Image default
Sakarya

Ferizli Gezilecek Yerler

 

Sakarya’nın ilçesi olan Ferizli,  Sakarya şehir merkezine yaklaşık 24 km uzaklıktadır. Bu konuda Ferizli, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır, özellikle MÖ 1.yy’ da Roma hakimiyetine giren Ferizli ilçesi, oldukça verimli topraklara sahip olması sebebiyle birçok medeniyet tarafından işgal edilmek istenmiştir.

Ferizli
Ferizli

1072 yılında Artuk Bey tarafından Bizanslılar yenilince Ferizli bölgesi Osmanlı İmparatorluğunun hakimiyetine girmiştir. Bölgenin Latince ismi ‘’Ferissium’’ iken Osmanlı döneminde ‘’Firuzlu’’ dur. Günümüze gelindiğinde ise bölge Ferizli ismini almıştır. Ferizli bölgesinin tarihsel süreci ise bölgenin önemli eserlere yer vermesine sebep olmuştur, bu sebeple Ferizli gezilecek yerler hususunda oldukça zengindir.

Ferizli Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Ferizli gezilecek yerler hususunda oldukça çeşitli olanaklara sahip bir bölgedir, bu konuda Ferizli’de gezilmesi gereken yerler şöyledir;

  • Akgöl
  • Seyifler Kalesi
  • Gölkent Piknik Alanı

Yukarıda belirtilen yerler Ferizli’nin en popüler yerleridir.

Ferizli Gezilecek Yerler
Ferizli Gezilecek Yerler

Ferizli Akgöl

Akgöl, Karasu ve Ferizli ilçelerinin arasında bulunmaktadır, bu konuda göl doğayı dinlemek ve balık tutmak için oldukça idealdir. Aynı zamanda gölün etrafında çeşitli yeme – içme alanları mevcuttur, bu sayede Akgöl’e giden kişiler, söz konusu yerlerde dinlenebilir ve gölün muhteşem manzarasının tadını çıkarabilir. Tüm bu bilgilere ek olarak Akgöl, alüvyon set gölüdür ve Sakarya nehrinin taşıdığı alüvyonların etkisi Akgöl’ün oluşumunda etkili olmuştur.

Ferizli Akgöl
Ferizli Akgöl

Gölün kıyısında ise Ferizli ilçesine bağlı birçok köy bulunmaktadır. Gölün en derin yeri ise 6 metredir. Göl içerisinde Tatlısu levreği, yayın, kızılkanat, kadife, aynalı sazan ve gümüş gibi balıklar bulunmaktadır, söz konusu balıkları göl kıyısından veya sandal kiralama suretiyle avlamak mümkündür.

Ferizli Seyifler Kalesi

Seyifler Kalesi, Ferizli ilçe merkezinin kuzeyinde, Seyifler köyünün ise güneyinde bulunmaktadır. Ferizli ilçe merkezine olan uzaklığı ise yaklaşık 30 km civarındadır. Seyifler Kalesinin ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmese de kalenin 12 veya 13’üncü yüzyılda Bizanslılar tarafından yapıldığı düşünülmektedir. Döneminde kalenin görevi ise Çark suyu ve  Sakarya nehrini üzerinde bulunan köprünün güvenliğini sağlamaktır. Seyifler Kalesinden günümüze ulaşan yapılar ise yarım daire şeklinde iki kısmıdır.

READ  Karasu Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi
Seyifler Kalesi
Seyifler Kalesi

Boyutları itibariyle kalenin diğer kalelere kıyasla daha küçük olduğunu söylemek mümkündür. Ferizli ilçesinin Osmanlı İmparatorluğunun hakimiyetine girmesiyle söz konusu kale Orhan Gazi tarafından kullanılmıştır. Aynı zamanda Karadeniz sahilleri ve güneydoğuya yönelik fetih hareketlerinde Seyifler Kalesi üst olarak kullanılmıştır. Tüm bu bilgiler doğrultusunda Ferizli gezilecek yerler denildiği zaman Seyifler Kalesi ilk akla gelen yerler arasındadır.

Kalenin tarihsel süreci düşünüldüğünde oldukça keyifli bir gezi yeri haline dönüşmektedir, bu sebeple Ferizli ilçesini ziyaret eden gezginler Seyifler Kalesini mutlaka ziyaret etmelidir. Kaleye ulaşım Ferizli ilçesinden kalkan şehir otobüsleri ile mümkündür, kaleye özel araçlarıyla gitmek isteyen kişiler ise şehir merkezinde bulunan tabelaları takip edebilir veya Ferizli belediyesinin resmi sitesinden Seyifler Kalesinin konum bilgilerine ulaşabilir.

Ferizli Gölkent Piknik Alanı

Gölkent piknik alanı, Ferizli ilçesinin şehir merkezine oldukça yakındır, bu hususta Gölkent piknik alanı Ferizli şehir merkezine yaklaşık 7 km mesafede bulunmaktadır. Gölkent piknik alanı doğa ile iç içedir ve özellikle piknik yapmak isteyen kişiler için idealdir. Aynı zamanda Gölken piknik alanında yürüyüş yolu da mevcuttur.

Ferizli Gölkent Piknik Alanı - Ferizli Gezilecek Yerler
Ferizli Gölkent Piknik Alanı – Ferizli Gezilecek Yerler

Tüm bunlara ek olarak söz konusu yerde çeşitli yiyecek-içecek alanları da konumda mevcuttur. Ferizli ilçesinde bulunan Gölkent piknik alanına şehir merkezinde kalkan belediye otobüsleriyle veya dolmuşlarla gitmek mümkündür. Özel araçlarıyla söz konusu yere gitmek isteyen kişiler ise şehir merkezinde bulunan tabelaları takip etmelidir. Ferizli gezilecek yerler konusunda Gölkent piknik alanı mutlaka gidilmesi gereken bir yerdir.

Bölgedeki Diğer Görülecek YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Taraklı Gezilecek Yerler | Taraklı’da Görülmeye Değer Yerler

Buket Destina

Söğütlü Gezilecek Yerler | Sakarya Söğütlü Nerede Nasıl Gidilir

Hakan Karaduman

Serdivan Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !

Hakan Karaduman

Selman Dede Mesire Alanı ve Hayvanat Bahçesi

chebsra

Sapanca Gezilecek Yerler : Doğa ve Macera Harikası Bir Yer!

chebsra

Sakarya Plajları ve Koyları

chebsra

Sakarya Kamp Alanları : En Güzellerin Listesi

chebsra

Sakarya Kafeleri : Sakarya’nın En iyi Cafelerin Listesi

chebsra

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı

chebsra

Yorum Yaz