Image default
Sakarya

Karasu Plajları ve Koyları

Karasu Plajları ve Koyları

Sakarya ilinde denize girilebilecek plajlar mevcut. Birbirinden güzel ve temiz plajlarda harika tatil keyfi yapılabilir. Gerek günübirlik gerekse uzun tatiller için tercih edilebilecek pek çok plaj hizmet veriyor. Plajların doğal güzelliklerinin yanı sıra temiz olmaları da ziyaretçilerin tercih sebebi oluyor.

Yerli olduğu kadar yabancı turistlerin de tercihi oluyor. Denizle buluşmak, kumsalda dinlenmek, farklı aktiviteler yapmak, lezzetli yiyecekler tatmak isteyenlerin mutlaka uğraması gereken plajlara sahiptir. Aynı zamanda plajlara gidilirken turistik birçok bölgeye uğramak bu doğal güzellikleri de görmek mümkün.

Karasu Plajları
Karasu Plajları

Sakarya ilinin Karasu ilçesinde bulunan Karasu plajı ülkemizin ender kum yapısına sahip güzel sahillerinden biridir. Karasu sahili uzunluğu itibariyle ülkemizin en uzun ikinci sahili konumundadır. Sahilin boydan boya uzunluğu yaklaşık olarak 15 kilometredir. Karasu plajları ve koyları Sakarya için çok değerli turizm alanları olarak yerlerini koruyor.

Sakarya Karasu
Sakarya Karasu

Karasu Sahili Kumları Faydalı Mıdır?

Sahilin kumları bazı romatizma ve eklem hastalıklarının sıhhat bulması ve iyileştirilmesi için faydalıdır. Sakarya ilinin merkezinden çıkılması halinde yaklaşık 2 saat sürecek bir araç yolculuğu sonunda Karasu Plajı’na ulaşabilirsiniz. Sakarya ili merkezinden Kuzey Terminal araç durağından hafta içi her gün her saat başı bu ilçeye araç kalkmakta ve ilçe merkezinde bulunan terminale kadar sizi götürmektedir.

Karasu Gezilecek Yerler
Karasu Gezilecek Yerler

İlçe merkezinden sahil yürüme mesafesi ve süresi bakımından 15 dakikadır. Yol boyunca Karasu ilçesinde faaliyet gösteren otel ve pansiyonları da görebilirsiniz. Konaklama ücretleri bakımından Karasu otelleri Ege bölgesinde faaliyet gösteren oteller kadar pahalıdır.

Karasu Plajları
Karasu Plajları

Karasu’da Yüzülebilir Mi?

Karasu Plajı’nı tatili için rota olarak seçen tatilcilere ve buradan denize girmek isteyen kişiler için bazı kritik uyarıları yapmakta yarar vardır. Karasu ilçesinde ki deniz sahili İstanbul’un Karadeniz yüzüne bakan Kilyos ve Ağva kıyıları gibi çok dalgalıdır ve çekime sahiptir. Sahil boyunca aniden derinleşen ve çekim yapan kısımları da tehlikelidir.

READ  Acarlar Longozu Sakarya : Türkiye'nin En Büyük Longoz Ormanı
Karasu Plajları
Karasu Plajları

Bu yüzden belediyeye bağlı ekipler sürekli anons yaparak tatilcileri uyarır. Karasu sahilinde belediye çalışanı olarak pek çok cankurtaran vardır. Tatiliniz de Karasu sahillerini rota olarak seçecekseniz cankurtaranların anonslarına kulak vermelisiniz.

Sahil De Denize Girmeye İzin Veriliyor Mu?

Karasu sahili çekimli ve gelgit yapıdadır. Bu nedenle yüzmeyi çok iyi bilmiyorsanız, denize girerek ve açılarak kendinizi tehlikeye atmamalısınız. Her ne kadar cankurtaran hizmeti veriliyor olsa da denizin çekimine kapılıp sürüklendiğiniz de sizi görmeleri bazen zaman alabilmektedir.

Karasu Plajları Deniz Temizliği
Karasu Plajları Deniz Temizliği

Bu bakımdan kendinizi tehlikeye atmadan sahil kenarında denize girebilir ve yüzebilirsiniz. Diğer yandan yosun ve deniz analarına çok dikkat etmeli, alerjen durumu olanlar ise denize girmeyi tercih etmemelidir.

Karasu İlçesinde Konaklama Nasıl Olmaktadır?

Karasu sahilinin etrafında konaklamak için oteller ve pansiyonlar bulunur. Burada kalmak ve konaklamak istediğinizde ortalama fiyatlar pansiyonlar bulabilirsiniz. Karasu sahilinde jet ski kiralayarak bunun aktivitelerle eğlenebilirsiniz. Yaz mevsiminde sahil çok kalabalık olduğu için her zaman çadır kuracağınız ya da güneşlenecek yer bulamayabilirsiniz. Bu yüzden son bahar ayları tatilciler tarafından daha çok tercih edilir.

Karasu Plajları Sakarya
Karasu Plajları Sakarya

Karasu Denizi Temiz Midir?

Sahil boyunca deniz temiz ve bakımlıdır. Sezon açılmadan önce belediye ekipleri sahili elden geçirerek sezona hazırlamaktadır. Belediye ekipleri akşam saatlerinde sahile girerek gün içerisinde tatilciler tarafından bırakılan çöp ve artıkları temizlemektedirler. Karasu limanı nedeniyle sahilin görseli bozulmuş olsa da hala tek parça olması nedeniyle oldukça uzun yürüyüş yollarına sahiptir.

Karasu Akkum Plajı
Karasu Akkum Plajı

Yürüyüş yolları her yıl ilgili kurumlarca bakımı yapılmış haldedir ve temizdir. Karasu denizi diğer denizlere göre yoğun derece de tuzlu ve dalgalı olması sebebiyle kumludur. Su yoğun derece de bulanıktır. Yine de bu durum denize girmeye engel değildir. Denize şnorkel ve gözlüklerle girerseniz hiçbir sorunla karşılaşmadan yüzebilirsiniz. Sahilde duş alabileceğiniz seyyar duş yerleri bulunur ve kullanımı ücretsizdir.

READ  Sakarya Plajları ve Koyları
32 evler plajı
32 evler plajı

Karasu İlçesinde Ki Özel Plajlar

Karasu ilçe merkezinden hemen hemen 6 kilometre mesafe de yer alan Wood Beach plajına ulaşım, kişisel araçları ile sağlanabilirken ticari taksiler ve halk otobüsleri aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir. Tatil tercihlerini Wood Beach seçeneğini değerlendirerek kullanan tatilciler burada yer alan ücretli şezlongları kiralayabilir ve büfeden her zaman soğuk içecekler bulabilir.

Karasu Plajları Sakarya
Karasu Plajları Sakarya

Plaja giriş ücreti 2021 yılında 40 lirayken şezlong kiralanması ve diğer olanaklardan faydalanılması durumunda günlük 100 lira kadar bir bütçe ayırmak durumundadır. Ücretli hizmet almanız durumunda oldukça iyi derece de karşılanacak ve Karasu sahilinin güzelliklerinden faydalanacaksınız.

Sakarya Karasu Plajları
Sakarya Karasu Plajları

Karasu Plajları

  • 32 evler plajı
  • Karasu Halk Plajı
  • Rio Beach,
  • Longbeach,
  • Poyraz Beach,
  • Wood Beach
  • Wood Beach Karasu
  • Ömrüm Beach Muhtarın Yeri

Sapanca Eski Belediye Plajı

Bilindiği gibi Sapanca, Sakarya ilinin en güzel ilçeleri arasında yer alıyor. Bu plaj, Sapanca Gölü yanında yer alıyor. Oldukça sakin ve Hızır dolu bir tatil için ideal plajlardan biri. Temiz kumsal ve denizi var. Konum

Sapanca Eski Belediye Plajı
Sapanca Eski Belediye Plajı

Sapanca Eski Belediye Plajı, aynı zamanda soyunma kabinleri ve duş gibi imkanlara da sahip. Plaj içinde yer alan piknik alanları dikkat çekiyor. Ziyaretçiler deniz keyfi yaşarken piknik alanlarında piknik keyfi de sürebiliyorlar. Tamamen ziyaretçi memnuniyeti odaklı bir plaj.

Kocaeli Kadınlar Plajı

Kadınlara özel olarak hizmet veren bir plajdır. Çocuklar hariç olmak üzere erkeklerin girişlerine izin verilmiyor. 0-6 yaş arasındaki erkek çocukları plaja girebiliyor. Plajda kadınlar rahat ve özgür bir şekilde tatil yapma fırsatı buluyorlar. Plaj, Kocaeli merkezine yaklaşık olarak 11 km uzaklıkta yer alıyor. Giriş ücreti ödeniyor. Konum

Kocaeli Kadınlar Plajı
Kocaeli Kadınlar Plajı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan plaj Kocaeli Sosyal Tesisleri olarak da biliniyor. Plaj içinde duş, WC, çocuk parkı, emanet dolabı gibi ziyaretçilerin her ihtiyaçları düşünülmüş. Ziyaretçiler her ihtiyaçlarını plaj içinde karşılıyorlar. Aynı zamanda plajın içinde çocuk parkı da mevcut. Çocuklar gün boyu parkta güvenle oyun oynayabiliyorlar. Denizin derin olmaması ve suyun sıcaklığı da son derece ideal.

READ  Adapazarı Gezilecek Yerler | Adapazarı Doğal Güzellikleri

32 Evler Plajı

32 Evler plajı ince kumlu, sarı kumsalıyla ve berrak deniziyle hizmet veriyor. Mavi Bayrak Ödülünü almış bir plaj olması nedeniyle çocuklu ailelerin de tercih yerlerinden biri. En güvenilir denize girme alanları arasında yer alıyor. Bulunduğu konum sebebiyle dalgalı ve rüzgarlıdır. Ancak; dalgakıranlarla bu durum önemli ölçüde aşılmıştır. Bu plajda şemsiye ve şezlong kiralanıyor. Bununla beraber plajda kafeterya işletiliyor. Bu sayede ziyaretçiler tüm yeme içme ihtiyaçlarını giderebiliyorlar.

32 Evler Plajı
32 Evler Plajı

Kocaali Plajı

En uzun plajlardan biri. 14 km uzunlukta olan plaj masmavi denizi ve kumsalıyla gelenlerin beğenisini kazanıyor. Sessiz ve sakin bir yer olmasıyla dikkat çekiyor. Hafta sonu kaçamakları için ideal bir seçimdir. Plaja yakın bisiklet yolu, yürüyüş yolu ve çay bahçeleri var. Bu da ziyaretçilerin plajda pek çok aktivite yapmasına olanak veriyor.

Kocaali Plajı
Kocaali Plajı

Sığ bir denize sahiptir. Elbette yine de temkinli olunmasında fayda vardır. Uzun yapraklı kum zambaklarının ülkemiz sınırları içinde yetiştiği ender yerlerinden bir tanesidir. Mutlaka görülmesi gereken plajlar arasındadır.

Sakin Plaj

Denize girmek ve kumsal keyfi yapmak için gidilebilecek en nezih plajlardan biridir. Kumsalı temiz olup ince tanelidir. Aynı zamanda kumun sıcaklığı da idealdir. Deniz temiz ve dalgasızdır. Bu özelliğiyle çocuklu aileler için de uygun. Plajın diğer önemli bir özelliği ise sakinliğidir. Yaz mevsiminde plajların kalabalığı ve yoğunluğunun aksine sakin ve huzur vericidir. Burada sakin bir tatil geçirmek mümkündür. Konum

Karasu Halk Plajı

Uzunluğu en uzun plajlardan biridir. Temiz denizi ve uzun kumsalıyla ziyaretçilerine tatil keyfi yaşatıyor. Karasu plajı için en önemli hususlardan biri tehlikeli olduğudur. Bu nedenle çocuklu aileler için uygun bir plaj değildir. Dalgakıranlar sayesinde dalgalar ciddi oranda önleniyor. Konum

Karasu Halk Plajı
Karasu Halk Plajı

 

Karasu plajına girilmesi için her hangi bir ücret ödenmiyor. Yani bir halk plajıdır. Karasu plajının en önemli özelliklerinden biri de kumuyla ilgilidir. Bu plajın kumunun romatizmaya faydalı olduğu biliniyor. Bu özelliği sebebiyle de romatizma hastalarının sıklıkla tercih ettiği bir plaj. Türkiye’nin 2., dünyanın ise 3. Uzun sahili unvanına sahiptir. Bu unvanı nedeniyle sık sık ziyaretçilere ev sahipliği yapıyor.

İlçe merkezine 2,5 km mesafede yer alıyor. Plajın otoparkı mevcut değil. Karasu plajının yakınlarında market, kafeterya ve alış veriş merkezi bulunuyor. Bu da ziyaretçiler için oldukça memnuniyet verici.

 

Karasu Resimleri

Karasu AquaparkKarasu PlajlarıKarasu'da Hangi Aktiviteler Yapılabilir?Sakarya Karasu SahiliKarasu Gezilecek YerlerkarasuKarasuKarasu Nerededir 2 1Karasuya UlasimKarasu Nerededir 3karasu nerededirKarasu Nerededir 2Karasu Gezilecek YerlerKarasu PlajlarıKarasu Akkum PlajıKarasu Plajları Sakarya

Karasu’da Keşfedilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Taraklı Gezilecek Yerler | Taraklı’da Görülmeye Değer Yerler

Gezi Cini

Selman Dede Mesire Alanı ve Hayvanat Bahçesi

Gezicini

Sapanca Gezilecek Yerler : Doğa ve Macera Harikası Bir Yer!

Gezicini

Sakarya Plajları ve Koyları

Gezicini

Sakarya Kamp Alanları : En Güzellerin Listesi

Gezicini

Sakarya Kafeleri : Sakarya’nın En iyi Cafelerin Listesi

Gezicini

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı

Gezicini

Sakarya Gölpark Nerede Nasıl Gidilir? Gölparktaki Aktiviteler

Gezicini

Sakarya Gezilecek Yerler : Sakarya’nın En Güzel Yerleri Listesi !

Gezicini

1 Yorum

Nalan 9 Ocak 2022 at 23:51

Karasu Merkezdeki plaj en iyisi. Ona gittik ama isim olarak bilmiyorm

Cevapla

Yorum Yaz