Image default
Afyonkarahisar

Sinanpaşa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler

Sinanpaşa Gezilecek Yerler

Sinanpaşa
Sinanpaşa

Afyonkarahisar ilçesinin değerli ilçelerinden biri olan Sinanpaşa ilçesi, Uşak ve İzmir karayollarına da yakın bir güzergâhta bulunur. Gerek doğal alanları gerekse tarihi güzellikleri ile şehrin gezilesi ilçeleri arasındadır. Uzun ya da kısa soluklu bir seyahat için Afyonkarahisar şehri gezilerek bu ilçeye uğranabilir. Sinanpaşa gezilecek yerler hakkında ilçede kendine özgün yapı özelliklerini barındıran birçok tarihi yapı olduğundan bahsedebiliriz. Gezi severler için Sinanpaşa ilçesi ilgi çekici bir rota olabilir.

Afyonkarahisar Sinanpaşa
Afyonkarahisar Sinanpaşa

Sinanpaşa Tarihi

1953 yılında ilçe statüsü kazanmış olan Sinanpaşa ilçesi ovada yer alıyor. Ayrıca doğu batı ve kuzey güney uzantılı bir ilçedir. Günümüzde izleri görünen antik yolların kavşağındadır. Ayrıca Küçük höyük adıyla kurulduğu da ifade edilebilir. Hitit dönemine değin uzanan bir tarihi yapısı vardır.

Sinanpaşa Gezilecek Yerler
Sinanpaşa Gezilecek Yerler

Küçük höyük kasabasında yapılmış olan araştırmalar ile burasının çok eski bir yerleşim alanı olduğu fark edilmiştir. Dolayısıyla Sinan paşa ilçesinin tarihi Hititler, Bizanslar, Romalıların hâkimiyeti altında geçmiştir.

Sinanpaşa İlçesinin Önemli Noktaları

Sinapaşa ilçesi içerisinde yer alan alanlar birbirlerine yakın olabilirken bazıları ise oldukça zor ulaşım sağlanabilen yerler olabilir. Bu açıdan gezmeyi seven kişilerin bir rehber eşliğinde gidebileceği yerlerde vardır. Ancak Sinanpaşa ilçesi küçük bir ilçe olduğundan dolayı gezilecek yerlere oldukça rahatça ulaşabileceğinizi de ifade edebiliriz.

Sinanpaşa Anıtı
Sinanpaşa Anıtı

Sinanpaşa ilçesinin önemli gezilecek yerleri ise,

  • Sinanpaşa külliyesi
  • Yıldırım kemal şehitliği
  • Boyalı külliyesi
  • Otuz iki inler

    Sinanpaşa Tarihi Şehitlik
    Sinanpaşa Tarihi Şehitlik

Şeklinde sıralanabilir. Bu alanların kendine özgü özellikleri vardır. Ayrıca kent rehberleri incelenerek alan hakkında daha fazla bilgi edinebileceğini unutmamak gerekir. Ayrıca ilçede yöresel lezzetler ile tanışabileceğiniz güzel mekânların olduğunu da belirtebiliriz.

Sinanpaşa Külliyesi

İlçe merkezinde yer alan bu külliye Osmanlı vezirlerinden biri olan Celaleddin Sinan paşa tarafından inşa ettirilmiştir. 1925 yılında inşa edilen bu yapı Amasyalı mimar Mustafa tarafından da Osmanlı mimarisine uygun bir hale getirilmiştir. Aynı zamanda Sinanpaşa külliyesi cami, hamam, imaret gibi alanları bulunur. Sıbyan mektebi de alanın önemli yapılarından biridir. Günümüzde ise bu külliyenin çevresinde ilçe kurulmuş olduğu ifade ediliyor.

Sinanpaşa Külliyesi
Sinanpaşa Külliyesi

Boyalı Külliyesi

Sinanpaşa ilçesi içerisinde yer alan bir külliyedir. Boyalı külliyesi dervişlerin toplandığı ve zikir yaptığı bir niteliğe sahiptir. Ayrıca hankah, eyvan ve kümbet tipi iki anıt mezardan oluşuyor. Bu külliye Selçuklu döneminde yapılmıştır. Aynı zamanda günümüze ulaşan bu kümbetin Kureyş Bey’e ait olan bir anıt mezar olduğu söyleniyor.

Boyalı Külliyesi
Boyalı Külliyesi

Yıldırım Kemal Şehitliği

Yıldırım Kemal köyü içerisinde yer alan bu şehitlik tren istasyonun yanındadır. Aynı zamanda Büyük Taarruz savaşında hasta yatağından kalkıp gelen Fahrettin Altay Paşanın birliğine katılmış olan Yıldırım Kemal ve yanındaki arkadaşları burada şehit olurlar. Yıldırım kemalin ve diğer şehit arkadaşlarının adının yazılı olduğu bir anıt buradadır. Aynı zamanda ilçede yer alan Albay Reşat anıtını da ziyaret edebilirsiniz.

Yıldırım Kemal Şehitliği
Yıldırım Kemal Şehitliği

Sinanpaşa Otuziki İnler

Tınaztepe kasabına bağlı olan bu alan ilçenin önemli tarihi yerlerindendir. Kayalara oyularak yapılmış olan evler Afyonkarahisar gezisi düşünenleri sıklıkla karşılaşacağı manzaralardandır. Özellikle eski yaşantılara ve tarihe meraklı olduğunuzu düşünüyorsanız mutlaka gezmenizi öneririz. Bölge hakkındaki araştırmalar ve bilgiler pek fazla olmasa da ilerde daha fazla bildiği edineceğini düşünüyoruz. Sinan paşa ilçesine gerçekleştirdiğiniz bu gezi ile tarihte yolculuk yapabilirsiniz.

Otuziki İnler
Otuziki İnler

Sinanpaşa İlçesinde Ne Yenir?

İlçeye gelenlerin merak ettiği sorulardan biride burada ne gibi yemekler yenilebileceğidir. Bu noktada bölgenin en meşhur yemeklerinden birkaçı çorbaları, duvaklı hindi, tas eti, yalancı dolma, patlıcan musakka gibi yemeklerdir.

Sinanpaşa Yemekleri
Sinanpaşa Yemekleri

Tarihi bir gezintisinin ardından lezzetleri yemekleri tadabileceğiniz esnaf dükkânları ve restoranlar ilçede sıklıkla karşınıza çıkabilir.

Afyon’da Gezilecek Yerler

READ  Sultandağı Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Sultandağı Gezilecek Yerler

Gezicini

Şuhut Gezilecek Yerler

Gezicini

İscehisar Gezilecek Yerler

Gezicini

İhsaniye Gezilecek Yerler

Gezicini

Gazlıgöl Gezilecek Yerler

Gezicini

Frig Vadisi : Türkiye’nin Tarihi Kokan Turistik Yerlerinden

Gezicini

Dinar Gezilecek Yerler

Gezicini

Dazkırı Gezilecek Yerler

Gezicini

Çay Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz