Image default
Afyonkarahisar

Gazlıgöl Gezilecek Yerler

Gazlıgöl Gezilecek Yerler

Gazlıgöl
Gazlıgöl

Afyonkarahisar, Türkiye’nin en zengin kaplıca alanlarından bir tanesidir. Kaplıcaların yanı sıra doğal güzellikler, milattan önce kalan tarihi eserler ve Osmanlı döneminden kalan tarihi eserler. Gazlıgöl gezilecek yerler mezarlar, anıtlar, camiler ve diğer kutsal sayılabilecek alanlar sayesinde son senelerde şehir binlerce turist ağırlıyor. Afyonkarahisar’ da bulunan kaplıcalar genelde kış aylarında tercih ediliyor. Ancak yaz aylarında da kaplıca yerleri açık, gitmek isteyenler bu sulara girebiliyorlar.

Gazlıgöl Afyon
Gazlıgöl Afyon

Bütün bu belirtilen özelliklere sahip olan Afyon güzellikleri ve tarihi eserleri ile insanları büyülüyor. Özellikle de Gazlıgöl hem yerli turistler tarafından hem de yabancı turistler tarafından oldukça yoğun bir ilgi ile karşılanıyor. Gazlıgöl en yoğun kaplıca ve termal otel bulunan yerlerden bir tanesidir. İsmi ile ünlenen Kızılay maden sularının kaynağı burasıdır.

Gazlıgöl Gezilecek Yerler
Gazlıgöl Gezilecek Yerler

Peri Bacaları

Afyonkarahisar ilinde gezilmesi gereken en önemli yerlerden bir tanesi de peribacalarıdır. Hemen hemen Afyon ilinin her yerinde karşılaşabileceğiniz peri bacaları yoğun olarak İhsaniye ilçesinde bulunuyor.

Afyon Peri Bacaları
Afyon Peri Bacaları

Bu köye bağlı olan ve gezilecek yerler arasında bulunan Döğer kasabası ve Kıyır köyü peribacaları ile son derece ünlenmiştir. Ayazini Kasabası‘nda, Göynüş vadisi ve Demirli Köyü civarında, Döğer Kasabası’nda, Bayramliler Köyü’nde, eski Döğer ve Asar Kale bölgesinde şapkalı ve şapkasız olmak üzere sayısız peribacası bulunuyor.

Gazlıgöl Frig Vadisi
Gazlıgöl Frig Vadisi

Günümüze kadar sağlam olarak gelmeyi başaramamıştır ancak parça halinde günümüze kadar gelmiştir. Bu sebepten ötürü yalnızca kirişleri görülebiliyor. Anıtın dış kısmında bir aslanın baş ve ayaklarının kabartmaları, ön tarafında ise yılanın kabartması yer alıyor.

Peri Bacaları Gazlıgöl
Peri Bacaları Gazlıgöl

Maltaş Açık Hava Tapınağı

Maltaş Açık Hava Tapınağı ise günümüzde zemine gömülü bir şekilde bulunuyor. Afyonkarahisar İhsaniye ilçesine bağlı olan 12 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Günümüzde Döğer kasabası ismi ile bilinen yer Frigler döneminden beri yerleşim yeri olarak kullanılmıştır.

READ  Sinanpaşa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler
Maltaş Açık Hava Tapınağı Kazı Çalışmaları
Maltaş Açık Hava Tapınağı Kazı Çalışmaları

Ören yerinde Aslankaya, Kapıkaya1, Kapıkaya2 ve son olarak Tanrıça Kibele adına yapılmış olan açık hava tapınakları yer alıyor. Bunun yanı sıra Roma ve Bizans dönemlerine ait olan kaya yerleşimleri, mezar odaları ve kiliseleri bir hayli çoktur.

Gazlıgöl Yaylabağı Termal
Gazlıgöl Yaylabağı Termal

Aslankaya

Frig Vadisi’nin en etkileyici anıtlarından bir tanesi de Aslankaya’dır. Üçgen tavanlıdır ve sol tarafında ölünün yatırılmış olduğu sedir yer alıyor. Mezar odasının kapi boşluğunun her iki tarafında da kükremiş iki aslan ve ayaklarının altında ise birer yavru aslan kabartmaları yer alıyor. Bu mezarın çok önemli olan bir krala ait olduğu düşünülüyor.

Aslankaya Frig Vadisi
Aslankaya Frig Vadisi

Bu mezar Afyon ilinin İhsaniye ilçesinin Döğer kasabası ile Üçler Kayası Köyü arasında bir yerde bulunuyor. Anıt tapınak bir cepheye sahiptir. Anıttaki odanın içerisinde kayaya işlenmiş Ana Tanrıça Matar, yani Kybele ve Kybele’nin iki tarafında ayağa kalkmış olan aslan figürleri bulunuyor. Kayanın yan yüzünde ise ayağa kalkmış bir vaziyette olan aslanın figürü var.

Aslankaya Gazlıgöl
Aslankaya Gazlıgöl

 

fyon’da Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Sultandağı Gezilecek Yerler

Gezicini

Şuhut Gezilecek Yerler

Gezicini

Sinanpaşa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler

Gezicini

İscehisar Gezilecek Yerler

Gezicini

İhsaniye Gezilecek Yerler

Gezicini

Frig Vadisi : Türkiye’nin Tarihi Kokan Turistik Yerlerinden

Gezicini

Dinar Gezilecek Yerler

Gezicini

Dazkırı Gezilecek Yerler

Gezicini

Çay Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz