Image default
Sakarya

Serdivan Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !

Serdivan Gezilecek Yerler

Yazıda Serdivan Gezilecek Yerler anlatılmaktadır. Sakarya, coğrafi konumu ile ülkemizin en önemli noktalarından birisidir. Serdivan, Sakarya’nın bir ilçesidir ve 2008 yılında yeni ilçe olmuştur. Küçük ve şirin yapısı ile gezilecek yerleri sayesinde, birçok kişisinin dikkatini çekmektedir. Yeşil doğası ile gelen turistleri büyülemektedir.

Serdivan
Serdivan

Serdivan gezilecek yerler arasında, çocukların çok sevdiği, gezegen evi ve Taraklı Karagöl yaylası ilgi çekmektedir. 230 metre yüksekliğe sahip olan Taraklı Karagöl yaylasında, yamaç paraşütü yapılmakta, turistlerin çoğu bu heyecanı yaşamak istemektedir. İl merkezine çok yakın olduğu için ulaşım oldukça basittir ve bölgedeki tüm yerler gezilebilmektedir.

Serdivan
Serdivan Sakarya

Gezilecek Yerler

Serdivan İlesine gelenler ilk olarak ilçe sınırları içerisindeki yerleri gezmek istemektedir. Daha sonra Sakarya ve yakın ilçelerde bulunan doğal güzelliklere sahip yerleri gezerek keyifli vakit geçirmek istemektedir.

Serdivan ve çevresinde gezilecek yerler şuralardır;
  • Taraklı Karagöl yaylası,
Taraklı Karagöl yaylası
Taraklı Karagöl yaylası
  • Planetaryum (gezegen evi),
  • Acarlar longozu,
Acarlar Longozu
Acarlar Longozu
  • Sapanca gölü,
  • Gölbaşı parkı,
Gölbaşı Parkı - Serdivan Gezilecek Yerler
Gölbaşı Parkı – Serdivan Gezilecek Yerler
  • Doğançay şelalesi,
  • Justinianus Köprüsü,
Justinianus Köprüsü - Serdivan Gezilecek Yerler
Justinianus Köprüsü

 

Serdivan ilçesi ile Sakarya İl merkezi arası 7 km olduğu için gezmeye gelenler, İl merkezindeki birçok yeri de rahatlıkla gezebiliyor. İsteyenler, Karasu ilçesine giderek, Türkiye’nin ikinci uzun plajı olan Karasu plajında denize girebiliyorlar.

Serdivan’da Nerede Kalınır?

Doğal yeşilliğin merkezi olan Serdivan’a gelen ve bu bölgede zaman geçirmek isteyenler, çeşitli otelleri ya da günü birlik kiralık evleri tercih edebiliyorlar. Serdivan otellerinde, uygun fiyat seçenekleri ile kalabilirsiniz. Yeni yerler keşfetmek isteyenler için Serdivan tam aranılan yerdir. İlçe çevresinde her türlü ihtiyaca uygun otel seçenekleri bulunmaktadır. Serdivan Gezilecek Yerler

READ  Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı
Serdivan'da Nerede Kalınır
Serdivan’da Nerede Kalınır

Gitmek istediğiniz bölgeye göre en yakın otel seçimini yapabilir, ön rezervasyon yaparak yerinizi ayırabilirsiniz. Tüm oteller, müşterilerine düşük fiyat seçenekleri sunmaktadır. Serdivan’da konaklamak için sunulan en iyi seçenekli otellerde, ücretsiz kahvaltı, ücretsiz otopark ve internet, spor salonu, cafe, açık ve kapalı havuz hizmetleri sunulmaktadır.

Serdivan Nerede Nasıl Gidilir ?
Serdivan Nerede Nasıl Gidilir ?

Serdivan’a Ne Zaman Gidilir?

Yaz ve kış tatilleri için uygun bir bölge olan Serdivan’a sıcaklık ortalamalarına göre plan yaparak gitmek gerekiyor. Serdivan seyahatleri için en iyi dönemler olarak yaz aylarında, Haziran ile Eylül ayları arası gösterilmektedir. Bu aylar en sıcak aylardır ve sıcaklık ortalaması 25 derecedir. En soğuk aylar ise Aralık ile Mart ayları arasıdır.

Serdivan Etkinlikleri
Serdivan Etkinlikleri

Bu aylarda sıcaklık ortalaması 11 derecedir ve yüksek yerlerde çoğu zaman kar olacaktır. Yağmuru sevenler ve yağışlı dönemleri merak edenler ise Nisan, Mayıs ve Kasım, Aralık aylarını tercih edebilirler. Bu aylarda bölgede yağış miktarı daha fazla görülebilecektir.

Serdivan Yakınında Görülecek Yerler

Serdivan’ı ziyaret edenler, ilçe merkezine yakın yerleri görebilirler. 8 km uzaklıkta bulunan Sapanca seyir terası, doğal güzelliklerin ve Sapanca gölünün en güzel görülebileceği yerdir. Sapanca gölü parkı, Serdivan şehir merkezine 9 km uzaklıktadır. Park içerisinde yürüyüşler yaparak ya da dinlenerek vakit geçirebilirsiniz.

Sakarya Sapanca Gölü
Sakarya Sapanca Gölü

Sapanca gölü, Marmara denizinden ayrılarak göl haline gelmiş tatlı su gölü olarak bilinmektedir. Sapanca gölünün uzunluğu 16 km, yüzölçümü ise 42 kilometrekaredir. En derin noktasının 61 metre olduğu bilinmektedir. Sapanca gölünde yaklaşık 80 farklı kuş türü bulunmaktadır. Serdivan’a gelenler, Sapanca gölünde bulunan kuş türlerini, gözlemleyebiliyorlar.

Serdivan'da Ne Yenir
Serdivan’da Ne Yenir

Serdivan’a Yemek

Serdivan seyahatini yapan ve burada konaklayanlar, et lokantalarını ve esnaf lokantalarını bulabilecektir. En ünlü restoranlarında, öğle yemeği ve akşam yemeği servisleri yapılmaktadır. Çeşitli et yemekleri yapılmakta ve isteyenler paket siparişleri verebilmektedir. Et yemekleri yerine sebze yemeklerini tercih edenler, vejetaryen dostu lokantalarda sebze yemekleri çeşitlerini bulabilecektir. Serdivan’da yemek ihtiyacını karşılamaya çalışanlar, yemekler yanında sunulan ekşi mayalı ekmeklerin lezzetlerine bakıyorlar. Tüm yemek çeşitleri doğallığı sayesinde oldukça lezzetlidir. Kahvaltı yapmak isteyenler, köy kahvaltı seçeneklerini bulabiliyorlar.

READ  Taraklı Gezilecek Yerler | Taraklı'da Görülmeye Değer Yerler

Görülmesi Gereken Şelale

Serdivan ve Sakarya bölgesindeki görülmesi gereken doğal güzellikler arasında yer alan Doğançay şelalesi ilk sırada yer alıyor. Doğançay şelalesi, Geyve ilçesi, Maksudiye köyünde bulunmaktadır. Doğançay şelalesi deniz seviyesinden 600 metre yükseklikte bulunmakta ve ulaşımın büyük bir bölümü asfalt yol üzerinden yapılmaktadır. Doğal güzellikleri görmek, doğa yürüyüşleri yapmak isteyenler için görülmesi gereken yerlerden birisidir. Serdivan’a geldikten sonra bu doğal güzellikleri görmeden dönmek olmamalıdır.

Doğançay Şelalesi
Doğançay Şelalesi

Yamaç Paraşütü

Serdivan yamaç paraşütünün yapıldığı yerlerden birisidir ve ilçe sınırları içerisinde bulunan Taraklı Karagöl yaylasında yapılmaktadır. 230 metre yükseklikte bulunan Taraklı Karagöl yaylasında, yamaç paraşütü sporunun yapıldığı alan tamamen çim alandan oluşmakta, yaklaşık otuz yamaç paraşütü barındıracak genişliğe sahiptir.

Taraklı Karagöl Yaylası Yamaç Paraşütü
Taraklı Karagöl Yaylası Yamaç Paraşütü

Büyük heyecan yaşamak, gökyüzünde kuş gibi süzülmek isteyenler, Serdivan’ı ve yamaç paraşütünü tercih edebilirler. Serdivan, küçük bir ilçe ve İstanbul, Ankara arasında olduğu için hafta sonları, şehir kalabalığından kaçmak kafa dinlemek isteyenlerin tercih ettiği bir yerdir.

Serdivan Paraşüt Etkinlikleri
Serdivan Paraşüt Etkinlikleri

Planetaryum

Serdivan ilçesinde, eğitim amaçlı yapılmış olan planetaryum (gezegen evi) tüm vatandaşlar tarafından gezilebilmektedir. Serdivan ilçesinde bulunan gezegen evinde, çocuklara, uzayla ilgili bilgiler verilmektedir. Çocukların uzay hakkındaki birçok bilgiyi eğlenerek öğrenmeleri ve unutmaları amaçlanmaktadır. Burada, gezegenler, ay ve yıldızlar tanıtılmaktadır. Eğitim kurumları için haftanın her günü öğleye kadar, vatandaşlar için ise öğleden sonra saat 18:00’e kadar ücretsiz hizmet veriliyor. Ailesi ile Serdivan’da bulunan herkes, kendisine zaman ayırmalı ve gezegenler evini mutlaka ziyaret etmelidir.

Planetaryum
Planetaryum

 

Planetaryum - Serdivan Gezilecek Yerler
Planetaryum – Serdivan Gezilecek Yerler

Müze Ziyaretleri

Müze gezmeyi sevenler için Sakarya’da çok önemli müzeler bulunmaktadır. Serdivan ile Sakarya arası 7 km olduğu için isteyenler, Sakarya Deprem müzesini gezebilecektir. 1999 depreminden sonra yapılmaya başlanmış ve yaşanılan depremin olgusunu insanların bilincinde tutulması amaçlanmıştır. Deprem müzesinde, Sakarya bölgesinde yaşanan büyük depremler öncesi ve sonrası fotoğraflar sergileniyor. Müze ziyaretinde bulunanlar, suni deprem oluşturan elektronik stant sayesinde depremin sarsıntısını anlık olarak yaşayabiliyorlar. Müze haftanın her günü 08:00 – 18:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

READ  Ferizli Gezilecek Yerler

 

Sakarya’da Gezilecek Diğer YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Taraklı Gezilecek Yerler | Taraklı’da Görülmeye Değer Yerler

Buket Destina

Söğütlü Gezilecek Yerler | Sakarya Söğütlü Nerede Nasıl Gidilir

Hakan Karaduman

Selman Dede Mesire Alanı ve Hayvanat Bahçesi

chebsra

Sapanca Gezilecek Yerler : Doğa ve Macera Harikası Bir Yer!

chebsra

Sakarya Plajları ve Koyları

chebsra

Sakarya Kamp Alanları : En Güzellerin Listesi

chebsra

Sakarya Kafeleri : Sakarya’nın En iyi Cafelerin Listesi

chebsra

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı

chebsra

Sakarya Gölpark Nerede Nasıl Gidilir? Gölparktaki Aktiviteler

chebsra