Image default
Bursa Osmangazi

Osmangazi Gezilecek Yerler

Osmangazi Gezilecek Yerler

Ülkemizde yer alan kalabalık şehirlerden Bursa iline yerli ve yabancı birçok ziyaretçi gelmekte olup, Osmangazi Gezilecek Yerler en iyi yerlerden bir tanesidir. Bu ziyaretçiler, bölgeye gezi amaçlı ve kış tatili için gelip, vakit geçirmektedir. Şehrin ilçelerinden olan Osmangazi gezilecek yerler ve görülecek mimari yapılar ile ünlüdür. Farklı yerleri göreceğiniz ve gezmeye doyamayacağınız bu şehire kesinlikle gelmeli ve buradaki doğal güzellikleri keşfetmelisiniz.

Bursa şehrinde gezeceğiniz yerler göz kamaştırıcı güzellikte ile ilgi çeken yerlerdir. Muhteşem güzellikteki bu yerlerden olan Osmangazi ilçesi, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. Oldukça kalabalık bir ilçe olan Osmangazi, Bursa’nın en önemli ilçelerindendir ve ismini kurucusundan almaktadır. Osmanlı devrinden bu yana sağlam kalmış mimari yapıtları ve yerleri ile Osmangazi gezilmeye değer bir yerdir.

Osmangazi

Osmangazi Ulaşım

Bursa’nın önemli ilçelerinden olan Osmangazi’de gezilecek ve görülecek birçok farklı yer bulunuyor. Bu yerlerde tarihin izlerini görecek ve doğal güzelliklerini keşfedeceksiniz. Kış turizminin geliştiği bir şehir olan Bursa ilinin bu ilçesinde yapılacak farklı etkinliklerde bulunuyor. Bursa Gezilecek Yerler Bursa, Osmangazi ilçesine ulaşım sağlamak için ise birçok alternatif mevcuttur. Bursa şehir merkezinden Osmangazi ilçesine kısa sürede kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ankara iline 380 km uzaklıkta yer alan Osmangazi ilçesine karayoluyla ulaşım sağlanabilmektedir. İstanbul iline ise 155 km uzaklıkta bulunan Osmangazi ilçesine Osmangazi köprüsü üzerinden ulaşım sağlanıyor. Havalimanından ulaşım sağlamak için özel araçlardan kiralayabilirsiniz.

Osmangazi Ulaşım
Osmangazi Ulaşım

Osmangazi Müzeleri

Tarihin eski mimarileri ve yerlerine sahip Osmangazi ilçesinde görülmeye değer farklı bölgeler bulunmaktadır. Muhteşem yerleri bulunan Osmangazi ilçesinde gezilecek bu yerlerden olan Osmangazi ilçesindeki müzeler görülmeye ve gezilmeye değerdir. Farklı eserleri göreceğiniz bu müzeleri şehirde iken kesinlikle gezmelisiniz. Bu müzelerden biri de Karagöz ve Hacivat adına yaptırılan müzedir.

READ  Bursa Keles Gezilecek Yerler

Bursa ilinin gezilecek önemli yerlerinden olan kalabalık ilçelerden Osmangazi, mekanları ve mimarileri ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Bu ilçede yer alan müzelerden Bursa Merinos Enerji Müzesi, en fazla ziyaret edilen mekânlardandır. Bununla birlikte Bursa kent Müzesi de gezilecek önemli müzelerden biridir ve burayı da mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Osmangazi Müzesi
Osmangazi Müzesi

Irgandı Köprüsü

Bursa ilinde görülecek önemli yapıt ve mimariler bulunuyor. Bu yapıtlardan olan Irgandı Köprüsü, Osmanlı dönemine ait tek arasta köprü olan Irgandı Köprüsü, 1442 yılında 2.Murat döneminde inşa edilmiştir. Bursa’da gezilecek yerler arasında olan bu köprünün etrafında keşfedilecek daha farklı yerlerde bulunmaktadır. Köprüyü gördükten sonra bu yerleri de gezmelisiniz.

2.Murat döneminde yaptırılan Irgandı Köprüsü, Osmangazi ilçesinde görülecek mimarilerdendir. İlçede yer alan en önemli köprülerden  olan Irgandı Köprüsü, Osmanlı döneminden kalma bir mimaridir. Şehirde mutlaka görmeniz gereken mimarilerden Irgandı Köprüsü, 32 adet küçük dükkanı bulunan bir bölgede yer alıyor. İlçede görülmeye değer tarihi yapıtlarımızdan olan Irgandı Köprüsünü görmeye gelmişken burada fotoğrafta çekilmeyi unutmayın.

Irgandı Köprüsü
Irgandı Köprüsü

Eski İpek Hanı

Osmanlı devrinin önemli yapıtları ve yerleri bulunan Osmangazi ilçesinde gezilecek değerli eserlere sahip müzeler bulunmaktadır. Turistlerin özellikle ziyaret ettiği önemli ilçelerden olan Osmangazi ‘de ki Eski İpek Hanı da görülmeye değerdir. Mutlaka görmeniz gereken önemli hanlardan olan Eski İpek Hanı, oldukça büyük bir mekandır.

Arabacılar, Sultan olarak da adlandırılan Eski İpek Hanı, Çelebi Mehmet Paşa tarafından mimar İvaz paşaya yeşil külliyeye katkı amaçlı yaptırılmıştır. İpek tüccarları tarafından da kullanılan bu han, 1958 yılında restore edilmiştir. Süslemeleri ile ilgi çeken Eski İpek Hanı, özgün bir mimariye sahiptir. Birçok dükkanın hizmet verdiği Eski İpek Hanı Osmangazi ilçesinde görmeniz gereken tarihi mekânlardandır.

READ  Gürsu Gezilecek Yerler
Eski İpek Hanı
Eski İpek Hanı

Bursa İpek Hanı

Osmanlı döneminin eski yerleşim yerlerinden olan Osmangazi ilçesi, Bursa ilinde yer alıyor. Tarihi mekanların bulunduğu bu ilçede hanlar ve doğal güzellikler ile meşhur yerler vardır. Bursa İpek hanı, ilçede görmeniz ve gezmeniz gereken hanlardan biridir. Eski İpek Hanından sonra ilçede yer alan önemli hanlardan olan Bursa İpek hanı, günümüze kadar sağlam kalmış bir yapıdır.

Bursa’da görülecek yapıtlardan biri olan Bursa İpek hanı, Eski İpek Hanından sonra ilçede ziyaret edilmesi gereken mimariler arasındadır. Tarihi Bizans ve Roma devrine dayanan bu han, 2007 yılında restore edilmiştir. Ziyarete açık olan bu tarihi hanı, 6 nisanda fetih şenlikleri için düzenlerler.

Bursa İpek Hanı

Bursa Yeşil Cami

Osmanlı devrinin önemli mimarilerinden olan Bursa yeşil cami, Osmangazi ilçesinde yer almaktadır. Bursa ilindeki tarihi mimarilerden olan bu cami, Osmanlı döneminin ilk mimarilerindendir. Ününü içindeki kaplamalardan alan Bursa yeşil cami, yeşil semtinde yer almaktadır. 2000 kişinin ziyaret edebileceği alana sahip bu camiyi Bursa ilinde iken kesinlikle görmelisiniz.

Bursa şehrinin önemli ilçelerinden Osmangazi’de görülecek tarihi mimarilerden olan Bursa yeşil cami, Mehmet Çelebi tarafından hükümet konağı olarak adlandırılan Bizans başlıklı iki sütünün arasından girilen bir yerde bulunuyor. Bursa’da mutlaka görmeniz gereken mimarilerden  Bursa yeşil camiyi ziyaret ettikten sonra buranın yöresel lezzetlerini de denemeyi unutmayın. Lüks restoranların yer aldığı Bursa Osmangazi ilçesinde Sultan tabağı ve Damat paçasını denemenizi tavsiye ederiz.

Bursa Yeşil Cami
Bursa Yeşil Cami

 

Buraya Yakın Gezilecek Yerler

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yıldırım Gezilecek Yerler

Gezicini

Uludağ Gezilecek Yerler : Bursa’da Bir Kayak Merkezi

Gezicini

Trilye Gezilecek Yerler : Mudanya’da Eski Bir Rum Köyü

Gezicini

Orhangazi Gezilecek Yerler

Gezicini

Orhaneli Gezilecek Yerler

Gezicini

Nilüfer Gezilecek Yerler

Gezicini

Mustafakemalpaşa Gezilecek Yerler

Gezicini

Mudanya Gezilecek Yerler : Birbirinden Farklı Güzellikte Yerler

Gezicini

Kestel Gezilecek Yerler

Gezicini

2 Yorumlar

???? 19 Ekim 2019 at 16:54

Osmanlının kurucusunun adı gibidir bu şehir! Hala güçlüdür vede dimdik ayakta…

Cevapla
Huysuzz Huysuzz 19 Ekim 2019 at 16:55

Trafık çok kötü kalabalık?

Cevapla

Yorum Yaz