Image default
Bursa

Kestel Gezilecek Yerler

Kestel Gezilecek Yerler

Bursa’ya bağlı bir ilçe olan Kestel’de gezilecek mükemmel yerler bulunmaktadır. Muhteşem güzelliğe sahip bu yerlerde gezmek ve tatil yapmak oldukça eğlenceli ve heyecan vericidir. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerine ev sahipliği yapan bu ilçeye geldiğinizde tarihi yapıtları ve hanları da ziyaret edin. Gezmeye doyamayacağınız bir yer olan Kestel ilçesinde özellikle doğal güzellikler ile çevrili yerleri gezilmeye değerdir.

Kestel
Kestel

Muhteşem doğal güzellikleri ve Osmanlı mimarisinin ilgi çekici yapıtlarına sahip Kestel ilçesinde gezilecek şahane yerler bulunmaktadır. Gemlik Gezilecek Yerler Bursa’nın önemli ilçelerinden olan Kestel, Doğu Roma imparatorluğu zamanında kale olarak kullanıldığı için buraya kalecik anlamına gelen Kestel denmiştir.

Kestel Gezilecek Yerler
Kestel Gezilecek Yerler

Kestel Ulaşım

Bursa’nın önemli ilçelerinden olan Kestel, gezilecek yerleri ve ziyaret edilecek tarihi mekanları ile ilgi çekiyor. Turistlerin ve yerli ziyaretçilerin ilgi duyduğu bu yerde konaklama imkanını da mevcuttur. Gürsu Gezilecek Yerler Haftasonu tatili ile keyifli zaman geçireceğiniz bir yer olan Kestel ilçesine Bursa gezinizde kesinlikle gelmeli ve buradaki güzellikleri keşfetmelisiniz.

Kestel Gezilecek Yerler
Kestel Gezilecek Yerler

Doğu Roma imparatorluğu devrinde kale olarak kullanılan Kestel ilçesi, daha sonra yerleşim yeri olmuştur. Doğu Roma ve Osmanlı döneminde kale olarak kullanılmış olan bu ilçede o devirden kalma kalıntılar ve eserler bulunmaktadır. Osmanlıdan kalma yapıtların ve mimarilerin yer aldığı bu ilçeye ulaşım sağlamak için ise şehir merkezindeki otobüslere, servislere binebilirsiniz.

Bursa Kestel
Bursa Kestel

Kestel Kalesi

Osmanlı devletinin eserleri ve yapıtlarının yer aldığı tarihin izlerini taşıyan şehir, Bursa’da ilgi çekici farklı mekanlar bulunuyor. Osmanli’dan kalma bu mekanlar ve yapıtlar, günümüzde ziyarete açık tarihi mimarilerdir. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerini taşıyan bu şehirde yer alan ilçelerde bulunan yapıtlar görülmeye değer yerlerdir. Kestel kalesi Bursa ilinde yer alan önemli yapıtlardan biridir ve şehri gezen ziyaretçilerin çoğu bu kalenin önünde fotoğraf çekmektedir.

Kestel Kalesi
Kestel Kalesi

İlgi çekici yerleri ve tarihi mimarileriyle bilinen Bursa şehrinde görülmesi gereken ilk yer Kestel kalesidir. Tarihin izlerini taşıyan bu kale Bizans imparatorluğu devrinde şehrin korunması amacıyla yaptırılmıştır. Bursa il merkezine 12 km uzaklıkta yer alan bu kaleyi şehri gezinizde görmeye gelebilirsiniz.

READ  Yıldırım Gezilecek Yerler
Kestel Kalesi
Kestel Kalesi

Vani  Mehmet Efendi Camisi

Osmanlı döneminin değerli yapıtlarına ev sahipliği yapan Bursa ilinde görülmeye değer birçok yer vardır. Vani Mehmet efendi Camisi şehirde görülmesi gereken en önemli mimariler arasındadır. İlk başlarda sınırı korumak amacıyla yapılan Kestel kalesinin daha sonra yerleşim yeri olabilmesi için buraya Vani Mehmet efendinin kullanması için külliye yaptırılmıştır.

Vani Mehmet Efendi Camisi, Kestel bölgesinde bir külliyenin yapıtıdır. Yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlandığı zaman buraya cami, hamam, medrese ve fırın yaptırılmıştır. Osmanlı devrinden kalma bu külliyenin camisini Kestel ilçesi gezinizde görmeye gelebilirsiniz

Kestel Ulaşım
Kestel Ulaşım

Baba Sultan Camisi ve Türbesi

Bursa’da gezilecek yerlerin ve tarihi mimarilerin olduğu Kestel ilçesi, gezmeye doyum olmayan bir yerdir. Baba Sultan Camisi ve Türbesi yapıtına ev sahipliği yapan Bursa ilinde Kestel ilçesine geldiğinizde buradaki doğal güzellikler ile kaplı cennet gibi yerleri de gezmelisiniz. Tarihi bir mimari olan Baba Sultan Camisi, Geyikli baba Camisi olarak da anılır. Külliyenin bir parçası olan bu cami, yöre halkı tarafından büyük ilgi görmektedir.

Baba Sultan Camisi ve Türbesi
Baba Sultan Camisi ve Türbesi

Bursa gezinizde tarihi mimarileri ve yapıtları görmek için Kestel ilçesini de ziyaret edebilirsiniz. Tarihin önemli mimarilerinin yer aldığı bu ilçede Baba Sultan Camisi ve Türbesi de yer almaktadır. Osmanlı döneminden kalma bu yapıtın tamamı bir külliyedir. Kestel ilçesinde bu külliyenin mimarilerini görmeye gelebilir ve kalıntıları inceleyebilirsiniz.

Baba Sultan Camisi ve Türbesi
Baba Sultan Camisi ve Türbesi

Saitabat Şelalesi

Tarihi gezilecek yerleri ile meşhur olan Bursa ilinde doğal güzellikler ile kaplı bölgelerde bulunmaktadır. Harika doğal güzelliklerin bulunduğu Bursa’nın ilçelerinden olan Kestel gezilecek yerler arasında en başta gelen Saitabat şelalesidir. Kestel ilçesinin müthiş manzarasına sahip bu şelaleyi gezinizde görmeye gelebilir, burada huzurlu vakit geçirebilirsiniz.

Saitabat Şelalesi
Saitabat Şelalesi

Derekizik köyüne 3 km uzaklıkta yer alan Saitabat Şelalesi, 5 m yükseklikten dökülen suları ile harika bir görüntü oluşturmaktadır. Doğa sporları ve yürüyüşleri ile ilgilenen kişilerin ideal gezi bölgelerinden olan Saitabat Şelalesini Kestel gezinizde mutlaka görmeye gelmelisiniz. Uludağ’dan gelen suların aktığı bir kanyon olan Saitabat Şelalesi bölgesinde ilgi çekici farklı yerlerde bulunmaktadır. Kestel gezinizde bu şelaleyi de mutlaka görmeli ve doğal güzelliklerini keşfetmelisiniz.

Bursa Kestel
Bursa Kestel

Buraya Yakın Gezilecek Yerleri

READ  Orhaneli Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yıldırım Gezilecek Yerler

Gezicini

Uludağ Gezilecek Yerler : Bursa’da Bir Kayak Merkezi

Gezicini

Trilye Gezilecek Yerler : Mudanya’da Eski Bir Rum Köyü

Gezicini

Osmangazi Gezilecek Yerler

Gezicini

Orhangazi Gezilecek Yerler

Gezicini

Orhaneli Gezilecek Yerler

Gezicini

Nilüfer Gezilecek Yerler

Gezicini

Mustafakemalpaşa Gezilecek Yerler

Gezicini

Mudanya Gezilecek Yerler : Birbirinden Farklı Güzellikte Yerler

Gezicini

2 Yorumlar

Zerrin YILDIZ 19 Ekim 2019 at 16:42

Yukarı kestel çok naif incecik gibi bir yer yan yana kafeler var bence Bursa’nın güzel ilçesidir benim için…

Cevapla
nevşehirli 3 Ekim 2020 at 22:11

Gelin görün yaşayın ve bursa kestele gidin bana ne soruyorsunuz ben nevsehirliyim bi uğradım öylesine ben sadece

Cevapla

Yorum Yaz