Image default
Nevşehir

Derinkuyu Gezilecek Yerler

Derinkuyu Gezilecek Yerler

Derinkuyu gezilecek yerler Kapadokya gezisi planlayanlar için tercih edilesi bir alternatiftir. Yöreye Derinkuyu adının verilmesinin gerekçesi, “bireylerin içme suyunu 60-70 metre derinlikteki kuyulardan temin etmesi”dir. Nevşehir‘de Burada 52 tane kuyu olduğu söyleniyor. MS 2. yüzyılda Roma İmparatorluğu’nun zulmünden kurtulan başlıca Hristiyanlar, Antakya ve Kayseri üzerinden Kapadokya semtine gelip yerleşmişlerdir.

Derinkuyu Gezilecek Yerler
Derinkuyu Gezilecek Yerler

Yeraltı kentsel topluluklarında yerelde çalıştılar, Roma askerlerini ve Arap yağmacılarını ortadan kaldırdılar. Bölgenin eski adı “Malakopi”dir. 1830’larda değiş tokuş edilen bilgilerin gösterdiği gibi, yer üstü evler yoktu. Bu nokta 1963 yılında tesadüfen görüntülenmiş ve 1967 yılında ziyarete açılmıştır.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Bu sitede Derinkuyu Yeraltı Şehri ile ilgili nokta nokta seyahat anlatımlarını gözlemleyebilirsiniz. Kapadokya yöresindeki 36 yeraltı kentsel topluluğunun en büyüğü Derinkuyu Yeraltı Şehri’dir. 1967 yılında genel olarak halka açılmıştır. Konumu

Derinkuyu Yeraltı Şehri Nevşehir
Derinkuyu Yeraltı Şehri Nevşehir

Kaymaklı Yeraltı Şehri’nin aksine, içinde öğretmen okulu, günah çıkarma kabini ve vaftiz havuzu bulunan bir yerdir.

Rahmetli, böyle bir durumla karşılaştığınızı, yani rotadan çıktığınızı veya kendinizi kaybettiğinizi zannettiğinizi varsayarak, yakında bu yeri çok iyi bilen bir yardımcıya bir toplantının eşlik edeceğini düşünerek, bulunduğunuz yerde beklemede kalın. Onlarla birlikte gidebilir ve yeraltı şehrini terk edebilir.

Derinkuyu Yeraltı Şehri
Derinkuyu Yeraltı Şehri

Akıl Hastanesi

Dünyanın ilk akıl sağlığı kliniği burasıdır. Büyük bir fidanlıkta, ev için kullanılan tek katlı bir taş yapı vardır. Taştan kesilmiş “Aya Maryeros Manastırı”na girişe, bu taş yapı ile girişi arayüzleyen demir kapıdan girilmektedir. 20 basamaklı bir basamaklı tabureyi düşürdükten sonra, taştan kesilmiş muazzam bir bölge var. Manastırda: Taş asfaltlar var.

READ  Temenni Tepesi : ve Muhteşem Manzarası
Akıl Hastanesi
Akıl Hastanesi

Bunlar, ayarlanan kenarlarda bir daire çerçeveleyecek şekilde düzenlenmiştir. Muazzam bölgenin çevresinde taştan oyulmuş odalar var. Bu odaların geçitleri ahşap girişlerle kapatılmış ve kenarları sonradan yapılmıştır.

Merkezdeki odak taşının solundaki segment kesilerek bir podyum çerçevelendi. Bu podyuma 6’lı basamaklı bir tabure ile ulaşılır. Bu kürsüden yapılan çalışmaları dini cemaat veya akıl hastanesi yöneticilerinin koordine ettiği varsayılmaktadır. Dini cemaatin kuzey kısmında bir geçit bulunmaktadır. Bu geçit Derinkuyu yeraltı şehri ile kesişir. Manastırın kuzeybatı parçasındaki geçit, Kaymaklı’daki yeraltı şehri ile kesişmektedir.

Derinkuyu Akıl Hastanesi
Derinkuyu Akıl Hastanesi

Kültür Parkı-Atamulu Parkı

Ülkemizdeki en büyüleyici yaratıcı park alanlarından biridir. Rekreasyon alanı bölgesi ayırıcılar ile çevrilidir ve ağaçlar korumalıdır, girişte araç bırakılmaktadır. Rekreasyon bölgesi: 1966 yılında Hakkı Atamulu’nun belediye başkanlığı döneminde başlanmış ve 4 yıl sonra bitirilerek ziyarete açılmıştır. Durma bölgesinde havuz, amfi tiyatro, kütüphane ve orman jimnastiği, spor sahası ve park camii bulunmaktadır.

Atamulu Parkı
Atamulu Parkı

Durak bölgesinde 15 heykel var ve Hakkı Atamulu ile birlikte yer alıyorlar. Bunlardan en dikkat çekeni, olağanüstü şefimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün mareşal üniformalı ve 9.15 metre boyunda olan heykelidir. Bu heykel şu anda Türkiye’nin en büyük Atatürk heykeli. Durak bölgesinde ayrıca yer alan Park Camii, Heykeltıraş Hakkı Atamulu tarafından planlanmıştır ve günümüz mühendisliğinin önemli bir örneğidir.

Hakkı Atamulu Kültür Parkı
Hakkı Atamulu Kültür Parkı

Aziz Theodoros Trion Kilisesi-Üzümlü Kilisesi

Cumhuriyet döneminde halk ticaretinden önce yörede yaşayan Rumlar tarafından kullanılan kilisenin 19. yüzyılla birlikte bir yeri vardır. Diğer adı Üzümlü kilisesidir. Cemaatin önüne doğru üç bölümlü bir narteks yer alır. Cemaat de aynı şekilde üç apsislidir. Bunlar dışa doğru çıkıntılı, içeriden yarım daire ve dıştan bakıldığında çok cephelidir.

Aziz Theodoros Trion Kilisesi
Aziz Theodoros Trion Kilisesi

Apsis ve naos bölümünün en yüksek yeri tonozla örtülüdür. Yapı düzgün kesme taştan yapılmıştır. Cephesi, zor işitilen eğriler ve haç biçimli pencerelerle doldurulur. Benzer bir kreşte cemaatten bağımsız benzersiz bir zil kulesi vardır. Kilisenin en ilgi çekici yanı, Osmanlı İmparatorluğu tarafından çalıştırılmış olmasıdır.

READ  Nevşehir Uçhisar Kalesi : Dünya Kültür Mirası Kapadokya'da
Üzümlü Kilisesi
Üzümlü Kilisesi

Spesifik olarak, Sultan Abdülmecid döneminde Rusya ile 1853-1856 Kırım Savaşı’nda kazanılan zafere rağmen, Batılı devletler, Osmanlı devletine sağladıkları rehber karşılığında Osmanlı topraklarında yaşayan Hıristiyanlar için yeni özgürlükler talep etmiş ve bu ayrıcalıkları 1856’da dağıtılan “Terbiye Nizamnamesi” ile elde ettiler. Bu kilise, bu ferman için yapılan ayni uygulamalardan biridir. Bir başka iddiaya göre de cemaat, Sultan Abdülmecid tarafından Ayestafanos Antlaşması’na göre bir çatışma tazminatı olarak çalıştırılmıştır.

Derinkuyu Çevresi’nde Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Ürgüp Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi !

Gezicini

Temenni Tepesi : ve Muhteşem Manzarası

Gezicini

Paşabağları Müze ve Ören Yeri

Gezicini

Ortahisar Kalesi : Kapadokya’nın En Büyük Peri Bacası

Gezicini

Nevşehir Uçhisar Kalesi : Dünya Kültür Mirası Kapadokya’da

Gezicini

Nevşehir Kalesi : Kayaşehir Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Nevşehir Gezilecek Yerler : Mutlaka Görmeniz Gereken Yerlerin Listesi !

Gezicini

Kızılçukur Vadisi : Nevşehir’de Kızılçukur Günbatımı Vadisi

Gezicini

Kapadokya Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Yorum Yaz