Image default
Kamp Alanları Nevşehir

Kızılçukur Vadisi : Nevşehir’de Kızılçukur Günbatımı Vadisi

Kızılçukur Vadisi

Kızıl Vadi’nin gerçek adı olan Kızılçukur Vadisi, görenleri kendine hayran bırakmaya devam ediyor. Ürgüp ile aralarında çok fazla mesafe olmamasına rağmen ortahisar’ı dolaşırken Ortahisar’ın üzerinden geçiyoruz. Vadi küçük gibi görünse de yıpranmamak adına önce bir düzenleme yapıp sonra ziyaret etmek çok önemli. Son derece girintili ve çıkıntılı bir vadi olduğu için önce vadinin üst kısımlarından yürüyüşe başlanılmalı, sonrasında Çavuşin tarafına doğru bir düzenleme yapılabilir.

Kızılçukur Vadisi
Kızılçukur Vadisi

Ortahisar’dan Kızıl Vadi’ye girdiğiniz noktada kuşkusuz yukarı kısımlardan gezintiye başlayabilirsiniz. Bu caddeden yürüyerek iç kısımlara girmek zor olmayacaktır. Kapadokya’nın alametifarikası olan Kızıl Vadi, kırmızı tüf kayalara sahiptir. Akşam karanlığında, daha sonra gölgeleme kırmızı olur, gece burada tam bir patlama izleyebilirsiniz.

Kızılçukur Vadisi Nevşehir
Kızılçukur Vadisi Nevşehir

Pürüzsüz bir şekilde birleştiğinde, çevredeki kırmızı perspektifler arasında güvercin evlerini görerek muhteşem bir gezinti süreci yaşayabilirsiniz. Gezinizle birlikte giden üzüm fidanları ile birlikte cemaat görmeye ihtiyacı olan bireylere Haçlı Kilisesi’ne kadar uzanan bu görkemli sokaklar eşlik ediyor. Haçlı Kilisesi’nin üst kısmında gün batımını manzara eşliğinde seyredebileceğiniz odalar bulunmaktadır.

Kızılçukur Vadisi Kapadokya
Kızılçukur Vadisi Kapadokya

İhtiyaç duyarsanız burada bir kadeh şarapla gevşeyebilir ve kırmızı manzaraya sınırsız olarak katılabilirsiniz. Normalde Üzümlü Kilisesi’ni ziyaret ettikten sonra başlayan Kızıl Vadi ziyaretleri oldukça cezbedici. Üzümlü Kilise’nin freskleri kafir saatinden önce yapılmış olup, günümüzdeki hayatımızda da karşımıza çıkmakta ve bu unsurla oldukça ilgi görmektedir.

Kızılçukur Vadisi Ürgüp
Kızılçukur Vadisi Ürgüp

Freskleri yapan Aziz Nichitas’ın hücresi, cemaatin üst katında yer almaktadır. Kızılçukur Vadisi tırmanış uzun mesafe yarışının başladığı noktada birkaç geçitten devam edeceksiniz. Buradaki geçitlerin en uzunu 37 metredir. Ancak aynı zamanda, bir spot ışığına sahip olmak gerçekten akıllıca. Geçitler düz sokaklar içermiyor ve beklenmedik bir şekilde yüksek bir düşüşle bitiyor. Basamaklı tabure ile aşağı inmeniz durumunda daha güvenli bir çıkış elde edebilirsiniz. Yürüyüşün bitiminden sonra Meskendir Vadisi sizin için yol alıyor.

READ  Güvercinlik Vadisi : Nevşehir'e Gelirseniz Mutlaka Gitmeniz Gereken Nokta
Kızılçukur Vadi Nerede & Giriş Ücreti
Kızılçukur Vadi Nerede & Giriş Ücreti

Kızılçukur Vadi Nerede & Giriş Ücreti

Kapadokya’nın en samimi alanlarından biri olan ve çok sayıda ziyaretçiye sürekli olarak kolaylık sağlayan Red Pit Valley, en sıra dışı enerjinizi arkadaşlarınız ve ailenizle birlikte harcamanız için size sıkıca oturuyor.

Kızıl Vadi, Çavuşin Köyü ile Ortahisar arasında yer almaktadır. Bu iki yer arasında Meskendir Vadisi’ni kesen bir vadi olan Kızıl Vadi’ye karşılık gelen iki ek vadi daha vardır. Yaklaşık 1,5 km uzunluğundaki vadinin kırmızı tüf kayaları ile manzara genişler ve size çeşitli evrenlerin giriş yollarını açar.

Tırmanma parkurları ve manzara eşliğinde muhtemelen en sessiz tatile hazırlanın. Çavuşin’e sadece 1 km uzaklıkta olan bu muntazam harika, Ürgüp’ten Nevşehir Ürgüp yönüne giderken Üç Güzeller’i geçtikten sonra 4 km civarında üzerinizden koşacak.

Kızılçukur Vadisi
Kızılçukur Vadisi

Önünüzdeki geçiş noktasından sağa saptığınızda karşınıza çıkacak olan Kızıl Vadi, Orta Hisar’ın oldukça yakınında bulunuyor. Kızıl Vadi ekstra ücreti hakkında fikir sahibi olması gereken kişilere söylemeliyiz. Yukarıda belirtilen geçiş noktasından geldiğinizi varsayarsak, önünüze gelecek bir kabinin karşı tarafına geçmek için araçla 3 TL ödemeniz gerekiyor.

Kızılçukur Vadisi Kamp Alanı

Kızılçukur Vadi ‘de Gün Batımı

Ürgüp sınırlarında Ortahisar ile bağlantılı olan Kızılvadi’de akşam karanlığından bahsedildiğinde büyülenmeye hazır olmalısınız. Türkiye sınırları içinde alacakaranlığın en iyi izlendiği yer olan Kızıl Vadi ile peri bacalarına dikkat çekici bakış açısının buluştuğu noktada akıl almaz sonuçlar ortaya çıkıyor. Yer yer kırmızı ve yeşil tonlarında güneşin son karelerini izlemek çok keyifli. Nevşehir Nitekim daha güneş batmadan saatler önce hazırlıklarını yapan ve burada bekleyen çok sayıda tatilci var.

Kızılçukur Vadisi Gün Batımı
Kızılçukur Vadisi Gün Batımı

Özellikle yanınızda şarap taşıdığınızı varsayarsak, sizin için bir karma yoktur. Alacakaranlıktaki ilgi çekici perspektifi tanrılaştırmak için yığınla hatıra fotoğrafı çekebilirsiniz. Tatilciler, bayanlar ve damatlar, ortak yaşam alanında fotoğraf çekmek için düzenli olarak buradalar. Filtresiz bir fondöten için doğru lokasyon olan Kızılçukur Vadi’si sizi de büyüleyecek.

READ  Ürgüp Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi !

Gün boyu alternatif bir gölgeleme tonuna bürünen Kızıl Vadi’de size uygun bir tonu pozitif olarak bulacaksınız. Sürekli olarak, yakınlardaki ve tanıdık olmayan çok sayıda gezgin hem şafağı hem de alacakaranlığı izlemek için bu noktaya gelir. Şarap ve kadehinizle burada arkadaşlarınız ve ailenizle gönülden dakikalar geçirebilir ve bu dakikaları fotoğraf ana hatlarıyla tanrılaştırabilirsiniz.

Nevşehir Kızılçukur Vadisi
Nevşehir Kızılçukur Vadisi

1315 metre yüksekliğindeki Kızılçukur’u ve 4164 metre yüksekliğindeki Çavuşin’i her şeyi kapsayan bir bakış açısıyla gezerek yürüyüşe çıkabilir ve manzaraya katılabilirsiniz. Yürüyüş sırasında deneyimleyeceğiniz Üzümlü Kilise, Haçlı Kilise, Direkli Kilise ve Anna Johachim Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Kızıl Vadi Restaurant

Günün her saatinde size görsel bir ziyafet sunmak için hazırlanan Kızıl Vadi’yi gezerken açlığınızı gidermek için güzel bir fikrimiz var. Kızıl Vadi Restoran, kırmızı tüf kayaların üzerindeki cennet gibi bakış açısının yanı sıra midenizi de düşünerek ruhunuzu cezbeden menüler sunuyor. Asmaların altında dinlenmenizi sağlayacak Kızıl Vadi Restaurant, sizlere doğal ve mahalle lezzetleri sunuyor.

Kızıl Vadi Restaurant
Kızıl Vadi Restaurant

Seramikten mantıya, bulgur çorbasından kayısı güvecine kadar pek çok mahalle yemeğini tatmak mümkün. Bunların hepsine rağmen her zevke hitap eden bir yemek şöleni mangal çeşitleriyle sizleri bekliyor. Fidanlıktan toplayabileceğiniz, ihtiyacınız olduğunu düşünerek, doğal ürünlerle yiyebilir, peri yığınlarına ilginç bakış açısı öncesi tamamen normal sebze ve organik ürünlerle yiyebilirsiniz. İnstagram Resimleri

 

Nevşehir’de Seyahat Edilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Urla Kamp Alanları | Urla’da En Güzel Kamp Yerleri !

Gezicini

Ürkmez Doğanbey Kamp Alanları

Gezicini

Ürgüp Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi !

Gezicini

Temenni Tepesi : ve Muhteşem Manzarası

Gezicini

Seferihisar’da Kamp Yapılacak Yerler

Gezicini

Salda Gölü Nerede? Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Sakarya Kamp Alanları : En Güzellerin Listesi

Gezicini

Paşabağları Müze ve Ören Yeri

Gezicini

Ortahisar Kalesi : Kapadokya’nın En Büyük Peri Bacası

Gezicini

Yorum Yaz