Image default
Afyonkarahisar Tarihi Yerler

Frig Vadisi : Türkiye’nin Tarihi Kokan Turistik Yerlerinden

Frig Vadisi 

Eskişehir – Kütahya ve Afyon arasında yer alan Frig vadisi, bundan üç bin yıl önce Frigyalılar tarafından kayalara ev yapılarak kullanılmıştır. Aynı zamanda anıtlar ve kalelerde bu medeniyetin ürünlerindendir. Enfes bir coğrafya olarak nitelendirebileceğimiz alanda çok fazla turist olmadığından dolayı hala korunmuş turistik yerleri içerir. Aynı zamanda hem doğası hem de etkileyici tarihi ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Frig Vadisi
Frig Vadisi

Frig Vadisi Nasıl Gezilmeli?

3000 yıl önce Frigyalılar tarafından kullanılmaya başlayan bu vadinin gezilmesinde dikkate alınması gereken noktalar vardır. Öncelikle koca alanın bir vadi görüntüsüne sahip olmadığını belirtmek gerekir. Ihlara vadisi gibi bir yer olmadığını bilmeniz lazım. Çoğunlukla dümdüz kilometrelerce uzanan bir coğrafya olarak aktarabiliriz. Buradan da kast edilen coğrafi şeklinden çok Frig dünyasının kültürel yaşamını ifade etmesidir.

Frig Vadisi
Frig Vadisi

Genellikle insanlar bu alana araba ile gelebiliyor ama bize sorarsanız Frig vadisini doğa sporu ve macera severler için uygun bir şekilde gezmenin gerektiğidir. Gece kalınabilir şekilde atlı turlar bu vadide düzenleniyor. Tıpkı Libya yolu gibi burada yaşayan uygarlıkların kullandığı antik yollardan trekking ve bisiklet rotaları oluşturulmuş. Araba yerine bu güzergâhları takip etmenizi öneririz.

Frig Vadisi
Frig Vadisi

Frig Vadisine Ne Kadar Zaman Ayırmalı

Bu alana pek çok insan Afyonkarahisar’dan kalkmakta olan otobüslere binerek günübirlik bir şekilde geliyor. Bunun en mühim nedenlerinden birisi vadinin içerisinde konaklama imkânlarının az olmasıdır. Konaklama imkânları hususunda birkaç yerden bahsedilebilir. Eğer doğasever ve tarihle ilgili biri iseniz vadide en az iki gün geçirmeniz lazımdır. Atlı turlar, bisikletler ve dağ yürüyüşü yolları ile gezmek sizlere de özel bir deneyime sebep olacaktır.

READ  İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler
Frig Vadisi Afyonkarahisar
Frig Vadisi Afyonkarahisar

Frig Vadisine Ne Zaman Gitmeli

Bu vadiye gitmenin aslında belli bir zamanı olduğunu söyleyemeyiz. Ancak kışın karlar altında gitmek zor olabilir. Sonbaharda ve ilkbaharda gidebilirsiniz. Mayıstan ekim sonuna değin en rahat gezebileceğiniz zamanlardandır. Çünkü kışın oldukça soğuk olabiliyor. Hatta yazın dahi güneş batınca kazağa ihtiyaç duyabilirsiniz.

Frig Vadisi AROG
Frig Vadisi AROG

Frig Vadisi Nerede Kalınır

Frig vadisine günübirlik gelmek yerine birkaç gün kalmanızı öneririz. Bu açıdan özellikle alan içerisinde sıklıkla tercih edilen birkaç konaklama istasyonundan bahsedilebilir.

Frig Vadisi Görülmesi Gereken Yerler
Frig Vadisi Görülmesi Gereken Yerler

Frig vadisinde öneri konaklama alanları,

  • Midas han
  • Ng Afyon
  • Frig Evi
  • Şefika Teyzenin yeri

Örnek verilebilir. Gezinizin keyifli bir şekilde devam edebilmesi için size en uygun konaklama alanını seçmeniz ve varsa rehberler ile gezmenizi önerebiliriz.

Frig Vadisi Kayaları
Frig Vadisi Kayaları

Frig Vadisi Gezilecek Yerler

Frig vadisi içerisinde görülmesi gereken pek çok mevki vardır. Bu açıdan her yeri gezmek istiyorsanız en az iki gününüzü alabileceğini ifade edebiliriz. Aynı zamanda bu alanda Aslanlı Mabet, Gerdekkaya, Midas Anıtı, Kümbet gibi tarihi eserlerin yanı sıra Emre gölü gibi doğal güzelliklerde yer alıyor. Alanda Yapıldak ve Avdalaz adında iki çeşit kale yer alıyor. Aynı zamanda Aslantaş ve Yılantaş da bu gölgenin uğrak yerleri içerisinde gösterilebilir.

Frig Vadisi
Frig Vadisi

Frig Vadisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Frig vadisine gelmek isteyenlerin bilmesi gereken birkaç husus vardır. Bu noktada sizlere bazı önemli kriterleri derledik. Eğer yürüyüş yollarını kullanmayacaksanız araba yolundaki yönlendirmeler yeterli olmayabilir. Aynı zamanda bu alanda genellikle telefonda çekmiyor.

Tarihi Frig Vadisi
Tarihi Frig Vadisi

Tarihi eserlere yönelik verilen bilgilendirme çubukları da yetersiz kaldığı için öncesinde yazılı olarak kâğıtlara bilgilerinizi aktarmanızı önerebiliriz. Benzin deponuzu doldurduktan sonra vadiye gelmelisiniz. Beklentinizden daha soğuk bir ortam olduğunu ifade etmeliyiz. Bu sebeple daha sıkı giyinmek sizler için iyi olacaktır. Aynı zamanda tarihi eserleri de korumak adına rota boyunca ateş yakmamanız önemlidir.

READ  İscehisar Gezilecek Yerler

Frig Vadisi Resimleri

545599AFR022 4AFR048 1fotoshopayazinioymaDSC 0060DSC 0065DSC 0141DSC 7687DSC 7737IMG 1738IMG 2228memec

 

Frig Vadisi Çevresinde Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zengibar Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Gezicini

Tarihi Ankara Kalesi

Gezicini

Sülüklü Han : Otantik Atmosferiyle Diyarbakır’da

Gezicini

Sultandağı Gezilecek Yerler

Gezicini

Şuhut Gezilecek Yerler

Gezicini

Şirince Gezilecek Yerler | Ege Bölgesinin En Önemli Ziyaret Yerlerinden

Gezicini

Sinanpaşa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler

Gezicini

1 Yorum

Bahadir 6 Şubat 2022 at 03:57

Kesinlikle herkesin gidip görmesi gereken bir yer

Cevapla

Yorum Yaz