Image default
Bursa Osmangazi

Bursa Gezilecek Yerler

Bursa Gezilecek Yerler Bursa, hem Osmanlı hem de tarihi birçok dönemin yer aldığı bir şehirdir. Muhteşem gezilecek yerlere sahip bu şehirde yapılacak etkinlikler bulunmaktadır. Kayak, gezi turları ve haftasonu tatilleri için mükemmel bir yer olan Bursa ilinde vakit geçirmenin keyfi bir başkadır. Camiler, hanlar, kiliseler ve medreselerin olduğu Bursa ilinde yapacağınız gezide çok önemli yerler göreceksiniz.

Bursa
Bursa

Osmanlı devrinden kalma mimari yapıtların yer aldığı Bursa ilinde gezilecek farklı birçok yer bulunuyor. Bu yerlerde tarihin kalıntıları ve bulguların izini taşıdığı mimariler görülmesi gereken önemli yapıtlardandır.

 

Bursa Cumalıkızık
Bursa Cumalıkızık

 

Tarihi gezilecek ve görülecek yerleri ile meşhur olan Bursa ilinde tatil yapmanız için de müthiş bölgeler vardır.

Ulu Camii Bursa
Ulu Camii Bursa

Bursa’nın Sembolü Ulu Camii

Bursa, tarihi ile oldukça ilgi çeken bir şehirdir ve burada görülmeye değer birçok yapıt bulunmaktadır. Bursa’nın tarihi sembolü olan Ulu Cami de burada görülmesi gereken yapıtlardan biridir ve eski şehir merkezde Atatürk caddesinde yer almaktadır. En klasik ve anıtsal olan bu tarihi yapıt, Niğbolu zaferi sonrasında Yıldırım Bayezid tarafından inşa edilmiştir.

Ulu Camii
Ulu Camii

 

Bursa’nın tarihi mimarileri arasında en önemli olanı Ulu Cami, gezi listenizde mutlaka yer alması gereken yapıtlardandır. 1396-1399 yılları arasında inşaatı tamamlanmış olan bu camiinin mimari Ali Neccar’dır. Bursa ilinin önemli mimarilerinden olan bu camiyi şehri gezinizde görmeli ve burada birkaç anı fotoğrafı çekilmelisiniz.

İslam Eserleri Müzesi
İslam Eserleri Müzesi

Türk İslam Eserleri Müzesi – Yeşil Medrese

Bursa şehrinde gezilip, görülecek birçok yapıt ve doğal güzellikler ile çevrili bölgeler bulunmaktadır. Gezerken hayran kalacağınız bu yerlerden olan Türk İslam eserleri Müzesi Yeşil medrese, ilk Osmanlı medreselerinden biridir ve adı Sultaniye medresesi olarak da bilinmektedir. 1414-1424 yılları arasında yapılmış olan bu külliyenin mimari ise Hacı İvaz Paşadır.

READ  Cumalıkızık Gezilecek Yerler | Bursa'da Şirin Bir Köy
Türk İslam Eserleri Müzesi - Yeşil Medrese Bursa
Türk İslam Eserleri Müzesi – Yeşil Medrese Bursa

 

Yapısal olarak Anadolu Selçuklularının açık medrese niteliğinde olan bu külliye, günümüze kadar sağlam kalmış bir mimaridir. Moloz, kesme taş ve tuğladan inşa edilmiş olan bu külliye, farklı kalıntı ve bulguların yer aldığı bir müzedir. 13. Ve 20. Yy’a kadar dayanan eserlerin yer aldığı bu yerde çini seramik, ahşap ve oyma, kakma bulunmaktadır.

Bursa Atatürk Evi
Bursa Atatürk Evi

Atatürk Evi

Bursa ilinde, tarihin değerli mimarilerini göreceğiniz yerler mevcuttur ve bu bölgelerde mekanları ziyaret etmek iyi bir deneyimdir. Sizleri bu şehirde tarihe götürecek olan mimarilerden olan Bursa Atatürk Evi, görülmeye değer bir yapıttır. 19. Yy’ın sonlarına doğru yaptırılan bu mimari, çatı ve bodrum katı dışında 2 katlidir.

Bursa Atatürk Evi
Bursa Atatürk Evi

 

19.yy’ın tarihi yapıtları arasında yer alan Atatürk Evi mutlaka görmeniz gereken bir mimaridir. Çekirge caddesi üzerinde yer alan Atatürk Evi, tarihin farklı konularına sahne olan bir yapıttır. 20-24 Ocak 1920 tarihinde Bursa belediyesi  tarafından Mustafa Kemal Atatürk ‘e hediye edilen bu yapıtta göreceğiniz farklı eserler bulunmaktadır. Bursa ilini gezinizde bu yapıtı kesinlikle görmeli ve gezmelisiniz.

Bursa Hanları
Bursa Hanları

Bursa Hanları

Bursa şehrinde ilginizi çekebilecek tarihi birçok yapıt bulunuyor. Her birinin ziyaret edilmesi gereken bu yapıtlardan olan Bursa Hanları, şehirde ticaretin döndüğü noktaydı. Günümüze kadar sağlam kalmış bu hanlar, turistler tarafından en çok ziyaret edilen mekânlardandır. Bu hanlardan en önemlisi de Bursa İpek hanıdır.

Bursa Hanları
Bursa Hanları

 

Bursa’da ziyaret edilmesi gereken önemli yapıtlardan olan Bursa Hanları, tarihin izlerini taşıdığı farklı yapıda mimarilerdir. Zemin katında 39, üst katında 42 oda bulunan bir mimari olan, Bursa İpek hanı da önemli bir yapıttır. İvaz Paşa Camiinin hemen yanında bulunan bu hanı, şehri gezinizde mutlaka görmelisiniz.

Oylat Kaplıcaları
Oylat Kaplıcaları

Oylat Kaplıcaları

Bursa ilinde gezilecek yerler olağanüstü doğal güzelliklere sahip yerlerdir. Mükemmel doğa güzelliklerine sahip bu yerlerden olan Oylat Kaplıcaları, ziyaretçilerin hayran kaldığı bir yerdir. Bursa’nın İnegöl ilçesinde yer alan kaplıcalar, ilçe merkezine yaklaşık 25 km uzaklıkta yer alıyor.  Inegol’ün turistik yerlerinden olan kaplıcaları da gezi listenize eklemeyi unutmayın.

READ  Bursa Gece Hayatı
Bursa Oylat Kaplıcaları
Bursa Oylat Kaplıcaları

 

Doğal güzelliklerin eseri olan Bursa ilindeki Oylat Kaplıcaları, şehri gezinizde görmeniz gereken yerlerdendir. Denize 100 km, Bursa Uludağ’a 130 km, uzaklıkta yer alan kaplıcalara özel aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir merkezinden hareket eden otobüsler ile de ulaşım sağlayabileceğiniz bir yerde bulunan kaplıcalara havalimanındaki özel araçlardan kiralayarak da varabilirsiniz.

Bursa Uludağ Kayak Merkezi
Bursa Uludağ Kayak Merkezi

Bursa Uludağ

Bursa, tatili ile de farklılık katan bir şehirdir ve burada kış turizmi çok fazla gelişmiştir. 1961 yılında milli park olan Uludağ’da kış turizmi oldukça etkin olan bir yerdir. Bursa gezilecek yerler arasında en güzeli olan Uludağ bölgesinde kayak tatili çok heyecanlı ve keyiflidir. Şehrin turizm bölgelerinden olan Uludağ’a kışın gelebilir, burada tatil yapmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Bursa Uludağ
Bursa Uludağ

Uludağ, ülkemizde kış turizminin gelişmiş bir bölgesidir ve burada yapılacak birçok aktivite bulunmaktadır. Etrafta bulunan otellerde konaklayarak, Uludağ’da kayak tatili yapabilirsiniz. Son derece lüks otellerin bulunduğu bu yerde konaklayarak, farklı aktiviteler ile de ilgilenebilirsiniz. Bursa gezinizde kesinlikle ziyaret etmeniz ve gezmeniz gereken yerlerden olan Uludağ’da ayrıca şehrin yöresel lezzetlerini tadabileceğiniz mekanlarda mevcuttur.

Bursa Gece Hayatı
Bursa Gece Hayatı

Bursa Gece Hayatı

Bursa Gece Hayatı Bütün ülkeyi gezen birisi olarak sizlere şunu söyleyebilirim bursa gece hayatı ve barları hakkında. Bursa ülkemizin önemli şehirlerindendir. Yurt dışına benzeyen Bursa ilimiz şirin bir şehir olarak gece hayatını dibine kadar hissettirecek atmosfer vardır.

 

Bursa Cumalıkazık
Bursa Cumalıkazık

Bursa – Cumalıkızık

Bursa’da mutlaka gezmeniz ve görmeniz gereken yerlerden biri de Cumalıkızık, Osmanlı döneminden kalma evlerle dolu bir köydür. Osmanlı’nın ilk yerleştiği bölgelerden olan Bursa ilindeki Cumalıkızık, tarihi bir kiliseye de ev sahipliği yapıyor. Bursa gezinizde ilginizi çekebilecek bu köyde, harika vakit geçirebilmeniz için dinlenme yerleri ve otellerde bulunmaktadır.

READ  Orhangazi Gezilecek Yerler

 

Cumalıkazık
Cumalıkazık

Bursa şehrini gezinizde keyifli vakit geçirebileceğiniz yerlerden olan Cumalıkızık, ziyaretçilerin ilgi duyduğu bir bölgedir. Tarihten kalma evlerin bulunduğu ve Osmanlı’nın izlerini taşıdığı bu köye, Bursa’da iken mutlaka gelmelisiniz.

Tirilye
Tirilye

Tirilye

Tarihi,kültürel ve doğal güzelliklerin merkezi olan Bursa ilinde gezip, göreceğiniz farklı birçok yer bulunmaktadır. Bu yerlerin en başında gelen Bursa Tirilye, güzel vakit geçirebileceğiniz bir yerdir. Bursa’nın Mudanya ilçesine 12 km’lik mesafesinde kalan Tirilye günümüze kadar korunmuş harika güzelliklere sahip bir yerdir. Gezerken keyif alacağınız Tirilye’de  Osmanlı’nın tarihi izlerine rastlayacaksınız. Osmanlı’dan kalma, Rumlar tarafından da yerleşim yeri olarak kullanılmış Tirilye’yi kesinlikle görmelisiniz.

Tirilye
Tirilye

Osmanlı zamanından kalma eserler ile dolu olan Tirilye ‘de farklı yapıtlar bulunuyor. Yedi kilise, 3 manastır, 3’te ayazma mevcut olan bu bölgeyi Bursa’da iken mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bursa gezi listenizde yer alması gereken Tirilye bölgesini gezerken burada farklı birçok tarihi kalıntılar ve eserler göreceksiniz. Manastırların yer aldığı bu bölgede gezilecek başka yerlerde bulunmaktadır. Yöresel yemeklerin sunulduğu mekanlarında yer aldığı Tirilye’de gezmek sizleri kültürel ve tarihi bir yolculuğa çıkartacaktır.

Bursa Resimleri
uludag1İslam Eserleri Müzesi Yeşil Medreseulucami44ulucami2ulucamiulucam5ulucamTirilye44Tirilye7Tirilye6Tirilye5Tirilye4Tirilye3Oylat Kaplıcaları121Oylat Kaplıcaları5Oylat Kaplıcalarıİslam Eserleri Müzesi Yeşil Medrese322İslam Eserleri Müzesi Yeşil Medrese12İslam Eserleri Müzesi Yeşil Medrese3bursauludag112bursauludag13Bursa Cumalıkızık8Bursa Cumalıkızık6Bursa Cumalıkızık5Bursa Cumalıkızık4Bursa Cumalıkızık3Bursa Hanları32Bursa Hanları11Bursa Hanları4Bursa Hanları3Bursa Hanları1Bursa HanlarıBursa CumalıkızıkAtatürk EviAtatürk Evi3

Bursada Diğer Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yıldırım Gezilecek Yerler

Gezicini

Uludağ Gezilecek Yerler : Bursa’da Bir Kayak Merkezi

Gezicini

Trilye Gezilecek Yerler : Mudanya’da Eski Bir Rum Köyü

Gezicini

Osmangazi Gezilecek Yerler

Gezicini

Orhangazi Gezilecek Yerler

Gezicini

Orhaneli Gezilecek Yerler

Gezicini

Nilüfer Gezilecek Yerler

Gezicini

Mustafakemalpaşa Gezilecek Yerler

Gezicini

Mudanya Gezilecek Yerler : Birbirinden Farklı Güzellikte Yerler

Gezicini

2 Yorumlar

Aras 12 Ekim 2019 at 17:05

Bursa’ya özellikle kışın gelin Türkiye’nin en iyi kış turizmi burda atıyor. Uludağ Türkiye’de mutlaka görmeniz gereken bir yer. Buraya gelip birçok aktivite yapabilirsiniz. Kayak yapma, teleferik gibi birçok güzel şeyler var burada

Cevapla
Tcnzn Drk 16 Ekim 2019 at 18:28

bursa baştan aşağı kocaman bir cennet Bursaya gelenler buralarda mutlaka Uludagın eşsiz yerlerine gidip görmesi gerekiyor özellikle kış aylarında gelin buraya..ee tabide yemek yemeden olmaz bursada buranın yöresel lezzetlerinden olan iskenderin en lezzetli yeri olan bursaya has tadı ile tophane kebabçısı Mudanya süper

Cevapla

Yorum Yaz