Image default
İstanbul

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler

Bu yazımızda Anadolu Yakası Gezilecek Yerler neresi bunlara değineceğiz. Türkiye’nin en nadide ve en büyüleyici şehri olarak bilinen İstanbul adının altında adeta tarih yatmaktadır. İstanbul , sadece Türkiye açısından değil, aynı zamanda da dünya içinde oldukça önemli bir değere sahiptir.

İstanbul Anadolu Yakası
İstanbul Anadolu Yakası

Türkiye’de bulunan yerli ya da yabancı turistlerin birçoğu İstanbul’a uğramadan tatiline devam etmek istemez. Bunun en büyük sebebi ise, manzarasının ve doğal güzelliklerinin gerçek manada büyüleyici olmasıdır. Büyük bir tarihe tanıklık eden ve her bir yerinde derin hikâyeler barındıran İstanbul, Asya ve Avrupa kıtalarını birleştiren bir şehirdir. İstanbul şehrinin genel olarak tarihini ele alacak olursak, bu görkemli ve büyük şehir zamanında iki büyük imparatorluğa başkentlik yapmış bir yerdir.

Anadolu Yakası Gezilecek Yerler
Anadolu Yakası Gezilecek Yerler

Eski dönemlerde Roma imparatorluğunun karşılaşmış olduğu durumlardan dolayı, Roma’nın imparatoru olan I. Konstantin’in İstanbul’a taşınması ile birlikte, İstanbul Doğu ve Batı olmak üzere ikiye ayrılmıştır. M.Ö 680 yıllarında baş gösteren Megaralılar, Yunanistan’dan gelip kentte ikamet etmekteydi. Bundan dolayı birçok kaynakta bu yıllar arasında İstanbul’un ismi ‘’Byzantion’’ olarak geçer.Megalılar’ın şehirde bulunması ile birlikte, İstanbul’a Megaralı Kral Byzantas’ın ismi verilmiştir. İstanbul’un genel tarihinin bu iki imparatorluğun durumlarından ve içinde bulunmuş olduğu olaylardan olduğunu söyleyebiliriz.

İstanbul Anadolu Yakası
İstanbul Anadolu Yakası

Byzantas’ın isminin verilmesinden sonra Konstantin’in İstanbul’a taşınması ile şehrin ismi yeni roma anlamına gelen ‘’Nova Roma’’ olarak değiştirilmiştir. Bir dönem Konstantin’in İstanbul’da yaşamasının ardından, Konstatin’in ölmesiyle şehir Konstantinopolis (Konstantin’in Şehir) olarak anılmıştır. Aynı zamanda bir dönemde Osmanlı İmparatorluğunun izlerini taşıyan ve tarihin derin, tozlu sayfalarında kendinden bahsettiren bu şehrin birçok yerinde, görülmeye değer eşi benzeri olmayan manzaralar ve kültürel güzellikler yer almaktadır. Günümüzde İstanbul’un iki yakadan oluşmaktadır. Bu yakalar, Anadolu ve Avrupa Yakası olarak bilinmektedir. İstanbul’da Anadolu Yakasında bulunuyorsanız, gitmeniz gereken yerleri şu şekilde planlayabilirsiniz.

READ  İstanbul'da Denize Girilecek Yerler ve İstanbul Plajları Listesi

Kız Kulesi – ÜSKÜDAR

Birçok kişi İstanbul’u Kız kulesi ile bilmektedir. Kız kulesinin birçok kişi tarafından bilinmesi, söylentilerle birden çok efsanenin dilden dile dolaşmasını sağlamaktadır. Kız kulesine gitmek size iyi gelecek ve sizi dinlendirecek bir potansiyele sahiptir.

Kızkulesi
Kızkulesi

Kız kulesi etrafında uçuşan kuşlar ve bulunduğu ortamdan dolayı birçok kesim tarafından kulede bir kızın hapsedildiğini düşünür. Bununla birlikte söylentilere göre bu kızın aşık olduğu kişi ile görüştürülmedi ve buna babasının engel olduğu söylenir. Kısmen doğru olsa da efsane şu şekildedir; Boğaz manzarasının eşsiz ve benzersiz güzelliklerinden birisi olan, İstanbul’a gidenlerin asla uğramadan geçmeyeceği kız kulesi küçücük bir adaya inşa edilmiştir.

İnşa edilmesinden sonra başlayan efsane ise birçok kaynakta Leandros efsanesi olarak geçer. O dönemde Leandros ve Hero adında iki aşık yaşarmış. Bu iki aşık kız kulesinin olduğu yerde zaman zaman buluşurmuş. Birgün Fırtınalı bir gecede, bunların zaman zaman o noktada buluştuğunu gören bir kişi ışığı yakmış. Işığın yandığını gören Leandros, ışığı Hero’nun yaktığını düşünüp o gece denize atlamış, fırtınalı o gecenin azgın dalgalarına gömülen Leandros’un acısına dayanamayan Hero kuleden kendini atarak hayatına son vermiş.

Kız kulesi böyle bir efsaneye tanıklık eden, iki aşığın trajedi dolu hikâyesine ev sahipliği yapan önemli bir kuledir.Kız kulesi, Üsküdar’ın vazgeçilmeyen yerlerinden birisidir.

Barlar Sokağı – KADIKÖY

Tarih ve efsanelere kucak açan İstanbul’un eğlenceli yerleri de oldukça fazladır. Tarihi sevmeyenlerden ve tarih yerlerden haz etmeyen biriyseniz, barlar sokağı tam size göre bir yer. İstanbul’un kalabalık bir nüfusa sahip olması ile birlikte, bu sokakta birçok kişi ile yeni arkadaşlıklar kurabilir, eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz. Anadolu Yakasında en bilindik yerlerden birisi olan Barlar sokağında canlı müziklerde yer alır. Hatta barlar sokağında sabaha kadar süren en keyifli eğlence topluluklarını da görebilirsiniz. En az tarihi mekânlar kadar ilgi gören bu sokak nice arkadaşlara ve dostluklara ev sahipliği yapmış bir yerdir.

READ  Esenyurt Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel Yerleri Keşfedin !
Barlar Sokağı Kadıköy
Barlar Sokağı Kadıköy

Anadolu Hisarı – BEYKOZ

Anadolu Yakasında yer alan ve İstanbul’da olması gereken kişilerin muhakkak ziyaret etmeleri gereken yerlerden birisi de Anadolu Hisarıdır. Anadolu Hisarı 1395 yılında Yıldırım Bayezıd tarafından yaptırılmıştır. Tarihte en büyük hazırlıklarda adeta gövde gösterisi yapabilecek potansiyele sahip Anadolu Hisarı, İstanbul Boğazının en dar yerinde yapılmış surlara sahip bir kaledir. Konum olarak Göksu Deresi’nin döküldüğü yerde, Yıldırım Beyazıd’ın emriyle yaptırılan bu yapı, Boğazı ele geçirmek ve Rumeli çevresinde oluşabilecek herhangi risk, savaş durumlarında karşı kıyıya güvenli bir şekilde orduyu aktarmak amacıyla yaptırılmıştır. Günümüzde ise İstanbul’da yapılan birçok tarihi gezi programında Anadolu Hisarı yer almaktadır.

Anadolu Hisarı
Anadolu Hisarı

BeylerBeyi Sarayı – ÜSKÜDAR

BeylerBeyi Sarayı, gördüğünüzde adeta sizi Osmanlı dönemine götürebilecek ender ve leziz bir havaya sahip. Buram buram Osmanlı kokan ve tarihi birebir damarlarınızda hissettiren bu etkileyici yapı, 1861 yılında Sultan Abdulaziz tarafından yaptırılmıştır. Geçmiş dönemlerde birçok şekilde hizmet veren bu saray, Sultan Abdulaziz’in emri ile hanedanların yazlık olarak kullanması ve gelen yabancı misafirlerin burada güzel bir şekilde ağırlanması amacı ile yaptırılmıştır. Yapının üzerinde bulunan desenler ve motiflere bakıldığında, Doğu Batı tarzının birleşmesi ile oluşan nadide işçiliğe sahip olmakla birlikte dokuların harika görünümlerinin büyüleyici etkisi göze çarpar.

BeylerBeyi Sarayı
BeylerBeyi Sarayı

Polonezköy Tabiat Parkı – BEYKOZ

İstanbul’un tarihi yerlerinin yanında, yeşil alanları da oldukça meşhurdur. Tabiat parkında adeta bir hayvanat bahçesinde gezer gibi vakit geçirmek ister misiniz? İstanbul Beykoz’da bulunan, Polonezköy Tabiat Parkı yaklaşık 3000 hektarlık alana sahiptir. 1994 yılında tabiat parkı olarak ilan edilen bu yerde, birçok yabani hayvan bulunmaktadır. Bu yabani hayvanlar; Kızıl Geyik, Karaca, Yaban Domuzu, Çakal, Tilki, Sincap, Gelincik, Sansar, Sülün, Keklik, Atmaca, Şahin, Doğan, Karatavuk, Saka, Üveyik, Baykuş, Saksağan, Serçedir. Güzel bir gezinti yaparken bu tarz hayvanları da yakından inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda Polonezköy Tabiat Parkında, piknik yapabilir ve bisiklet sürebilirsiniz, ya da burada bir gece konaklamak isteyebilir, kamp yapabilirsiniz. Popüler bir konumda olduğundan dolayı bu parka rahatlıkla ulaşabilir, keyifli vakit geçirebilirsiniz.

READ  Bahçelievler Gezilecek Yerler : En Güzel Yerleri !
Polonezköy Tabiat Parkı
Polonezköy Tabiat Parkı

Adile Sultan Sarayı – ÜSKÜDAR

İstanbul’un eşsiz boğazını muhteşem yerden gözlemleyen tam anlamı ile saray denilebilecek saray gibi saray. İstanbul Üsküdar’da Kandilli mahallesinde bulunan bu saray, 1858 yılında Sarkis Balkan tarafından inşa edilmiştir. Sarkis Balkan’ın bu sarayı inşa etmesindeki asıl amaç, o dönemde yer alan Sultan Abdülmecid’in kız kardeşine hediye etmekti. Kız kardeşi Adile Sultan’a hediye edilmek istenen saray, Sultan Abdülaziz’in tahta geçmesi ile birlikte yıktırıldı. Ardından Abdülaziz tarafında günümüze kadar ulaşan bu saray yaptırılmıştır. 2007 yılında Türkiye’nin en bilinen iş adamlarından birisi olan Sakıp Sabancı tarafından restore ettirilmiştir.

Adile Sultan Sarayı
Adile Sultan Sarayı

Restore edildikten sonra hizmete açılan bu yapıda; düğün, mezuniyet, konferans, seminer ve çeşitli organizasyonlar gerçekleştiriliyor. Saray içerisinde yaklaşık 500 – 600 kişilik kapasiteye sahip bir salon, 200 – 300 kişilik toplantı salonu, 17 adet seminer salonu, 1.400 metrekarelik bir yerde kokteyl ve sergi için alan bulunmaktadır. Genelde bu sarayda muhteşem boğaz manzarasından dolayı düğün organizasyonları yapılmaktadır. İstanbul’daki tarih ve eğlence dolu gezinizi muhteşem görünümdeki boğaz manzaralı bu sarayda sonlandırmak gününüzün yeterince mutlu geçmesine katkıda bulunacaktır.

 Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zeytinburnu Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Hakan Karaduman

Ümraniye Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi !

chebsra

Tuzla Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Hakan Karaduman

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Sultangazi Gezilecek Yerler | Sultangazi’nin En Güzel Yerleri

Hakan Karaduman

Sultanbeyli Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Hakan Karaduman

Sarıyer Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Hakan Karaduman

Saklı Göl

Gezicini

Pendik Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel Yerleri

chebsra

1 Yorum

Merve 22 Kasım 2020 at 19:35

6 senedir İstanbuldayım en güzel yerler buralar gelmeyenler varsa lütfen gelin gezin anlatılmaz yaşanır Anadolu yakası

Cevapla

Yorum Yaz