Image default
Afyonkarahisar

Şuhut Gezilecek Yerler

Şuhut Gezilecek Yerler

Şuhut
Şuhut

Şuhut’un en büyük ve güzel özelliği; Synnada denilen antik kentin yer alması, fakat bu antik kent ile ilgili herhangi bir araştırma bulunmuyor. Bu kent bir dönem Frigyalılara başkentlik yapmıştır. İl merkezine olan uzaklığı 30 km’dir. Batı Anadolu’yu İç Anadolu’ya bağlayan eşik arazi üzerinde yer alıyor. Şuhut gezilecek yerler hem yakın geçmişimiz için önemli hem de ilk dönemlerden bu yana bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

şuhut
şuhut

Şuhut’ta rakım 1200 metredir. Afyonkarahisar il merkezinden çok daha yüksektir. Kaynağını kumalar dağından alan Kali çayı üzerinde, ilçe merkezine 15 kilometre kadar uzaklıkta Selevir barajı kurulmuştur.

Şuhut Gezilecek Yerler
Şuhut Gezilecek Yerler

İlçe merkezi ve çevresi Ege bölgesine dahildir. Bunun yanı sıra İç Anadolu bölgesinin karasal iklimi görülüyor. Şuhut; 1862 senesinde, büyük bir depreme şahitlik eder ve bu depremin ardından, pek çok tarihi bina ve tarihi anıt yok olur. Şuhut’un adının kelime manası; Tanıklar/ Şehitler demektir.

Şuhut’un Tarihi

Hitit zamanında, Afyonkarahisar ve Kütahya illerine hüküm süren Mira krallığına bağlı olan bir prensluk Kuvalya’nın başkenti olma unvanını kazanmıştır. Bu yıllarda Şuhut başkent olmuştur.

Bu bölgede yer alan ilk yerleşim: Akamos, Truva savaşına katılmış ve yenilgiye uğrayınca da birliklerini buraya kadar getirip M.Ö 1180 senesinde bölgede Synnada şehrini kurmuştur. Şuhut ilçesinin Atlıhisar beldesinde yetişmekte olan patates, Türkiye’nin en iyi patatesi olma özelliğine sahiptir.

Şuhut Anıtı
Şuhut Anıtı

Patatesin rengi son derece sarıdır. Normal patates ile kıyaslandığında tadının çok daha lezzetli olduğu anlaşılıyor. Şuhut ilçesine uğrama gibi bir imkan bulursanız hem patates hem de keşkek mutlaka yemeniz gerekiyor. Son derece titiz bir şekilde hazırlanan keşkeğin tadına bakmanız gerekiyor.

READ  Afyonkarahisar Kafeleri : Afyon'da Gidilecek Kafeler

Ulu Cami

İlçe merkezinde bulunan bu cami, cami- i Kebir ya da Büyük Cami adları ile biliniyor. Caminin günümüze kadar gelen herhangi bir kitabesi bulunmuyor. 1415 tarihli olan bir vakfiye örneğine göre, bu yapı Sarı Demirtaş Paşa oğlu Hamza Bey tarafından yaptırılmıştır.

Şuhut Ulu Cami
Şuhut Ulu Cami

Cami önceleri, önünde yer alan şadırvan ve ahşap medrese odaları ile büyük bir külliye haline getirilmişti. Caminin yan tarafına yapılan ve tarihinin kim tarafından yapıldığı bilinmeyen Şuhudi Medresesi günümüze kadar ulaşamamıştır.

Ulu Cami Şuhut
Ulu Cami Şuhut

Şuhut Ulu Cami, 1885 senesi salnamesine göre, o zaman kasaba durumunda olan ilçede bulunan iki önemli camiden bir tanesidir. Caminin güney cephesi kısmında bir kitabe yer alıyor. Batı cephesine yakın bir yerde bulunan niş içine yerleştirilmiş olan kitabede şu sözler yazılıdır. ” Maşallah Tarih- i zelzele. Sene 1279″ Bu nota bakılarak anlaşılıyor ki Şuhut Ulu Cami, 1862 senesinde meydana gelen depremin ardından onarılıyor.

Tarihi Hamam

İlçe merkezinde yer alan ve tahmini olarak 600 yıllık bir geçmişe sahip olan Şuhut hamamı; 2012 senesinin başında kapanmış ve daha sonra yapılan restorasyonun ardından tekrar hizmete açılmıştır. Bu hamam 3 farklı kısımdan oluşuyor. Benzerlerine oranla çok daha kullanılışlı bir hamamdır.

Tarihi Şuhut Hamamı
Tarihi Şuhut Hamamı

Hamamın giriş kısmında, soyunma odalarının da yer aldığı selamlık bölümü bulunuyor. Selamlık yerinde, 9 tane ahşaptan yapılma soyunma kabini yer alıyor. Yine bu bölümde, orta mermer ve bir süs havuzu bu havuzun tam üst kısmında ise havalandırma kubbesi yer alıyor. Buradan sonra, ılık diye isimlendirilen yere geçiliyor. Daha sonra dar bir koridordan sıcaklık denen iç kısma geçilir.

Atatürk Evi

İlçe merkezinde; Yalı Mahallesinde İsmail Bey Sokakta bulunuyor. Hacıveli Konağı, Mustafa Kemal’ in Büyük taarruz öncesinde Şuhut’ ta kalmış olduğu konaktır. Bu konak 1897 senesinde Şuhutlu Hacı Veli tarafından Taşçı Yahni ustaya yaptırılmıştır.

READ  İscehisar Gezilecek Yerler
Şuhut Atatürk Evi
Şuhut Atatürk Evi

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Sultandağı Gezilecek Yerler

Gezicini

Sinanpaşa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler

Gezicini

İscehisar Gezilecek Yerler

Gezicini

İhsaniye Gezilecek Yerler

Gezicini

Gazlıgöl Gezilecek Yerler

Gezicini

Frig Vadisi : Türkiye’nin Tarihi Kokan Turistik Yerlerinden

Gezicini

Dinar Gezilecek Yerler

Gezicini

Dazkırı Gezilecek Yerler

Gezicini

Çay Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz