Image default
Bursa

Bursa Yenişehir Gezilecek Yerler

Bursa Yenişehir Gezilecek Yerler

Bursa Yenişehir Gezilecek Yerler, ülkemizin turistik şehirlerinden biridir ve burada gezilecek farklı birçok yer bulunmaktadır. Uluslararası havalimanı içerisinde yer aldığı için ulaşım açısından gelişmiş olan bu şehirde her yere kolaylıkla varabilirsiniz. Osmanlı devrinde yerleşim yeri olarak kullanılmış olan bu ilçede o dönemden günümüze kadar ulaşmış birçok eser ve mimari bulunmaktadır.

Yenişehir
Yenişehir

Bursa şehrinde gezilecek yerler tarihi mekanlar ve doğal güzellikler ile çevrili muhteşem bölgelerdir. Osmanlı devrinden kalan mimari yapıtları ile ilgi çeken bu ilçeye geldiğinizde gezeceğiniz farklı birçok yer bulunuyor. Bursa Yenişehir gezilecek yerler arasında olan bu mekanlarda tarihin izlerini taşıyan eserler ve kalıntıları inceleyebilirsiniz.

Yenişehir gezilecek yerler
Yenişehir gezilecek yerler

Bursa Yenişehir Ulaşım

Bursanın önemli ilçelerinden olan Yenişehir’de gezilecek yerler tarihi özellikleri ile dikkat çekiyor. Osmanlı devrinin mimari özelliklerine sahip mekanları gezerek tarihi bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Yenişehir’de de bulunan birçok yapıt ve eser, Osmanlı döneminden kalmış kalıntılardır. Bursa’da yer alan tarihi yerleri gezmek istiyorsanız, Yenişehir ilçesine de gelebilirsiniz. Bursa Gece Hayatı

Yenişehir Gezilecek Yerler
Yenişehir Gezilecek Yerler

Bursa ilinde gezilecek yerler arasında ziyaret edilecek farklı mimarilere sahip birçok mekan bulunuyor. Havalimanının yer aldığı bir ilçe olduğu için burada ulaşım da çok kolaydır ve şehir merkezine ulaşım için ise belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. Şehir merkezine 25 km uzaklıkta kalan havalimanından dilerseniz araç kiralayarak da şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Sinan Paşa Külliyesi
Sinan Paşa Külliyesi

Sinan Paşa Külliyesi

Osmanlı tarihinin eserleri ve önemli mimarilerinin yer aldığı Bursa ilinde Yenişehir, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. Osman Gazi tarafından fethedilmiş olan bu bölgede tarihin ilginç mimari ve eserlerini görebilirsiniz. Yenişehir ilçe merkezde yer alan mimarilerden olan Sinan Paşa Külliyesi özellikle görülmesi gereken bir yapıttır.

İçerisinde İmaret, cami, medrese ve han bulunan Sinan Paşa Külliyesi, 16.yy’ın sonlarına doğru Yemen Fatihi Sinan Paşa tarafından yaptırılmıştır. Günümüzde bu külliyenin mimarilerinden yalnızca cami ve medrese sağlam kalmıştır. Mudanya Gezilecek Yerler Yenişehir ilçesinde mutlaka ziyaret etmeniz gereken Sinan Paşa Külliyesini gezdikten sonra bölgede yer alan diğer tarihi mekanları da gezebilirsiniz.

Saat Kulesi

Bursa’da gezilecek yerler listenizde muhakkak yer alması gereken Yenişehir ilçesi, mekanları ile ziyaretçilerin merak ettiği bir bölgedir. İlçede görülecek önemli yapıtlardan olan Saat kulesi, merkezde Cumhuriyet alanında yer alıyor. Sekizgen bir mimariye sahip olan Saat kulesi, 7 katlidir ve ilçeye gelenlerin ilk gördüğü yapıtlar arasındadır. Sultan 2. Abdülhamit zamanında inşa ettirilmiş olan bu kule, Yenisehir’in sembolü hâlindedir.

READ  Mudanya Gezilecek Yerler : Birbirinden Farklı Güzellikte Yerler
Bursa Saat Kulesi
Bursa Saat Kulesi

Tarihi bir şehir olan Bursa ilinde gezilecek yerler içerisinde bulunan Saat kulesi, ziyaretçilerin hayranlık duyduğu  bir mimaridir. Bursa Gezilecek Yerler Cumhuriyet alanında inşa ettirilmiş Saat kulesini gördükten sonra etrafında bulunan diğer yerleri keşfedebilir, yöresel lezzetlerin pişirildiği restoranlarda yemek yiyebilirsiniz. Şehirde önemli bir yere sahip olan bu kuleyi gördükten sonra ilçede yer alan tarihi camileri de ziyaret edebilirsiniz.

 

BURSA YENİŞEHİR GEZİLECEK YERLER

Bursa
Bursa

Bursa için yeşilin başkenti ifadesini kullanmak doğru olabilir. Yenişehir gezilecek yerler listesi yapılırsa tarih ve yeşil ağırlıklı olacaktır. Doğal güzelliklerin Türkiye içinde en fazla olduğu oksijen kaynağımız olan ağaç türlerinin neredeyse hepsinin varlığı bursa ilimizde mevcuttur. Coğrafi konumu Marmara’nın göbeğinde bulunuyor. Doğanın bize cömertçe sunduğu doğal manzaralar göz kamaştırıyor, aynı zamanda da gelecek nesillere de öneminin aktarılması için en iyi biçimde korumamız gerekiyor.

Bursa
Bursa

Bursa Yenişehir ilçesinin nüfusu 2019 yılı itibariyle 53.951 kişiden oluşmaktadır. Yenişehir sakinlerinin temel geçim kaynağını tarım oluşturuyor. Özellikle domates ve biber üretiminde dünyaya ev sahipliği yapmaktadır. Yenişehir gelişmişliği halen devam ettirmekte olup, özellikle bursa Yenişehir havalimanının burada bulunması ilçenin uluslararasında önemini arttırmaktadır.

Yenişehir Gezilecek Yerler
Yenişehir Gezilecek Yerler

Yenişehir’in kuruşu 14. Yy zamanlarına kadar uzanmakta, Bizans döneminde Yenişehir’in ismi Neopolis‘tir. Daha sonra Yenişehir, Osmanlı imparatorluğunun kurucusu Osman beyin buraya iskâna açmasıyla Yenişehir adını almıştır. Osmanlının başkenti diyebileceğimiz Yenişehir Türk şehri olarak ilan edilmiştir. Osmanlılardan kalan birçok tarihi eser günümüze kadar gelmiştir. Tarihiyle bizleri büyüleyen ilçeyi sizler için Yenişehir Gezilecek Yerler listesini hazırladık.

Yenişehir Gezilecek Yerler
Yenişehir Gezilecek Yerler

 

Süleymaniye Türbesi

Osmanlı padişahlarından yıldırım Beyazıt zamanın yaşamış olan Süleyman çelebinin ölümünden sonra yaptırılan türbedir. Türbenin tam sekiz adet ayağı bulunup, çekirge caddesi üzerinde yer almaktadır. Süleymaniye Türbesi yapım yılının tam tarihi belli olmamakla beraber, Süleyman çelebi zamanında yazdığı ve gür sesiyle okuduğu mevlitleriyle meşhurdur.

READ  Uludağ Gezilecek Yerler : Bursa'da Bir Kayak Merkezi
Süleymaniye Türbesi
Süleymaniye Türbesi

Süleyman çelebinin ölüm tarihi 1402 yılı olduğu bilgilerimiz arasındadır. Peygamber sevdalısı olan Süleyman çelebinin kabri ağaçların altındadır. Kabrinin yapımında Almanların etkisinin olabileceği araştırmalarla ortaya konuyor. Süleymaniye türbesi Yenişehir ilçesinde bulunup, ziyaret mekânları arasında bulunuyor.

 

Tarihi Saat Kulesi

1906 yılında 2.Abdülhamit tarafından yaptırılan tarihi saat kulesi, Yenişehir ilçesinin meydanında yerini alıyor. Şehri ziyaret için gelenlerin neredeyse ilk olarak göreceği yapıların başında geliyor. Tarihi saat kulesi 7 katlı olarak inşa edilmiş ve içerisinde çan ve adının anlamını yansıtan büyük bir saat bulunuyor. Namını tüm Bursa’ya yaymış olan Osman Nuri Körüstan adında bir saatçi tarafından yapılmıştır.

Bursa Tarihi Saat Kulesi
Bursa Tarihi Saat Kulesi

Yunanlar zamanında Yenişehir için kurtuluş sembolü haline geldiği tarihi açıdan değerini yansıtıyor. Tarihi Saat Kulesi aynı zamanda 2,5 metre yüksekliği ile görkemini artırıyor. Kulenin yüksekliği arttıkça yapının balkonundan biraz daha eksiliyor. Bu haliyle de mimari sanat eserinin ihtişamını gösteriyor.

Bursa Tarihi Saat Kulesi
Bursa Tarihi Saat Kulesi

Postumpost Cami

Postumpost yani diğer adıyla baba sultan camisinin aslında küçük bir zaviyeyi andırıyor. Son zamanlarda yapılan restorasyon çalışmalarıyla camiye dönüştürülmüştür. Bahçesindeki kocaman çınar ağacının altında bazen ilçesinin sakinleri çay içiyorlar. Küçük ve sakin bir yerde olan Postumpost Cami tam 700 yıllık tarihiyle günümüze kadar ulaşmayı başarabilmiş Osmanlı eseridir. POSTİNPÛŞ BABA ZÂVİYESİ

Postumpost Cami
Postumpost Cami

Baba sultan dervişi 1200 yıllarında yaşadığı Osmanlıların kuruluş dönemine denk geliyor. Osmanlı-Bizans savaşlarından ilk olanı yani Koyunhisar savaşında edindiğimiz bilgilere göre baba sultan da büyük rol oynamıştır. Tarihi önemi çok olan baba sultan camisi Yenişehir ilçesine gelirseniz kesinlikle uğrayın.

Postumpost Cami
Postumpost Cami

Yarhisar Şelalesi

Hafta sonunu kafa dinleyebileceğiniz, sadece su sesiyle meditasyon yapabileceğiniz, huzurlu anlarınıza bir yenisi daha ekleyebileceğiniz bir yer mi arıyorsunuz? Tam da aradınız gibi bir yer olan Yarhisar Şelalesi şirin ve tatlı olan yarhisar köyünde yer alıyor. İlçeye ise sadece 15 kilometre uzaklıktadır.

Yarhisar Şelalesi
Yarhisar Şelalesi

Yarhisar şelalesi tam bir kartposttalık görüntüyle görenlerin kesinlikle tekrar gelmek isteyeceği yerlerin başında geliyor. Bursa Gezilecek Yerler için muazzam mekânların başında yer almaktadır. İki tepeninin arasından buz gibi sularında balıklar bile vardır. Çağlayan olan yarhisar şelalesinin önünde isterseniz piknik yapabilir ve bu harika şelalenin tadını sonuna kadar çıkarabilirsiniz. Etrafının yeşilliklerle kaplı olması da ayrıca güzelliğini ortaya çıkarıyor.

READ  Bursa Gece Hayatı
Yarhisar Şelalesi
Yarhisar Şelalesi

Şemakievi Müzesi

Memleketi Türkmenistan olan şemaki, göç yoluyla bursa Yenişehir ilçesine gelip bu tarihi evi yaptırmıştır. Daha sonraları ise şemaki ailesinin istediği biçimde bırakılıp müze haline getirilmiştir. 18.yüzyılda yapılmış olan Şemavievi Müzesi içinde sergilenen eşyalar ve balmumu insanlarıyla görülmeye değer.

Şemaki Evi Müzesi
Şemaki Evi Müzesi

Şemakievi müzesi iki katlı inşa edilmiş olup çok ilginç olan bir bilgiyle karşı karşıyayız. Yapımı sırasında tek bir çivi bile çakılmamış müze oldukça şaşırtırcı oluyor. Osmanlının tarihi en iyi yansıtacak eşyalarla dolu şemakievi muhteşem mimari ve tarihi eseriyle göz dolduruyor. Ziyaret günlerinin her gün olması da sizleri davet ediyor gibi.

Gölbaşı Gölü

Manzarasının mükemmelliğini ancak fotoğraflarla belgeleyebileceğiniz gölbaşı gölü coğrafi olarak tektonik göl grubunun içerisinde yer alıyor. Bursa iline 25 kilometre civarında olan Gölbaşı Gölü aslında Uludağ’ın eteklerinden gelen sularla dolmuştur. Gölbaşı gölünün etrafı yeşillikle çevrili olması sizlere yürüyüş ve piknik alanı için yer oluşturuyor.

Gölbaşı Gölü
Gölbaşı Gölü

Gölbaşı gölü 2019 yılında küçük bir kuruma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Belediyenin hemen müdahalesi ve ilçedeki sakinlerin bilinçlendirilmesi üzerine eski güzelliğine tekrardan kavuşmuştur. Tabi ki eski kuruma tehlikesi ile tekrardan karşı karşıya gelmemek için bir takım önlemler alınmış durumdadır.

Gölbaşı Gölü
Gölbaşı Gölü

Cennet Kanyonu

Yenişehir bursa turizmin başlıca yerleri içerisinde olması gereken yerlerden olan Cennet Kanyonu tam da adının anlamını yansıtıyor. Bursa’ya her yıl yerli ve yabancı turist gelmekte olup tarihi geçmişini yansıtan eserlerinin gördükten sonra doğa harikalarından olan bu cennet kanyonunu tercih ediyorlar.

Cennet Kanyonu
Cennet Kanyonu

Kanyonda çeşitli su sporlarının yapılıyor ve bunların en başında ise rafting sporu geliyor. Dolayısıyla adrenalin tutkunlarının vazgeçilmez adresi oluyor. İki dağın arasında kalmış keşfedilmeyi bekleyen bu muazzam güzellikteki cennet kanyonunun uzunluğu 6 kilometre olarak hesaplanmıştır. Daracık kayaların arasından uzun bir yolculuk yapmak yaz aylarında serin sularda yüzmek için ideal fikri oluşturuyor. Yenişehir belediyesinin yapmış olduğu birtakım etkinliklerle, tanıtımıyla cennet kanyona talep her geçen gün daha fazla artıyor.

Cennet Kanyonu
Cennet Kanyonu

 

Bursa’da Diğer Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yıldırım Gezilecek Yerler

Gezicini

Uludağ Gezilecek Yerler : Bursa’da Bir Kayak Merkezi

Gezicini

Trilye Gezilecek Yerler : Mudanya’da Eski Bir Rum Köyü

Gezicini

Osmangazi Gezilecek Yerler

Gezicini

Orhangazi Gezilecek Yerler

Gezicini

Orhaneli Gezilecek Yerler

Gezicini

Nilüfer Gezilecek Yerler

Gezicini

Mustafakemalpaşa Gezilecek Yerler

Gezicini

Mudanya Gezilecek Yerler : Birbirinden Farklı Güzellikte Yerler

Gezicini

1 Yorum

ntorile 3 Mayıs 2023 at 09:00

Ah yeşil Bursa, her yeriyle güzel bence!

Cevapla

Yorum Yaz