Image default
Bursa Mudanya

Mudanya Gezilecek Yerler : Birbirinden Farklı Güzellikte Yerler

Mudanya Gezilecek Yerler

Bursa ilinin tarihi yerleşim yerlerinden olan Mudanya, doğal güzellikleri ile harika bir bölgedir. Yeşilliklerin içerisinde kalan bu yer zeytin kokulu sokakları ile ziyaretçilerin hayran kaldığı bir yerdir. Gürsu Gezilecek Yerler Mudanya gezilecek yerler arasında ise tarihi mimariler ve doğanın güzelliğine sahip alanlar bulunmaktadır.

Mudanya
Mudanya

Bursa şehrinin merkez ilçelerinden olan tarihi Mudanya, Marmara denizinin kıyısında yer alıyor. 700 yıllık bir tarihi bulunan bu bölgede ilginizi çekecek farklı yerler bulunmaktadır.

Bursa Mudanya Yat Limanı
Bursa Mudanya Yat Limanı

Yaz aylarında özellikle ziyaretçilerin ilgi duyduğu bir bölge olan Bursa’nın bu ilçesi serinlemek ve denize girmek için harika bir yerdir. Bursa gezi listenizde mutlaka yer alması gereken Mudanya, konaklama açısından da kolay bir yerdir.

Mudanya Gezilmesi Gereken Yerleri
Mudanya Gezilmesi Gereken Yerleri

Mudanya Ulaşım

Bursa ilinin gezilecek popüler yerlerinden olan Mudanya ilçesinde farklı birçok tarihi eseri görebilir ve tabiatın eşsiz güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Marmara denizinin kıyısında yer alan bu ilçeye rahat ve sakin bir kafayla tatil yapmak isteyenler gelir. Muhteşem doğası ile büyüleyici bir yer olan Mudanya ilçesine Bursa ilinde gezinizde mutlaka gelmelisiniz.

Mudanya
Mudanya

Bursa’nın sessiz ve sakin ilçesi olan Mudanya, etkileyici bir yerdir ve burada tatil yapmanın keyfi son derece huzurludur. Kalabalıktan ve gürültüden uzak bir yerde tatil yapmak isteyenlerin tercihi olan Mudanya ilçesine ulaşım sağlayabilmeniz için ise şehir merkezindeki otogardan dolmuşlara binebilirsiniz. Kara ve deniz yoluyla ulaşım sağlanılan bir bölge olan Mudanya ilçesi, şehir merkezi arası uzaklık 30 km’dir. Merkezden Mudanya ilçesine ulaşım yaklaşık olarak yarım saat sürmektedir.

Bursa Mudanya
Bursa Mudanya

Tarihi Apostoloi Kilisesi

Bursa’nın sessiz ve sakin ilçelerinden olan Mudanya, Marmara denizinin kıyısında yer alıyor. Denize yakın olması ile çok fazla ziyaretçinin geldiği bu ilçede tatil yapmak oldukça eğlenceli ve lükstür. Gemlik Gezilecek Yerler Konaklama imkanının da bulunduğu bu ilçede hem tatil yapıp, hem de tarihi yerleri gezebilirsiniz. Tarihi Apostoloi kilisesi de bu mekanlardan biridir ve ilçeye gelen ziyaretçilerin merak ettiği ilk yerlerdendir.

READ  Mustafakemalpaşa Gezilecek Yerler

Mudanya ilçesinde ziyaret edebileceğiniz tarihi mekânlardan olan Apostoloi kilisesi, ilçe merkeze yaklaşık 9 km uzaklıkta yer alıyor. Mudanya’nın Aydinpinar ilçesinde yer alan Apostoloi kilisesi, doğudan batıya dikdörtgen şeklinde bir kilisedir. 1922 yılında camiye çevrilen bu kilise daha sonra halkın ziyaretine açılmıştır. Kilise restoresinde kule çanı, minare yapılana kadar kullanılmış, daha sonra minare olarak yaptırılmıştır.

Tarihi Apostoloi Kilisesi
Tarihi Apostoloi Kilisesi

Tahir Paşa Konağı

Bursa’nın gezilmeye ve görülmeye değer muhteşem yerlerinden olan Mudanya ilçesi, yaz aylarında yerli ve yabancı ziyaretçiler ile dolmaktadır. Harika bir ilçe olan Mudanya’da keyifli bir tatil yapabilir, buradaki güzellikleri keşfedebilirsiniz. İlçede yer alan tarihi yapıtların çoğu ise Osmanlı döneminden kalma eserlerdir. Bu tarihi yapıtlardan olan Tahir Paşa Konağı, özellikle görmeniz gereken önemli bir mimaridir.

İlçede yer alan tarihi mimarilerden olan Tahir Paşa Konağı, Şükrücavus mahallesinde yer almaktadır. Bursa Gece Hayatı 18. Yy’ın en güzel Osmanlı Mimarisi örneklerinden olan bu konak, mutlaka görmeniz gereken bir yapıttır. 1724 yılında inşa edilmiş olan bu konak, 1985 yılında Kültür Bakanlığı tarafından kamu binası haline gelmiştir. Lale devrinden de izler taşıyan bu konağın tavanındaki çiçek figürleri oldukça ilgi çekicidir.

Tahir Paşa Konağı
Tahir Paşa Konağı

Mütareke Evi Müzesi

Bursa şehrinin gezilecek yerleri arasında kültürel ve tarihi eserlere sahip mekanlarda bulunmaktadır. Bu mekanlardan olan Mütareke evi Müzesi, tarihte çok önemli antlaşmaların imzalandığı bir binadır. Mudanya ilçesinde yer alan bu müzenin yapımı 19 yy’a dayanmaktadır. Kurtuluş Savaşı safhasını sona erdiren antlaşmanın imzalandığı bir bina olan Mütareke evi Müzesini Bursa gezinizde kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Mudanya
Mudanya

11 Ekim 1922 yılında Mudanya ateşkes antlaşmasının imzalandığı bu bina Mudanya ilçesinde yer alıyor. İlçeyi gezmeye gelenlerin ziyaret ettiği mekanlardan olan bu binayı sizde ilçe gezinizde görmeye gelebilirsiniz. 1937 yılında müzeye dönüştürülen bu binada incelenecek farklı birçok şey vardır. Bursa Gezilecek Yerler Mudanya gezilecek yerler arasında oldukça ilgi gören bu binayı ilçede iken sizde ziyaret etmelisiniz.

READ  Bursa Gezilecek Yerler
Bursa Mudanya
Bursa Mudanya

Bursa’da gezilecek yerler arasında olan Mudanya ilçesi, ziyaretçilerin ilgi duyduğu bir bölgedir. Tarihi yerleri ve müzeleri ile gezerken hayran kalacağınız bu ilçede konaklamak için lüks mekanlarda bulunmaktadır. Tarihin izlerini taşıyan bu ilçeye yaz aylarında gelmek ise başka bir güzeldir. Yazın serinleyebileceğiniz harika bir ilçe olan Mudanya’ya gelince buradaki etkinliklere de katılabilir, tatilinizi daha eğlenceli bir hâle getirebilirsiniz.

 

Mütareke Evi Müzesi

 

Buraya Yakın Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yıldırım Gezilecek Yerler

Gezicini

Uludağ Gezilecek Yerler : Bursa’da Bir Kayak Merkezi

Gezicini

Trilye Gezilecek Yerler : Mudanya’da Eski Bir Rum Köyü

Gezicini

Osmangazi Gezilecek Yerler

Gezicini

Orhangazi Gezilecek Yerler

Gezicini

Orhaneli Gezilecek Yerler

Gezicini

Nilüfer Gezilecek Yerler

Gezicini

Mustafakemalpaşa Gezilecek Yerler

Gezicini

Kestel Gezilecek Yerler

Gezicini

1 Yorum

Mehmet Bey 19 Ekim 2019 at 16:44

Şirin sahil kasabası falan sanmayın Mudanyayı, İstanbul’da bile bu kadar fazla böyle trafik yok. Burada son zamanlarda trafik tampon tampona sıkışıp daha da zaman kaybedip strese girersiniz…

Cevapla

Yorum Yaz