Image default
Afyonkarahisar

İhsaniye Gezilecek Yerler

İhsaniye Gezilecek Yerler

İhsaniye
İhsaniye

Tarihi ve doğayla iç içe özellikleri ile Afyonkarahisar ilinin dikkat çeken ilçelerinden biri olan İhsaniye, son dönemlerde daha sık turist ağırlamaya başlamıştır. Doğal özelliklerinin yanı sıra ülke içerisinde gezi yapmak isteyenlerin tarihi noktalardan da bilgi edinebileceği yerlerdendir. Gezmeyi sevenler için bu güzergâh ilgi çekici olacaktır.

Afyonkarahisar İhsaniye Gece Manzaraları
Afyonkarahisar İhsaniye Gece Manzaraları

İhsaniye Gezi Noktaları

Hem doğal hem de tarihi güzellikleri ile dikkatleri üzerine çeken ilçe tatil geçirmek isteyenleri de ağırlamaya devam ediyor. İhsaniye ilçesi turistik yerler bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Aynı zamanda günübirlik gezi planı yapanlar için de uygun mekânları bulunuyor.

ihsaniye
ihsaniye

Bu bakımdan İhsaniye ilçesinde gezilecek mekânlar,

  • Gazlıgöl kaplıcaları
  • Ayazini köyü
  • Emre gölü
  • Aslantaş
  • Yılantaş

    İhsaniye Gezilecek Yerler
    İhsaniye Gezilecek Yerler

Gibi örneklerle açıklanabilir. Ayrıca bu alanların farklı niteliklere sahip olması gelen kişilerin çok daha olanakları bir tatil geçirmesini sağlayabilir. Alan içerisinde Afyonkarahisar’a özgü lezzetleri de tadarak gününüzü güzelleştirebilirsiniz. Aynı zamanda belirli alanları rotalar dâhilinde bir rehber eşliğinde gezebilirsiniz.

Afyon İhsaniye
Afyon İhsaniye

Gazlıgöl Kaplıcaları

Afyon denilince akıllara öncelikli olarak özel kaplıcaları gelir. Bu açıdan İhsaniye ilçesinde yer alan Gazlıgöl kaplıcalar da ilgi çekicidir. Kış ve sonbahar aylarında turistleri yoğun bir şekilde ağırlayan ilçede kaplıcalar şifalı suları ile insanları dingileştirmeye devam ediyor.

Gazlıgöl Kaplıcaları
Gazlıgöl Kaplıcaları

Aynı zamanda tedavi amacıyla yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği alanın çevresinde de tarihi mekânlar olabilir. Bu kaplıcalar hakkında anlatılan efsanelerde sıklıkla duyulmuştur. Kral Midas efsanelerinden biri de bu kaplıca alanlarında ortaya çıkmıştır. Şifalı suyuyla ve ilginç tarihiyle ziyaret etmek isteyenlerin ilgi alanıdır.

Ayazini Köyü

Ayazini köyü ise ilçenin en mühim tarihi merkezlerindendir. Frig dönemine dayanan bu köyde Frig döneminin özel eserlerini görebiliyoruz. Sadece Frig dönemi eserleri değil aynı zamanda Bizans ve roma dönemine ait çok sayıda eserle de karşılaşmak mümkündür. Bu dönemler içerisinden kalma kilise romanın ve Bizans mimarisinin tasarımlarıyla karşılaşılabilir.

Ayazini Köyü
Ayazini Köyü

Ayrıca kaya içerisinde oyulmuş olarak yapılan kilise sahip olduğu kubbesiyle manastır özelliğini barındırıyor. Helenistik döneminin etkilerini rahatlıkla gözlemleyebildiğimiz alanda Medusa ve Friglerin koruyucu olarak kabul ettikleri aslan kabartmaları vardır. Bu kabartmalar alan etkileyici bir atmosfer katıyor.

Aslantaş

Frig döneminin önemli eserlerinden bir diğeri ise Aslantaş anıt mezardır. Anıt mezarının ise kime ait olduğu bilinmiyor. Ancak eski dönemlerde yaşamış bir hükümdarın olabileceği ifade edilmiştir. Anıt mezarın en etkileyici özelliği giriş kapısından yer alan kabartmalardır.

Aslantaş
Aslantaş

Ayrıca iki aslan figürü ve hayat ağacının işlendiği bu kabartmalar taşıdıkları mitolojik anlamların yanında görüntüleri ile de ilgi çekicidir. Özellikle bahar döneminde gidilirse doğanın sunduğu yeşil tabiat ortamının keyfi çıkarılabilir.

Yılantaş

Aslantaş anıt mezarlığının yakınında yer alan Yılantaş anıt mezarlığı deprem sebebiyle zarar görmüştür. Maalesef ki büyük bir bölümü tahrip olmuştur. İnşa tarihi ise milattan önce 700 lü yıllara dayandırılır. Anıt mezarın Aslantaş anıt mezarından daha görkemli olduğu söylenir.

Yılantaş
Yılantaş

Ancak tahribattan kaynaklı olarak Aslantaş anıt mezarına göre daha fazla kalıntıya sahiptir. Tarihi güzelliğiyle görenleri büyüleyebilen bu mezar görkemli bir aslan kabartmasını deprem sebebiyle kaybetmiştir. Ayrıca parçaları yola kadar yayılmıştır. Yılan kabartmalarını ve aslan kabartmalarının kalan parçaları Frig döneminde bu mezarlara verilen önemi gösterir niteliktedir.

Emre Gölü

İhsaniye gezinizi verimli bir şekilde geçirmenizi sağlayacak bir başka alan ise Emre gölü olarak aktarılabilir. Tabiat harikası güzelliklerinin yanı sıra geziniz sonrasında piknik yapmanıza imkân veren mesire alanları da mevcuttur. Doğa ile baş başa kalmak için oldukça elverişli bir alandır.

Emre Gölü
Emre Gölü

 

Afyon’da Gezilecek Yerler

READ  Afyonkarahisar Festivalleri ve Etkinlikleri

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Sultandağı Gezilecek Yerler

Gezicini

Şuhut Gezilecek Yerler

Gezicini

Sinanpaşa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler

Gezicini

İscehisar Gezilecek Yerler

Gezicini

Gazlıgöl Gezilecek Yerler

Gezicini

Frig Vadisi : Türkiye’nin Tarihi Kokan Turistik Yerlerinden

Gezicini

Dinar Gezilecek Yerler

Gezicini

Dazkırı Gezilecek Yerler

Gezicini

Çay Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz