Image default
Nevşehir

Aşıklar Vadisi : Kapadokya’nın Gündoğumu Balon İzleme Tepesi

Aşıklar Vadisi

Aşıklar Vadisi, Nevşehir’in şahane bölgesi olan Kapadokya içinde yer almaktadır. Kapadokya 60 yıllık bir geçmişi olan rengârenk toprakları ile peri bacaları olan muazzam bir bölgedir. Kapadokya’ya aynı zamanda “Beyaz Atlar Ülkesi” olarak anılmasıyla birlikte şüphesiz en fazla merak edilen ve ziyaretçi geçerek sevilen yerlerinden biri haline gelmiştir. Aşıklar Vadisi : Kapadokya’nın Gündoğumu Balon İzleme Tepesi, Manzara izleme noktası

Aşıklar Vadisi Nevşehir
Aşıklar Vadisi Nevşehir

Âşıklar vadisi diğer bir adı ile Bağlıdere vadisi bu muazzam yerin göz bebeğidir. Âşıklar vadisinin uzunluğu 4900 metre olup Nevşehir Göreme sınırları içerisinde yer almakla birlikte, vadiye giriş araçlara çok fazla uygun olmasa da ulaşım sağlanmaktadır.

Aşıklar Tepesi Neşvşehir
Aşıklar Tepesi Neşvşehir

Âşıklar vadisi unutulmayacak anılara sunarak gün doğumunun en güzel izlenebileceği yer arasında olan zirvede yer almasıyla gökyüzünü balonlar ile dolduran olağanüstü bir görünüm sunmaktadır.

Aşıklar Vadisine Nasıl Gidilir?
Aşıklar Vadisine Nasıl Gidilir?

Aşıklar Vadisine Nasıl Gidilir?

Vadiye yürüyüş parkuru yaklaşık olarak 5 kilometre olup üzüm bağları ve meyve ağaçları arasın da 2-3 saat süren bu yürüyüş ile yürüyüş ile gezilebilir. Âşıklar vadisi, Göreme – Avanos yolunun hemen çıkışında olup Çavuş doğru giderken yolun solundaki iç kısmında kalan vadiye özel araçların yanında araç kiralayarak ya da minibüsler ile ulaşım sağlanır.

Âşıklar vadisi, Ürgüp’e 12,5 kilometre, Göreme’ye 4,5 kilometre, Ürgüp’e 12,5 kilometre ve Uçhisar’a 4,8 kilometre uzaklıkta olup kamp yapmayı severler için oldukça uygun olan bir yerdir. Özel araçların yanında çoğu tur şirketi bu bölgeye uygun fiyatlarda programlar hazırlamaktadır. Tur ile bu bölgeye gelindiğinde yönlendirici bir rehber eşliğinde her yeri gezerek hiçbir güzelliğini görmeden gitmek mümkün olmamaktadır.

READ  Paşabağları Müze ve Ören Yeri
Aşıklar Vadisinde Neler Yapılır?
Aşıklar Vadisinde Neler Yapılır?

Aşıklar Vadisinde Neler Yapılır?

Eşsiz olan doğa manzaralarının karşısında fotoğraflar çekilmenin yanında Balon Turları, ATV Safari turları ve 4X4 Jeep Safari turları oldukça popüler olmaktadır.

Âşıklar Tepesi Girişi Ücretli Mi?
Âşıklar Tepesi Girişi Ücretli Mi?

Âşıklar Tepesi Girişi Ücretli Mi?

Önceki senelerde ücretsiz olarak giriş yapılan Âşıklar Tepesi’ne artık ücret ile girilecek olup giriş ücreti 2 TL’dir.

Aşıklar Tepesi Anlamı Nereden Gelmektedir?

Eski zamanlarda doğal bir güzelliği olan gür suları akan bir köy varmış. Bu köy meyve ile sebzelerden dolayı oldukça bereketli bir köy olup on sülale birden bir köyde yaşıyorlarmış. Zamanın birinde iki sülale arasında bir kavga yaşanmış ve bu kavgadan sonra köy ikiye bölünmüş. Zaman geçtikçe de kavgalı olan aileler aynı köyde yaşayamayacak hale gelmişler.

Aşıklar Vadisi Meşhur Fotoğraf Tepesi
Aşıklar Vadisi Meşhur Fotoğraf Tepesi

Köyde sürekli kavga ve savaş olunca köy ikiye ayrılarak bu iki köyde yaşayan gençler birbirleriyle konuşmazlarmış. Bu duruma isyan eden iki köylü farklı taraflarda olan iki genci tanıştırma kararı almışlar. Bu iki genci tanıştırdıktan sonra iki genç birbirinden ilk görüşte hoşlanmışlar.

Aşıklar Vadisi Kapodokya
Aşıklar Vadisi Kapodokya

Buna kızan diğer köylü halkı bu iki sevdalı genci ayırmak için büyüler yapıp, kavgalar ederek tehdit etseler de bu iki genci ayıramayacaklarını anlayarak bu iki genci evlendirmişler. Aradan geçen zamandan sonra bu iki genci dünya güzeli bir çocukları olmuş. Ancak içlerinde hala savaşı devam ettirme istediği olan bir köylü tarafı oğlanı öldürür. Bu duyan kız ise kocasının ölümüne dayanamaz ve intihar eder.

Aşıklar Tepesi
Aşıklar Tepesi

Daha sonraları rivayetlere göre Allah’ın vadiye taş yağdırdığı konuşulur. Bu taşlarda iki genci kavuşmasını engelleyen herkesi öldürür. Daha sonra bu hikayeden yollara çıkarak iki ölen çift uğruna buraya Aşıklar Tepesi ismi verilmeye uygun bulunmuştur. Konumu

Aşıklar Tepesine Gidenlerin Yorumları

Göreme’nin çıkışında Avanos yönünde yer alan toprak bir sapak ile ayrılan yolda yer alır. Tepeye çıkıldığında alt taraftaki Kapadokya seyrediliyor. Salınca Cafe’nin salıncağına sallanarak fotoğraf çekinilmektedir.

Boncuk testi ile süslenen ağaçları ile kesinlikle görülmesi gereken etkileyici yerlerden biri olmaktadır. Aşıklar vadisini ister panoramadan kuş bakışı izleyebilir istenirse vadinin içine yürüyüş yapılarak izlenerek birbirinden farklı güzel kareler yakalayabilirsiniz.

Aşıklar Vadisi Gezilecek Yerler
Aşıklar Vadisi Gezilecek Yerler

Hem balonla hem de ATV ile görülebilecek güzel bir vadi. Göreme civarında yer alan en ünlü 4 vadiden (Rose, Red, piguen, love valleys) bir tanesi olarak yer alır. Farklı peri bacası oluşumu ile bölgenin güzel manzaralı olan noktalarındandır. Tavsiyem panorama yerine aşağıya inilerek peri bacalarına daha yakından bakmaktadır.

Kalp şeklinde olan bir vadi olup, peri bacalarını görmek büyüleyici olmasının yanında üzerinden geçmekte bir harikadır. Ölmeden görülmesi gereken listenin en başında yer alınacak bir vadidir. Kesinlikle gidip görülmesi gereken yerlerden olup hem fotoğraf çekilmek hem de manzara bakımından oldukça zengin bir vadidir.

READ  Ortahisar Kalesi : Kapadokya'nın En Büyük Peri Bacası

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Ürgüp Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi !

Gezicini

Temenni Tepesi : ve Muhteşem Manzarası

Gezicini

Paşabağları Müze ve Ören Yeri

Gezicini

Ortahisar Kalesi : Kapadokya’nın En Büyük Peri Bacası

Gezicini

Nevşehir Uçhisar Kalesi : Dünya Kültür Mirası Kapadokya’da

Gezicini

Nevşehir Kalesi : Kayaşehir Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Nevşehir Gezilecek Yerler : Mutlaka Görmeniz Gereken Yerlerin Listesi !

Gezicini

Kızılçukur Vadisi : Nevşehir’de Kızılçukur Günbatımı Vadisi

Gezicini

Kapadokya Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Yorum Yaz