Image default
Afyonkarahisar

Emirdağ Gezilecek Yerler

Başlıklar

Emirdağ Gezilecek Yerler

Afyonkarahisar ilinin ilçelerinden biridir. Köklü bir tarihe sahip olan ilçede görülmeye değer pek çok mekan ve yer mevcut. Tarihi dokunun ve mekanların yanı sıra; doğal güzellikleriyle de turizmin önemli öğelerinden biri. Emirdağ gezilecek yerler bakımından yerli ve yabancı turistleri ağırlayan ilçe ziyaretçilerine pek çok alternatif sunuyor.

Emirdağ
Emirdağ

Konaklamak isteyenler içinde seçenek fazla. Lüks otellerden motellere, pansiyonlara kadar birçok seçenek sayılabilir. Yerli ve yabancı turistler bu güzel ilçede güzel vakit geçirme, tarihi yerler görme ve iyi bir tatil imkanı bulurlar.

Emirdağ Belediyesi tarafından geleneksel olarak festivaller düzenleniyor. Her yılın Temmuz ayı sonlarında yapılan festivaller renkli görüntülere sahne oluyor.

Emirdağ konserlerinden bir fotoğraf
Emirdağ konserlerinden bir fotoğraf

Festival süresince konserler veriliyor. Bununla beraber her gece pazarlar kuruluyor. Bu pazarlarda kalabalık bir hayli fazla. Sihirbazlık gösterilerinden palyaçolara kadar pek çok eğlence düzenleniyor. Her anı eğlenceli olan festivallere katılım oldukça yüksek.

Emirdağ Yaylaları

Turistlerin ilgi odağı olan yaylalar, özellikle yaz aylarında yoğun günler yaşıyor. Serinlemek, doğayla baş başa olmak, yaylanın mükemmel atmosferini yaşamak isteyenlerin sıkılıkla ziyaret ettiği yaylalar bol oksijen kaynağı.

Emirdağ Yaylaları
Emirdağ Yaylaları

Emirdağ yaylarındaki yılkı atlarını da unutulmaması gerekir. Yabanileşmiş bu atlar yaylaların simgesi gibidir. Emirdağ ilçesine yolu düşenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken doğal bir güzelliktir.

Balcam Mağarası

Emirdağ ilçesine 10 km uzaklıkta yer alan mağara ulaşım açısından da oldukça kolay. Özel araçlarla da hızlı bir şekilde ulaşım sağlanıyor. İsteyenler özel turlarla da mağarayı ziyaret etme şansına sahipler.

Mağaranın tarihi oldukça eski zamanlara dayanıyor.

Balcam Mağarası
Balcam Mağarası

Mağaranın oluşumuyla ilgili her hangi bir bilgi mevcut değil. Bu da mağara oluşumunun çok eski tarihlere dayandığının ispatıdır. Yüksek ve alçak galerileriyle dikkat çekiyor. El değmemiş, bakir bir görünüme sahip. Turizm açısından son derece önemli olan mağara Milli Park durumundadır. Yani mağara korunuyor. Giriş ücreti son derece uygundur.

READ  Sandıklı Gezilecek Yerler

Amorium Antik Kenti

Emirdağ ilçesinin en önemli tarihi ve turistik yerleri arasındadır. Antik kentlere merakı olanlar için mutlaka görülmesi gerekenler listesinde önemli bir yere sahip. Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Tarihi dokusuyla ziyaretçilerini etkisi altına alır. Konum

Amorium Antik Kenti
Amorium Antik Kenti

Amorium Antik Kenti bir kasaba içinde yer alıyor. Kentin MÖ 1.YY’ dan itibaren yerleşimin olduğu düşünülüyor. Zira kazılar sırasında bulunan sikkelerde bu tarih yer alıyor. Bu da kentin tarihi hakkında önemli bir ipucudur.

Romalılar döneminde kentin altın çağı yaşadığı sanılıyor. Bizans ve İslam dönemlerinin de izler görülebiliyor. Emirdağ ilçesine gelenlerin mutlaka gezip görmesi gereken önemli tarihi yerlerden biridir.

Dandindere Tabiat Koruma Alanı

Dandindere Tabiat Koruma Alanı, 260 hektarlık bir alandır. Alan içinde çok sayıda ağaç ve bitki türü mevcut. Doğayla iç içe olmak, yeşille buluşmak ve huzur bulmak isteyenlerin sıklıkla ziyaret ettiği bir yerdir. Yerli ve yabancı turistler alana bir hayli ilgili. Alan koruma alanı olarak korunuyor. Konum

Dandindere Tabiat Koruma Alanı
Dandindere Tabiat Koruma Alanı

Emirdağ’ın Nesi Meşhur?

Emirdağ ilçesinin lezzetleri denilince yumurtalı pide ilk sırada yer alıyor. Emirdağ güveci ise özel lezzetlerden biri. Özel pişirme usulleriyle hazırlanarak servis ediliyor. Menülerde asla atlanmaması gereken lezzetlerden biri de mercimekli bükmedir.

Emirdağ güveci
Emirdağ güveci

Damaklarda bambaşka tat bırakan bu yemek de turistlerin vazgeçilmez yiyecekleri arasında. Yemeklerin ustalarından pek çok unutulmayacak lezzet tatmak mümkün.

Emirdağ’a Nasıl Gidilir?

Emirdağ, Afyonkarahisar’a 73 km mesafede bulunuyor. Afyon otogarı üzerinden özel araçla ya da taksiyle kısa sürede ilçeye ulaşım sağlanıyor. Otogarda sürekli olarak hizmet veren özel firmalar mevcut. Bununla beraber toplu taşıma da tercih edilebiliyor. Minibüs tarzı araçlardan da yararlanılabilir.Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Sultandağı Gezilecek Yerler

chebsra

Şuhut Gezilecek Yerler

chebsra

Sinanpaşa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler

chebsra

Sandıklı Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

İscehisar Gezilecek Yerler

chebsra

İhsaniye Gezilecek Yerler

chebsra

Gazlıgöl Gezilecek Yerler

chebsra

Frig Vadisi : Türkiye’nin Tarihi Kokan Turistik Yerlerinden

chebsra

Dinar Gezilecek Yerler

chebsra

Yorum Yaz