Image default
Afyonkarahisar

Bolvadin Gezilecek Yerler

Bolvadin Gezilecek Yerler

Bolvadin ilçesi Afyonkarahisar ilinin tarihi açıdan önemli olan ilçeleri arasında yer alır. Bolvadin ilçesinin doğal güzellikleri gibi tarihi dokuya sahip alanları da mevcuttur. İlçe merkeze yaklaşık olarak 60 km mesafede yer alır. Bolvadin gezilecek yerler, özellikle yaz dönemlerinde turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği ilçeler arasında yer alıyor. Gerek hafta sonları gerekse hafta içi zamanlarında ailenizle birlikte gelebileceğiniz özel alanları içeren ilçe, sizleri keyifli bir yolculuğa çıkaracaktır.

Bolvadin
Bolvadin

Bolvadin Gezilecek Yerler Listesi

Kaymağı ile meşhur olmuş olan Bolvadin ilçesi aynı zamanda birçok turist için tasarlanmış mekâna sahiptir. Yaklaşık olarak 10.000 yıllık bir tarihe sahip olduğu ifade edilen ilçede gezmeye değer birçok yer vardır. Turistik yerleri açısından zengin olan ilçe pek çok misafiri hayran bırakan bir güzelliğe sahiptir.

Bolvadin ilçesinde görülmesi gereken yerler için,

 • Bolvadin Yanık Kışla müzesi
 • Eber gölü
 • Peri bacaları
 • Kızlar evciği
 • Kırkgözler köprüsü
 • Kırık minare
 • Heybeli Kaplıcası

  Bolvadin Gezilecek Yerler
  Bolvadin Gezilecek Yerler

Örnekleri verilebilir. Bu alanların gezerken alanla ilgili notlar almanız seyahatinizi daha verimli hale getirecektir. Aynı zamanda özel aracınızla da gidebileceğiniz mekânlara turistik rehber eşliğinde de erişerek alanlar ile ilgili detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Eber Gölü

Bolvadin ilçesinde yer alan bu göl, ülkemizin de önemli doğal alanları içerisindedir. Barındırdığı bitki türleri ile sazlık ve kamışlık alanları insanı hayran bırakacak niteliklere sahiptir. Gerek mavi gerekse yeşil görüntüsü ile doğaseverleri kendine hayran bırakan gölde birçok balık türüne rastlayabilirsiniz. Özellikle bölgede turna ve sazan balığı türleri sıklıkla görülür.

Eber Gölü
Eber Gölü

Kamp yapmayı sevenler içinde bu gölün çevresi uygun olacaktır. Doğa harikası olan gölün yakınlarında uzun bir yürüyüşe çıkabilir aynı zamanda doğaya zarar vermeyecek şekilde piknik yapabilirsiniz. Ülkemiz sınırları içerisinde yer alan en büyük 12.göl olarak ta bilinen Eber gölü, turistik açıdan dikkat çekici alanlardan biridir.

Yanık Kışla Müzesi

Yunan birlikleri sebebiyle Kurtuluş savaşı döneminde tahribata uğramış olan yanık kışla müzesi, restore edilerek tarih ve kültür mirasımıza aktarılmıştır. Şuadan müze olarak kullanılan bu yapı ilçenin önemi turistik elemanları arasında değerlendirilebilir. Eski tunç çağından sonra Osmanlı dönemine değin birçok medeniyetten kalma tarihi eserde bu müzede yer alıyor. Onlarca yıllık tarihi eserleri ile bu müze tarih tutkunları için görülmesi gereken yerler arasındadır.

Bolvadin Yanık Kışla Müzesi
Bolvadin Yanık Kışla Müzesi

Peri Bacaları

Birçok kişi peri bacalarının sadece Nevşehir’de olduğunu düşünebilir. Ancak Bolvadin ilçesinde de yer alan peri bacaları tarihi olarak asırlar öncesine dayanıyor. Eşsiz ve görkemli olan peri bacaları gelen turistleri de kendine aşık etmeyi başarıyor. Sadece peri bacaları değil ayrıca peri bacalarının yer aldığı konumda manzara çekim yerleri insanı mest ediyor.

Bolvadin Peri Bacaları
Bolvadin Peri Bacaları

Kızlar Evciği

Dede korkut efsanelerinin arasında yer alan 40 Kız efsanesinin geçtiği yerlerden biride kızlar evciğidir. Bu açıdan pek çok kişi geceleri bu alandan çalgı ve kadın seslerinin geldiğini ifade ediyor. Özellikle depresyon nöbetleri geçirmekte olan hastalar buraya getirilerek hastalıklarına şifa bulmaları umut ediliyor. Efsanelerin yanı sıra kızlar evciği mağarasında Frigya mezarları bulunduğu söyleniyor. Mağarada yalnız mezar kalıntıları da bulunmuyor. Aynı zamanda sandukalara rastlandığı ifade ediliyor.

Kızlar Evciği
Kızlar Evciği

Kırkgözler Köprüsü

Kırkgözler köprüsü ise Akarçay üzerine kurulmuştur. Aynı zamanda tarihi açıdan da oldukça önemli bir köprü olduğu aktarılır. İnşa tarihi Bizans dönemine rastlıyor. Sadece bu dönemde değil aynı zamanda Osmanlı döneminde de sultan Süleyman tarafından oldukça ilgi görmüştür. Bu sebeple onun emri ile daha da büyütülmüştür. Birçok mimari üsluptan iler taşıyan bu köprü günümüzde hala sağlam bir şekilde duruyor.

Bolvadin Kırkgözler Köprüsü
Bolvadin Kırkgözler Köprüsü

Kırık Minare

İlçenin en ilginç geçmişe sahip tarih kalıntıların biri olarak kabul edilen bu minare Erkmen köyü tarihinde yer dinmiştir. Hazar Türklerine kadar tarihi uzanıyor. Ayrıca Selçuklu döneminde de Türkmen köyü olarak biliniyor. Köyün ve Kırık minarenin dikkat çeken noktaları birçok doğal afete maruz kalmışlardır. Köyde birçok şey yok olmasına rağmen kırık minare ayakta kalmayı başarmıştır. Yapımında kullanılan taşlarda dolayı eski yazıtların üzerinde yer aldığı da bilinen bir başka önemli husustur.

Bolvadin Kırık Minare
Bolvadin Kırık Minare

Heybeli Kaplıcası

Bolvadin Heybeli Termal
Bolvadin Heybeli Termal

Bu kaplıca hem şifa kaynağı hem de tarihi kalıntılar arasında önemli bir yere sahiptir. eski dönemlerde Kızıl kilise adıyla bilinen kaplıcanın bulunduğu yerde bir kilise olduğu söyleniyor. Ancak bu yapı günümüze kadar ulaşmamıştır. Kalıntılarda ise çeşitli haç işaretlerine rastlanabiliyor. Kaplıca yıllar önce restore edilmiş olup bağırsak ve mide rahatsızlıkları açısından ziyaretçilerin tercihi olmaya devam ediyor.

Heybeli Kaplıcası
Heybeli Kaplıcası

Afyon’da Gezilecek Yerler

READ  Dazkırı Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Sultandağı Gezilecek Yerler

Gezicini

Şuhut Gezilecek Yerler

Gezicini

Sinanpaşa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler

Gezicini

İscehisar Gezilecek Yerler

Gezicini

İhsaniye Gezilecek Yerler

Gezicini

Gazlıgöl Gezilecek Yerler

Gezicini

Frig Vadisi : Türkiye’nin Tarihi Kokan Turistik Yerlerinden

Gezicini

Dinar Gezilecek Yerler

Gezicini

Dazkırı Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz