha büyük bir yere sahip olan Sakarya gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi verelim. Marmara Bölgesi’nde yer alan Sakarya, Kocaeli bölgesinde bulunan ve Türkiye’nin kalabalık nüfusa sahip 20. şehri olarak bilinmektedir. 2018 yılı veri sonuçlarında Sakarya’nın nüfusunun 1 milyon olduğu bilinmektedir. Türkiye’nin 3. en uzun nehri ise yine Sakarya’da yer alan Sakarya Nehri’dir. Geçmişten günümüze birçok medeniyete kapılarını açmış yerleşim yerleri arasındadır.

Sakarya Gezilecek Yerler
Sakarya Gezilecek Yerler

Tarihi geçmişi fazla olan Sakarya, İstanbul Ankara üzeri seyahat edenlerin geçiş güzergâhında bulunması sebebi ile bilinen şehirlerarasındadır. Gezilecek ve görülecek pek çok yere sahip olan Sakarya’da bulunan göller, nehirler, yaylalar, tarihi alanlar oldukça fazladır. 

Sakarya Paraşüt
Sakarya Paraşüt

Sakarya’da Gidilecek Mahalleler

Coğrafi konumu ve deniz nedeni ile yaz aylarında oldukça güzel ve keyifli bir gezinti yaşayabilirsiniz. Her mevsimin ayrı güzel olduğu Sakarya’da gidebileceğiniz noktalar oldukça fazla. Parklar, müzeler, yaylalar, mahalleler ve caddeler ile gezmek için gidip zamanınızı değerlendirebileceğiniz bir lokasyona sahiptir.

Sakarya Görülmeye Değer Yerler
Sakarya Görülmeye Değer Yerler

Görülmeye değer yerler;

 • Çark Caddesi
 • Gölkent Mahallesi
 • Kırkpınar Mahallesi
 • Bağdat Caddesi
 • Yeni Mahalle

  Sakarya Caddeleri
  Sakarya Caddeleri

Canlı ve hareketli caddeleri, mahalleleri ile gezilecek muazzam alanlara sahiptir. Alışveriş merkezleri, eğlence merkezleri, restoran, cafe ve barların bulunduğu Çark Caddesi en bilinen yerler arasındadır. Gölkent Mahallesi’nde yer alan Akgöl kıyısı ise tam bir yürüyüş alanıdır. Turistler tarafından sevilen Kırkpınar Mahallesi’nde Çerkez vatandaşların yoğunluğu fazladır. Yerel halkı, mutfağı ve parklarıyla bilinir. Açık hava konserlerinin yapıldığı Bağdat Caddesi ise doğal bir güzelliğe sahiptir. Yeni Mahalle ise Karadeniz’in Sakarya Nehri ile buluştuğu noktadır.

Sakarya Yaylaları
Sakarya Yaylaları

Sakarya’da Gezilecek Yaylalar

Sakarya denildiğinde akıllara o meşhur yaylaları gelmektedir. 567 hektar büyüklükte olan Karagöl yaylası, soğuk içme suları, meşe ağaçları, çam, kayın ve köknar ağaçlarıyla tedavi alanı olarak ziyaret edilir. Acelle Yaylası ise Büyük Deniz olarak bilinen, orman gülü ve bodur ağaçların yer aldığı doğa harikası bir alandır. Oksijene ihtiyacınız var ise Çiğdem Yaylası tam size göre bir yerdir.

Dikmen Yaylası
Dikmen Yaylası
 • Karagöl Yaylası
 • Acelle Yaylası
 • Çiğdem Yaylası
 • Keremali Yaylası
 • Soğucak Yaylası
 • İnönü Yaylası
 • Dikmen Yaylası
 • Sultanpınar Yaylası
 • Davlumbaz Yaylası
 • Kırca Yaylası
 • Kaymakam Suyu Yaylası

Sakarya’nın en zirvesini istiyorsanız o halde Keremali Dağı üzerindeki Keremali Yaylası’na çıkmalısınız. Güreş, at yarışı ve birçok müsabaka ise Soğucak Yaylası’nda düzenlenir. Kış mevsiminde en iyi seçim ise İnönü Yaylası’dır. Orman gülleri denildiğinde akla gelen Dikmen Yaylası’nda şenliklere katılmalısınız.

Karagöl Yaylası
Karagöl Yaylası

1200 mt yüksekliğe sahip olan Sultanpınar Yaylası platoyu andıran görüntüsü ile ormanla kaplı bir alandır. En kısa sürede ulaşabileceğiniz yaylalar arasında ise Davlumbaz Yaylası bulunuyor. Şenliklerde tüm lezzetleri tatmak isterseniz Temmuz ayında Kırca Yaylası’na gitmelisiniz. Kamp sevenlere özel olarak en ideal nokta ise Kaymakam Suyu Yaylası’dır.

Davlumbaz Yaylası
Davlumbaz Yaylası

Sakarya’da Gidilecek Müzeler ve Tarihi Yerler

Sakarya’nın tarihi yapıları olarak bilinen Beşköprü yani Justinianus Köprüsü, Sakarya’nın Serdivan ilçesinde yer alıyor. Bizans İmparatoru tarafından MS 558–560 tarihlerinde yapılmıştır.

Taraklı Evleri
Taraklı Evleri

Çark deresi üzerinde bulunmaktadır. 365 mt uzunluk, 12 kemere sahip olup, 1995 yılından itibaren trafiğe açıldıktan sonra, onarım yapılarak tekrar kullanıma kapatılmıştır. Osmanlı mimarisinin 300 yıllık geçmişini temsil eden yapı, ahşap olarak yapılmıştır.

Taraklı Evleri
Taraklı Evleri

Tarihi ve müze alanları;

 • Beşköprü
 • Sakarya Müzesi
 • Deprem ve Kültür Müzesi
 • Ali Fuat Paşa Kuva-i Milliye Müzesi
 • Taraklı Evleri

Müzeler arasında yer alan Sakarya Müzesi diğer adı ile Atatürk Müzesi 3 katlı bir yapıdır. 1993 yılında müze olarak hizmete açılmıştır. Sakarya ilinde bulunan eserler sergilenmektedir. Roma ve Bizans döneminden günümüze ulaşan mezar taşı, ostotek, sütun kaide, sunak ve pişmiş topraktan yapılmış erzak küpü bulunmaktadır. Ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir. Deprem ve Kültür Müzesi ise Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunmaktadır.

Sakarya Müzesi
Sakarya Müzesi

Adapazarı depremine ait fotoğrafların bulunduğu 450 mt²’lik alanda deprem simülatörü, sismograf gibi birçok cihaz bulunmaktadır. 2004 yılından itibaren ücretsiz giriş ile ziyaret edilmektedir. Ali Fuat Paşa Belediyesi’ne ait olup, müze 6 odadan oluşmaktadır. Kuva-i Milliye’ye ait tüm görseller, giysiler, eşyalar sergilenmektedir. Yaklaşık 73 eserin sergilendiği müze tarih kokuyor.

Sakarya Beş Köprü
Sakarya Beş Köprü

Sakarya’da Gidilecek Plaj ve Parklar

Plaj, kaplıca ve parkları ile bilinen Sakarya, muhteşem bir doğa güzelliğine sahip olup, bünyesinde tüm ihtiyaçlara yönelik yerler bulunmaktadır. Parklar arasında yer alan Gölbaşı Park içerisinde; sosyal tesis, restoran, piknik alanı, yürüyüş yerleri bulunuyor. Kent Park ise Zirai Donatım Kurumu Fabrikası alanının yeşil alana dönüştürülmesi ile hizmete sunulmuştur. 160.000 mt² alana sahiptir.

Adapazarı Kent Park
Adapazarı Kent Park
 • Karasu Plajı
 • Kuzuluk Kaplıcaları
 • Gölbaşı Park
 • Kent Park
 • Orman Park
 • Sakarya Park
 • İl Ormanı Mesire Alanı
 • Serdivan Gölpark

  Sakarya Park
  Sakarya Park

Karasu Plajı 15 km uzunlukta devasa bir plajdır. Türkiye’nin uzunluk olarak en büyük 2. plajı olarak biliniyor. İstanbul’a yakın en güzel noktalar arasındadır. Yeraltı su kaynağına sahip olan Kuzluk Plajı ise her mevsim ziyaret edilebilecek kadar şifalı bir yapıya sahiptir. Orman Park; 2006 yılından itibaren hizmete girmiş 18 dönümlük alan içerisinde yer alıyor. Köy kahvaltısı alanları arasında bulunuyor.

Sakarya Acarlar Longozu
Sakarya Acarlar Longozu

 

Sakarya’da Gidilecek Göller

Kaynarca ilçesinde bulunan Acarlar Longozu, Türkiye’de yer alan en büyük longoz ormanı olarak bilinir. Set gölü olarak doğal sit alanı olarak belirlenmiştir. Nadide alanlar olarak Acarlar Longozu içerisinde hem sulak alan hem de orman vardır. Yaban hayatının görüldüğü alanda göçmen kuşları oldukça fazladır. Sapanca Gölü tatlı su gölü olarak bilinen ve Ayan Gölü de denilen yerdir. Sapanca Gölü uzunluk olarak 16 km’lik bir ölçüye sahiptir.

Çamlıca Gölü
Çamlıca Gölü

Mevsimlere göre suyun yükseldiği görülmektedir. Gölü besleyen derelerin varlığı oldukça fazladır. İstanbul Dere, Aygır Dere, Yanık Dere, Eşme Dere, Maden Dere gibi birçok dere bulunuyor. Tektonik göller arasında yer alıyor. Göçmen kuşların uğrak yeri olan bu alan turistlerin ilgisini en fazla çeken bölgeler arasındadır.

Sakarya Saklı Göl
Sakarya Saklı Göl
 • Acarlar Longozu
 • Sapanca Gölü
 • Çamlıca Gölü
 • Poyrazlar Gölü
 • Akgöl
 • Sakarya Saklı Göl
 • Küçükboğaz Gölü

Çamlıca gölüne gitmeniz halinde güzel bir kamp kurmanız için çok güzel alanlar bulabilirsiniz. Yayla evlerinin bulunduğu tam bir doğa harikası olan bu alanda dinlenmenin keyfini yaşayacaksınız. Poyraz Gölü ormanları, yeşil alanları ile Tabiat Parkı olarak 2011 yılında ilan edilmiş bir alandır. Teke Gölü olarak da bilinen Poyrazlar Gölü sit alanı olarak kabul edilmiştir.

Sakarya Gölü
Sakarya Gölü

Piknik, mescit, kameriye, kır kahvesi ile etnik bir alandır. Aynı zamanda ATV ile safari keyfi, paintball, balık tutmak ya da fotoğraf çekmek adına birçok aktivite yapabilirsiniz. Akgöl; tatlı su gölleri arasında olup alüvyal olarak bilinen bir set gölüdür. Göl sazlık ve bataklıktan oluşmaktadır. Sakarya Saklı Göl, 520 dönüme sahip büyük bir alandır.

Sapanca Gölü
Sapanca Gölü

Merkeze yakın olması kısa sürede ulaşılan yer olması oldukça caziptir. Manzaraya karşı kahvenizi yudumlayabilir, sevdiklerinizle yemek yiyebilirsiniz. Küçükboğaz Gölü ise tatlı ve tuzlu su olan, çevresinde ise piknik yapabilirsiniz. Olta balıkçılığı bakımında ideal bir yerdir.

Sakarya'da Gidilecek Şelaleler
Sakarya’da Gidilecek Şelaleler

Sakarya’da Gidilecek Şelaleler

Sakarya’da bulunan Doğançay Şelalesi kamp ve seyahat alanı olarak çok güzel bir alandır. Doğa yürüyüşü için çok idealdir. Soğucak Şelalesi doğa alanları adına önemli bir yerdir. Çocuklarla gitmek için pek uygun olduğu söylenemez. Mecidiye Şelalesi ise ormanların arasında irili ufaklı şelale cennetini andırıyor. Karandere Şelalesi sarp kayalıkların içerisinde akıyor ve muhteşem bir serinleme alanı haline bürünüyor.

Doğançay Şelalesi
Doğançay Şelalesi
 • Doğançay Şelalesi
 • Soğucak Şelalesi
 • Mecidiye Şelalesi
 • Karandere Şelalesi

Tüm bu alanların en ortak bilinen yanı ise doğa içerisinden yankılanan şelalenin dinlendirici sesidir. Görmediğiniz alanlar arasında mutlaka doğal bir terapi olması adına ziyaret etmelisiniz. Şehrin gürültüsüne tercih edeceğiniz şelale sesi sizleri serinletecek.

Soğucak Şelalesi
Soğucak Şelalesi

Sakarya Aqua Park

2012 yılında hizmete açılmış olan Aqua Park Tatil Köyü 15.400 mt² bir alana kurulmuştur. İçerisinde adrenalin havuzu, cafe, mutfak, kabin, plaj, aile ve çocuk havuzları bulunmaktadır. Özel organizasyonların da düzenlendiği bu alanda düğün, kına, yemek ya da farklı organizasyonlar yapılabiliyor. Düğün organizasyonlarında özellikle tercih edilen Sakarya Aqua Park aynı zamanda muhteşem düğün fotoğraf çekimi için özel bir alandır. Konumu

Sakarya Aqua Park
Sakarya Aqua Park

Serdivan Planetaryum

Sakarya’da bulunan eğlence alanları arasında Gezegen Evi olarak bilinen Serdivan Planetaryum çocuklarınızla gelebileceğiniz muhteşem bir eğlence yeridir. Uzay adına her şeyi bulabileceğiniz ve çocuklarınıza farklı bir gün geçirmelerini sağlayacağınız uzay alanıdır. Uzay, gökyüzü ve gökyüzünün tüm derinliklerini ekrandan izleyerek bilgi alabiliyorsunuz.

Serdivan Planetaryum
Serdivan Planetaryum

Sakarya’nın Avantajı

Birçok gezinti alanlarına ailece gitmek mümkün olmayabiliyor. Özellikle çocuklar için uygun olmayan yerler nedeni ile birçok görülecek yerden mahrum kalabiliyorsunuz. Sakarya’da yer alan birçok yer çocuklar için de uygundur. Bu nedenle avantajlı olan bu yeri tatil alanı olarak seçmeniz mümkündür. Üstelik her mevsim ziyaret edebilir, kendinize özel olarak keyifli birçok alan bulabilirsiniz.

Sakarya Kahvaltı Yerleri
Sakarya Kahvaltı Yerleri

Yazın gezilecek alanların başına plajlar ve şelaleler gelirken kış mevsiminde kaplıcalar en fazla gidilen alanlar arasındadır. Oksijenin bol olduğu ve kendinizi dinlemeniz için en ideal nokta olan Sakarya şehir büyüklüğü ile muhteşem bir ildir. Gezilecek Yerler Yapılan tüm park alanları, şehir planlaması ve doğal alanların korunması ile tarihi güzellikleri bir sonraki dönemlere kadar ulaşmasını sağlıyor.

Acarlar Longozu
Acarlar Longozu

Geçmişten günümüze gelen bu güzel yerleşim yeri her geçen gün daha fazla keşfedilmektedir. Üniversite öğrencilerinin de rahatlıkla yaşayabileceği bu alan kalabalık nüfusu ile iş imkânı sunuyor. Sakarya ilinin avantajları arasında; yaşanabilir, gezilen, aktivite alanlarına, doğal zenginliklere ve yeşil alanlara sahip olması gelmektedir. Tüm bu özellikler ile birçok avantajı beraberinde getiren Sakarya için valiz hazırlarken mevsime uygun olmasına dikkat edin.

Sakarya'da Gezilecek Yaylalar
Sakarya’da Gezilecek Yaylalar

Kış aylarında gidilecek alanlar için özellikle yüksekliği fazla olan bölgelere uygun giyinmeniz sağlığınız adına önemlidir. Vakit olarak Sakarya’nın her alanında vakit geçirecek bir program yapabilir, otellerde ya da kamp alanlarında konaklayabilirsiniz. Şimdi program yapmadan önce bir kez daha düşünün ve Sakarya’yı listenize almayı unutmayın. İstanbul’a yakın olan bu ilde gezmeye doyamayacaksınız.

Sakarya İlçeleri ile ilgili makalelerimiz

READ  Acarlar Longozu Sakarya : Türkiye'nin En Büyük Longoz Ormanı

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Taraklı Gezilecek Yerler | Taraklı’da Görülmeye Değer Yerler

Gezi Cini

Selman Dede Mesire Alanı ve Hayvanat Bahçesi

Gezicini

Sapanca Gezilecek Yerler : Doğa ve Macera Harikası Bir Yer!

Gezicini

Sakarya Plajları ve Koyları

Gezicini

Sakarya Kamp Alanları : En Güzellerin Listesi

Gezicini

Sakarya Kafeleri : Sakarya’nın En iyi Cafelerin Listesi

Gezicini

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı

Gezicini

Sakarya Gölpark Nerede Nasıl Gidilir? Gölparktaki Aktiviteler

Gezicini

Sakarya Gece Hayatı : Disko ve Barları

Gezicini

5 Yorumlar

Nasibe 21 Ocak 2022 at 00:37

Sakarya nın caddeleri yaylaları temiz hava huzur verici ortam olması çok güzel gidilecek tek yer

Cevapla
Barış Geçmen 21 Ocak 2022 at 09:24

Sakarya’nın Kırca yaylası yazın gidilip gezilmesi adına çok güzel bir konumda diyebilirim. O sıcakta serin yaylada bulunmak insan iyi geliyor gerçekten.

Cevapla
Ömer 21 Ocak 2022 at 19:16

Sakarya Türkiyemizin en güzel şehirlerden biri. Havası nasıl acaba temiz mi

Cevapla
Yasin 21 Ocak 2022 at 20:59

Çok güzel bir yer Sakarya’nın kırca yaylası gidilip görülüp gezilmesi gerekiyor çok güzel havası manzaraları var tavsiye ederim.

Cevapla
Izzet 22 Ocak 2022 at 00:11

Gerçekten çok güzel yerler varmış inşallah bir gün görme fırsatım olur

Cevapla

Yorum Yaz