Image default
Doğal Alanlar En Güzel Yerler Nevşehir Tavsiye Yerler

Nevşehir Gezilecek Yerler : Mutlaka Görmeniz Gereken Yerlerin Listesi !

Nevşehir Gezilecek Yerler : Mutlaka Görmeniz Gereken Yerlerin Listesi !

Nevşehir
Nevşehir

Nevşehir Gezilecek Yerler  Kapadokya’nın çekirdeği olan Nevşehir, doğuda Kayseri, batıda Aksaray ve Niğde, yukarı doğuda Yozgat ile komşudur. Osmanlı döneminde “Muşkara” olarak bilinen bir şehir olan Nevşehir, 18. yüzyılda “yeni şehir” anlamına gelen bugünkü adını almıştır. Anadolu’nun fantezi şehri olarak bilinen bu bölge, derin bir tarihe sahip olup, taş yüzeyi, gezi balonları, ibadet yerleri, açık hava tarihi merkezleri ve oradan sınır olan gökyüzü ile olağanüstü bir mekandır.

Nevşehir Merkez
Nevşehir Merkez

Nevşehir Kalesi

Nevşehir’in Eski Mahallesi’nde bulunan Nevşehir Kalesi’nin ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Her halükarda, sağlam bazalt kayaya dayanan sarayın 12. yüzyılda Selçuklu Dönemi’nde Bağdat Kervan Yolu’nu sağlamak için örtülü olduğu değerlendirilmektedir.

Nevşehir Kalesi
Nevşehir Kalesi

Osmanlı Dönemi’nde Nevşehirli İbrahim Paşa tarafından tamir ettirilen Nevşehir Kalesi, Cumhuriyet Dönemi’nde hisarlar tarafından korunarak yeniden yapılmıştır. Moloz ve kesme taşlarla işlenen sarayın kale duvarlarının henüz sağlam durduğuna dikkat edilmelidir. Konumu

Nevşehir Kalesi
Nevşehir Kalesi

Ovanın üzerinde oturan bir noktada yer alan sarayın Kervan Yolu’nu güvence altına almak için yapıldığı hissedilse de, yapı olarak Bizans tasarımına sahip bir yere sahip olduğu da tespit edilmiştir. dedikoduya göre; Çatışma sırasında su ihtiyacını karşılamak için sarayın içinden ovaya açılan bir geçidin bulunduğuna inanılır, ancak şimdiye kadar kapalıdır.

Nevşehir Gezilecek Yerler
Nevşehir Gezilecek Yerler

Üçüncü derece arkeolojik sit alanı olarak telaffuz edilen Nevşehir Kalesi’nde, çevresinde 11 mahalle olmak üzere gün ışığına çıkarılmış ve bu incelemeler sonucunda bir yeraltı şehri bulunmuştur. Hz. İsa’nın göğe yükselişini tasvir eden fresklerin ve Ortodokslar için önemli olan kayıtlı bir kilisenin bulunduğu bu yeraltı şehrinde ayrıca beşinci ve altıncı yüzyıllara ait kayalara oyulmuş revaklar da bulunmaktadır.

Peri Bacaları
Peri Bacaları

Peri Bacaları

Nevşehir’in birçok yerinde peri bacaları olmasına rağmen, en düzenli ve en köklü peri bacaları Kapadokya’da bulunduğuna dikkat edilmelidir. Yazımızda Kapadokya gezilecek yerlerden bahsetmiş olsak da Nevşehir’de gezilecek yerler listesi için burayı hatırlamamak mümkün değil.

Nevşehir Balon
Nevşehir Balon

Hem Kapadokya’nın hem de Nevşehir’in ana görüntüsü olarak bilinen Peri bacaları, normal düzenlemeleri nedeniyle resmi olarak gelenleri hayrete düşürüyor. Tam 10 milyon yıl önce Kapadokya bölgesi iç okyanus, Erciyes Dağı, Güllüdağ ve Hasandağı ise dinamik volkanlardı. Bu volkanların uzun vadede fırlattığı magma ve cüruflar iç okyanusları, gölleri ve akarsuları kurutmuş ve kurumuş zeminde bir tüf tabakası oluşturmuştur.

Kapadokya Peri Bacaları
Kapadokya Peri Bacaları

Volkanik moloz, kir, kumtaşı ve bazalt içeren kayalardan oluşan bu katman, rüzgar ve selin etkisiyle uzun vadede değişime uğramıştır. Sert sel suları, bitki örtüsü eksikliği ve tüf tabakasının yetersizliği nedeniyle sert sarsıntıları parçalamaya devam etti. Sel sularına dayanamayan taşlar kırıldı ve koptu, tabanda derin dalgalı vadiler oluşturdu. Sel sularının dağılmasından kendilerini koruyan taşlar, sonuçta kapaklı ve huni şeklindeki gövdeli peri baca yığınlarının gelişimini güçlendirdi.

READ  Kaz Dağları Nerede ? Nasıl Gidilir?
Nevşehir Peri Bacaları
Nevşehir Peri Bacaları

Düzenlenmesinden bu yana çeşitli gelişmelere olanak sağlayan peri bacalarının içleri Paleolitik zaman diliminde kesilmeye başlandı. Hititlerin bu dönemde daha sonra burada ikamet ettiklerini ve üçüncü yüzyılda Roma İmparatorluğu’ndan ayrılan Hıristiyanların burayı bir aşk, sığınma ve yuva konumu olarak dahil ettiklerini söylemeliyiz.

Her dönem biraz daha kesilen ve uzatılan peri yığınlarının, ibadethane olarak kullanıldıkları dönemi yansıtan fresklerle bile işlendiğine dikkat edilmelidir. Buraya geldiğiniz noktada, mantar kalıplı, parçalı ve sivri uçlu peri bacalarının yanı sıra kapaklı peri bacaları göreceksiniz. Aynı şekilde, Türkiye’de olduğu gibi gezegenin birçok bölgesinde de peri yığınlarının gelişimi gibi şekiller olmasına rağmen, böyle bir kalınlığı hiçbir yerde göremezsiniz.

Nevşehir
Nevşehir

Üç Güzeller

İki büyük ve bir küçük peri şöminesinden oluşan Üç Güzeller, bölgenin bir başka temsili yapısıdır. İlçenin en çok çekim yapılan noktalarından biri olan bu Üç Güzel, hem dış görünüşleri hem de haklarında anlatılan efsaneler ile çevredeki ve yabancı pek çok gezginin dikkatini çekiyor.

Üç Güzeller
Üç Güzeller

En dikkat çekici özelliği ise diğer pixie şöminelerden farklı bir görünüme sahip olmasıdır. Çekimin istisnai olaylarla bittiği ve özellikle alacakaranlıkta harika fotoğraflar çekildiği belli olmamalı. Hangi nedenle gitmem uygun olur? Kırmızı sarsıntılardan oluşan taslağı, arkasındaki Erciyes Dağı’na bakış açısı ve akşam aydınlatmasının verdiği zorunluluk hissi ile göz kamaştırıcı bir mekan. Konumu Üç Güzel’e gelin ve onunla ilgili anlatılan efsanelere dikkat edin, tıpkı şaşırtıcı fotoğraflar yakalayın. İnstagram’da

 

Atatürk Evi Müzesi

Hacıbektaş mevkiinde yer alan Atatürk Evi, on dokuzuncu yüzyılda kerpiç bloklar arasına bir direk örülerek doğar. Mustafa Kemal Atatürk, Sivas Kongresi’nden sonra Ankara’ya dönerken buraya gelmiş ve bir akşam bu evde kalmıştır. Hemen 2011 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yeniden kurulmuş ve Atatürk Evi Müzesi’ni desteklemek amacıyla açılmıştır. Sergi salonunda; Atatürk’ün varlıkları ve birçok arşivi birleştirilmiştir. Konum

Atatürk Evi Müzesi Nevşehir
Atatürk Evi Müzesi Nevşehir

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme’nin asıl doğrulanabilen noktası olan Göreme Açık Hava Müzesi, dini cemaatler, tapınaklar, ibadethaneler, yeme içme salonları, mutfaklar ve taştan oyulmuş oturma alanlarından oluşmaktadır.

Göreme Açık Hava Müzesi
Göreme Açık Hava Müzesi

Bu semt ilk olarak dördüncü yüzyılda St. Basil tarafından katı bir eğitim ve düşüncenin odak noktası olarak yerleştirilmiş ve St. Basil’in düşünceleri ve katı eğitim çerçevesi burada yetiştirilmeye başlanmıştır. Buraya geldiğiniz noktada, tarihi merkezin girişinde yer alan Rahibeler Manastırı, her halükarda, kadın yedeğinin çalıştığı, sizi davet ediyor. Yedi katlı devasa bir külliye olan bu dini cemaatin içinde; şölen lobisi, mutfak, dua evi ve kilisedir. Oyuklarla ilişkili katlardan sadece ilk iki kat ziyaret edilebilir.

Göreme Müzesi
Göreme Müzesi

Yolun hemen karşısında yer alan Rahipler Manastırı, erkek yedeğinin çalıştığı çok katlı bir yer olup, katlar arasındaki düzenli izler nedeniyle içeride birkaç oda gezilebilir. Bunların dışında Aziz Basil için fevkalade işlenmiş bir ibadethane ve bu mescidin narteks kısmında ileri gelen şahısların örtüldüğü bir mezarlık bulunmaktadır.

READ  Fethiye Gezilecek Yerler : Doğa Harikası
Göreme Açık Hava Müzesi
Göreme Açık Hava Müzesi

Bundan sonraki durağınız Aziz Basil Şapeli Elmalı Kilise. Bir geçitten geçerek veya arkadan ulaşmak için biraz daha yürüyerek cemaate ulaşabilirsiniz. Son derece büyük bir kiliseden başka bir şey olmamasına rağmen, mühendisliği ve iyileştirmeleri ile kesinlikle görülmeye değer bir noktadır.

Göreme Açık Hava Müzesi
Göreme Açık Hava Müzesi

Özellikle içerideki fresklerin hala canlı ve kusursuz olmasına şaşıracaksınız. Mısırlı olan ve Hristiyan inancına göre babası tarafından öldürüldüğü gerekçesiyle şehit olan Mezarlık alanlarıyla St. Catherine Şapeli’ni, yörenin en büyük ve en eski taş kilisesi olan Tokalı Kilisesi’ni ve iki bölümlü ve dört kemerli Çarıklı Kilise’yi unutmamalısınız.

Göreme Müzesi
Göreme Müzesi

UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınan Göreme Açık Hava Müzesi’nde pek çok ibadet yeri, dini topluluklar, kutsal alanlar ve ziyafet koridorları yer alıyor. Galeriyi kimseden yardım almadan veya bir yardımcı ile gezebilirsiniz, tarihi merkezi bir yardımcı ile gezmenin daha değerli olacağının altını çizmeliyiz. Konumu

Bu doğrultuda, tapınaklar hakkında daha önemli ve cesur verilere ulaşacak, fotoğrafları daha ayrıntılı inceleyecek ve her bir dekorasyon hakkında her şeyi daha iyi öğreneceksiniz. Ayrıca Hristiyanlığın tarihsel arka planı, iyileşme döngüsü, Hz. Aynı şekilde, İsa’nın varlığının yeniden canlandırılmasını ve diğer birçok katı olayın tasvirini de gözlemleyeceksiniz. İnstagram Resimleri

Göreme Panorama Manzara İzleme Noktası

Göreme’ye 2 km uzaklıkta bulunan Göreme Panorama Scenic View Point, Salkım Tepesi üzerinde, Güvercinlik Vadisi’nin bitişine doğru yer almaktadır. Hiç şüphesiz Göreme – Uçhisar caddesinden ulaşabileceğiniz burada Uçhisar Kalesi’ni, düşman bakışları ve seramiklerle tasarlanmış ağaçları ve Erciyes Dağı’na bakışı görebilirsiniz.

Göreme Panorama Manzara İzleme Noktası
Göreme Panorama Manzara İzleme Noktası

Şimdi harika manzarayı izleyeceğiniz yerde olağanüstü çaba sarf edeceksiniz. Özellikle alacakaranlıkta ortaya çıkan tonların uğultusuna hayran kalacak ve harika bir gün geçireceksiniz. Göreme Panorama Cafe’de hediyelik eşya alışverişi yapabilir ya da bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Hem manzaraya katılabilir hem de sorunlarınızı çözebilirsiniz.

Göreme Günbatımı
Göreme Günbatımı

Günbatımı Manzara Noktası

Göreme’deki Günbatımı Manzara Noktası, hem Nevşehir’in hem de Kapadokya’nın belki de en güzel manzarası olarak görülüyor. Şafak ya da akşam fark etmez. Ne zaman isterseniz gidebilirsiniz. İçeride ve dışarıda muhteşem manzarayı gözlemleyeceksiniz. Geldiğiniz noktada neden en ünlü inceleme noktalarından biri olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Özellikle şafak sökerken, beklediğinizden daha erken geldiğinizde şişme botlardan kurtulacak ve eşi benzeri olmayan manzaraya şahit olacaksınız. İster şişme sporlara katılıp yükseklere tırmananlardan, ister bu iklimi yakalamaya başlayanlardan olun! Yine de bu havayı ve bu enerjiyi çekmek yerine bizzat karşılaşmanın daha keyifli olacağını anlayabilirsiniz.

Uçhisar Otelleri
Uçhisar Otelleri

Avanos Asma Köprü

Avanos’ta yer alan Avanos Asma Köprüsü, diğer adıyla Sallanan Ahşap Köprü, Kızılırmak’a dayanıyor. Çelik halatlara bağlı olduğu ve yerle teması az olduğu için üzerinde gezinirken sallanıyor. Nitekim mahalle bireyleri tarafından da bu isim verilmiştir.

Avanos Asma Köprü
Avanos Asma Köprü

Özellikle birden fazla kişi bunu görmezden geldiğinde daha çok sallanır ve size hem cezbedici dakikalar hem de alternatif bir karşılaşma sunar. İskelenin sağında ve solunda bulunan korkuluklarda çok sayıda kilit bulunmaktadır.

Bu kilitler çiftler tarafından asılır ve anahtarları, hayranlıklarının sonsuza kadar sürmesi amacıyla su yoluna atılır. Bu tür kanaatlere hisse koyarsanız, siz de gelip bir mandal asmalısınız! Bunun dışında uzantının etrafındaki bitki yaşamına bayılacak ve suda yüzen ördekler ile dinginleşeceksiniz.

READ  GeziLinki Yolda Olmanın Keyfini Yaşamanız İçin Sizlerle!
Turasan Şarap Mahzeni
Turasan Şarap Mahzeni

Turasan Şarap Mahzeni

Yörenin en popüler unsurlarından biri de şüphesiz özenle hazırlanmış şaraplarıdır. Kaliteli ve leziz şarapları tatmak için Turasan Şarap Mahzenine doğru ilerlemelisiniz. Adını çevrede yaygınlaştıran Hasan Turasan tarafından yapılan bu nokta, bugüne kadar nasıl ödeneceğini çözmüştür.

Turasan Şarap Mahzeni
Turasan Şarap Mahzeni

Personelin davet karlığı ve gerçekten makul maliyetleri, onu konukların sevgisini aşan bir mekan haline getiriyor. Geldiğiniz noktada, sadece şarapları tatmayacaksınız, ayrıca şarapların nasıl oluşturulduğunu da öğreneceksiniz. Her bütçeye hitap eden bu kaliteli ve lezzetli şarapları dönmeden önce satın almalısınız. Konumu

Nevşehir MAnzaralı Oteller
Nevşehir MAnzaralı Oteller

Güllüdere Vadisi

Adını mevsim ve iklim koşullarının gösterdiği gibi değişen ve ışıkla kırmızı güllerin gölgesine bürünen taşlardan alan Güllüdere Vadisi, peri bacası bacalarının genel olarak mükemmel olduğu noktalardan biri.

Güllüdere Vadisi
Güllüdere Vadisi

Yaklaşık 4 kilometrelik bir alana yayılan vadi ayrıca en bilinen gezi bölgelerinden biri. Çok sayıda tapınağın, dini cemaatin ve yerleşim yerinin bulunması da bunun bir bileşenidir. Çavuşin Köyü ile Göreme arasında yer alan Güllüdere Vadisi’nin bu doğrulanabilir tasarımlarla son derece ünlü olduğunu söyleyebiliriz. İnstagram Resimleri 

Nevşehir’de Kalınacak Oteller Listesi

  • Kapadokya Hill Hotel & Spa
  • Crowne Plaza Cappadocia – Nevsehir
  • Cappadocia Cave Resort & Spa
  • Milat Cave
  • In Stone House
  • Utopia Cave Cappadocia
  • Takunya Cave Hotel

Ihlara Vadisi

Asıl adı”Peristremma” olan Ihlara Vadisi, Aksaray’ın Güzelyurt bölgesinde yer almaktadır. Nevşehir’e 100 km uzaklıkta bulunan Ihlara Vadisi, gezegendeki farklı nehirler arasında olağanüstü bir öneme sahip. 18 km uzunluğa, 150 metre derinliğe ve 200 metre genişliğe sahip olan vadi, içinde pek çok yaşam alanı barındıran ve gezegendeki en büyük körfezdir.

Ihlara Vadisi
Ihlara Vadisi

Vadiyi şekillendiren ve ona hayat veren Melendiz Çayı’nın vadinin başlıca kaynağı olduğunu ifade edelim. Şeyler olduğu gibi, gelişimi ile ilgilendiğinizi söyleyebilir misiniz? Bir ara konuşmalıyız. Hasan Dağı, magmayı kaldırarak volkanik bir tabaka oluşturur ve bu volkanik tabaka, bir süre sonra meydana gelen sel, rüzgar ve Melendiz Çayı ile parçalanır. Konumu Zemini derinden kesilmiş ve bir dereyi andıran Ihlara Vadisi’nin üzerinden geçilir. İnstagram Resimleri

Ihlara Vadisi Güzelyurt
Ihlara Vadisi Güzelyurt

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Nevşehir’e 21 km uzaklıktaki Kaymaklı Kasabası’nda yer alan Kaymaklı Yeraltı Şehri, sayısız gelişmenin ipuçlarını taşıyor. Deneyimleri ve merak uyandıran havasıyla pek çok tatilcinin gözdesi olan bu nokta, Kapadokya’nın başlıca yeraltı kentsel topluluklarından sadece bir tanesidir.

Derinkuyu Yeraltı Şehri
Derinkuyu Yeraltı Şehri

Kaymaklı Yeraltı Şehri 8 kattan oluşsa da sadece 4 kat gezebilirsiniz. Yeraltı şehrinin ilk katının hemen at barınağı olarak kullanıldığını varsayalım. Sonraki katta; kilise, vaftiz taşları, cenaze evi taşı ve mezarlık.

Derinkuyu Yeraltı Şehri Haritası
Derinkuyu Yeraltı Şehri Haritası

Ayrıca Derinkuyu Yeraltı Şehri ile Kaymaklı Yeraltı Şehri’ni birbirine bağlayan bir geçit olduğunu ve bu geçidin yaklaşık 10 km uzunluğunda olduğunu da eklemeliyiz. Üçüncü katta; Şarap mahzenleri, un ve buğdayın atıldığı bölge, şaraphaneler ve şölen bölgesi var. Sonunda dar bir geçitten girerek dördüncü kata ulaşıyorsunuz. İçinde; Bir fırın, bir yemek dağıtım merkezi ve bir mutfak bölgesi bulunmaktadır. Konumu

Nevşehir Kapadokya Resimleri Galerisi

084a77409f41f5f9117303d23dc7f07d0468KAPADOKYABALONTURUROBERTM.KNIGHT11212013 201706141653276118932A4EB335 Tur38635 5f9aab486fa42 1720x108037165614074903022015E1JbzTuWQAEoAtcECjsYjDX4AIj2q1edcfb1 885884c11f22447eaeded7fb04c2fd7f mv2Nevşehir MAnzaralı Otellerkapadokya icnevsehir 2Zelve Oren YeriNevşehirNevşehirNevşehir BalonNevşehir Gezilecek YerlerNevşehir Gezilecek YerlerNevşehir MerkezgormuzePeri BacalarıKapadokya Peri BacalarıNevşehir Peri BacalarıÜç GüzellerGüllüdere VadisiGöreme GünbatımıUçhisar Kalesine Nasıl Gidilir?Uçhisar Otelleri

Nevşehir’de Görülecek Diğer Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Vizesiz Gidebileceğiniz Balayı Rotaları

Gezi Cini

Uzungöl Doğa Harikası : Size Cennetteymiş Hissi Veren Yer!

Gezicini

Ürgüp Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi !

Gezicini

Uludağ Gezilecek Yerler : Bursa’da Bir Kayak Merkezi

Gezicini

Türkiye’nin Turistik Yerleri

Gezi Cini

Türkiye’de Gezilecek En Güzel Yerler Listesi

Gezicini

Temenni Tepesi : ve Muhteşem Manzarası

Gezicini

Salda Gölü Nerede? Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Saklıkent Kanyonu : Fethiye Doğa Harikası

Gezicini

10 Yorumlar

ARAS 3 Ocak 2022 at 12:30

Nevşehir’e Kapadokya için balonlarla gezmek için geliyor herkez ama kesinlikle kaleye uğramadan Nevşehir’den ayrılamayın gerçekten mükemmel yerlri var buranın. hele kale içinde müze süper 👍🌹

Cevapla
Buğra 4 Ocak 2022 at 00:37

Mükemmel gezilecek yerleri araştırıyordum tam bende sizin sayenizde böyle yerleri keşfettim teşekkürler

Cevapla
Izzet 20 Ocak 2022 at 23:51

Nevşehir inşallah gelerek Kapadokya ya gelme fırsatı bulurum

Cevapla
muharrir 21 Ocak 2022 at 01:19

nevşehir tarihi olarak zengin bir yer. kapodokya gezisi dışında görülecek ne cok yer varmış

Cevapla
Barış Geçmen 21 Ocak 2022 at 09:21

Nevşehir Kalesi gidip görülecek en güzel yerlerden birisi diyebilirim. Tarihi varlığı ile göz kamaştırıyor.

Cevapla
Mert 21 Ocak 2022 at 12:56

Nevşehir Kalesi gerçekten mükemmel bir yer herkesin gidip göremedi tavsiye ediyorum

Cevapla
Yasin 21 Ocak 2022 at 20:53

Nevşehir kalesi harika bir yer gitmenizi tavsiye ederim çok güzel yer tarihi varlığı göz alıyor muhteşem bir yer.

Cevapla
Mahmut 22 Ocak 2022 at 00:02

Nevşehirde çok güzel gezilecek yerler var gittim nevşehire gerçekten heryer çok güzel beğendim tarihi yerler hoteller herşey çok güzel

Cevapla
Ferhat 20 Şubat 2022 at 20:20

Nevşehirdeki çok güzel gezilecek yerlerini daha önce gezmistim ama gezicini sitesi sayesinde daha önce bilmediğim Nevşehirin güzellikleri varmış gelecek sefer gidersem oraları da gezeceğim

Cevapla
Ceylan 22 Mart 2022 at 09:07

Nevşehir gerçekten harika bir yer kesinlikle gidirmesi gereken yerlerin başında geliyor doğal yapısı insanları çok içten hele insan peri bacaların oluşunu bilince daha da etkileniyor.

Cevapla

Yorum Yaz