Image default
Afyonkarahisar Tarihi Yerler

Afyonkarahisar Kalesi

Afyonkarahisar Kalesi

Afyonkarahisar Kalesi
Afyonkarahisar Kalesi

Afyonkarahisar Kalesi, bir kaya üzerinde yer alan doğal yapımlı bir kaledir. Şehir merkezinde yer alır. Bulunduğu yükselti volkanik özelliklidir. Yüksekliğinin 226 metre olduğu bilinmektedir. Uzaktan da oldukça ihtişamlı görünen bu kaleye MÖ 1300’lü yıllarda Bizans ve Roma zamanlarında Akroenos, Selçuklu döneminden itibaren ise Karahisar adıyla bilinmektedir. Günümüzde ise Afyon Kalesi ya da Afyonkarahisar Kalesi olarak bahsedilmektedir.

Afyon Kalesi
Afyon Kalesi

Afyon Kalesi Tarihçesi

  1. Alâeddin Keykubat yani o dönemin sultanının altınlarını bu kalede sakladığı bilinmektedir. Kaleye o dönem Hisar-ı Devlet de denirdi. Daha sonra Karahisar-ı Sarp olarak anılmaya başlandı. 1573 yılında ise II. Selim tarafından yeniden tamir ettirildi ve bulunduğu şehrin ismini alması amacıyla Afyon Kalesi ya da Afyonkarahisar Kalesi ismi verilmeye başlandı. Özellikle Bizans ve Selçuklu dönemlerinde de büyük savaşlara ve mücadelelere şahitlik yaptığı bilinen bu kale hala önemini korumakta ve bir tarihi eser olarak anılmaktadır.

    Afyon Kalesi Manzaraları
    Afyon Kalesi Manzaraları

Afyon Kalesi Özellikleri

Yerden çok yüksekte yer alan Afyon Kalesi, uzaktan da oldukça görkemli görünmektedir. Ziyaretçilerin oldukça sık tercih ettiği bu kaleye oldukça uzun bir merdivenle ulaşılıyor. En önemli ölçütleri ise:

  • 550 basamaklı iç ve dış merdivenler
  • Yerden en üst mesafesi ise 226 metredir.

Sonraki dönemde kaleye yapılan eklerle kale daha da genişlemiştir. Aşırı dik bir tepe üzerinde bulunan kaleye oyulmuş merdivenlerle çıkılmaktadır.

Afyonkarahisar Kalesi Gece Manzarası
Afyonkarahisar Kalesi Gece Manzarası

İç ve dış olarak iki bölümden oluşmaktadır. Kalenin iç bölümü muhafızlar için ayırt edilmiştir. Dönemin sultanı burada cami, erzak, cephanelikler ve değerli eşyaların saklandığı mahzenler de yaptırmıştır. Burasının yapılış amacı daha çok askeri olduğu için halkın ziyaret edip oturacağı yerler bulunmamaktadır. Ancak daha sonra burada bulunan caminin minaresi yıkılmıştır.

Afyonkarahisar Tepesi
Afyonkarahisar Tepesi

Afyon Kalesi Hikâyesi

MÖ. Frigler döneminden beri gelen her uygarlık ve imparator kaleyi elinde tutmaya çalışmıştır. Malazgirt Savaşında sonra ise Selçuklular buraya yerleşmiştir. Ve burada yaşamaya başlan Türkler kaleye Karahisar adını vermişlerdir. Daha sonra gelen Selçuklu Sultanı ise burada altınlarını sakladığı için Hisar-ı Devlet adını almıştır. Daha sonra Selçuklu vezirlerinden birinin oğullarına muhafızlık görevi verilmiş ve kaleyi gece gündüz korumaları istenmiştir.

Afyonkarahisar Kalesi Kış Manzaraları
Afyonkarahisar Kalesi Kış Manzaraları

Afyon Kalesi Efsaneleri

Birçok tarihi yapıda olduğu gibi Afyon Kalesinde de bazı efsaneler bulunmaktadır. Her el değiştirmede yeni bir efsaneden bahsedilmektedir:

Hazreti Ali Efsanesi: Buna göre Hazreti Ali uçarak sefer yapmaktadır. Hıdırlık Dağı’na geldiğinde o kadar sert basar ki kayada ayağının izi kalır. Atını bağlayacak bir yer bulamayınca eliyle bir delik açar. Bu izin ve deliğin hala durduğuna inanılmaktadır.

Afyonkarahisar Kalesi Manzaraları
Afyonkarahisar Kalesi Manzaraları

-Battalgazi Efsanesi: Battal Gazi ve arkadaşı kaleyi kuşatır. Bu sırada komutanın kızı Battal Gaziye âşık olmuştur ancak istemeden de onun ölümüne sebep olmuştur. Bu yüzden kendi yaşamına da son verir. Battal Gazinin cesedi fırtına ile ortadan kaybolur ve bu yüzden onun hala orada olduğuna inanılır.

Afyonkarahisar Kalesi Surları
Afyonkarahisar Kalesi Surları

Tüm bu efsaneler aslında yapıları daha ilginç ve gezilebilir kılmak için söylense de birtakım doğruluk paylarının da mutlaka var olduğu bilinmektedir.

Afyon Kalesi Resimeri
Afyon Kalesi Resimeri

Afyon Kalesi Ziyaretçi Yorumları

Afyon Kalesini ziyaret eden her ziyaretçi hem görünüşünden hem de tarihi varlığını korumasından oldukça etkilenerek ziyaretlerini tamamlamışlardır. Afyon’a gelen herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken tarihi yapılardan biridir. Ziyaretçi puanlarının genellikle yüksek olması da bunun en belirgin göstergesidir.

Afyonkarahisar Kalesi
Afyonkarahisar Kalesi

Afyon Kalesi Ulaşım

Şehir merkezinde bulunan ve ulaşımı oldukça kolay olan Afyon Kalesi, Afyon Gastronomi Konağının çaprazında, Ulu Caminin ise tam karşısında yer almaktadır. Navigasyon ile de oldukça rahat ulaşılacak kaleye biletle girilmektedir. Bilet fiyatları 2021 yılında 170 TL’den başlamaktaydı.

 

Afyon’da Gezilecek Yerler

READ  Afyon Kamp Alanları

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zengibar Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Gezicini

Tarihi Ankara Kalesi

Gezicini

Sülüklü Han : Otantik Atmosferiyle Diyarbakır’da

Gezicini

Sultandağı Gezilecek Yerler

Gezicini

Şuhut Gezilecek Yerler

Gezicini

Şirince Gezilecek Yerler | Ege Bölgesinin En Önemli Ziyaret Yerlerinden

Gezicini

Sinanpaşa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler

Gezicini

Yorum Yaz