Image default
Bursa Osmangazi

Bursa Ulu Cami | Şehrin En Çok Ziyaret Edilen Noktası

Türk tarihindeki en büyük cami olarak bilinmekte olan Tarihi Bursa Ulu Cami, Bursa’nın başlıca mimari yapısından biridir. Osmanlı Devleti döneminde yaptırılmış ilk büyük cami olması sebebiyle oldukça önemli bir konuma sahiptir. Osmangazi Tarihi Ulu Cami’nin Ali Neccar tarafından yaptırıldığı ifade edilmektedir.

Bursa Ulu Cami
Bursa Ulu Cami

Tarihi Ulu Cami Özellikleri

Bursa’da şehrin en çok ziyaret edilen noktalarından biri olan Tarihi Ulu Camii, yapısı nedeniyle; Süleymaniye ya da Sultan Ahmet gibi diğer camilerden oldukça farklıdır. Çok yüksek bir kubbeyle örtülü olan bu büyük camiler, geniş alana sahipmiş izlenimi verdikleri esnada; çok kubbeli ve alçak tavanlı olarak inşa edilmiş olan Ulu Cami, ilk bakışta öyle bir özelliği yokmuş gibi dursa da; Türkiye’nin en geniş namaz kılınabilen alana sahip camisidir.

Tarihi Bursa Ulu Cami içi
Tarihi Bursa Ulu Cami içi

Tarihi Ulu Caminin En Önemli Özelliği

Tarihi Ulu Cami; İslam’daki en yüksek mertebeli camiler olan; Mescid-i Haram, Mescid-i Nebevi, Mescid-i Aksa ve Emeviye Camii’nden sonra 5. Sırada yer almaktadır. Bursa Gezilecek Yerler Dış ve iç mimarisi ile yerli – yabancı pek çok turistin ilgisini çeken Tarihi Ulu Cami; şadırvan, çarşı, mezar ve çeşme gibi tarihi unsurları da barındırır. Özellikle kuzey avlusunda bulunan iki büyük şadırvan, bu camiye ayrı bir özellik kazandırıyor.

Tarihi Ulu Cami’nin Tarihsel Özellikleri
Tarihi Ulu Cami’nin Tarihsel Özellikleri

Tarihi Ulu Cami’nin Tarihsel Özellikleri

  • Ulu Cami, Osmanlı Devleti padişahlarından Yıldırım Bayezid tarafından, 1396-1400 yılları arasında yaptırılmış bir camidir.
  • Niğbolu Savaşı’ndan zaferle çıkıldığı süreçte 20 cami inşa ettirme yönünde bir adak adayan Sultan Bayezid’den bu fikir ortaya çıkmıştır.
  • Bu adağın ardından Bayezid’in damadı Seyyid Emir Sultan’a, “20 cami yerine bütün müminlerin Cuma günkü namazlarda toplanmasına vesile olabilecek 20 kubbeli bir cami yaptırılması” şeklinde farklı bir öneri sunmuştur. Ardından cami inşasına başlamıştır.
  • Cami tarihsel sürecinde bazı zamanlar tahribata uğramıştır.
  • Zaman içinde lodos, deprem ya da yangın gibi sebeplerden dolayı da zarar görmüştür.
  • Pek çok kez restorasyon ve tamirattan geçerek günümüze kadar büyük yapısal değişikliklere uğramadan gelmeyi başarmıştır.
  • Ulu Cami
    Ulu Cami

Tarihi Bursa Ulu Cami’nin İç Mimarisi

Şehrin merkezindeki heybetli görüntüsü ile Tarihi Ulu Camii, Bursa şehrinin en dikkat çeken unsurları arasında yer alır. Minberin mihrap kısmında kabartmalar yer alır. Kabartmalar güneşin çevresini sembolize etmektedir. Cami mihrabı, Hz. Muhammed ( S.A.V ) ve Miraç ile ilgili ayetleri bünyesinde bulundurmaktadır.

Yakın Çevredeki Diğer Yerler

READ  Bursa Keles Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yıldırım Gezilecek Yerler

Gezicini

Uludağ Gezilecek Yerler : Bursa’da Bir Kayak Merkezi

Gezicini

Trilye Gezilecek Yerler : Mudanya’da Eski Bir Rum Köyü

Gezicini

Osmangazi Gezilecek Yerler

Gezicini

Orhangazi Gezilecek Yerler

Gezicini

Orhaneli Gezilecek Yerler

Gezicini

Nilüfer Gezilecek Yerler

Gezicini

Mustafakemalpaşa Gezilecek Yerler

Gezicini

Mudanya Gezilecek Yerler : Birbirinden Farklı Güzellikte Yerler

Gezicini

1 Yorum

Baran Çetin 30 Aralık 2020 at 09:30

Hem Bursa’nın en önemli mekanlarından biri olması hem de hafta sonu olması nedeniyle, camii bayağı kalabalıktı;
Daha önce ziyaret ettiğim mimarisiyle, ihtişamıyla her gittiğimde büyülendiğim Ulu Camiyi yolu düşen herkesin gitmesini tavsiye ederim

Cevapla

Yorum Yaz