Image default
Afyonkarahisar

Dazkırı Gezilecek Yerler

Dazkırı Gezilecek Yerler

Dazkırı
Dazkırı

Afyonkarahisar ilinin önemli ilçelerinden biri olarak dikkatleri üzerine toplayan Dazkırı ilçesi bünyesinde çeşitli gezilecek yeri barındırıyor. Dazkırı gezilecek yerler gerek tarihi köyleri gerekse doğal güzellikleri ile ziyaretçilere ev sahipliği yapıyor. Şehir içerisinde yer alan birçok alan tarihi açıdan önemli medeniyetleri karşılamıştır. Seyahat severler olarak Afyonkarahisar iline gelenlerin gezmesi gereken ilçelerden biridir.

Dazkırı Gezilecek Yerler
Dazkırı Gezilecek Yerler

Dazkırı İlçesinin Önemli Mekânları

İlçenin çeşitli mekânları hem doğal hem de tarihi nitelikleri ile dikkat çekiyor. Barındırdığı özel alanlar ile tarihe kapı aralayan birçok mekân bulunuyor.

Afyonkarahisar Dazkırı
Afyonkarahisar Dazkırı

Dazkırı ilçesinde yer alan önemli yerler,

  • Dazkırı Piknik Alanı
  • Gençali Köyü
  • Sarıkavak Köyü
  • Acıgöl
  • Kızılören Köyü

Şeklinde ifade edilebilir. Aynı zamanda ilçede pek fazla bilinmeyen ancak zamanla açığa çıkmaya başlayan yerlerinden olduğu aktarılabilir. Rehber eşliğinde gezmenin ayrı bir güzelliği olacağını ifade etmek isteriz. Ayrıca alanı gezerken çeşitli yerel lezzetlerden de tadabilirsiniz.

Dazkırı Piknik Alanı

Dazkırı Piknik Alanı
Dazkırı Piknik Alanı

İlçenin tarihi ve doğal alanlarından biri olarak karşımıza çıkan piknik alanı çeşitli ağaçları bünyesinde barındırıyor. Yeşilin manzarası ile birlikte keyifli bir hafta sonu geçirmenizi sağlayabilecek bu alanda oturma yerleri de yer alıyor.

Dazkırı Piknik
Dazkırı Piknik

Osmanlı imparatorluğu zamanında Gönüllü sipahi alayının görev yaptığı yerlerinden biri olarak bu köy eski evleri ile dikkatleri üzerine topluyor. Eski evlerin yer aldığı köyde ev lezzetlerini de tadabilirsiniz. Aynı zamanda bu köyün otlakları tarihi zamanlardan bu yana önemli olmuştur.

Dazkırı Sarıkavak Köyü

İlçe merkezine bağlı olan bu köy merkeze 9 km uzaklıktadır. Ayrıca Romalılardan kaldığı tahmin edilen kayalar içerine oyulmuş kabinler görülür. Bu köyde tıpkı Gençali köyü gibi eski evleri barındırır. Alanda gezerek doğal manzara eşliğinde piknik yapabilirsiniz.

READ  İscehisar Gezilecek Yerler
Dazkırı Sarıkavak Köyü Mesire
Dazkırı Sarıkavak Köyü Mesire

Dazkırı Acıgöl

Dağlarla çevrili olan bu göl hem tektonik hem de sığ bir göldür. Dağlardan gelmekte olan kaynak suları ve başmakçı bölgesine bağlı olarak gelen Koca çay ile beslenir. Doğa harikası manzarası ile sizlere özel yürüyüş imkânları sunarken aynı zamanda yeni bitki türleri ile de tanışabilirsiniz. Bir başka önemli husus ise fotoğraf tutkunları için muhteşem kareler sunabilecek bir alan üzerinde bulunmasıdır.

Dazkırı Acıgöl
Dazkırı Acıgöl

Göl ve dağlık alanlar adeta bütünleşmiş gibi bir havaya sahiptir. Ayrıca bu alanda çeşitli kuş türleri gözlemlenmiştir. Flamingo, akça cılıbıt ve kılıçgaga gibi kuş türlerini barındırır. Aynı zamanda 2001 yılı içerisinde gerçekleştirilmiş olan gözlemler ile bu alanda 119 kuş türü gözlemlenmiştir.

Dazkırı Gölleri
Dazkırı Gölleri

Dazkırı Kızılören

İlçe merkezine bağlı olan Kızılören köyü tarihi bir köydür. Bu köyde Roma dönemine ait olan Tümülüsler ile karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda yerleşim yerlerinin de yer aldığı köyde çeşitli sokakları gezebilirsiniz. Yapılan yüzey araştırmaları ile birlikte zamanla toprak kaplar, sikkeler bu alanda bulunmuştur. Sizleri tarih içerisinde bir yolculuğa çıkaracak olan bu köy ile farklı bir seyahat imkânı yakalayabilirsiniz.

Dazkırı Köyleri
Dazkırı Köyleri

 

Afyon’da Keşfedilecek Yerler Listesi

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Sultandağı Gezilecek Yerler

Gezicini

Şuhut Gezilecek Yerler

Gezicini

Sinanpaşa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler

Gezicini

İscehisar Gezilecek Yerler

Gezicini

İhsaniye Gezilecek Yerler

Gezicini

Gazlıgöl Gezilecek Yerler

Gezicini

Frig Vadisi : Türkiye’nin Tarihi Kokan Turistik Yerlerinden

Gezicini

Dinar Gezilecek Yerler

Gezicini

Çay Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz