Image default
Afyonkarahisar Kamp Alanları

Afyon Kamp Alanları

Afyon Kamp Alanları

Afyon Kamp Alanları
Afyon Kamp Alanları

Afyonkarahisar ili içerisinde görülmesi gereken birçok alandan bahsedebiliriz. Tarihi değeri bakımından kurtuluş şehirlerinden biri olan Afyonkarahisar’a yıl boyunca birçok turist geliyor. Gerek kaplıcaları gerekse doğal güzellikleri ile kamp severlerinde ilgisini çekiyor. Bu noktada doğal alanlar ile bir araya gelmeyi sağlayan Afyon kamp alanları olanaklarıyla da çeşitlilik gösteriyor.

Afyon Kamp Yerleri
Afyon Kamp Yerleri

Konumu itibarı ile birçok şehre sınırı olan Afyonkarahisar, kaplıca turizmi ile ön plana çıkıyor. Yıl boyunca insanlar kaplıcalar için burayı ziyaret ediyor. Kaplıcaların yanında tarihi zenginlik ile de bilinen şehir, Afyon kalesi ve Frig vadisi gibi dikkat çekici olan yerleri de bünyesinde barındırıyor. İl içerisinde kamp yapmak isteyen kişiler için pek çok kamp alanı mevcuttur. Aynı zamanda şehirde birçok ücretsiz kamp alanı da yer alıyor.

Afyon Kamp Alanları
Afyon Kamp Alanları

Ücretsiz Kamp Alanları

Ayfonkarahisar’ın doğal güzellikleri gerek tarihi unsurlar gerekse ormanlık sahaları barındırması açısından dikkat çekicidir. Bu noktada kamp alanları da şehrin dikkat çeken ve sıklıkla ziyaret edilen konumlarında yapılabiliyor. Aynı zamanda şehirde pek sık gidilmeyen konumlarda da kamp alanları bulunuyor.

Afyon Kamp Alanları
Afyon Kamp Alanları

İl içerisinde yer alan ücretsiz kamp alanları ise,

  • Akdağ Tokalı Kanyonu
  • İhsaniye Ayazini Kasabası
  • Buzluk Mağarası
  • Sandıklı Sorkun
  • Sinanpaşa Balmahmut Köyü
  • Frig Vadisi Kamp Alanı

Gibi alanlarda kamp yerlerini barındırıyor. Bu alanların yanı sıra pek çok yeni kamp alanı da talebe göre yapılabiliyor. Aynı zamanda kamp alanları genişletilerek bireylere daha iyi imkânlar sunulmaya çalışılabiliyor.

Afyon Ücretsiz Kamp Alanları
Afyon Ücretsiz Kamp Alanları

Akdağ Tokalı Kanyonu

Denizli sınırında yer alan bu alan Akdağ tabiat parkı içerisinde bulunuyor. Alan içerisinde yer alan dereler özellikle dikkat çekicidir. Bu alana özel araçlarla ulaşım sağlanıyor. Aynı zamanda sandıklı bölgesinden de gelinebiliyor.

READ  Afyonkarahisar Akarçay Kültür Park

Kanyon çevresinde dağların arasından akan birçok şelale ile karşılaşmak mümkündür. Kamp severler için doğanın tadını çıkarabilecek bir ortam sunarken karavanla gelenler için de ilgi çekici bir doğa manzarası sunuyor. Yürüme mesafesi uzaklığında olan Tokalı kanyonu bu alana kamp yapmak için gelenlerin görmesi gereken bir yerdir. Kanyon etrafında hem yürüyüş hem de rafting yapılabiliyor. Alanda tuvalet, duş, çeşme gibi imkânlar bulunmuyor.

Akdağ Tokalı Kanyonu
Akdağ Tokalı Kanyonu

İhsaniye Ayazini Kasabası Kamp Alanı

Ayazini kasabasında yer alan kamp alanı, Frig zamanından kalma bir bölgede bulunuyor. Ayrıca roma ve Bizans zamanına da tarihi uzanan bu kasabada birçok kalıntı ile karşılaşmanız mümkündür. Bu bölge doğal sit alanı ilan edilmiştir. Trekking rotaları, göletleri tarihi kalıntılar alanda kamp yapmak için cazibe oluşturuyor. Çevre köylerden tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

İhsaniye Ayazini Kasabası Kamp Alanı
İhsaniye Ayazini Kasabası Kamp Alanı

Buzluk Mağarası Kamp Alanı

Kirazlı köyünde yer alan bu alan patika yolları ile dikkat çekiyor. Bölgenin en önemli mağaralarından olan buzluk mağarası kamp alanına yakındır. Ayrıca mağaranın yakınında çadır kurularak kamp yapılabiliyor.

Dağlık bir yerde olduğu için karavanla kamp yapmaya uygun değildir. Sarp bir kayalıkta bulunan bu mağara ve yakın çevresinde tesis bulunmuyor. Bu sebeple ihtiyaçlarınızı dışarıdan temin etmelisiniz.

Buzluk Mağarası Kamp Alanı
Buzluk Mağarası Kamp Alanı

Sandıklı Sorkun Kamp Alanı

İlçe merkezinden toplu taşıma ile gidilebilen kamp alanına özel araçlarıyla gitmek isteyenlerde Sandıklı güzergâhından ulaşım sağlayabiliyor. Ayrıca bu alan yeşilliklerin ortasında olması ve bozulmamış doğasıyla ilgileri üzerine topluyor.

Sandıklı Sorkun Kamp Alanı
Sandıklı Sorkun Kamp Alanı

Yöre halkı ile iletişim kurulabilecek bir bölgede yer alan alanda yürüyüş yapmak ve piknik yapmak keyifli olacaktır. Aynı zamanda kamp olanakları da bulunan bu alana yakın yerlerden market, manav, mescit gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Frig Vadisi Kamp Alanı

Şehrin sıklıkla ziyaret edilen kamp alanlarından olan Frig vadisi kamp alanı, İhsaniye ilçesinde yer alıyor. Özellikle doğa sporunu sevenler ve maceraperestler için alternatif olarak sunulan bu alan tarihi kalıntılarında bolluğu ile dikkat çekicidir.

READ  Afyonkarahisar Kalesi
Frig Vadisi Kamp Alanı
Frig Vadisi Kamp Alanı

Ayrıca eski zamanlarda Frig’lerin kullandığı güzergâhı da barındırıyor. Kamp alanı içerisinde yürüyüş rotaları olduğu gibi bisiklet rotaları da bulunuyor. Vadi çevresinde bulunan işletmelerden ihtiyaçlarınızı da giderebilirsiniz.

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Urla Kamp Alanları | Urla’da En Güzel Kamp Yerleri !

Gezicini

Ürkmez Doğanbey Kamp Alanları

Gezicini

Sultandağı Gezilecek Yerler

Gezicini

Şuhut Gezilecek Yerler

Gezicini

Sinanpaşa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler

Gezicini

Seferihisar’da Kamp Yapılacak Yerler

Gezicini

Salda Gölü Nerede? Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Sakarya Kamp Alanları : En Güzellerin Listesi

Gezicini

Mersin Kamp Alanları

Gezicini

Yorum Yaz