Image default
Nevşehir

Göreme Açık Hava Müzesi : Nevşehir’de Yer Alan kaya Yerleşim Yeri

Göreme Açık Hava Müzesi, Nevşehir’de yer alan kaya yerleşim yeridir. M.S. 7. yüzyıl ile 13. yüzyıl arası manastır hayatının yaşandığı ve manastırlarda verilen ilk eğitim sisteminin burada başlatıldığı düşünüldüğünden Hristiyan tarihi açısından önemi büyüktür. Aziz Basileus tarafından temellerinin atıldığı düşünülmektedir. Kiliselerin duvarlarında iki çeşit boyama tekniği kullanılmıştır. Kilise isimleri yerel halk tarafından verilmiştir. 1985 yılında UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde yer almaya başlamıştır.

Göreme Müzesi
Göreme Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesine Nasıl Gidilir?

Müze Nevşehir‘in merkezine yaklaşık 13 km bir uzaklığa sahiptir. Müzeye ulaşım ise ya şehrin kendi minibüsleri tarafından ya da özel turların kaldırdığı otobüsler tarafından sağlanmaktadır.

Göreme 2004

İç anadolu bölgesinin ilgi çekici bu şehriyle ilgili detayları size aktaracağız.

Göreme Müzesi
Göreme Müzesi

Göreme Müzesi Giriş Fiyatı

Her gün halka açık olan müze sabah sekizde açılıp akşam beşte kapanmaktadır. Müzeye giriş fiyatı kişi başı 100 TL’dir. Müzeye, Müze kart ile de giriş sağlanmaktadır.

Göreme Açık Hava Müzesi’ni gezdikten sonra aynı bölgede yer alan kale ve tarihi yerleri gezmeye devam edebilir, veya Ihlara Vadisi, Hacıbektaş Türbesi gibi çok uzak olmayan lokasyonları da keşfe çıkabilirsiniz. Tüm Kapadokya seyahatiniz için gezinizi Kapadokya Kiralık Araç ile gerçekleştirerek zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Göreme Açık Hava Müzesi
Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesinde Neler Var?

Kayaların içerisine yapılan yerde yemek salonları, davet yerleri, kiliseler yer almaktadır. İnsanların kayaları oymasıyla yapılan alanda gezilecek yerler Kızlar ve Erkekler Manastırı, Aziz Basileus Kilisesi, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise ve Tokalı Kilisesidir. Vikipedi

READ  Ortahisar Kalesi : Kapadokya'nın En Büyük Peri Bacası

Kızlar Manastırı

Müzeye girince sol tarafta yer alan manastır Kızlar Manastırı’dır fakat bu manastır için Rahibeler Manastırı da denmektedir. Büyük bir yapıya sahip olan manastırın her yerinin gezilmesi günümüzde mümkün değildir. Giriş katında bulunan yemek salonu, mutfağı ve odaları halka açıkken üst katında ise yine halka açık şapel bulunmaktadır.

Kızlar Manastırı
Kızlar Manastırı

Erkekler Manastırı

Kızlar Manastırının karşı tarafında bulunan manastır diğer adıyla Rahipler Manastırıdır. 4 katlı olsa da günümüze kadar oluşan erozyonlar sebebiyle girişleri kapanmış olup sadece ilk katı halka açıktır.

AzizBasileusKilisesi
Aziz Basileus Kilisesi

Aziz Basileus Kilisesi

Aziz Basileus, Hristiyanlığa yaptığı katkılardan dolayı önemli bir yere sahiptir. Bu alanın temelleri kendisi tarafından atılmış ve halkta onun adına burada bir kilise yaptırmak istemiştir. Kilise dikdörtgen yapılı ve sütunlu yapıya sahiptir. Kilisenin narteks bölümünde dönemin ünlü şahıslarının mezarları da yer almaktadır. Kilise duvarlarında Hz. İsa ve İncil’e ait freskler yer almaktadır.

Aziz Basileus Kilisesi
Aziz Basileus Kilisesi

Elmalı Kilise

Kilisenin asıl girişi güney yönünden olsa da şuan girişler kuzey tarafından açılan tünelden yapılmaktadır. Dokuz kubbesi bulunan kilisenin planı kapalı haç şeklindedir. Kilise duvarında geometrik şekillere sahip freskler yer almaktadır. Yine aynı zamanda kilise duvarlarında İncil’e ait sahneler resmedilmiştir. En dikkat çekeni ise Üç Yahudi Gencin fırında yakıldığının sergilendiği sahnelerdir.

Elmalı Kilise
Elmalı Kilise

Aziz Barbara Kilisesi

Elmalı Kilisesinin hemen arka tarafındaki kayada yer alan Aziz Barbara Kilisesi, iki sütunlu yapıya ve haç planına sahiptir. Diğer kiliselerde olduğu gibi duvarlarda kırmızı renkle yapılan geometrik şekiller yer almaktadır. Kilisenin haç kollarında ünlü azizler resmedilmiştir. Bunların kuzey haç kolundaki Aziz George ve Aziz Theodore, batı tarafındaki ise Aziz Barbara’nın kendisidir.

Göreme Açık Hava Müzesi’ndeki kiliselerin ve gezmeye, görmeye değer yerlerin yanı sıra Kapadokya Bölgesi’nden gezebileceğiniz diğer yerler için Nevşehir Kapadokya’da Gezilecek Yerler listesine göz atabilirsiniz.

READ  Acıgöl Gezilecek Yerler : Nevşehir'de
Aziz Barbara Kilisesi
Aziz Barbara Kilisesi

Yılanlı Kilise

Ihlara Vadisi içerisinde yer alan diğer önemli kilise ise Yılanlı Kilise’dir. Haçlı yapıya sahip olan kilisenin narteks bölümünde dönemin kişilerine ait mezar yerleri bulunmaktadır. Duvarlardaki freskler bakımından en yoğun kilisedir ancak bunların bazıları günümüze gelememiştir. Bu sahnelerden en dikkat çekenleri Son Akşam Yemeği sahnesi, Meryem ve Çocuk İsa, Çarmıhta İsa’dır. Yine kilisenin batı tarafında yer alan yılanlar tarafından saldırıya uğrayan dört kadın resmedilmiştir. Bu kadınlardan ilki çocuklarını terk ettiği gerekçesiyle sekiz yılan tarafından ısırılmış, ikincisi çocuklarını aç bıraktığından dolayı yılan tarafından göğüslerinden saldırıya uğramıştır. Üçüncü kadın ise insanlara yalan yanlış iftiralar attığı için, dördüncü kadında itaatsiz davrandığı için ısırılmaktadır.

Yılanlı Kilise
Yılanlı Kilise

Karanlık Kilise

Karanlık Kilise denmesinin nedeni içeriye çok az güneş ışığı girmesidir. Kilise içerisine giren ışığın fresklere zarar vermemesinden dolayı günümüzde bile hala renkleri çok canlıdır. Kilise duvarlarında Havarilere ve Tevrata ait sahneler resmedilmiştir.

Karanlık Kilise
Karanlık Kilise

Çarıklı Kilise

Genel olarak açık hava müzesinde bulunan diğer kiliselere benzese de ayıran en önemli özellik kilisenin duvarlarında Hz. İsa’ya ait çarmıha geriliş ve çarmıhtan alınışına dair sahnelerin resmedilmiş olmasıdır. Kiliseye Çarıklı adının verilmesinin nedeninin ise yerde bulunan ayak izlerinden olduğu kesin olmamakla birlikte düşünülmektedir. Kilise duvarında yer alan İbrahim peygambere ait sahne günümüze kadar diğer resimlere göre daha iyi korunabilmiştir.

Çarıklı Kilise
Çarıklı Kilise

Tokalı Kilise

Bölgedeki en eski kilise olma özelliğini taşıyan yapı 10. yüzyılda yapılmış ve kendi içinde dört mekandan oluşmaktadır. Bunlar Tek Nefli Eski Kilise, Yeni Kilise, Eski Kilisenin altında yer alan diğer kilise ve kuzey tarafta kalan Yan Şapeldir. Günümüzde eski kilise, yeni kilisenin girişi olma özelliği taşısa da döneminde tek nefli yapıya sahiptir. Göreme Müzesi Duvarlarında Hz. İsa’nın hayatıyla ilgili olaylar resmedilmiştir.

READ  Derinkuyu Yeraltı Şehri : Nevşehir'de İnsan Eliyle Kazılmış Yeraltı Şehri
Tokalı Kilise
Tokalı Kilise

Nevşehir’de Gezilecek YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Ürgüp Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi !

chebsra

Temenni Tepesi : ve Muhteşem Manzarası

chebsra

Peri Bacaları : Kapadokya’da Doğa Harikası

Hakan Karaduman

Paşabağları Müze ve Ören Yeri

chebsra

Ortahisar Kalesi : Kapadokya’nın En Büyük Peri Bacası

chebsra

Nevşehir Uçhisar Kalesi : Dünya Kültür Mirası Kapadokya’da

chebsra

Nevşehir Kalesi : Kayaşehir Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Nevşehir Gezilecek Yerler : Mutlaka Görmeniz Gereken Yerlerin Listesi !

Gezicini

Kızılçukur Vadisi : Nevşehir’de Kızılçukur Günbatımı Vadisi

chebsra

Yorum Yaz