Image default
Nevşehir

Nevşehir Kalesi : Kayaşehir Nerede Nasıl Gidilir ?

Nevşehir Kalesi : Kayaşehir Nerede Nasıl Gidilir ?

Nevşehir Kalesi Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Nevşehir, yer altı şehirleri, turistik bölgeleri ve eşsiz tarihi yapıları ile hem yerli hem de yabancı ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekiyor. Eşsiz yapılardan biri olan Nevşehir Kalesi de mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Nevşehir Kalesi
Nevşehir Kalesi

Nevşehir Kalesi, şehrin en yüksek noktalarının birinde yer alıyor. Tarihi yapısı ve özellikleri ile Nevşehir’de mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında yer alan Nevşehir Kalesinin Selçuklular zamanında inşa edildiğine yönelik rivayetler bulunuyor. İşte Nevşehir Kalesi hakkında tüm merak edilenler, kaleye ulaşım, kale giriş ücretleri ve tarihi kalenin özellikleri:

Nevşehir Kalesi Nerede?

Nevşehir ilinde bulunan kale, şehrin yüksek noktalarında bulunuyor. Kaleye ulaşmak için ilk önce şehrin merkezine ulaşılması gerekiyor. Şehrin merkezinden kolaylıkla görülebilen, yerli ve yabancı ziyaretçilerini bekleyen kale, tarihe ışık tutuyor. Kent merkezinin güneybatısında bulunan kale özellikleri ve yapısı ile ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.

Nevşehir Kalesi
Nevşehir Kalesi

Nevşehir Kalesi Kim Tarafından Yapıldı?

Nevşehir Kalesi’nin tam olarak hangi dönemde ve kimin tarafından inşa edildiği kesin olarak bilinmiyor. Araştırmalar kalenin Osmanlı döneminde onarıldığını gösteriyor. Osmanlı döneminde Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından onarılan kale, kervan yollarının korunması amacı ile inşa ettiriliyor. Kimi kaynaklar kalenin Selçuklu döneminde kimi kaynaklar ise Bizans döneminde inşa edildiğini söylüyor. Bu konuda ise daha farklı rivayetler de bulunuyor.

Nevşehir Uçhisar Kalesi
Nevşehir Uçhisar Kalesi

Nevşehir Kalesi Özellikleri Nelerdir?

Nevşehir’in ilk yerleşim yerlerinden birinde inşa edilmiş olan kale, sağlam bazalt kütleli bir tepenin üzerinde bulunuyor. Günümüze kadar birçok kez onarılan kale, kesme taş ve moloz taşlardan oluşuyor. Sur duvarları halen sapasağlam duran kalenin beşgen planı ve burçları dikkat çekiyor. Sur duvarları dört burçla desteklenmiş olan Nevşehir Kalesi’nin toplamda 42 mazgalı bulunuyor. Ön ve arka kapı olmak üzere iki ayrı yerden giriş imkanı bulunan kalenin ne yazık ki kitabesi günümüze kadar ulaşmamış durumdadır. Kitabesi günümüze kadar ulaşmadığı için ne zaman ve kim tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken bu tarihi yapı haftanın her günü ziyaretçilerini bekliyor.

READ  Aşıklar Vadisi : Kapadokya'nın Gündoğumu Balon İzleme Tepesi
Nevşehir Kalesi Yapılış Amacı
Nevşehir Kalesi Yapılış Amacı

Nevşehir Kalesi Yapılış Amacı

Ovayı içine alan ve ovaya hakim bir noktada bulunan Nevşehir Kalesi’nin rivayetlere göre birçok farklı yapılış amacı bulunuyor. Bu rivayetlerden birisi kalenin Selçuklu zamanında yapıldığıyla ilgilidir. Selçuklu zamanında Bağdat’a giden kervan yolları bulunuyor. Bu yolları korumak amacı ile de Nevşehir Kalesi inşa ettiriliyor. Savaşlarda ki kuşatmalar sırasında kalenin su ihtiyacını karşılamak amacı ile kalenin içinden bir tünele çıkıldığı ve sonradan bu tünelin kapatıldığı da rivayet edilen başka bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Başka bir rivayet ise hem mimari açıdan hem de kale özellikleri bakımından kalenin Bizans dönemine ait olduğudur.

Nevşehir Kalesi Giriş Ücretli Mi?
Nevşehir Kalesi Giriş Ücretli Mi?

Nevşehir Kalesi Giriş Ücretli Mi?

Nevşehir Kalesi girişleri 2 TL’dir. Yerli ve yabancı ziyaretçiler haftanın her günü istedikleri zaman dilimi içerisinde kaleyi ziyaret edebiliyor. Müzekart geçerli olmayan kaleden şehri tüm görkemi ve büyüsü ile izleyebiliyorsunuz. Özellikle kış aylarında kar altında olan şehri Nevşehir Kalesinden izleyebilir, geçmişe tanıklık ederek unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz. Muhteşem bir kent manzarasına sahip olan kale, tarihi ve stratejik açıdan da oldukça önemli bir yere sahiptir.

Nevşehir Kalesi Ulaşım
Nevşehir Kalesi Ulaşım

Nevşehir Kalesi Ulaşım

Nevşehir kent merkezinde yer alan kale, eski yerleşim yerlerinden biri olan Eskili Mahallesinde bulunuyor. Nevşehir merkezde olanlaryürüyerek kaleye çıkabiliyor. Hava yolu ile Nevşehir’e gelecek olanlar için ise havalimanı şehir merkezine 25 km uzaklıkta bulunuyor. İnstagram Resimleri Havalimanından şehir merkezine ulaşım ise özel araçlar, taksi veya araç kiralama ile mümkün olabiliyor. Konumu

READ  Devrent Hayal Vadisi - Kapadokya

Görülmesi Gereken Bir Yer: Nevşehir Kalesi

Nevşehir merkezde bulunan kale, ulaşım yönünden kolay bir noktadadır. Haftanın her günü ziyaretçilerini bekleyen kalenin günümüzde seyir tepesi olarak kullanılmaya daha elverişli olduğu söyleniyor. Nevşehir’de bulunan en büyük yeraltı şehri, bu kalenin altında bulunuyor. Tarihe ışık tutan kale, son olarak 1966-1979 yılları arasında Cumhuriyet döneminde onarılıyor. Yüzyıllardır dimdik ve sağlam bir şekilde ayakta durabilen Nevşehir Kalesi mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Siz de Nevşehir’de gezilmesi gereken yerlerden biri olarak Nevşehir Kalesini listenize ekleyebilir, kaleden kentin eşsiz manzarasını doya doya izleyebilirsiniz.

Nevşehir’de Seyahat Edilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Ürgüp Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi !

Gezicini

Temenni Tepesi : ve Muhteşem Manzarası

Gezicini

Paşabağları Müze ve Ören Yeri

Gezicini

Ortahisar Kalesi : Kapadokya’nın En Büyük Peri Bacası

Gezicini

Nevşehir Uçhisar Kalesi : Dünya Kültür Mirası Kapadokya’da

Gezicini

Nevşehir Gezilecek Yerler : Mutlaka Görmeniz Gereken Yerlerin Listesi !

Gezicini

Kızılçukur Vadisi : Nevşehir’de Kızılçukur Günbatımı Vadisi

Gezicini

Kapadokya Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Hacı Bektaşı Veli Müzesi : Nevşehir’de

Gezicini

Yorum Yaz