Image default
Nevşehir

Temenni Tepesi : ve Muhteşem Manzarası

Temenni Tepesi : ve Muhteşem Manzarası

Nevşehir Ürgüp Temenni Tepesi
Nevşehir Ürgüp Temenni Tepesi

Deniz seviyesinden 1.140 metre yükseklikteki Ürgüp Temenni Tepesi güney, doğu ve batı eğimleri, yaklaşık 30 metrelik kaya bölücüler içermektedir. İnceleme galerisine ulaşmak için 80-100 metre uzunluğunda taşlardan oyulmuş bir geçitten geçiliyor. Oldukça dalgalı olan yokuşu tırmandığınız noktada Ürgüp’ün tamamını, iklimin güzel olduğu zamanlarda Erciyes’in zirvesini bile görebilirsiniz.

Nevşehir Temenni Tepesi
Nevşehir Temenni Tepesi

Ürgüp Temenni Tepesi’ne gittiğinizde karşınıza çıkacak olan çay bahçesinde oturabilir, ihtiyacınız olduğunu varsayarak karnınızı bir doyurabilir, Ürgüp’ün kapalı bölgesindeki doğrulanabilir fotoğraflarını görebilirsiniz. Büyük beğeni toplayan Kapadokya’ya gelen ünlü Fransız gezgin Felix Maire Charles Texier’in Temenni Tepesi’ne malzemesini yerleştirdiği, Kadı Kalesi ve Yunak Mahallesi’ni boyadığı Ürgüp’ün yollarını bile izleyebilirsiniz.

Temenni Tepesi Manzarası
Temenni Tepesi Manzarası

Ürgüp Temenni Tepesi’nin Tarihi

Tepesi’nde bulunan taka mezar yerleri başta olmak üzere, kaydedilen kalıntılardan çok iyi anlaşılabileceği gibi, yamaç eski günlerde kutsal sayılan noktalardan biriydi ve burada bireyler neredeyse gömülmek için iddialıydı. Taka mezar odaları, bilinenden daha fazla taşa oyulmuş ve mezar yerinin sınırını oluşturmak için tabandaki bir kişiyi ve sağ ve sol taraflardaki raflar gibi oyuklara oyulmuş iki kişiyi kapsayacak şekilde işlenmiş mezar odalarıdır.

Nevşehir’de Diğer Seyahat Edilecek Bölgeler

Temenni Tepesi Manzara
Temenni Tepesi Manzara

Bu seçkin kişiler için yapılmış sadece taka mezar odaları değil, en üstte iki tane daha var. Yokuşun girişinde sağdaki kubbe, önceleri mezar odası olarak işlenmiştir. Yakınında ayrıca bir mezarlık bulunmaktadır. Temenni Tepesi’ndeki Kılıçarslan Gazi Türbesi ve Türbesi olarak bilinen bu mezar yerinin anlatımı Anadolu Selçukluları dönemine kadar uzanmaktadır.

READ  Derinkuyu Yeraltı Şehri : Nevşehir'de İnsan Eliyle Kazılmış Yeraltı Şehri
Nevşehir Temenni Tepesi Kafe
Nevşehir Temenni Tepesi Kafe

Yüksek mevzi muharebelerinden ve Moğol istilasından uzaklaşarak Ürgüp’te siper alan Selçuklu kralları, IV. Rüknettin Kılıçarslan (hükümdarlık dönemi 1246 – 1266) ve sonraki tarihlerde III. Alaeddin Keykubat (1297 – 1304) burada yakalanarak öldürüldü. Kılıçarslan’ın cinayetinin hikayesi, ilçedeki Araslan kayalıklarında yakalanması ve sonrasında kralları kıyımsız öldürme geleneğiyle okla boğulmasıyla anlatılır.

Temenni Tepesi Nevşehir
Temenni Tepesi Nevşehir
  1. yüzyılda Ürgüp’te öldürülen Selçuklu Sultanı IV. Rükneddin Kılıçaslan, mezardaki III. Alaeddin Keykubat’ın örtülü olduğu söylense de, mezar odaları onun anısına bir övgü olarak işlendi ve Konya’da gömüldü.

Vefatlarından önce bir süre Ürgüp’te ikamet eden bu kralların temsilci mezarlıkları, Osmanlı Padişahı Abdülmecid döneminde Kayseri Valisi Muhammed Vecchi tarafından 1852 yılında yer altı mezarlığına dönüştürülmüştür. Mezar yerinde bir mezar odası uzmanı vardı ve kaleden süper dayanıklı bir maaş aldı. Kılıçarslan Gazi Türbesi’nin mermer, çivit desenli işlemesi bugün Ürgüp Müzesi’nde ziyaretçiler ile buluşur.

Temenni Tepesi Ürgüp
Temenni Tepesi Ürgüp

Temenni Tepesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Nevşehir’den araçla 10 dakika (22 km) sınır olan Ürgüp’e Temenni Tepesi nerede ve nasıl gidilir diye sorulmasına gerek yoktur. Yamaç Ürgüp’te bir dönüm noktası gibi yükseliyor. Kapadokya’ya uçakla geldiyseniz, hava terminalinden Nevşehir odak noktasına ulaşım 25 km’dir. Kayseri’den geldiğinizi varsayarsak Kayseri-Ürgüp arası 70 km’dir ve araçla yaklaşık 1 saat sürmektedir.

Ürgüp Tepesi
Ürgüp Tepesi

Temenni Tepesi Civarında Görülebilecek Yerler

Ürgüp’e geldiğiniz varsayılır ise, önce yollarında dolaşarak incelemeye başlayabilirsiniz. Taşkınpaşa Külliyesi 14. yüzyıldan beri ayaktadır. Bu önemli yeri görmek için Ürgüp’ün Taşkınpaşa ilçesine gidebilirsiniz.

Ürgüp Temenni Tepesi
Ürgüp Temenni Tepesi

Selçuklu Sultanı II. Kılıçarslan’ın yaptığı akıllara durgunluk veren eser, Karamanoğulları’nın muhteşem taş işçiliğini göreceğiniz nadide noktalardan biridir. Tepesi’nden görebileceğiniz 100 metre yüksekliğindeki Kadı Kalesi, bir zamanlar savaşlarda hanımların ve gençlerin sığındığı güvenli bir ev olarak kullanılıyordu.

READ  Devrent Hayal Vadisi - Kapadokya
Nevşehir Ürgüp
Nevşehir Ürgüp

Ayrıca yokuşun alt kısmında Damsa çayına bir kısmı kalan saraydan bir giriş vardır. Ürgüp civarında Kapadokya kaşifleriyle ünlü Pancarlık, Keşlik ve Üzengi vadilerine de gidebilirsiniz. Kapadokya, genel olarak dediğimiz gibi, göze hitap eden harikaları dışında damak zevkinizde sıra dışı tercihler bırakan bir diyardır. Testi kebabı yemeden Ürgüp’ten ayrılmamanızı önemle tavsiye edilir.

 

Temenni Tepesi Resimleri

temennitepsTemenni Tepesi ManzarasıtemenniitepsNevşehir Temenni Tepesi KafeNevşehir Ürgüp Temenni TepesiTemenni TepesiTemenni Tepesi ÜrgüpTemenni Tepesi NevşehirTemenni TepesiNevşehir Temenni TepesiTemenni TürbesiAşıklar Vadisi NevşehirAşıklar Vadisi KapadokyaAşıklar Tepesi NeşvşehirAşıklar Vadisi Meşhur Fotoğraf TepesiNevşehir Ürgüp

Nevşehir’de Diğer Seyahat Edilecek Bölgeler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Ürgüp Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi !

Gezicini

Paşabağları Müze ve Ören Yeri

Gezicini

Ortahisar Kalesi : Kapadokya’nın En Büyük Peri Bacası

Gezicini

Nevşehir Uçhisar Kalesi : Dünya Kültür Mirası Kapadokya’da

Gezicini

Nevşehir Kalesi : Kayaşehir Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Nevşehir Gezilecek Yerler : Mutlaka Görmeniz Gereken Yerlerin Listesi !

Gezicini

Kızılçukur Vadisi : Nevşehir’de Kızılçukur Günbatımı Vadisi

Gezicini

Kapadokya Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Hacı Bektaşı Veli Müzesi : Nevşehir’de

Gezicini

1 Yorum

Nasibe 21 Ocak 2022 at 00:23

Nevşehir Anadolu’nun harika bir beldesi tarihi yer mükemmel peri bacaları yeraltı şehri tam gezilecek olağanüstü bir şehir huzurlu olacağımız tek adres

Cevapla

Yorum Yaz