Image default
Bursa

Trilye Gezilecek Yerler : Mudanya’da Eski Bir Rum Köyü

Bursa Trilye Gezilecek Yerler

Bursa Trilye Gezilecek Yerler listesi hazırlıyor iseniz bu yazı tam size göre. Tarihin bohem ruhunu taşıyan, her sokağında eski sokak kültürünü taşıyan ve serin rüzgarın sesini dinleyerek restore edilmiş tarihi evlerin arasında gezebilecek bir yer Bursa Trilye. 2-3 katlı taş veya ahşap geleneksel evlerin arasında dolaşırken Osmanlı – Rum sentezini somut bir şekilde görebilirsiniz.

Trilye
Trilye

Sokaklarda gördüğünüz küçük dükkanlarda içeceğiniz çaylar kahvelerin tadı buranın eşsiz ve tarih kokan havası ile birleşince bambaşka bir tada bürünecektir. Ayrıca buraya sırf kahvaltı için bile gelen birilerini görmeniz mümkündür. Tabi buraya geldiğiniz de Bursa’nın meşhur zeytinlerinden de almanızı öneririz. Tahmin edeceğiniz üzere işini iyi bilen kişiler tarafından toplanan ve yapılan bu zeytinleri birçok kişinin özel sipariş vererek bile aldığını görebilirsiniz.

Bursa Trilye
Bursa Trilye

Bursa Merkez’e de 42 kilometre uzaklıkta bulunan Trilye’ye Bursa’nın meşhur iskenderini yedikten sonra gitmenizi tavsiye ederiz. Trafik olduğunu farz ederseniz Bursa merkezden 1 saatlik bir yolculuk ile ulaşabileceğiniz bir yerdir. Bursa Trilye gezilecek yerleri sizler için listeledik.

TRİLYE FATİH CAMİ VE AVLULU HAMAM
TRİLYE FATİH CAMİ VE AVLULU HAMAM

FATİH CAMİ VE AVLULU HAMAM

Bursa Trilye çevresinde Rumlardan kalma birçok yapı bulunur bu yapılar özellikle dini yapılardır. Bu bölgenin dini öneme sahip olduğuna inanılırmış.

Fatih Cami
Fatih Cami

Eski adı Hagios Stephanos olan ve Bizans’tan kalma bir kilisedir daha sonra minare ve mihrap eklenerek Fatih Cami olmuştur. Ne kadar ekleme yapılmış olsa da bütünlüğü bozulmamıştır. Hemen yanında yer alan Avlulu Hamam da burasını bir kültür merkezi yapıyor.

READ  Bursa Ulu Cami | Şehrin En Çok Ziyaret Edilen Noktası

TİRİLYE TAŞ MEKTEP

Taş Mektep
Taş Mektep

Bursa Trilye’nin en ikonik binası olarak kabul edilen Taş Mektep 1909 yılında yapılmıştır. 4 katlı bu yapı Osmanlı Devleti’nin eğitim reformlarının hala ayakta olan örneklerinden biridir. 1924 yılında öksüzler evi olarak kullanılmış Taş Mektep 1928 yılında da ilkokul olarak kullanılmaya devam etmiştir. Daha sonrasında terk edilen bu yapı yapılan restorasyonlar sonucunda halka açılacak bir yer olmuştur.

Trilye Taş Mektep
Trilye Taş Mektep

TRİLYE DÜNDAR EVİ

Dündar Evi
Dündar Evi

Aslında Yuannes Kilisesi adında bir kilise olan Dündar Evi duvarlarında Bizans işlemeleri bulundurur. Mübadeleden sonra özel mülk olan bu yer o dönemde Giritli bir aileyi ağırlamıştır. Bugün kullanılacak durumda olmayan bu yeri görmeye gidebilirsiniz. Fakat bir işletme olmadığını bilmelisiniz.

KEMERLİ KİLİSE

Kemerli Kilise
Kemerli Kilise

Dünyanın en eski üçüncü kilisesi olduğuna inanılan Kemerli Kilise, Bakire Meryem’e adanmıştır. Tam olarak Trilye’de değil Trilye’nin 5 kilometre uzağındaki Kumyaka’da bulunur.

Kemerli Kilise
Kemerli Kilise

En son özel mülk olarak belirlenmiştir ve halen yortu ve paskalya günlerinde Rumlar tarafından ziyaret edilen bir yerdir.

Kemerli Kilise
Kemerli Kilise

 

AZİZ VASİL KİLİSESİ

Mübadele yıllarından sonra Öksüzler evi olan bu yer Taş Mektep öğrencilerinin yemekhanesi olarak da kullanılmıştır.  Daha sonrasında sinema ve düğün salonu olarak da kullanılan bu yer şu an da Faruk Çelik Kültür Merkezi’dir.

AZİZ VASİL KİLİSESİ
AZİZ VASİL KİLİSESİ

MEDİKİON MANASTIRI VE AYA YANİ MANASTIRI

MEDİKİON MANASTIRI
MEDİKİON MANASTIRI

Trilye ve Eşkel arasında bulunan be Aziz Sergios’a adanmış olan bu yapı on birinci yüzyılda Medikion Manastırı olmuştur. Günümüzde sadece kapıları ve duvarları kalmıştır. Günümüzde sadece yıkılmış duvar kalıntıları kalmış olan ve bir diğer Bizans mirası olan Aya Yani Manastırı da görülmeye değer bir yerdir.

TABUT EV

Yerli halkın şeklinden dolayı tabuta benzettikleri için bu ismi koyduğu ince uzun bir evdir. 200 yıllık bu yapı gerçekten görenlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

READ  İznik Gezilecek Yerler
Tabut Ev
Tabut Ev

POSTANE

Postane
Postane

Muhteşem bir beyaz bina olan bu yapı 1902 yılında yapılmıştır. Göze bayram ettiren bu görüntünün sahibi olan postanenin ilk katı taş ikinci katı ise ahşaptır. Şu an özel mülk olarak kullanılan bu yapıya sahipleri çok özen göstermişlerdir. Alt katında ise Zeytinci isimli bir dükkan bulunur.

Postane
Postane

Yakın’daki Diğer Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yıldırım Gezilecek Yerler

Gezicini

Uludağ Gezilecek Yerler : Bursa’da Bir Kayak Merkezi

Gezicini

Osmangazi Gezilecek Yerler

Gezicini

Orhangazi Gezilecek Yerler

Gezicini

Orhaneli Gezilecek Yerler

Gezicini

Nilüfer Gezilecek Yerler

Gezicini

Mustafakemalpaşa Gezilecek Yerler

Gezicini

Mudanya Gezilecek Yerler : Birbirinden Farklı Güzellikte Yerler

Gezicini

Kestel Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz