Image default
Afyonkarahisar

Afyonkarahisar Akarçay Kültür Park

Akarçay Kültür Park

Akarçay Kültür Park
Akarçay Kültür Park

Akarçay Kültür Park, Afyonkarahisar ili sınırları içerisinde yer alır. Şehrin içinden geçen ve Eber Gölüne dökülen, Aksu Deresi boyunca uzanır. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve Afyonkarahisar Belediyesinin yapmış olduğu çalışmalarla, Aksu Deresi ıslah edilerek oluşturulmuştur. Belediye yetkililerinin yaptığı açıklamada, Akarçay Kültür Park projesi için, 45 milyon TL harcandığını duyuruldu. Aksu Deresi ıslah yapılmadan önce, bataklık ve pis kokusundan dolayı, halk arasında kokan dere olarak anılıyordu. Yapılan çalışmayla pis koku giderilirken, birçok aktivitenin yapılabileceği, yeni görünümüne kavuştu.

Akarçay Kültür Park Gezilecek Yerler
Akarçay Kültür Park Gezilecek Yerler

Akarçay Kültür Park Nerede?

Afyonkarahisar’ın Osmangazi mahallesinde bulunan Akarçay Kültür Park, Cahar Dudayev Caddesi ile Aksu Deresi arasında kalan bölümde, yaklaşık 200.000 metrekare alanda yer alır. Afyonkarahisar il merkezine yaklaşık 19 kilometre mesafededir. Afyonkarahisar Devlet Hastanesi ve Afyonkarahisar Masal Dünyası Parkına yakın konumdadır.

Afyonkarahisar Akarçay Kültür Park
Afyonkarahisar Akarçay Kültür Park

Akarçay Kültür Parka Nasıl Gidilir?

Afyonkarahisar merkezinden Akarçay Kültür Parka toplu taşıma araçları çalışır. Özel aracı ile bölgeye ulaşacak ziyaretçiler, Afyonkarahisar E90 çevre yolunu kullanarak, Hamm Bulvarı ve Cahar Dudayev caddesini takip ederek kültür parka ulaşım sağlar. Ziyaretçilerin faydalanması için otopark alanı bulunur.

Akarçay
Akarçay

Akarçay Kültür Park Olanakları Nelerdir?

Her yaştan ziyaretçisi bulunan Akarçay Kültür Park, çocukların eğlenebileceği, büyüklerin dinlenebileceği birçok olanağa sahiptir.

 • Aile oturma alanları bulunur.
 • 3 adet çocuk park alanları bulunur.
 • 2,2 kilometre uzunluğunda yürüyüş parkuru bulunur.
 • Bisiklet parkuru bulunur.
 • Mesire alanları bulunur.
 • Deniz bisikleti, kano, tekne kiralama hizmetleri bulunur.
 • 4 kafeterya işletmesi bulunur.
 • Ücretsiz Wi-Fi hizmeti bulunur.
 • Spor alanları bulunur.

  Akarçay Kültür Park
  Akarçay Kültür Park

Ayrıca bazı zamanlar müzik şölenleri ve sosyal etkinlikler düzenlenir. Engelli ziyaretçilerin kullanımı için özel otopark alanı oluşturulmuştur. Engelli vatandaşların,kültür park olanaklarından faydalanabileceği şekilde dizayn edilmiştir. Yöre halkı özellikle yaz aylarında, kültür parka yoğun ilgi gösterir.

Akarçay Kültür Park Giriş Ücreti Ne Kadar?

Akarçay Kültür Park girişleri, her yaştan vatandaşa ücretsizdir. Ayrıca ziyaretçiler otopark alanından ücretsiz faydalanır.

Akarçay Kültür Park Afyonkarahisar
Akarçay Kültür Park Afyonkarahisar

Akarçay kültür Park Bitki Örtüsü

Aksu Deresine canlılık getirilerek, bölge halkının hizmetine sunulan, Akarçay Kültür Park peyzaj çalışmasında, 40.700 süs bitkisi, 120 adet büyük ağaç taşıması ve fidan dikimi yapılmıştır. Parkın yüzeyi yeşil bitki örtüsü ile kaplanmıştır.

Afyon Akarçay Kültür Park
Afyon Akarçay Kültür Park

Akarçay Kültür Park Neler Yapılır?

Her yaştan ziyaretçisi bulunan Akarçay Kültür Park, çocuklar için geniş, güvenli oyun alanları sağlar. Sakin ve huzurlu bir ortamda arkadaş grupları ile kafeteryalarda çay keyfi yapılır. Ailecek yakılan mangallar eşliğinde, yeni görünümüne kazanan Aksu Deresi manzarasında, hoş sohbetler yapılır.

Akarçay Kültür Parkı Afyon
Akarçay Kültür Parkı Afyon

Islah edilmiş ve güvenli hale getirilmiş Aksu Deresi, gençlerin su bisikleti, kano ve tekne etkinliklerinden faydalanmasına olanak verir. Spor sevenlerin unutulmadığı parkta, uzun yürüyüşler için parkur, sportif aktiviteleri geniş alınlar oluşturulmuştur. Ziyaretçilerin güvenle aktivitelerde bulunmaları için, güvenli giriş noktaları vardır. Yılın dört mevsimi yöre halkına hizmet verir.

 

Afyon’da Keşfedilecek Yerler Listesi

READ  Şuhut Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Sultandağı Gezilecek Yerler

Gezicini

Şuhut Gezilecek Yerler

Gezicini

Sinanpaşa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler

Gezicini

İscehisar Gezilecek Yerler

Gezicini

İhsaniye Gezilecek Yerler

Gezicini

Gazlıgöl Gezilecek Yerler

Gezicini

Frig Vadisi : Türkiye’nin Tarihi Kokan Turistik Yerlerinden

Gezicini

Dinar Gezilecek Yerler

Gezicini

Dazkırı Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz