Image default
Sakarya

Kaynarca Gezilecek Yerler

Kaynarca Sakarya iline bağlıdır, bu konuda Kaynarca ilçesi Sakarya’ya yaklaşık 30 km mesafededir. Kaynarca hakkında bilinmesi gereken ilk husus ise, ilçenin eski adıdır. Bu konuda Kaynarca ilçesinin eski adı Şeyhler Bölgesidir. Bu sebeple Kaynarca ilçesinde çok sayıda tarihi cami ve türbe bulunmaktadır. Söz konusu yerlerin dışında da Kaynarca gezilecek yerler hususunda oldukça zengindir. Bu sebeple Kaynarca ilçesinin son derece popüler olduğunu söylemek mümkündür, özellikle son zamanlarda Kaynarca, yoğun bir turist akınına uğramaktadır.

Kaynarca
Kaynarca

 

Kaynarca Gezilecek Yerler Nelerdir?

Kaynarca Gezilecek Yerler
Kaynarca Gezilecek Yerler

Kaynarca ilçesinde gezilmesi gereken yerler şöyledir;

Yukarıda belirtilen yerler Kaynarca ilçesinin en popüler ve mutlaka görülmesi gereken yerleridir, bu konuda söz konusu yerlerin tarihi önemi büyüktür.

Kaynarca Şeyh Muslihiddin Cami

Seyh Muslihiddin Cami
Seyh Muslihiddin Cami

Kaynarca’ da bulunan Şeyh Muslihiddin Cami, Kaynarca gezilecek yerler konusunda ilk akla gelen yerlerden bir tanesidir. Şeyh Muslihiddin Cami, Kaynarca’nın eski adıyla Şeyhler bölgesinde bulunmaktadır. Bu konuda cami Ahi teşkilatında bulunan Şeyh Muslihiddin tarafından yaptırılmıştır. Bu konuda cami dönemin mimarisini tam anlamıyla yansıtmaktadır ve caminin içerisinde çeşitli el yazmaları bulunmaktadır.

Kaynarca Şeyh Muslihiddin Cami
Kaynarca Şeyh Muslihiddin Cami

Özellikle el yazmaları dönemin usta hattat sanatçıları tarafından büyük bir özenle yazılmıştır ve caminin çeşitli bölgelerinde mevcuttur. Aynı zamanda Şeyh Muslihiddin caminin etrafında mezarlık da bulunmaktadır. Söz konusu caminin yapıldığı konumda ise dere ve tarlalar bulunmaktadır. Tüm bu bilgiler dışında Şeyh Muslihiddin Camisini öne çıkaran ve farklı kılan asıl detay, Caminin ahşaptan yapılmış olmasıdır.

Şeyh Muslihiddin Cami
Şeyh Muslihiddin Cami

Bu konuda caminin ahşapları son derece muntazam tahtalardan oluşmuştur ve tahtalar ampir motiflerle süslenmiştir. Özellikle camiyi öne çıkaran söz konusu tahtalar ve tahtalar üzerinde bulunan ampir motifler dönemin mimarisini ve Şeyhler bölgesinin özgünlüğünü yansıtmaktadır.

READ  Sakarya Kamp Alanları : En Güzellerin Listesi

Kaynarca şehir merkezine yaklaşık 34 km mesafede bulunan camiye, Kaynarca şehir merkezinde hizmet veren ulaşım araçları ile ulaşmak mümkündür. Bu konuda belediye otobüsleri ve dolmuşlar caminin önünden geçmektedir. Şeyh Muslihiddin Camisine özel arabalarıyla gitmek isteyen kişiler ise caminin konum bilgilerine Kaynarca ilçesinin resmi internet sitesinden ulaşabilir.

Kaynarca Acarlar Longozu Gölü
Kaynarca Acarlar Longozu Gölü

Kaynarca Acarlar Longozu ve Gölü

Kaynarca gezilecek yerler konusunda Acarlar Longozu ve Gölü oldukça önemlidir, söz konusu yer turistlerin ve yerel halkın sıklıkla tercih ettiği son derece popüler bir bölgedir. Bu konuda Acarlar Longozu ve Gölü Türkiye’nin tek parça halinde bulunan en büyük Longoz ormanıdır, sadece bu özelliğiyle bile mutlaka gidilip görülmesi gereken yerler arasındadır. Özellikle Longoz ormanı olması doğa severler için kesinlikle idealdir. Longoz ormanının genişliği ise 250-1250 metredir, uzunluğu ise 7,5 km’dir.

Acarlar Longozu
Acarlar Longozu

Longoz ormanın içerisinde ayrıca birde göl bulunmaktadır, Longoz gölünde ise endemik hayvan ve bitki türleri yaşamaktadır. Özellikle göçmen kuşların uğrak noktalarından birisi olan Longoz gölü, son derece güzel doğayla uyumlu bir göldür. Longoz ormanı içerisinde dişbudak, kızılağaç, kayın, karaağaç gibi ağaç türleri ise en yaygın olanlarıdır. Kaynarca Acarlar Longozu ve Gölüne olta balıkçılığı, yürüyüş veya piknik gibi sebeplerle gidilebilir.

Kaynarca Acarlar Longozu ve Gölüne Nasıl Gidilir?

Acarlar Langozu ve Golu
Acarlar Longozu ve Gölü

Kaynarca, Acarlar Longozu ve Gölüne gitmek isteyen kişiler, Kaynarca şehir merkezinden çeşitli ulaşım araçları ile söz konusu yere gidebilir. Bu konuda şehir merkezinde belediye otobüsleri Acarlar Longozunun önünden geçmektedir. Hususi araçları ile Acarlar Longozuna gitmek isteyen kişiler ise Kaynarca ilçesinin resmî sitesinden konum bilgilerine ulaşabilir. Kaynarca gezilecek yerler hususunda söz konusu yerin oldukça önemli olduğunu bir kez daha vurgulamakta fayda var, bu konuda Acarlar Longozu Türkiye’nin doğa koruma alanı kabul ettiği bir yerdir.

READ  Sapanca Gezilecek Yerler : Doğa ve Macera Harikası Bir Yer!

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Taraklı Gezilecek Yerler | Taraklı’da Görülmeye Değer Yerler

Gezi Cini

Selman Dede Mesire Alanı ve Hayvanat Bahçesi

Gezicini

Sapanca Gezilecek Yerler : Doğa ve Macera Harikası Bir Yer!

Gezicini

Sakarya Plajları ve Koyları

Gezicini

Sakarya Kamp Alanları : En Güzellerin Listesi

Gezicini

Sakarya Kafeleri : Sakarya’nın En iyi Cafelerin Listesi

Gezicini

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı

Gezicini

Sakarya Gölpark Nerede Nasıl Gidilir? Gölparktaki Aktiviteler

Gezicini

Sakarya Gezilecek Yerler : Sakarya’nın En Güzel Yerleri Listesi !

Gezicini

Yorum Yaz