Image default
Afyonkarahisar

İscehisar Gezilecek Yerler

İscehisar Gezilecek Yerler

Afyonkarahisar ilinde yer alan bu ilçe şehir merkezine yaklaşık olarak 25 km uzaklıkta yer alıyor. İscehisar gezilecek yerler arasında bulunan bir yerdir. Ankara ve Afyon karayolu üzerinde yer alan İscehisar, özellikle zengin mermer yatakları ile biliniyor.

Afyonkarahisar İscehisar
Afyonkarahisar İscehisar

Bu bölge tarım ve hayvancılık alanında son derece gelişmiştir. Tarihi yapıları ve geçmişi de oldukça uzun yıllara dayanan bu ilçede Frigler, Romalılar, Hititler ve Türk İslam zamanlarından kalma çok sayıda eser yer alıyor. Bu bölgenin ismi son derece değişiktir. İsmini Karahan boyundan gelen Türklerden alıyor.

İscehisar Gezilecek Yerler
İscehisar Gezilecek Yerler

Dokimaia Antik Kenti

Son derece eski bir yerleşim yeri olduğu bilinen bu antik kentin hangi dönemler de kimler tarafından inşa edilmiş olduğu bilinmiyor. Ancak bölgede yapılmış olan çalışmalar sonucunda kentin Makedonyalar tarafından inşa edilmiş olduğu tahmin ediliyor. Roma döneminde de aktif bir şekilde kullanılan bu antik diyara gelen herkes, adeta tarihe yolculuk yapıyor.

Dokimaia Antik Kenti
Dokimaia Antik Kenti

Peri Bacaları

İscehisar’ın pek çok yerinde yer alan peri bacaları arasında görülmeye değer olan Akdere Mevkii’nde olan peri bacalarıdır. Bunun yanı sıra, Seydiler kasabasında da çok sayıda peri bacaları yer alıyor. Gelen ziyaretçilere Kapadokya’yı anımsatan bu yapılar, her sene çok sayıda yerli ve yabancı olmak üzere turistler bu kasabayı ziyaret ediyor.

Peri Bacaları İscehisar
Peri Bacaları İscehisar

Son derece dikkat çekici olan bu doğal oluşumlar üzerinde ve çevresinde yapılacak olan bazı çalışmalar bu bölgeyi turizm cenneti haline getirebilecektir. Seydiler kasabasında daha önce de dizi ve film çekimleri, çalışmaları yapılmıştır.

Leylak Kayalığı

Oldukça farklı bir coğrafi yapı görünümündedir. Doğal oluşum olması ile de dikkat çeken bu yapı Seydiler’in en fazla ziyaret edilen yapılarından bir tanesidir. İç kısmı oyularak bir kilise oluşturulan bu kayalıklar, son derece dikkat çekici bir görüntüye sahiptir. İscehisar’a uğrayan herkesin mutlaka gezip görmesi gereken bu kayalıkları ziyaret listesine kesinlikle eklemeniz gerekiyor.

READ  Gazlıgöl Gezilecek Yerler
Leylak Kayalığı İscehisar
Leylak Kayalığı İscehisar

Kırkinler Kayalığı

Bu yapı son derece dikkat çekici bir özelliktedir. Bu yapı yine İscehisar’ın Seydiler kasabasının yakın civarlarında yer alıyor. Bu kayalıkların içerisinde Bizans dönemlerinden kalmış olduğu düşünülen pek çok sayıda oda, şapel, kilise ve mezarlar yer alıyor. Kayalıklar üzerinde gerçekleştirilen araştırmalar, kayalıkların Frigler döneminde de aktif bir şekilde kullanıldığını gösteriyor.

Kırkinler Kayalığı
Kırkinler Kayalığı

Bu kayalıklar ve kayalıklara yakın bir konumda bulunan ve yine Bizanslıların bölgede hakim olduğu senelerden kaldığı düşünülen kaya manastır İscehisar gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken bir yapıdır.

Leylek Kayalığı Yıkıntıları
Leylek Kayalığı Yıkıntıları

Leylek Kayalığı

Seydiler kasabasında yer alan leylek kayalığı, Afyon gezilecek yerler listenizin yeni adresi olabilir. Peri bacaları şeklinde yapılmış olan kayaların tarihi Erken Dönem’e dayanıyor. Bölgeyi ziyaret eden insanların 3 katlı kilisenin mimarisine bakmaları öneriliyor. Bu kasabaya ulaşım oldukça kolaydır. Burayı da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

 

Afyon’da Keşfedilecek Yerler Listesi

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Sultandağı Gezilecek Yerler

Gezicini

Şuhut Gezilecek Yerler

Gezicini

Sinanpaşa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler

Gezicini

İhsaniye Gezilecek Yerler

Gezicini

Gazlıgöl Gezilecek Yerler

Gezicini

Frig Vadisi : Türkiye’nin Tarihi Kokan Turistik Yerlerinden

Gezicini

Dinar Gezilecek Yerler

Gezicini

Dazkırı Gezilecek Yerler

Gezicini

Çay Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz