Image default
Bursa

Yıldırım Gezilecek Yerler

Yıldırım Gezilecek Yerler

Bursa şehrinde Yıldırım Gezilecek Yerler olarak tarihin izlerine ve pek çok önemli yapıtlarına rastlamak mümkündür. Yıldırım ilçesi de Bursa’da gezilecek yerler arasında önemli bölgelerdendir ve buraya birçok sayıda ziyaretçi gelmektedir. Bursa iline gelenlerin mutlaka ziyaret etmeleri gereken Yıldırım ilçesinde tarihi kalıntılar ve Osmanlı devrine ait önemli yapıtları bulunmaktadır.

Osmanlı döneminden kalma eserlerin ve mimarilerin yer aldığı Yıldırım ilçesinde gezilecek güzel yerler bulunmaktadır. Görülecek Yerler arasında olan bu mimarilerin tarihi Osmanlı devrinin ilk dönemlerine dayanıyor. En çok tarihi yapıtları ile ilgi çeken Yıldırım ilçesinde Osmanlı döneminin izlerine rastlamak mümkündür. Bursa gezinizde bu ilçeyi ziyaret edip, tarihi yapıtlarını mutlaka görmelisiniz.

Bursa YILDIRIM GEZİLECEK YERLER

Yıldırım Ulaşım

Osmanlı döneminin dini yapıtları ve mimarilerinin bulunduğu Yıldırım ilçesinde tarihin izlerini ve önemli yerlerini göreceksiniz. İsmini Osmanlı padişahı Bayezittan alan bu ilçede konaklama imkanı da rahat ve kolaydır. Birbirinden güzel ve önemli yerleri göreceğiniz bu ilçeye ulaşım sağlamak için kullanacağınız farklı araçlar bulunuyor.

Yıldırım ilçesine ulaşım sağlamak için farklı birçok alternatif bulunuyor. Bu alternatiflerden ilki merkezden hareket eden otobüslerdir. Metro güzergahında yer alan bu ilçeye şehir merkezinden ulaşım sağlamak çok kolaydır. Merkezdeki otobüs ve dolmuşlar ile varabileceğiniz Yıldırım ilçesine havalimanından özel araç kiralayarak da ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kaplıkaya Cazibe Merkezi

Tarihin önemli dönemlerinden Osmanlı’dan kalma eserler ve mimariler ile dolu Bursa ilinde görülmeye değer birçok yapıt bulunmaktadır. Bursa ilinde yer alan bu yerler ile birlikte farklı mekanlarda yer alıyor. Kaplıkaya Cazibe Merkezi, şehirde mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir. Yıldırım ilçesinde yer alan Kaplıkaya, yerli ziyaretçilerin ve yörede yaşayan halkın dinlenip, gezdiği mekanlardan biridir. İçerisinde yer alan parklar ve cafeler ile müthiş bir mekan olan Kaplıkaya Cazibe merkezi, keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yerdir.

READ  Mustafakemalpaşa Gezilecek Yerler

Osmanlı devrinin önemli mimarilerine sahip Yıldırım ilçesinde gezilecek yerler arasında olan Kaplıkaya Cazibe merkezi, eğlencenin adresidir. Keyifli zaman geçireceğiniz bir yer olan Kaplıkaya Cazibe merkezi, haftasonu çok fazla ziyaret edilmektedir. İçerisinde lunapark, alışveriş yerleri ve sinemanın olduğu bu mekanı Yıldırım ilçesi gezi listenize mutlaka eklemelisiniz.

Balanbey Kalesi
Balanbey Kalesi

Balanbey Kalesi

Bursa şehrinin ilçelerinden olan Yıldırım’da gezilecek ve görülecek farklı yerlerden olan Balanbey kalesi, Mollaarap mahallesinde yer almaktadır. Osmanlı imparatorluğunun ilk ve önemli eserlerinden olan Balanbey kalesi, Osman gazinin Bursa’nın fethinden sonra inşa edilmiştir.

1303 senesinde inşa edilmiş olan Balanbey kalesi, ismini Osmanlı imparatorluğunun bir kumandanı olan Balanbey’den almıştır. Günümüzde restore edilmiş olan bu kaleyi Yıldırım ilçesi gezinizde mutlaka ziyaret etmelisiniz. Her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçinin geldiği Yıldırım ilçesinde ziyaret ettiği bölgelerden olan Balanbey kalesi, gezi listenizde mutlaka olması gereken yerlerdendir.

Yeşil Cami ve Külliyesi

Bursa’da ilginizi çekebilecek tarihi çok eskiye dayanan sağlam mimariler bulunuyor. Bu mimarilerden olan Yeşil cami ve Külliyesi, Osmanlı ‘nin kurucularından olan Mehmet Çelebi tarafından inşa edilmiştir. Osmanlı’nın en güzel örneklerinden biri olan Yeşil cami ve Külliyesi ülkemizdeki çinili yapılardan en güzelidir. Türbe, medrese, hamam ve imaret yapılarının bulunduğu Yeşil cami ve Külliyesini Bursa gezi listenize mutlaka eklemelisiniz.

Yeşil Cami ve Külliyesi, Osmanlı devrinden günümüze kadar sağlam kalmış en güzel mimarilerindendir. Güzel bir yapıya sahip olan Yeşil cami ve Külliyesi, çini eserleri ile günümüze ulaşan değerli yapıtlardan biridir. Kubbe bölümüne kadar çinili eserler ile dolu olan Yeşil cami ve Külliyesini Bursa gezinizde kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Yeşil Cami ve Külliyesi
Yeşil Cami ve Külliyesi

Uludağ Teleferik

Bursa ilinde gezilecek yerler ile birlikte yapılacak eğlenceli etkinlikler ve aktivitelerde bulunuyor. Uludağ teleferik, Bursa’da keyfinize keyif katacak bir etkinliktir ve şehrin her yerine uzanmaktadır. Uludağ’a çıkmak isteyenlerin ulaşım aracı olan Uludağ teleferik, 9.000 metre uzunluğu ile dünyanın en popüler teleferik hatlarından biridir.

READ  Trilye Gezilecek Yerler : Mudanya'da Eski Bir Rum Köyü

Yıldırım ilçesine ulaşım sağlayabilmeniz için kullanılan Uludağ teleferik, oldukça eğlencelidir. İlçeye ulaşım sağlamak isteyenlerin ilk tercihleri arasında olan Uludağ teleferik, Türkiye’nin ilk teleferiği olma özelliği taşıyor. Bursa’da ki gezinizde heyecan verici aktivitelere dahil olmak ve eğlenmek istiyorsanız, Uludağ teleferiği tercih edebilirsiniz.

Uludağ Teleferik
Uludağ Teleferik

Emir Sultan Camii Ve Külliyesi

Bursa’da tarihi yapıtlar deyince akla ilk gelen mimarilerden olan Emir sultan ve Külliyesi, ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir. Emir sultan cami ve Külliyesi, Bursa ilinde Yıldırım ilçesinde yer almaktadır. Yıldırım ilçesini gezerken Osmanlı’nın bir tarihi eseri olan Emir sultan ve Külliyesini de görebilirsiniz. Beyazıt ‘in kızı Funda hatunun katkılarıyla inşa edilmiş olan bu külliye Emir sultan adına yaptırılmıştır.

Çelebi  Mehmet’in hükümdarlığı sırasında inşa edilmiş olan Emir sultan ve Külliyesi, Bursa’nın en önemli Osmanlı Mimarisi örneklerindendir. İlk inşa edildiği dönemlerde tek kubbeli olan bu külliyeye daha sonra avlu ve 3 kubbe daha eklenmiştir. 1507 yılında eklentiler yapılmış olan bu külliyeyi Yıldırım ilçesi gezinizde ziyaret edebilirsiniz. Farklı bir mimariye şahit olacağınız bu yapıt şehrin sembolü özelliğindedir.

Emir Sultan Camii Ve Külliyesi
Emir Sultan Camii Ve Külliyesi

Buraya Yakın Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Uludağ Gezilecek Yerler : Bursa’da Bir Kayak Merkezi

Gezicini

Trilye Gezilecek Yerler : Mudanya’da Eski Bir Rum Köyü

Gezicini

Osmangazi Gezilecek Yerler

Gezicini

Orhangazi Gezilecek Yerler

Gezicini

Orhaneli Gezilecek Yerler

Gezicini

Nilüfer Gezilecek Yerler

Gezicini

Mustafakemalpaşa Gezilecek Yerler

Gezicini

Mudanya Gezilecek Yerler : Birbirinden Farklı Güzellikte Yerler

Gezicini

Kestel Gezilecek Yerler

Gezicini

3 Yorumlar

Emre 12 Aralık 2020 at 11:44

Bursalı olarak bursayı seviyorum hem denizi hem uludağ harika nir şehir tarih açısındanda mülemmel gezilcek çok uer var

Cevapla
Emre 12 Aralık 2020 at 11:46

BursLı olarak hem yaz hem kış taail yapabilceginiz hem tarihi yerleşim yerleriyle harika nir şehir

Cevapla
Gonca 2 Ocak 2021 at 00:57

Bursayi cok seviyorum

Cevapla

Yorum Yaz