Image default
Nevşehir

Peri Bacaları : Kapadokya’da Doğa Harikası

Peri Bacaları : Kapadokya’da Doğa Harikası

Peri bacaları Nevşehir’in Kapadokya bölgesinde yer almaktadır. Peri bacaları, Nevşehir merkezle Kapadokya arasındaki mesafe 7 kilometredir. Aslında Nevşehir’in birçok yerinde peri bacaları bulunur. Fakat en fazla ve en eski olarak Kapadokya’da bulunmaktadır. İnce ve uzun, kurak havzalar ile kırgıbayır yüzeylerinde çıkan, vadi yamaçlarından inen sel suların yeri aşındırmasıyla oluşan bir kaya oluşum şeklidir.

Peri Bacaları
Peri Bacaları

Peri bacalarının gövdeleri genel olarak yumuşak mineraller ile tepe kısmı ser ve daha zor aşınan kayalardan oluşmaktadır. Gövdeleri konik bir şekle sahiptir. Şekilleri ise erozyon biçimlerine göre değişmekle birlikte farklı mineral katmanları gövdelerinde farklı renklere sahiptir. Çapları 1 ile 15 metre arasında değişmekle birlikte bu sınırlamanın dışına çıkılacak oluşumlar peri bacaları olarak sınıflandırılamaz. Peri bacaları esasta çölde kuru ile sıcak bölgelerde bulunurlar.

Kapadokya
Kapadokya

Peri Bacalarının Oluşumu Nasıldır?

Peri bacalarının oluşum tarihleri 60 milyon yıl öncesine dayandığı tahmin ediliyor. Peri bacalarının ilk oluşumlarında jeolojik, jeomorfolojik ve klimatolojik özellikler çok önemlidir. Kaya türleri, aralanma düzeni ile tabaka eğimi, çatlak sisteme ve petrografik yapı oluşumlarında etkili olacak jeolojik özelliklerdir.

Peri bacaları
Peri bacaları

İlk zamanlarda bir iç deniz olan Kapadokya bölgesi ile çevresindeki Erciyes Dağı, Hasan Dağı ile Güllü dağ milyonlarca yıl öncesi püskürttükleri lav ile külleri bu bölgeyi kurutmaya başlamıştır. Bu bölgede lav ile külden oluşan taşlarda tüf bir yapı oluşturmuştur. Oluşan yumuşak tüf katmanlar milyonlarca yıl boyunca şiddetli, sel, rüzgâr ile birlikte yağmur sularıyla aşınması sonucu değişmiş ve erozyon ile birlikte vadilere dönüşmüştür.

Nevşehir peri bacaları
Nevşehir peri bacaları

Bu sayede ise mantar başlıklı ya da şapka varmış gibi görünen konik gövdeler oluşmaya başlamıştır. İşte bu doğa harika olan oluşumlara peri bacaları denilmektedir. Kapadokya, tarih boyunca çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Bölgenin bu yapısı artı bir avantaj olarak çok sayıda kayalar ile oyulmuş evler, manastırlar, şapeller ve kiliseler ile yer altı şehirleri inşa edilmiştir.

Peri bacaları
Peri bacaları

Peri bacalarının çoğu içerisinde bu şekilde konumlandırılmıştır. Ayrıca peri bacaları güvercinlik olarak da kullanılmıştır. Geçmiş dönemlerde burada yaşayan halk bu oyuklara yem koyarak kuşları beslemeye ve kuşlardan elde edilen gübreleri bağlarda ve tarlalarda kullanarak verimli ürünler elde etmişlerdir. Peri bacaları genel hatları ile dört aşamadan meydana gelmiştir.

  • Birinci aşama: dirençsiz olan volkanik depo ile tüflerin taşınması, sert lahar ile ignimbritlerin yamaçlarda açığa çıkması,
  • İkinci aşama: Lahlarla ignimbritlerin zayıf hatlarıyla çatlaklar boyunca yüzeysel akış ile akan sular tarafından küçük vadilerle ve oyuntular ile şekillenmesi
  • Üçüncü aşama: Peri bacalarının oluşum aşaması olup oyuntular içinde suların toplanmasıyla erozyonu hızlandırma ve dirençli olan tabakan oluşan erozyona karşı altında oluşan tüfleri korur.
  • Dördüncü aşama: Tüf tabakalarının aşındığı zamanlarda başlık düşmekte ve peri bacaları yıkılmaktadır.

Peri Bacaları Nerelerden İzlenir?

Kapadokya’da bulunan peri bacaları en güzel, Göreme Açık Hava Müzesi’nde, Uçhisar, Ürgüp, seyir terasları ve vadilerde izlenmektedir. Aynı zamanda Kapadokya’nın en popüler aktivitelerinden biri de Balon Turu olup bu şekilde havadan izlemekte büyük bir keyif vermektedir.

Kapadokya balon turu
Kapadokya balon turu

Peri Bacalarının Tarihi

Kapadokya’nın sınırları tarihte ilk olarak Roma antik dönemde ünlü coğrafyacı Strabon çizmiştir. Güneyde ise Toroslardan başlayarak, Kuzeyde, Doğu Karadeniz kıyı şeridi, Batıda Aksaray, Doğuda Malatya olacak bir şekilde geniş alanda Kapadokya olarak isimlendirmişlerdir. Günümüzde Kapadokya denildiğinde bölge olarak Nevşehir, Aksaray, Kayseri, Niğde, Kırşehir ve Kayseri illerini kapsamaktadır. Vikipedi

Kapadokya Peri Bacaları
Kapadokya Peri Bacaları

Bu sınırlar arasında ise Avanos, Ürgüp, Uçhisar, Göreme ve Ihlara çevresinde halk tarafında “Kayalık Kapadokya Bölgesi” olarak biliniyor. Kapadokya tarihi peri bacalarının oluşumundan bu yana birçok medeniyet görmüştür. Bölgedeki doğal binalar peri bacaların içleri ilk insanın yerleşimini olduğu Paleotik dönemlerinde oyulmaya başlamışlardır. Hititler yaşadıkları dönemden sonra, 3. Yüzyılda ilk Hristiyanların inançlarını özgür bir şekilde yaşamaları için hem sığınak hem de ibadethane olarak kullanmışlardır.

Peri Bacaları Dünyada Nerelerde Var?

Dünyanın birçok yerinde peribacaları vardır. Avrupa’da Alp bölgelerinde, Fransa’da Savoy eyaletinde, Kuzey Amerika’da New Mexico’da önemli peribacaları bulunur.

Peri Bacalarında İlk Kimler Yaşadı?

Kapadokya’da bilinen ilk halk Luviler ile Hititler’dir. Bölgede M.Ö.2500 yıllarının sonunda Asurlular ticaret kolonilerini kurmuşlardır.

Peri Bacaları Kaç Yılında Olmuştur?

Peri bacaları 60 milyon yıl öncelerinde 3. Jeolojik devirlerde Toroslar’da yükselmiştir. Peri bacaları ile ünlenen Kapadokya, doğal olan varlıkların ve tarihi mekânların iç içe geçtiği en popüler turizm merkezlerinden bilinir.

Peri Bacaları Neden Bu İsmi Almıştır?

Herhangi bir insan eliyle yapılmadığı için ve tamamen doğa tarafından oluştuğu bilindiğinden dolayı geçmişte bu bacaların perilerin yaşandığı bu nedenle de perilerin yaptığı olan inanç ile bu bacaların içlerine yapılan evlerden dolayı peri bacaları adı verilmiş olduğu söylenilir. Bu isim yaygınlaşarak İngilizcesi “Fairy Chimneys” olarak tüm dünyada kullanılan bir isim olmuştur.

Peri Bacaları Kapadokya’da Kaç Tanedir?

Kapadokya’da 20 kilometrelik bir alana yayılarak bünyesinde yaklaşık olarak on yedi bin tane peri bacası bulunur.

Nevşehir’de Gezilecek Yerler listesiBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Ürgüp Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi !

chebsra

Temenni Tepesi : ve Muhteşem Manzarası

chebsra

Paşabağları Müze ve Ören Yeri

chebsra

Ortahisar Kalesi : Kapadokya’nın En Büyük Peri Bacası

chebsra

Nevşehir Uçhisar Kalesi : Dünya Kültür Mirası Kapadokya’da

chebsra

Nevşehir Kalesi : Kayaşehir Nerede Nasıl Gidilir ?

Sinem

Nevşehir Gezilecek Yerler : Mutlaka Görmeniz Gereken Yerlerin Listesi !

Sinem

Kızılçukur Vadisi : Nevşehir’de Kızılçukur Günbatımı Vadisi

chebsra

Kapadokya Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Sinem

Yorum Yaz