Image default
Sakarya

Geyve Gezilecek Yerler

Geyve Gezilecek Yerler anlatılmaktadır. Marmara bölgesinin doğusunda, Sakarya ilinin güneyinde kalan Geyve Sakarya ilinin bir ilçesidir. Bu konuda Geyve ilçesinin Sakarya şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık 34 km’dir. Geyve ilçesinin tarihsel sürecine baktığımızda ise verimli toprakları sebebiyle birçok medeniyetin işgal etmek istediğini görmekteyiz, bu sebeple Geyve ilçesinde birçok tarihi kalıntı bulunmaktadır. Tüm bu bilgiler göz önünde bulundurulduğunda ise Geyve gezilecek yerler hususunda oldukça çeşitlidir.

Geyve
Geyve

Başlıklar

Geyve Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Sakarya iline bağlı Geyve ilçesinde birçok tarihi mekân ve doğal alanlar bulunmaktadır, bu sebeple Geyve gezilecek yerler konusunda oldukça zengindir.

Sakarya Geyve
Sakarya Geyve
Geyve ilçesinde mutlaka görülmesi gereken yerler ise şöyledir;
  • Ali Fuat Paşa Kuvay-ı Milliye Müzesi
  • Ali Fuat Paşa Köprüsü
  • Ilıca Köyü Gazlı Suyu
  • Elvanbey İmareti
  • Acısu Kaplıcası
  • Kırca Yaylası

Yukarıda belirtilen yerler Geyve ilçesinin son derece popüler yerleridir, bu sebeple söz konusu yerlere özellikle yaz aylarında turistlerin oldukça ilgi gösterdiğini söylemek mümkündür.

Ali Fuat Paşa Kuvay-ı Milliye Müzesi

Geyve ilçe merkezi ile Ali Fuat Paşa kasabası arasında bulunan Ali Fuat Paşa Kuvay-ı Milliye Müzesi 1956 yılında inşa edilmiştir. Bu konuda Çanakkale Savaşına ve birçok savaşa daha katılan Ali Fuat Paşa ile ilgili birçok belge söz konusu müzede sergilenmektedir. Aynı zamanda Ali Fuat Paşanın giysileri ve Batı cephesinde kullandığı eşyaları da yine söz konusu müzede sergilenen eserler arasındadır.

Ali Fuat Paşa Kuvay-ı Milliye Müzesi
Ali Fuat Paşa Kuvay-ı Milliye Müzesi

Aynı zamanda Ali Fuat Paşa dışında harp dönemi ile ilgili çeşitli eserlerde sergilenmektedir. Son olarak Geyve ilçesinde her sene ocak ayının 10’unda Ali Fuat Paşa ve Çanakkale savaşında şehit olan askerleri anmak adına tören düzenlenmektedir, tören zamanında söz konusu yerin oldukça hareketli olduğunu söylemek mümkündür. Tüm bu bilgiler dikkate alındığında Geyve gezilecek yerler hususunda söz konusu müzenin mutlaka görülmesi gerektiğini söylemek mümkündür.

READ  Serdivan Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !

Ali Fuat Paşa Köprüsü

Geyve ilçesi ile Ali Fuat Paşa kasabası arasında bulunan Ali Fuat Paşa Köprüsü, 1945 yılında 2. Beyazıt tarafından yaptırılmıştır. Söz konusu köprü Yavuz Sultan Selim ve Yıldırım Beyazıt’ın doğu seferlerinde de kullanılmıştır. Zaman içerisinde onarıma ihtiyaç duyan köprü, Cumhuriyetin ilk dönemlerinde restore edilerek yeni ismine yani Ali Fuat Paşa köprüsü ismini almıştır. Ali Fuat Paşa Köprüsünün altından akan nehir ise meşhur Sakarya nehridir. Türk mimarisinin oldukça etkili bir örneğini yansıtan Ali Fuat Paşa Köprüsü günümüzde hala kullanılmaktadır.

Ali Fuat Paşa Köprüsü
Ali Fuat Paşa Köprüsü

Ilıca Köyü Gazlı Suyu

Ilıca Köyü Gazlı Suyu, Geyve ilçesine yaklaşık 5 km mesafede bulunmaktadır, bu konuda söz konusu yer Geyve’nin sağlık turizmi açısından oldukça önemli bir yeridir. Kaplıcanın ise birçok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir, bu hususta özellikle romatizma rahatsızlığına iyi gelen Ilıca Köyü Gazlı Suyu mineral bakımından zengindir. Söz konusu yerle alakalı yapılan çalışmalarda Ilıca Köyü Gazlı Suyu’nun özellikle mineral bakımdan zengin olduğu tespit edilmiştir.

Ilıca Köyü Gazlı Suyu
Ilıca Köyü Gazlı Suyu

Geyve gezilecek yerler hususunda Ilıca Köyü Gazlı Suyu kaplıca severler tarafından tercih edilebilir, bu konuda söz konusu yere ulaşmak için Geyve şehir merkezinde bulunan dolmuşlar ve otobüsler kullanılabilir. Hususi araçlarla Ilıca Köyü Gazlı Suyuna ulaşmak isteyen kişiler, Geyve şehir merkezinde bulunan tabelaları takip edebilir veya Geyve belediyesinin internet sitesinde yer alan konum bilgilerini kullanabilir.

Elvanbey İmareti

Geyve şehir merkezinde bulunan Elvanbey İmareti, 1450 senesinde inşa edilmiştir. Elvanbey İmareti tarihsel serüveninde 1698 ve 1969 yıllarında iki defa restore edilmiştir. Günümüzde ise son derece iyi durumda olan bu mimari yapının bahçesinde Elvan Bey’ in mezarı bulunmaktadır. Kesme taşlar kullanılarak inşa edilen Elvanbey İmareti özellikle tarihsel yapılara meraklı kişiler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Son olarak Elvanbey İmaretinin 3 adet kubbesi bulunmaktadır ve söz konusu kubbelerin her birinin farklı anlama geldiği yerel halk tarafından rivayet edilmektedir.

READ  Sakarya Kafeleri : Sakarya'nın En iyi Cafelerin Listesi
Elvanbey İmareti
Elvanbey İmareti

Acısu Kaplıcası

Geyve ilçesine bağlı Ahibaba Köyü sınırları içerisinde bulunan Acısu Kaplıcası, Geyve şehir merkezine yaklaşık 5 km mesafede bulunmaktadır. Sapanca Geyve gezilecek yerler hususunda sağlık turizmi açısından bir başka önemli yer olan Acısu Kaplıcasının da suyunun birçok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir.

Acısu Kaplıcası
Acısu Kaplıcası

Bu konuda özellikle suyun içilmesini tavsiye eden kaplıca yöneticileri vardır, yöneticilerin dediğine göre Acısu kaplıcasının suyunun içilmesi bağırsak hastalıklarına iyi gelmektedir. Kaplıcanın suyunun sıcaklığı ise ortalama 26 derecedir. Son olarak Acısu Kaplıcasının etrafında birçok dinlenme alanı ve piknik alanı mevcuttur, bu sayede söz konusu yeri ziyaret eden kişiler dinlenme alanlarında veya piknik alanlarında keyifli dakikalar geçirebilir.

Kırca Yaylası
Kırca Yaylası

Kırca Yaylası

Geyve ilçesine bağlı Ali Fuat Paşa Kasabası sınırları içerisinde yer alan Kırca Yaylası, doğal güzellikleri ile Geyve ilçesinin en önemli yerlerinden bir tanesidir. Aynı zamanda Kırca Yaylasında her sene temmuz ayında pilav şenlikleri düzenlenmektedir, söz konusu şenlikler oldukça eğlenceli olabildiğinden Kırca Yaylasına gitmek isteyen kişilerin temmuz ayını tercih etmesi çok daha doğru olacaktır. Ancak sessizlik ve huzur isteyen kişiler Kırca Yaylasını senenin her günü tercih edebilir.

Sakarya Resimleri

Sakarya
Sakarya Görülmeye Değer Yerler
Çifteler Sakaryabaşı Piknik Alanı
ciftelersakaryabasi
Karasu Plajları
Karasu'da Hangi Aktiviteler Yapılabilir?
Sakarya Karasu Sahili
Sakarya Beş Köprü
Sakarya Gezilecek Yerler
Sakarya Paraşüt
Sakarya'da Gidilecek Şelaleler
Sakarya'da Gezilecek Yaylalar
sakaryacarlarlangozu
sakarya
Sakarya Kocaali Uçurtma Şenliği
Sakarya Acarlar Longozu
Acarlar Longozu
Sakarya Aqua Park
sapancabunglowSapanca BungalovSapanca BungalovSapancaSapanca GölüSapanca Gezilecek Yerlersapancapazaryeri

Sakarya’da Gezilecek YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Taraklı Gezilecek Yerler | Taraklı’da Görülmeye Değer Yerler

Buket Destina

Söğütlü Gezilecek Yerler | Sakarya Söğütlü Nerede Nasıl Gidilir

Hakan Karaduman

Serdivan Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !

Hakan Karaduman

Selman Dede Mesire Alanı ve Hayvanat Bahçesi

chebsra

Sapanca Gezilecek Yerler : Doğa ve Macera Harikası Bir Yer!

chebsra

Sakarya Plajları ve Koyları

chebsra

Sakarya Kamp Alanları : En Güzellerin Listesi

chebsra

Sakarya Kafeleri : Sakarya’nın En iyi Cafelerin Listesi

chebsra

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı

chebsra

1 Yorum

Nalan 9 Ocak 2022 at 23:53

burası adapazarına yakın bulunmadığından dolayı; merkez ve civarında oturan bir çok Sakaryalı tarafından “öte yüz” derler

Cevapla

Yorum Yaz